gnome-tweak-tool - en to nl translation catalogue (143 entries)

en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

en: GNOME Tweaks
nl: GNOME Afstelhulp

en: Tweak advanced GNOME settings
nl: Uitgebreide instellingen voor GNOME

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
nl: GNOME Afstelhulp maakt uitgebreid afstellen van GNOME-opties mogelijk.

en: It can install and manage themes, change power settings, manage startup applications, and enable desktop icons among other settings.
nl: U kunt hiermee onder andere thema’s installeren en beheren, energie-instellingen wijzigen, opstarten van toepassingen beheren en pictogrammen op het bureaublad inschakelen.

en: Tweaks
nl: Afstellingen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;
nl: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;instellingen;geavanceerd;voorkeuren;thema;toetsenbord;typen;lettertypen;

en: _Reset to Defaults
nl: _Terugzetten naar standaard

en: _About Tweaks
nl: Over _Afstellingen

en: _Continue
nl: _Doorgaan

en: Extensions Has Moved
nl: Uitbreidingen is verplaatst

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
nl: Uitbreidingen-beheer is verplaatst naar {0}.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
nl: Wij raden u aan GNOME-uitbreidingen te downloaden van {0} als dit niet opgenomen is in uw distributie.

en: Reset to Defaults
nl: Terug naar standaardinstellingen

en: Reset all tweak settings to the original default state?
nl: Alle afstellingen terugzetten naar de standaardinstellingen?

en: (%s mode)
nl: (%s-modus)

en: GNOME Shell is not running
nl: GNOME Shell draait niet

en: Homepage
nl: Beginpagina

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Search Tweaks…
nl: Afstellingen zoeken…

note: "General" needs to be first item in sidebar
en: General
nl: Algemeen

en: Legacy Applications
nl: Oudere toepassingen

en: Error writing setting
nl: Opslaan instelling is mislukt

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Install custom or user themes for gnome-shell
nl: Zelfgemaakte of gebruikersthema’s voor GNOME-shell installeren

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Shell not running
nl: Shell draait niet

en: Shell user-theme extension incorrectly installed
nl: Shell-uitbreiding ‘user-theme’ (gebruikersthema) is onjuist geïnstalleerd

en: Shell user-theme extension not enabled
nl: Shell-uitbreiding ‘user-theme’ (gebruikersthema) is uitgeschakeld

en: Could not list shell extensions
nl: Tonen van shell-uitbreidingen is mislukt

en: <i>Default</i>
nl: <i>Standaard</i>

en: Select a theme
nl: Een thema selecteren

en: %s theme updated successfully
nl: %s-thema is met succes bijgewerkt

en: %s theme installed successfully
nl: %s-thema is geïnstalleerd

en: Error installing theme
nl: Installeren thema is mislukt

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
nl: Ongeldig thema

en: Appearance
nl: Uiterlijk

note: GSettingsSwitchTweak("Buttons Icons","org.gnome.desktop.interface", "buttons-have-icons"), GSettingsSwitchTweak("Menu Icons","org.gnome.desktop.interface", "menus-have-icons"),
en: Themes
nl: Thema’s

en: Sound
nl: Geluid

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
nl: Bepaalt welk geluidsthema gebruikt moet worden voor geluidsgebeurtenissen.

en: Background
nl: Achtergrond

en: Image
nl: Afbeelding

en: Adjustment
nl: Aanpassing

en: Show Icons
nl: Pictogrammen tonen

note: show-desktop-icons is in gsettings-desktop-schemas, but it won't actually *work* unless we have a version of Nautilus that still has the ability to draw the desktop; use one of the settings that was present in that version to probe for it.
en: Home
nl: Persoonlijke map

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Icons on Desktop
nl: Pictogrammen op bureaublad

en: Network Servers
nl: Netwerkservers

en: Trash
nl: Prullenbak

en: Mounted Volumes
nl: Aangekoppelde volumina

en: Hinting
nl: Hinten

en: Antialiasing
nl: Anti-aliasing

en: Full
nl: Volledig

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Slight
nl: Licht

en: None
nl: Geen

en: Subpixel (for LCD screens)
nl: Subpixel (voor lcd-schermen)

en: Standard (grayscale)
nl: Standaard (grijstinten)

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Interface Text
nl: Tekst interface

en: Document Text
nl: Document-tekst

en: Monospace Text
nl: Tekst met vaste tekenbreedte

en: Legacy Window Titles
nl: Legacy-venstertitels

en: Scaling Factor
nl: Schaalfactor

en: Suspend when laptop lid is closed
nl: Pauzestand bij sluiten laptopklep

note: Don't show this setting in the Ubuntu session since this setting is in gnome-control-center there
en: Over-Amplification
nl: Overversterking

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
nl: Toestaan dat het volume boven 100% komt. Dit kan de geluidskwaliteit verlagen; het is beter de volume-instellingen van de gewenste toepassing te verhogen, indien mogelijk.

