gnome-tweak-tool - en to it translation catalogue (140 entries)

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: GNOME Tweaks
it: Personalizzazioni di GNOME

en: Tweak advanced GNOME 3 settings
it: Personalizza le impostazioni avanzate di GNOME 3

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
it: Personalizzazioni di GNOME consente di modificare le opzioni avanzate di GNOME.

en: It can install and manage themes and extensions, change power settings, manage startup applications, and enable desktop icons among other settings.
it: È possibile installare e gestire temi ed estensioni, modificare le impostazioni di alimentazione, gestire le applicazioni d'avvio, e abilitare le icone della scrivania tra le altre impostazioni.

en: Tweaks
it: Personalizzazioni

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;
it: Impostazioni;Avanzate;Preferenze;Caratteri;Tema;XKB;Tastiera;Digitazione;

en: _Reset to Defaults
it: _Ripristina predefinite

en: _About Tweaks
it: I_nformazioni su Personalizzazioni

en: _Continue
it: _Continua

en: Extensions Has Moved
it: Estensioni spostate

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
it: La gestione delle estensioni è stata spostata in {0}.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
it: Si consiglia di scaricare le estensioni di GNOME da {0} se la distribuzione in uso non le include.

en: Reset to Defaults
it: Ripristina predefinite

en: Reset all tweak settings to the original default state?
it: Ripristinare tutte le personalizzazioni allo stato originale predefinito?

en: (%s mode)
it: (modalità %s)

en: GNOME Shell is not running
it: GNOME Shell non è in esecuzione

en: Homepage
it: Sito web

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Search Tweaks…
it: Cerca personalizzazioni…

note: "General" needs to be first item in sidebar
en: General
it: Generale

en: Legacy Applications
it: Applicazioni datate

en: Error writing setting
it: Errore nello scrivere l'impostazione

en: Icons
it: Icone

en: Cursor
it: Cursore

en: Install custom or user themes for gnome-shell
it: Installa temi personalizzati o dell'utente per gnome-shell

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Shell not running
it: Shell non in esecuzione

en: Shell user-theme extension incorrectly installed
it: L'estensione per la shell «user-theme» non è correttamente installata

en: Shell user-theme extension not enabled
it: L'estensione per la shell «user-theme» non è abilitata

en: Could not list shell extensions
it: Impossibile elencare le estensioni della shell

en: <i>Default</i>
it: <i>Predefinito</i>

en: Select a theme
it: Seleziona un tema

en: %s theme updated successfully
it: Aggiornato con successo il tema «%s»

en: %s theme installed successfully
it: Installato con successo il tema «%s»

en: Error installing theme
it: Errore nell'installazione del tema

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
it: Tema non valido

en: Appearance
it: Aspetto

note: GSettingsSwitchTweak("Buttons Icons","org.gnome.desktop.interface", "buttons-have-icons"), GSettingsSwitchTweak("Menu Icons","org.gnome.desktop.interface", "menus-have-icons"),
en: Themes
it: Temi

en: Sound
it: Audio

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
it: Specifica qual è il tema sonoro da usare per gli eventi sonori.

en: Background
it: Sfondo

en: Image
it: Immagine

en: Adjustment
it: Regolazione

en: Show Icons
it: Mostra icone

en: Desktop
it: Scrivania

en: Icons on Desktop
it: Icone sulla scrivania

en: Network Servers
it: Server di rete

en: Trash
it: Cestino

en: Mounted Volumes
it: Volumi montati

en: Full
it: Pieno

en: Medium
it: Medio

en: Slight
it: Leggero

en: None
it: Nessuno

en: Subpixel (for LCD screens)
it: Subpixel (per gli schermi LCD)

en: Standard (grayscale)
it: Standard (scala di grigi)

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: Interface Text
it: Testo dell'interfaccia

en: Document Text
it: Testo del documento

en: Monospace Text
it: Testo a spaziatura fissa

en: Legacy Window Titles
it: Titoli delle finestre obsolete

en: Scaling Factor
it: Fattore di scala

en: Suspend when laptop lid is closed
it: Sospendi quando il coperchio del portatile è chiuso

note: Don't show this setting in the Ubuntu session since this setting is in gnome-control-center there
en: Over-Amplification
it: Ultra amplificazione

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
it: Consente di aumentare il volume sopra il 100%. Ciò può comportare una perdita della qualità audio; se possibile, è preferibile aumentare le impostazioni del volume dell'applicazione.

en: Emacs Input
it: Input di Emacs

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
it: Sovrascrive le scorciatoie per usare le associazioni dei tasti dall'editor Emacs.

