gnome-tweaks master - en to ie translation catalogue (129 entries)

en: The GNOME Project
ie: Li projecte GNOME

en: GNOME Tweaks
ie: Retuche de GNOME

en: Tweak advanced GNOME settings
ie: Retuchar avansat parametres de GNOME

en: It can install and manage themes, change power settings, manage startup applications, and enable desktop icons among other settings.
ie: It posse gerer li temas, alterar li parametres de energie, gerer applicationes de iniciament e activar icones sur li Pupitre e altri coses.

en: Tweaks
ie: Retuche

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;
ie: Parametres;Avansat;Preferenties;Fondes;Tema;XKB;Tastatura;Tippada;

en: _Reset to Defaults
ie: P_redefinit valores

en: _About Tweaks
ie: _Pri li Retuche

en: _Continue
ie: _Continuar

en: Extensions Has Moved
ie: Extensiones esset movet

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
ie: Gerentie de extensiones esset movet a {0}.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
ie: Noi recomanda descargar li Extensiones de GNOME de {0} si vor distribution ne include it.

en: Reset to Defaults
ie: Reverter a predefinit

en: Reset all tweak settings to the original default state?
ie: Esque reverter omni retuches al statu original?

en: GNOME Shell
ie: Shell GNOME

en: (%s mode)
ie: (mode %s)

en: GNOME Shell is not running
ie: Shell GNOME ne execute

en: Homepage
ie: Hem-págine

en: Miscellaneous
ie: Diversi

en: Search Tweaks…
ie: Serchar por retuches…

en: Legacy Applications
ie: Applicationes obsolet

en: Error writing setting
ie: Un errore evenit scriente un parametre

en: Icons
ie: Icones

en: Cursor
ie: Apuntator

en: Install custom or user themes for gnome-shell
ie: Installar personalisat temas del gnome-shell

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
ie: Ínconosset errore

en: Shell not running
ie: Shell ne execute

en: Shell user-theme extension incorrectly installed
ie: Extension del shell «user-theme» es installat íncorectmen

en: Shell user-theme extension not enabled
ie: Extension del shell «user-theme» ne es activ

en: Could not list shell extensions
ie: Ne successat listar li extensiones de shell

en: <i>Default</i>
ie: <i>Predefinit</i>

en: Select a theme
ie: Selecter un tema

en: %s theme updated successfully
ie: Li tema «%s» esset actualisat successosimen

en: %s theme installed successfully
ie: Li tema «%s» esset installat successosimen

en: Error installing theme
ie: Un errore evenit installante li tema

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
ie: Ínvalid tema

en: Appearance
ie: Aspecte

note: GSettingsSwitchTweak("Buttons Icons","org.gnome.desktop.interface", "buttons-have-icons"), GSettingsSwitchTweak("Menu Icons","org.gnome.desktop.interface", "menus-have-icons"),
en: Themes
ie: Temas

en: Sound
ie: Son

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
ie: Un tema de sones usat por evenimentes de son.

en: Background
ie: Funde

en: Adjustment
ie: Ajustament

en: Show Icons
ie: Monstrar icones

note: show-desktop-icons is in gsettings-desktop-schemas, but it won't actually *work* unless we have a version of Nautilus that still has the ability to draw the desktop; use one of the settings that was present in that version to probe for it.
en: Home
ie: Hem

en: Desktop
ie: Pupitre

en: Icons on Desktop
ie: Icones sur li Pupitre

en: Network Servers
ie: Servitores del rete

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Mounted Volumes
ie: Montet volumes

en: Antialiasing
ie: Glattation

en: Full
ie: Complet

en: Medium
ie: Medie

en: Slight
ie: Levi

en: None
ie: Necú

en: Subpixel (for LCD screens)
ie: Subpixel (por ecranes LCD)

en: Standard (grayscale)
ie: Standard (gris)

en: Fonts
ie: Fondes

en: Interface Text
ie: Textu del interfacie

en: Document Text
ie: Textu de document

en: Legacy Window Titles
ie: Titules obsolet de fenestres

en: Scaling Factor
ie: Scale

en: Suspend when laptop lid is closed
ie: Suspender quande li covrette es cludet

note: Don't show this setting in the Ubuntu session since this setting is in gnome-control-center there
en: Over-Amplification
ie: Súper-amplification

en: Emacs Input
ie: Intrada de Emacs

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
ie: Usar li rapid-tastes de redactor Emacs.

