gnome-tweak-tool master - en to el translation catalogue (146 entries)

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

en: GNOME Tweaks
el: Εργαλείο μικρορυθμίσεων GNOME

en: Tweak advanced GNOME settings
el: Τροποποιήστε τις προηγμένες ρυθμίσεις του GNOME

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
el: Το εργαλείο μικρορυθμίσεων GNOME επιτρέπει τη ρύθμιση προχωρημένων επιλογών του GNOME.

en: It can install and manage themes, change power settings, manage startup applications, and enable desktop icons among other settings.
el: Μπορεί να εγκαταστήσει και να διαχειριστεί θέματα, να αλλάξει ρυθμίσεις ενέργειας, να διαχειριστεί εφαρμογές εκκίνησης και να ενεργοποιήσει εικονίδια επιφάνειας εργασίας μεταξύ άλλων ρυθμίσεων.

en: Tweaks
el: Μικρορυθμίσεις

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;
el: Ρυθμίσεις;προχωρημένα;προτιμήσεις;γραμματοσειρές;θέμα;XKB;πληκτρολόγιο;πληκτρολόγηση;Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;

en: _Reset to Defaults
el: Επανα_φορά στις προεπιλογές

en: _About Tweaks
el: _Περί του Μικρορυθμίσεις

en: _Continue
el: _Συνέχεια

en: Extensions Has Moved
el: Οι επεκτάσεις μετακινήθηκαν

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
el: Η διαχείριση επεκτάσεων μετακινήθηκε στο {0}.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
el: Συνιστούμε τη λήψη των επεκτάσεων GNOME από το {0} εάν η διανομή σας δεν το περιλαμβάνει.

en: Reset to Defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: Reset all tweak settings to the original default state?
el: Επαναφορά όλων των μικρορυθμίσεων στην αρχική προεπιλεγμένη κατάσταση;

en: (%s mode)
el: (%s λειτουργία)

en: GNOME Shell is not running
el: Δεν εκτελείται το GNOME Shell

en: Homepage
el: Αρχική σελίδα

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Search Tweaks…
el: Αναζήτηση μικρορυθμίσεων…

note: "General" needs to be first item in sidebar
en: General
el: Γενικά

en: Legacy Applications
el: Εφαρμογές παλαιού τύπου

en: Error writing setting
el: Σφάλμα στην εγγραφή της ρύθμισης

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Cursor
el: Δρομέας

en: Shell
el: Κέλυφος

en: Install custom or user themes for gnome-shell
el: Εγκατάσταση θεμάτων χρήστη για το gnome shell

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Shell not running
el: Το κέλυφος δεν εκτελείται

en: Shell user-theme extension incorrectly installed
el: Δεν έχει εγκατασταθεί σωστά η επέκταση user-theme

en: Shell user-theme extension not enabled
el: Δεν είναι ενεργοποιημένη η επέκταση του κελύφους user-theme

en: Could not list shell extensions
el: Αδυναμία καταγραφής των επεκτάσεων του κελύφους

en: <i>Default</i>
el: <i>Προεπιλογή</i>

en: Select a theme
el: Επιλέξτε ένα θέμα

en: %s theme updated successfully
el: Το θέμα %s ενημερώθηκε με επιτυχία

en: %s theme installed successfully
el: Το θέμα %s εγκαταστάθηκε με επιτυχία

en: Error installing theme
el: Σφάλμα εγκατάστασης θέματος

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
el: Μη έγκυρο θέμα

en: Appearance
el: Εμφάνιση

note: GSettingsSwitchTweak("Buttons Icons","org.gnome.desktop.interface", "buttons-have-icons"), GSettingsSwitchTweak("Menu Icons","org.gnome.desktop.interface", "menus-have-icons"),
en: Themes
el: Θέματα

en: Sound
el: Ήχος

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
el: Καθορίζει ποιο θέμα ήχου θα χρησιμοποιηθεί για συμβάντα ήχου.

