gnome-tweak-tool master - en to da translation catalogue (120 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: GNOME Tweaks
da: GNOME Tilpasninger

en: Tweak advanced GNOME settings
da: Tilpas avancerede indstillinger for GNOME

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
da: GNOME Tilpasninger giver mulighed for ændring af avancerede GNOME-indstillinger.

en: It can manage keyboard mapping customizations, add startup applications, and set custom window controls among other settings.
da: Det kan blandt andet håndtere tastaturtilpasninger, tilføje opstartsprogrammer og indstille tilpassede vindueskontroller.

en: Tweaks
da: Tilpasninger

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Startup;
da: Indstillinger;Avanceret;Egenskaber;Skrifttyper;Tema;XKB;Tastatur;Indtastning;Opstart;

en: _Reset to Defaults
da: _Nulstil til standarder

en: _About Tweaks
da: _Om Tilpasninger

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Appearance
da: Udseende

en: Sound
da: Lyd

en: Mouse & Touchpad
da: Mus & pegeplade

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Windows
da: Vinduer

en: Startup Applications
da: Opstartsprogrammer

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: Extensions Has Moved
da: Udvidelser er flyttet

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
da: Håndtering af udvidelser er flyttet til {0}.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
da: Vi anbefaler, at du henter GNOME Udvidelser fra {0}, hvis din distribution ikke indeholder den.

en: Reset to Defaults
da: Nulstil til standarder

en: Reset all tweaks settings to the original default state?
da: Nulstil alle tilpasningsindstillinger til oprindelig standardtilstand?

en: (%s mode)
da: (%s-tilstand)

en: GNOME Shell is not running
da: GNOME Shell kører ikke

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Legacy Applications
da: Forældede programmer

en: Error writing setting
da: Fejl under skrivning af indstilling

en: Icons
da: Ikoner

en: Cursor
da: Markør

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Shell not running
da: Shell kører ikke

en: Shell user-theme extension not enabled
da: Shell-user-theme-udvidelse er ikke aktiveret

en: Could not list shell extensions
da: Kunne ikke vise shell-udvidelser

en: Adwaita (default)
da: Adwaita (standard)

en: Select a theme
da: Vælg et tema

en: %s theme updated successfully
da: %s-temaet blev opdateret

en: %s theme installed successfully
da: %s-temaet blev installeret

en: Error installing theme
da: Fejl under installation af tema

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
da: Ugyldigt tema

en: Styles
da: Stile

en: Background
da: Baggrund

en: Default Image
da: Standardbillede

en: Dark Style Image
da: Mørk stil-billede

en: Adjustment
da: Justering

en: Hinting
da: Hintning

en: Full
da: Fuld

en: Slight
da: Let

en: None
da: Ingen

en: Antialiasing
da: Udjævning

en: Subpixel (for LCD screens)
da: Underpixel (til LCD-skærme)

en: Standard (grayscale)
da: Standard (gråskala)

en: Preferred Fonts
da: Foretrukne skrifttyper

en: Interface Text
da: Grænsefladetekst

en: Document Text
da: Dokumenttekst

en: Monospace Text
da: Fastbreddetekst

en: Rendering
da: Gengivelse

en: Size
da: Størrelse

en: Scaling Factor
da: Skaleringsfaktor

en: Default
da: Standard

en: Typing
da: Indtastning

en: Emacs Input
da: Emacs-input

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
da: Tilsidesætter genveje for at bruge tastebindinger fra Emacs.

en: Overview Shortcut
da: Oversigtsgenvej

en: Left Super
da: Venstre super

en: Right Super
da: Højre super

en: Additional Layout Options
da: Flere layoutmuligheder

en: Show Extended Input Sources
da: Vis udvidede inputkilder

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
da: Forøger udvalget af inputkilder i programmet Indstillinger.

en: Disable Secondary Click
da: Deaktivér sekundært klik

en: Disables secondary clicks on touchpads which do not have a physical secondary button
da: Deaktiverer sekundære klik på pegeplader, der ikke har en fysisk sekundær knap

en: Mouse
da: Mus

en: Middle Click Paste
da: Indsæt ved klik på midterste museknap

en: Touchpad
da: Pegeplade

en: Touchpad Acceleration
da: Pegepladeacceleration

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the touchpad more difficult to use.
da: Slås acceleration fra, kan det muliggøre hurtigere og mere præcise bevægelser, men kan også gøre pegepladen sværere at bruge.

en: Pointing Stick
da: Pegepind

en: Pointing Stick Acceleration
da: Pegepindsacceleration

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the pointing stick more difficult to use.
da: Slås acceleration fra, kan det muliggøre hurtigere og mere præcise bevægelser, men kan også gøre pegepinden sværere at bruge.

en: Scrolling Method
da: Rullemetode

en: System Sound Theme
da: Systemets lydtema

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
da: Angiver hvilket lydtema, der skal anvendes til lydbegivenheder.

en: running
da: kører

en: Select Application
da: Vælg program

note: Build header bar buttons
en: _Close
da: _Luk

en: _Add
da: _Tilføj

en: Search Applications…
da: Søg efter programmer …

en: Remove
da: Fjern

en: Startup applications are automatically started when you log in.
da: Opstartsprogrammer startes automatisk, når du logger ind.

en: No Startup Applications
da: Ingen opstartsprogrammer

en: Add a startup application
da: Tilføj et opstartsprogram

en: Window Focus
da: Vinduesfokus

en: Click to Focus
da: Klik for at fokusere

en: Windows are focused when they are clicked.
da: Vinduer fokuseres, når der klikkes på dem.

en: Focus on Hover
da: Fokusér ved svævning

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
da: Vinduer fokuseres, når markøren føres hen over. Vinduer forbliver fokuserede, når markøren føres ud på skrivebordet.

en: Focus Follows Mouse
da: Fokus følger musen

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
da: Vinduer fokuseres, når markøren føres hen over. Når markøren føres ud på skrivebordet, forsvinder fokus fra vinduet.

en: Placement
da: Placering

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
da: Venstre

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
da: Højre

en: Titlebar Actions
da: Titelpanelets handlinger

en: Double-Click
da: Dobbeltklik

en: Middle-Click
da: Klik med midterste museknap

en: Secondary-Click
da: Sekundært klik

en: Titlebar Buttons
da: Knapper på titelpanel

en: Maximize
da: Maksimér

en: Minimize
da: Minimér

en: Click Actions
da: Klikhandlinger

en: Attach Modal Dialogs
da: Tilknyt modale dialoger

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
da: Når aktiveret er modale dialogvinduer knyttet til deres forældervinduer og kan ikke flyttes.

en: Center New Windows
da: Centrér nye vinduer

en: Window Action Key
da: Handlingstast for vindue

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Resize with Secondary-Click
da: Tilpas størrelse med sekundært klik

en: Raise Windows When Focused
da: Løft vinduer, når de fokuseres

en: Search Tweaks…
da: Søg tilpasninger …

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s (default)
da: %s (standard)

en: Configuration changes require restart
da: Konfigurationsændringer kræver genstart

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
da: Din session skal genstartes for at ændringerne træder i kraft

en: Restart Session
da: Genstart session