en: Emacs Input
nl: Emacs-invoer

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
nl: Overschrijft standaardsneltoetsen om sneltoetsen van Emacs te gebruiken.

en: Overview Shortcut
nl: Overzichtsneltoets

en: Left Super
nl: Linker super

en: Right Super
nl: Rechter Super

en: Additional Layout Options
nl: Extra vormgevingsopties

en: Mouse Click Emulation
nl: Muisklikemulatie

en: Fingers
nl: Vingers

en: Click the touchpad with two fingers for right-click and three fingers for middle-click.
nl: Klik met twee vingers op het touchpad voor een rechtermuisklik, en drie vingers voor een middenmuisklik.

en: Area
nl: Gebied

en: Click the bottom right of the touchpad for right-click and the bottom middle for middle-click.
nl: Klik rechtsonder het touchpad voor een rechtermuisklik, en middenonder voor een middenmuisklik.

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Don’t use mouse click emulation.
nl: Geen muisklikemulatie gebruiken.

en: Keyboard & Mouse
nl: Toetsenbord & muis

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Show Extended Input Sources
nl: Uitgebreide invoerbronnen tonen

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
nl: Verhoogt het aantal invoerbronnen beschikbaar in de Instellingen.

en: Mouse
nl: Muis

en: Acceleration Profile
nl: Acceleratieprofiel

en: Pointer Location
nl: Aanwijzerlocatie

en: Press the Ctrl key to highlight the pointer.
nl: Druk op Ctrl om de aanwijzer te belichten.

en: Middle Click Paste
nl: Plakken met middelste muisknop

en: Disable While Typing
nl: Uitschakelen tijdens typen

en: Startup applications are automatically started when you log in.
nl: Opstarttoepassingen worden automatisch opgestart bij het aanmelden.

en: Startup Applications
nl: Opstarttoepassingen

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Search Applications…
nl: Toepassingen zoeken…

en: running
nl: draaien

en: _Close
nl: _Sluiten

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Remove
nl: Verwijderen

en: New startup application
nl: Nieuwe opstarttoepassing

en: Add a new application to be run at startup
nl: Een nieuwe toepassing toevoegen om uit te voeren bij het opstarten

en: Placement
nl: Plaatsing

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
nl: Links

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
nl: Rechts

en: Window Titlebars
nl: Venster-titelbalken

en: Titlebar Actions
nl: Acties titelbalk

en: Double-Click
nl: Dubbelklik

en: Middle-Click
nl: Middelste muisknop

en: Secondary-Click
nl: Rechtermuisknop

en: Titlebar Buttons
nl: Knoppen titelbalk

en: Maximize
nl: Maximaliseren

en: Minimize
nl: Minimaliseren

en: Top Bar
nl: Bovenste balk

en: Clock
nl: Klok

en: Weekday
nl: Weekdag

en: Date
nl: Datum

en: Seconds
nl: Seconden

en: Calendar
nl: Agenda

en: Week Numbers
nl: Weeknummers

en: Window Focus
nl: Vensterfocus

en: Click to Focus
nl: Klik voor focus

en: Windows are focused when they are clicked.
nl: Vensters krijgen focus bij aanklikken.

en: Focus on Hover
nl: Focus op zweven

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
nl: Venster krijgt focus wanneer de aanwijzer er over zweeft. Vensters behouden focus wanneer aanwijzer over bureaublad zweeft.

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
nl: Venster krijgt focus wanneer aanwijzer er over zweeft. Vensters verliezen focus wanneer aanwijzer over bureaublad zweeft.

en: Window scaling
nl: Vensters schalen

en: Adjust GDK window scaling factor for HiDPI
nl: Schalingsfactor van GDK-venster voor HiDPI aanpassen

en: Settings will be reverted in {0} second | Settings will be reverted in {0} seconds
nl[0]: Instellingen worden teruggezet in {0} seconde
nl[1]: Instellingen worden teruggezet in {0} seconden

en: Do you want to keep these HiDPI settings?
nl: Wilt u deze HiDPI-instellingen behouden?

en: Revert Settings
nl: Instellingen terugzetten

en: Keep Changes
nl: Wijzigingen behouden

en: Windows
nl: Vensters

en: Attach Modal Dialogs
nl: Modale dialoogvensters koppelen

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
nl: Indien ingeschakeld, worden alle modale dialoogvensters aan hun oudervensters gekoppeld, en kunnen niet verplaatst worden.

en: Center New Windows
nl: Nieuwe vensters centreren

en: Resize with Secondary-Click
nl: Afmetingen wijzigen met rechtermuisknop

en: Window Action Key
nl: Vensteractietoets

en: Raise Windows When Focused
nl: Vensters naar voorgrond bij focus

en: Typing
nl: Typen

en: Device
nl: Apparaat

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s <i>(default)</i>
nl: %s <i>(standaard)</i>

en: Configuration changes require restart
nl: Wijzigingen in de configuratie vereisen een herstart

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
nl: Uw sessie moet opnieuw gestart worden om de wijzigingen te activeren

en: Restart Session
nl: Sessie herstarten
