gnome-tweak-tool master - en to pa translation catalogue (159 entries)

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈੱਕਟ

en: GNOME Tweaks
pa: ਗਨੋਮ ਟਵਿਕ

en: Tweak advanced GNOME 3 settings
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਗਨੋਮ 3 ਸੈਟਿੰਗ ਬਦਲਾਅ

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
pa: ਗਨੋਮ ਟਵਿਕ ਤਕਨੀਕੀ ਗਨੋਮ ਚੋਣਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਹੈ।

en: It can install and manage themes and extensions, change power settings, manage startup applications, and enable desktop icons among other settings.
pa: ਇਹ ਥੀਮ ਤੇ ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ ਤੇ ਪ੍ਰਬੰਧ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਊਰਜਾ ਸੈਟਿੰਗ ਬਦਲ, ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦਾ ਪ੍ਰਬੰਧ, ਅਤੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਆਈਕਾਨ ਹੋਰ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾਲ ਵੇਖਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Tweaks
pa: ਟਵਿਕ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Extensions;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;
pa: ਸੈਟਿੰਗ;ਤਕਨੀਕੀ;ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ;ਫੋਂਟ;ਥੀਮ;ਕੀਬੋਰਡ;ਲਿਖਣਾ;ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ;Settings;Advanced;Preferences;Extensions;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;

en: _Reset to Defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲਈ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_R)

en: Disable All Shell Extensions
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _About Tweaks
pa: ਟਵਿਕ ਬਾਰੇ(_A)

en: Reset to Defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Reset all tweak settings to the original default state?
pa: ਕੀ ਸਭ ਟਵਿਕ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਅਸਲੀ ਡਿਫਾਲਟ ਸਥਿਤੀ ਲਈ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: GNOME Shell
pa: ਗਨੋਮ ਸ਼ੈਲ

en: (%s mode)
pa: (%s ਢੰਗ)

en: GNOME Shell is not running
pa: ਗਨੋਮ ਸ਼ੈੱਲ ਚੱਲ ਨਹੀਂ ਰਹੀ

en: Homepage
pa: ਮੁੱਖ ਸਫ਼ਾ

en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Search Tweaks…
pa: ...ਟਵਿਕ ਖੋਜੋ

note: "General" needs to be first item in sidebar
en: General
pa: ਆਮ

en: Applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Error writing setting
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Cursor
pa: ਕਰਸਰ

en: Shell
pa: ਸ਼ੈੱਲ

en: Install custom or user themes for gnome-shell
pa: ਗਨੋਮ-ਸ਼ੈੱਲ ਲਈ ਕਸਟਮ ਜਾਂ ਯੂਜ਼ਰ ਥੀਮ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: Shell not running
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਚੱਲ ਨਹੀਂ ਰਹੀ

en: Shell user-theme extension incorrectly installed
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਯੂਜ਼ਰ-ਥੀਮ ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਗਲਤ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ

en: Shell user-theme extension not enabled
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਯੂਜ਼ਰ-ਥੀਮ ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਚਾਲੂ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Could not list shell extensions
pa: ਸੈੱਲ ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਦੀ ਸੂਚੀ ਨਹੀਂ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: <i>Default</i>
pa: <i>ਡਿਫਾਲਟ</i>

en: Select a theme
pa: ਥੀਮ ਚੁਣੋ

en: %s theme updated successfully
pa: %s ਥੀਮ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: %s theme installed successfully
pa: %s ਥੀਮ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Error installing theme
pa: ਥੀਮ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
pa: ਗਲਤ ਥੀਮ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

note: GSettingsSwitchTweak("Buttons Icons","org.gnome.desktop.interface", "buttons-have-icons"), GSettingsSwitchTweak("Menu Icons","org.gnome.desktop.interface", "menus-have-icons"),
en: Themes
pa: ਥੀਮ

en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

en: Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Adjustment
pa: ਅਨਕੂਲਤਾ

en: Show Icons
pa: ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਓ

note: show-desktop-icons is in gsettings-desktop-schemas, but it won't actually *work* unless we have a version of Nautilus that still has the ability to draw the desktop; use one of the settings that was present in that version to probe for it.
en: Home
pa: ਘਰ

