gnome-tweak-tool - en to he translation catalogue (119 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
he: מיזם GNOME

en: GNOME Tweaks
he: כלי התאמת GNOME

en: Tweak advanced GNOME settings
he: התאמת הגדרות מתקדמות ב־GNOME

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
he: ‏כלי התאמת GNOME מאפשר התאמה מתקדם של אפשרויות GNOME.

en: It can manage keyboard mapping customizations, add startup applications, and set custom window controls among other settings.
he: הוא מאפשר  לנהל מיפוי קיצורי מקשים מותאמים אישית, להוסיף יישומי הפעלה, להגדיר בקרים מותאמים לחלונות, לצד הגדרות נוספות.

en: Tweaks
he: התאמות

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Startup;
he: הגדרות;מתקדם;העדפות;גופנים;ערכת נושא;XKB;מקלדת;הקלדה;הפעלה;

en: _Reset to Defaults
he: _איפוס לברירת מחדל

en: _About Tweaks
he: _על אודות התאמות

en: Fonts
he: גופנים

en: Appearance
he: מראה

en: Sound
he: צליל

en: Mouse & Touchpad
he: עכבר ומשטח מגע

en: Keyboard
he: מקלדת

en: Windows
he: חלונות

en: Startup Applications
he: יישומי הפעלה

en: _Continue
he: ה_משך

en: Extensions Has Moved
he: הרחבות הועברו

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
he: ניהול הרחבות הועבר אל {0}.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
he: אנו ממליצים להוריד את הרחבות GNOME מ־{0} במידה וההפצה שלך לא כוללת אותן.

en: Reset to Defaults
he: איפוס לבררת מחדל

en: Reset all tweaks settings to the original default state?
he: לאפס כל התאמות ההגדרות למצב בררת מחדל המקורי?

en: GNOME Shell
he: מעטפת GNOME

en: (%s mode)
he: ‏(מצב %s)

en: GNOME Shell is not running
he: מעטפת GNOME לא פועלת

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Legacy Applications
he: יישומים ישנים

en: Error writing setting
he: כתיבת ההגדרה נכשלה

en: Icons
he: סמלילים

en: Cursor
he: סמן

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
he: שגיאה בלתי ידועה

en: Shell not running
he: המעטפת אינה רצה

en: Shell user-theme extension not enabled
he: הרחבת ערכת נושא המשתמש של המעטפת לא הופעלה

en: Could not list shell extensions
he: לא ניתן להציג את הרחבות המעטפת

en: Shell
he: מעטפת

en: Adwaita (default)
he: ‏Adwaita (בררת מחדל)

en: Select a theme
he: נא לבחור בערכת נושא

en: %s theme updated successfully
he: ערכת הנושא %s עודכנה בהצלחה

en: %s theme installed successfully
he: ערכת הנושא %s הותקנה בהצלחה

en: Error installing theme
he: התקנת ערכת הנושא נכשלה

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
he: ערכת נושא שגויה

en: Styles
he: סגנונות

en: Background
he: רקע

en: Default Image
he: תמונת בררת מחדל

en: Dark Style Image
he: תמונה בסגנון כהה

en: Adjustment
he: התאמה

en: Hinting
he: רמז

en: Full
he: מלא

en: Medium
he: בינוני

en: Slight
he: דק

en: None
he: ללא

en: Antialiasing
he: החלקה

en: Subpixel (for LCD screens)
he: תת פיקסל (עבור מסכי LCD)

en: Standard (grayscale)
he: רגיל (אפור)

en: Preferred Fonts
he: גופנים מועדפים

en: Interface Text
he: גופן ממשק

en: Document Text
he: גופן מסמכים

en: Monospace Text
he: גופן ברוחב אחיד

en: Rendering
he: עיבוד

en: Size
he: גודל

en: Scaling Factor
he: גורם קנה מידה

en: Default
he: בררת מחדל

en: Typing
he: הקלדה

en: Emacs Input
he: קלט Emacs

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
he: דריסת קיצורי המקשים על מנת להשתמש בצירופי המקשים מעורך הטקסט Emacs.