en: Left Super
ie: Levul Super

en: Right Super
ie: Dextri Super

en: Additional Layout Options
ie: Parametres del arangeament

en: Mouse Click Emulation
ie: Emulation de clic del mus

en: Fingers
ie: Fingres

en: Click the touchpad with two fingers for right-click and three fingers for middle-click.
ie: Far un clic sur li panel tactil con du fingres por un dextri clic e con 3 por un medial clic.

en: Click the bottom right of the touchpad for right-click and the bottom middle for middle-click.
ie: Far un clic sur li bass levul angul del panel tactil por un dextri clic e li bass medial parte por un medial clic.

en: Disabled
ie: Depermisset

en: Don’t use mouse click emulation.
ie: Ne usar li emulation de clic del mus.

en: Keyboard & Mouse
ie: Tastatura e mus

en: Keyboard
ie: Tastatura

en: Mouse
ie: Mus

en: Acceleration Profile
ie: Profil de acceleration

en: Pointer Location
ie: Position del apuntator

en: Press the Ctrl key to highlight the pointer.
ie: Presse li taste Ctrl por marcar li apuntator.

en: Middle Click Paste
ie: Collar per un medial clic

en: Touchpad
ie: Panel tactil

en: Disable While Typing
ie: Desactivar durante tippada

en: Startup Applications
ie: Applicationes de initiament

en: Applications
ie: Applicationes

en: Search Applications…
ie: Serchar por applicationes…

note: Translators: This is the accelerator for opening the AppChooser search-bar
en: <primary>f
ie: <primary>t

en: running
ie: executent

en: _Close
ie: C_luder

en: _Add
ie: _Adjunter

en: Remove
ie: Remover

en: New startup application
ie: Nov application de iniciament

en: Placement
ie: Plazzar a

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
ie: Levul

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
ie: Dextri

en: Window Titlebars
ie: Panel de titul de fenestres

en: Titlebar Actions
ie: Actiones del panel de titul

en: Double-Click
ie: Duplic clic

en: Middle-Click
ie: Medial clic

en: Secondary-Click
ie: Secundari clic

en: Titlebar Buttons
ie: Butones de panel de titul

en: Maximize
ie: Maximisar

en: Minimize
ie: Minimisar

en: Top Bar
ie: Panel superiori

en: Clock
ie: Horloge

en: Weekday
ie: Die de semane

en: Seconds
ie: Secondes

en: Calendar
ie: Calendare

en: Week Numbers
ie: Numerós de semanes

en: Window Focus
ie: Foco de fenestres

en: Click to Focus
ie: Clic por foco

en: Windows are focused when they are clicked.
ie: Fenestres es focat quande on fa un clic sur les.

en: Focus on Hover
ie: Foco sub li apuntator

en: Window scaling
ie: Scale de fenestres

en: Settings will be reverted in {0} second | Settings will be reverted in {0} seconds
ie[0]: Parametres va esser revertet pos {0} seconde
ie[1]: Parametres va esser revertet pos {0} secondes

en: Do you want to keep these HiDPI settings?
ie: Esque vu vole retener ti-ci parametres de HiDPI?

en: Revert Settings
ie: Reverter

en: Keep Changes
ie: Retener

en: Windows
ie: Fenestres

en: Attach Modal Dialogs
ie: Atachar modal dialogs

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
ie: Modal dialogs es atachat a su fenestres parent e ne posse esser movet.

en: Center New Windows
ie: Centrar nov fenestres

en: Resize with Secondary-Click
ie: Redimensionar per un secundari clic

en: Raise Windows When Focused
ie: Levar fenestres quande ili have li foco

en: Typing
ie: Tippada

en: Device
ie: Aparate

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s <i>(default)</i>
ie: %s <i>(predefinit)</i>

en: Configuration changes require restart
ie: On deve restartar por applicar li modificationes del configuration

en: Restart Session
ie: Restartar li session