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Image
el: Εικόνα

en: Adjustment
el: Προσαρμογή

en: Show Icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων

note: show-desktop-icons is in gsettings-desktop-schemas, but it won't actually *work* unless we have a version of Nautilus that still has the ability to draw the desktop; use one of the settings that was present in that version to probe for it.
en: Home
el: Αρχική σελίδα

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Icons on Desktop
el: Εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας

en: Network Servers
el: Διακομιστές δικτύου

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Mounted Volumes
el: Προσαρτημένοι τόμοι

en: Antialiasing
el: Εξομάλυνση

en: Full
el: Πλήρες

en: Medium
el: Μεσαίο

en: Slight
el: Ελαφρά

en: None
el: Κανένα

en: Subpixel (for LCD screens)
el: Υποεικονοστοιχείο (για οθόνες LCD)

en: Standard (grayscale)
el: Τυπικό (κλιμακα του γκρι)

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Interface Text
el: Κείμενο διεπαφής

en: Document Text
el: Κείμενο εγγράφου

en: Monospace Text
el: Κείμενο Monospace (σταθερού πλάτους)

en: Legacy Window Titles
el: Τίτλοι παραθύρου παλαιού τύπου

en: Scaling Factor
el: Συντελεστής κλιμάκωσης

en: Suspend when laptop lid is closed
el: Σε αναστολή όταν κλείνει το καπάκι του φορητού

note: Don't show this setting in the Ubuntu session since this setting is in gnome-control-center there
en: Over-Amplification
el: Υπερενίσχυση

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
el: Επιτρέπει την αύξηση της έντασης πάνω από 100%. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια της ποιότητας του ήχου. Είναι προτιμότερο να αυξήσετε την ένταση από τις ρυθμίσεις έντασης της εφαρμογής, αν είναι δυνατόν.

en: Emacs Input
el: Εισαγωγή Emacs

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
el: Παράκαμψη συντομεύσεων για να χρησιμοποιήσετε συνδυασμούς πλήκτρων του επεξεργαστή Emacs.

en: Overview Shortcut
el: Συντόμευση επισκόπησης

en: Left Super
el: Αριστερό super

en: Right Super
el: Δεξιό super

en: Additional Layout Options
el: Πρόσθετες επιλογές διάταξης

en: Mouse Click Emulation
el: Εξομοίωση κλικ ποντικιού

en: Fingers
el: Δάκτυλα

en: Click the touchpad with two fingers for right-click and three fingers for middle-click.
el: Κάντε κλικ στην πινακίδα αφής με δύο δάκτυλα για δεξί κλικ και με τρία δάκτυλα για μεσαίο κλικ.

en: Area
el: Περιοχή

en: Click the bottom right of the touchpad for right-click and the bottom middle for middle-click.
el: Κάντε κλικ κάτω δεξιά στην πινακίδα αφής για δεξί κλικ και στη μέση για μεσαίο κλικ.

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Don’t use mouse click emulation.
el: Να μη γίνει χρήση της εξομοιώσης κλικ του ποντικιού.

en: Keyboard & Mouse
el: Πληκτρολόγιο και ποντίκι

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Show Extended Input Sources
el: Εμφάνιση εκτεταμένων πηγών εισαγωγής

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
el: Αύξηση επιλογής πηγών εισόδου στην εφαρμογή Ρυθμίσεων.

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Acceleration Profile
el: Προφίλ επιτάχυνσης

en: Pointer Location
el: Θέση δείκτη

en: Press the Ctrl key to highlight the pointer.
el: Πατήστε το κλειδί Ctrl για να επισημάνετε το δείκτη.

en: Middle Click Paste
el: Επικόλληση μεσαίου κλικ

en: Touchpad
el: Πινακίδα αφής

en: Disable While Typing
el: Απενεργοποίηση κατά την πληκτρολόγηση

en: Startup applications are automatically started when you log in.
el: Οι εφαρμογές εκκίνησης εκτελούνται αυτόματα κατά τη σύνδεση.