en: Overview Shortcut
he: קיצור לפעילויות

en: Left Super
he: ‏Super שמאלי

en: Right Super
he: ‏Super ימני

en: Additional Layout Options
he: אפשרויות פריסה נוספות

en: Show Extended Input Sources
he: הצגת מקורות קלט מורחבים

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
he: מגדיל את אפשרויות הבריחה במקורות קלט ביישום הגדרות.

en: Layout
he: פריסה

en: Disable Secondary Click
he: השבתת לחיצה משנית

en: Disables secondary clicks on touchpads which do not have a physical secondary button
he: השבתת לחיצה משנית במשטחי מגע, אשר אין להם כפתור משני פיזי

en: Mouse
he: עכבר

en: Middle Click Paste
he: הדבקה עם לחיצה אמצעית

en: Touchpad
he: משטח מגע

en: Scrolling Method
he: שיטת גלילה

en: System Sound Theme
he: סגנון צליל המערכת

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
he: איזה ערכת שמע תשמש עבור השמעת אירועים.

en: running
he: פועל

en: Select Application
he: בחירת יישום

note: Build header bar buttons
en: _Close
he: _סגירה

en: _Add
he: הו_ספה

en: Search Applications…
he: חיפוש יישומים…

en: Remove
he: הסרה

en: Startup applications are automatically started when you log in.
he: יישומי הפעלה מופעלים באופן אוטומטי עם ההתחברות שלך.

en: No Startup Applications
he: אין יישומי הפעלה

en: Add a startup application
he: הוספת יישום הפעלה

en: Window Focus
he: מיקוד בחלונות

en: Click to Focus
he: לחיצה למיקוד

en: Windows are focused when they are clicked.
he: חלונות ימוקדו בעת לחיצה עליהם.

en: Focus on Hover
he: מיקוד בתנועה

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
he: חלונות ימוקדו עם תנועת הסמן עליהם. החלונות ישארו במיקוד כאשר הסמן יופיע מעל שולחן העבודה.

en: Focus Follows Mouse
he: מיקוד עוקב תנועת עכבר

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
he: חלונות ימוקדו עם תנועת הסמן עליהם. תנועת הסמן על שולחן העבודה תסיר את המיקוד מהחלון הקודם.

en: Placement
he: מקומות

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
he: שמאל

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
he: ימין

en: Titlebar Actions
he: פעולות שורת כותרת

en: Double-Click
he: לחיצה כפולה

en: Middle-Click
he: לחיצה אמצעית

en: Secondary-Click
he: לחיצה משנית

en: Titlebar Buttons
he: לחצני שורת כותרת

en: Maximize
he: הגדלה

en: Minimize
he: מזעור

en: Click Actions
he: פעולות לחיצה

en: Attach Modal Dialogs
he: צירוף דו־שיח מודאלי

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
he: עם אפשרות זו, חלונות דו־שיח מודאליים יצורפו לחלון ההורה שלהם, וכן לא תתאפשר הזזתם.

en: Center New Windows
he: מרכוז חלונות חדשים

en: Window Action Key
he: מקש פעולת חלון

en: Disabled
he: מושבת

en: Resize with Secondary-Click
he: שינוי גודל עם לחיצה משנית

en: Raise Windows When Focused
he: העברת חלונות לחזית עם התמקדות בהם

en: Search Tweaks…
he: חיפוש התאמות…

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s (default)
he: ‏%s (בררת מחדל)

en: Configuration changes require restart
he: ההגדרות ששונו דורשות הפעלה מחדש

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
he: יש להפעיל מחדש את ההפעלה על מנת שההגדרות תכנסנה לתוקף

en: Restart Session
he: הפעלה מחדש