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: Icons on Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਆਈਕਾਨ

en: Network Servers
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਰਵਰ

en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

en: Mounted Volumes
pa: ਮਾਊਂਟ ਕੀਤੇ ਵਾਲੀਅਮ

en: Hinting
pa: ਹਿੰਟਿੰਗ

en: Antialiasing
pa: ਐਂਟੀ-ਅਲਾਈਸਿੰਗ

en: Full
pa: ਪੂਰਾ

en: Medium
pa: ਮੱਧਮ

en: Slight
pa: ਹਲਕਾ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Standard (grayscale)
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ (ਸਲੇਟੀ)

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: Interface Text
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਿਖਤ

en: Document Text
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲਿਖਤ

en: Monospace Text
pa: ਮੋਨੋ-ਸਪੇਸ ਲਿਖਤ

en: Legacy Window Titles
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ

en: Scaling Factor
pa: ਸਕੇਲਿੰਗ ਫੈਕਟਰ

en: Suspend when laptop lid is closed
pa: ਜਦੋਂ ਲੈਪਟਾਪ lid ਬੰਦ ਹੋਵੇ

en: Animations
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

note: Don't show this setting in the Ubuntu session since this setting is in gnome-control-center there
en: Over-Amplification
pa: ਐਪਲੀਫਿਕੇਸ਼ਨ-ਉੱਤੇ

en: Compose Key
pa: ਕੰਪੋਜ਼ ਸਵਿੱਚ

en: Scroll Lock
pa: ਸਕਰੋਲ ਲਾਕ

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Right Alt
pa: ਸੱਜਾ Alt

en: Right Ctrl
pa: ਸੱਜਾ Ctrl

en: Right Super
pa: ਸੱਜਾ Super

en: Caps Lock
pa: ਕੈਪਸ ਲਾਕ

en: Left Ctrl
pa: ਖੱਬਾ Ctrl

en: Disabled
pa: ਬੰਦ ਹੈ

en: Overview Shortcut
pa: ਓਵਰਵਿਊ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Left Super
pa: ਖੱਬਾ ਸੁਪਰ

en: Additional Layout Options
pa: ਵਧੀਕ ਲੇਆਉਟ ਚੋਣਾਂ

en: Fingers
pa: ਉਂਗਲਾਂ

en: Area
pa: ਖੇਤਰ

en: Keyboard & Mouse
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਅਤੇ ਮਾਊਸ

en: Keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ

en: Show Extended Input Sources
pa: ਵਾਧਾ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਵੇਖਾਓ

en: Mouse
pa: ਮਾਊਸ

en: Acceleration Profile
pa: ਐਕਸਰਲੇਸ਼ਨ ਪਰੋਫਾਈਲ

en: Pointer Location
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਟਿਕਾਣਾ

en: Middle Click Paste
pa: ਮੱਧ ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਚੇਪੋ

en: Touchpad
pa: ਟੱਚਪੈਡ

en: Disable While Typing
pa: ਲਿਖਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: No Extensions Installed
pa: ਕੋਈ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Browse in Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: Extension downloading
pa: ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Error loading extension
pa: ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਗਲਤੀ

en: Extension does not support shell version
pa: ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਸ਼ੈੱਲ ਵਰਜਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unknown extension error
pa: ਅਣਜਾਣ ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Updating
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

en: Extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Startup applications are automatically started when you log in.
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Startup Applications
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Search Applications…
pa: ...ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਖੋਜ

en: running
pa: ਚਾਲੂ

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Add
pa: ਜੋੜੋ(_A)