en: Overview Shortcut
it: Panoramica delle scorciatoie

en: Left Super
it: Super sinistro

en: Right Super
it: Super destro

en: Additional Layout Options
it: Opzioni aggiuntive disposizione

en: Mouse Click Emulation
it: Emulazione clic del mouse

en: Fingers
it: Dita

en: Click the touchpad with two fingers for right-click and three fingers for middle-click.
it: Fare clic con due dita sul touchpad per il clic destro e tre dita per il clic centrale.

en: Click the bottom right of the touchpad for right-click and the bottom middle for middle-click.
it: Fare clic in basso a destra sul touchpad per il clic destro e in basso a metà per il clic centrale.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Don’t use mouse click emulation.
it: Non usare l'emulazione del clic del mouse.

en: Keyboard & Mouse
it: Tastiera e mouse

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Show Extended Input Sources
it: Mostrare le sorgenti di input estese

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
it: Incrementa la scelta delle sorgenti di input nell'applicazione Impostazioni.

en: Acceleration Profile
it: Profilo di accelerazione

en: Pointer Location
it: Posizione del puntatore

en: Press the Ctrl key to highlight the pointer.
it: Premere il tasto Ctrl per evidenziare il puntatore.

en: Middle Click Paste
it: Incollare col clic centrale

en: Disable While Typing
it: Disabilitare durante la digitazione

en: Startup applications are automatically started when you log in.
it: Le applicazioni di avvio sono eseguite automaticamente quando si accede alla sessione.

en: Startup Applications
it: Applicazioni d'avvio

en: Applications
it: Applicazioni

en: Search Applications…
it: Cerca applicazioni…

note: Translators: This is the accelerator for opening the AppChooser search-bar
en: <primary>f
it: <primario>f

en: running
it: in esecuzione

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Add
it: _Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: New startup application
it: Nuova applicazione d'avvio

en: Add a new application to be run at startup
it: Aggiunge una nuova applicazione da eseguire all'avvio

en: Placement
it: Posizionamento

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
it: Sinistra

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
it: Destra

en: Window Titlebars
it: Barra titolo della finestra

en: Titlebar Actions
it: Azioni barra del titolo

en: Double-Click
it: Doppio clic

en: Middle-Click
it: Clic centrale

en: Secondary-Click
it: Clic secondario

en: Titlebar Buttons
it: Pulsanti barra del titolo

en: Maximize
it: Massimizzare

en: Minimize
it: Minimizzare

en: Top Bar
it: Barra superiore

en: Clock
it: Orologio

en: Weekday
it: Giorno della settimana

en: Date
it: Data

en: Seconds
it: Secondi

en: Calendar
it: Calendario

en: Week Numbers
it: Numero delle settimane

en: Window Focus
it: Focus della finestra

en: Click to Focus
it: Fare clic per il focus

en: Windows are focused when they are clicked.
it: Le finestre avranno il focus quando si fa clic su di loro.

en: Focus on Hover
it: Focus al passaggio

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
it: La finestra ha il focus quando si passa sopra col puntatore. Le finestre rimangono con il focus quando si passa sulla scrivania.

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
it: La finestra ha il focus quando si passa sopra col puntatore. Passare sulla scrivania rimuove il focus dalla finestra precedente.

en: Window scaling
it: Scala finestra

en: Adjust GDK window scaling factor for HiDPI
it: Regola il fattore di scala GDK della finestra per il HiDPI

en: Settings will be reverted in {0} second | Settings will be reverted in {0} seconds
it[0]: Le impostazioni saranno ripristinate in {0} secondo
it[1]: Le impostazioni saranno ripristinate in {0} secondi

en: Do you want to keep these HiDPI settings?
it: Mantenere queste impostazioni HiDPI?

en: Revert Settings
it: Ripristina impostazioni

en: Keep Changes
it: Mantenere modifiche

en: Windows
it: Finestre

en: Attach Modal Dialogs
it: Finestre di dialogo allegate

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
it: Quando attivata, le finestre di dialogo allegate sono attaccate alle loro finestre parenti e non possono essere mosse.

en: Center New Windows
it: Accentra le nuove finestre

en: Resize with Secondary-Click
it: Ridimensiona con il clic secondario

en: Window Action Key
it: Tasto azioni della finestra

en: Raise Windows When Focused
it: Sollevare le finestre quando hanno il focus

en: Typing
it: Digitazione

en: Device
it: Dispositivo

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s <i>(default)</i>
it: %s <i>(predefinito)</i>

en: Configuration changes require restart
it: Le modifiche di configurazione richiedono il riavvio

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
it: La sessione richiede di essere riavviata per applicare le impostazioni

en: Restart Session
it: Riavvia sessione