en: Startup Applications
el: Εφαρμογές εκκίνησης

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Search Applications…
el: Αναζήτηση εφαρμογών…

note: Translators: This is the accelerator for opening the AppChooser search-bar
en: <primary>f
el: <primary>φ

en: running
el: εκτέλεση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: New startup application
el: Νέα εφαρμογή στην έναρξη

en: Add a new application to be run at startup
el: Προσθήκη μιας νέας εφαρμογής που θα εκτελείται στην έναρξη

en: Placement
el: Τοποθέτηση

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
el: Αριστερά

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
el: Δεξιά

en: Window Titlebars
el: Μπάρες τίτλου παραθύρου

en: Titlebar Actions
el: Ενέργειες γραμμής τίτλου

en: Double-Click
el: Διπλό κλικ

en: Middle-Click
el: Μεσαίο κλικ

en: Secondary-Click
el: Δευτερεύον κλικ

en: Titlebar Buttons
el: Πλήκτρα γραμμής τίτλου

en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Top Bar
el: Πάνω μπάρα

en: Clock
el: Ρολόι

en: Weekday
el: Καθημερινή

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Week Numbers
el: Αριθμός εβδομάδας

en: Window Focus
el: Εστίαση παραθύρου

en: Click to Focus
el: Κάντε κλικ για εστίαση

en: Windows are focused when they are clicked.
el: Με κλικ στα παράθυρα γίνεται εστίαση.

en: Focus on Hover
el: Εστίαση κατά την αιώρηση

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
el: Γίνεται εστίαση στο παράθυρο όταν αιωρείται με το δείκτη. Τα παράθυρα παραμένουν εστιασμένα όταν η επιφάνεια εργασίας αιωρείται.

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
el: Γίνεται εστίαση στο παράθυρο όταν αιωρείται με το δείκτη. Αιώρηση της επιφάνειας εργασίας αφαιρεί την εστίαση από το προηγούμενο παράθυρο.

en: Window scaling
el: Κλιμάκωση παραθύρου

en: Adjust GDK window scaling factor for HiDPI
el: Ρύθμιση του συντελεστή κλιμάκωσης παραθύρου GDK για HiDPI

en: Settings will be reverted in {0} second | Settings will be reverted in {0} seconds
el[0]: Θα γίνει επαναφορά ρυθμίσεων σε {0} δευτερόλεπτο
el[1]: Θα γίνει επαναφορά ρυθμίσεων σε {0} δευτερόλεπτα

en: Do you want to keep these HiDPI settings?
el: Θέλετε να διατηρήσετε αυτές τις ρυθμίσες HiDPI;

en: Revert Settings
el: Επαναφορά ρυθμίσεων

en: Keep Changes
el: Διατήρηση αλλαγών

en: Windows
el: Παράθυρα

en: Attach Modal Dialogs
el: Επισύναψη σχηματικών διαλόγων

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
el: Όταν είναι ενεργό, τα παράθυρα σχηματικών διαλόγων επισυνάπτονται στα γονικά παράθυρά τους και δεν μπορούν να μετακινηθούν.

en: Center New Windows
el: Κεντραρισμένα τα νέα παράθυρα

en: Resize with Secondary-Click
el: Αυξομείωση με δευτερεύον πάτημα

en: Window Action Key
el: Κλειδί ενέργειας παραθύρου

en: Raise Windows When Focused
el: Ανύψωση παραθύρων όταν γίνεται εστίαση

en: Typing
el: Πληκτρολόγηση

en: Device
el: Συσκευή

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s <i>(default)</i>
el: %s <i>(προεπιλογή)</i>

en: Configuration changes require restart
el: Οι αλλαγές απαιτούν επανεκκίνηση

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
el: Η συνεδρία σας πρέπει να επανεκκινηθεί για να εφαρμοστούν οι αλλαγές

en: Restart Session
el: Επανεκκίνηση συνεδρίας