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: New startup application
pa: ਨਵੀਂ ਸ਼ੁਰੂਆਤ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Add a new application to be run at startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਨਵੀਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਜੋੜੋ

en: Placement
pa: ਸਥਿਤੀ

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
pa: ਖੱਬੇ

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
pa: ਸੱਜੇ

en: Window Titlebars
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ-ਪੱਟੀ

en: Titlebar Actions
pa: ਟਾਈਟਲ-ਪੱਟੀ ਕਾਰਵਾਈ

en: Double-Click
pa: ਡਬਲ-ਕਲਿੱਕ

en: Middle-Click
pa: ਮੱਧ-ਕਲਿੱਕ

en: Secondary-Click
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ-ਕਲਿੱਕ

en: Titlebar Buttons
pa: ਟਾਈਟਪੱਟੀ ਬਟਨ

en: Maximize
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ

en: Minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: Top Bar
pa: ਉੱਤਲੀ ਪੱਟੀ

en: Battery Percentage
pa: ਬੈਟਰੀ ਫੀਸਦੀ

en: Clock
pa: ਘੜੀ

en: Weekday
pa: ਹਫ਼ਤੇ ਦੇ ਦਿਨ

en: Date
pa: ਤਾਰੀਖ

en: Seconds
pa: ਸਕਿੰਟ

en: Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ

en: Week Numbers
pa: ਹਫ਼ਤਾ ਨੰਬਰ

en: Window Focus
pa: ਵਿੰਡੋ ਫੋਕਸ

en: Click to Focus
pa: ਫੋਕਸ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Windows are focused when they are clicked.
pa: ਵਿੰਡੋਆਂ ਫੋਕਸ ਹਨ, ਜਦੋਂ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Focus on Hover
pa: ਹੋਵਰ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ

en: Window scaling
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਕੇਲਿੰਗ

en: Adjust GDK window scaling factor for HiDPI
pa: HiDPI ਲਈ GDK ਵਿੰਡੋ ਸਕੇਲਿੰਗ ਗੁਣਾਂਕ ਅਨੁਕੂਲ ਕਰੋ

en: Settings will be reverted in {0} second | Settings will be reverted in {0} seconds
pa[0]: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ {0} ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਵਾਪਿਸ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ
pa[1]: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ {0} ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਵਾਪਿਸ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: Do you want to keep these HiDPI settings?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ HiDPI ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Revert Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਾਪਿਸ ਲਵੋ

en: Keep Changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਰੱਖੋ

en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋ

en: Attach Modal Dialogs
pa: ਮਾਡਲ ਡਾਈਲਾਗ ਅਟੈਚਮੈਂਟ

en: Center New Windows
pa: ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋਆਂ ਕੇਂਦਰ ਵਿੱਚ

en: Resize with Secondary-Click
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ-ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ

en: Window Action Key
pa: ਵਿੰਡੋ ਕਾਰਵਾਈ ਸਵਿੱਚ

en: Raise Windows When Focused
pa: ਜਦੋਂ ਫੋਕਸ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵਿੰਡੋਆਂ ਉਭਾਰੋ

en: Dynamic Workspaces
pa: ਸਫ਼ਰੀ ਵਰਕਸਪੇਸ

en: Static Workspaces
pa: ਸਥਿਰ ਵਰਕਸਪੇਸ

en: Number of workspaces is fixed.
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਪੱਕੀ ਸਥਿਰ ਹੈ।

en: Workspaces
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ

en: Display Handling
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਹੈਂਡਲਿੰਗ

en: Workspaces span displays
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਡਿਸਪਲੇਅ ਉੱਤੇ ਫੈਲਾਓ

en: Workspaces on primary display only
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਮੁੱਖ (ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ) ਡਿਸਪਲੇਅ ਉੱਤੇ

en: Additional displays are treated as independent workspaces.
pa: ਹੋਰ ਡਿਸਪਲੇਅ ਨੂੰ ਵੱਖੋ-ਵੱਖਰੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਜੋਂ ਮੰਨਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: The current workspace includes additional displays.
pa: ਮੌਜਦਾ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਵਧੀਕ ਡਿਸਪਲੇਅ ਹਨ।

en: Number of Workspaces
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Typing
pa: ਲਿਖਣਾ

en: Device
pa: ਜੰਤਰ

en: Wacom
pa: ਵਾਕੋਮ

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s <i>(default)</i>
pa: "%s <i>(ਡਿਫਾਲਟ)</i>

en: Configuration changes require restart
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ

en: Restart Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ
