gnome-tweak-tool master - en to ro translation catalogue (122 entries)

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: GNOME Tweaks
ro: Instrument de ajustare GNOME

en: Tweak advanced GNOME settings
ro: Ajustează configurări GNOME avansate

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
ro: Instrument de ajustare GNOME vă permite să personalizați opțiuni GNOME avansate.

en: It can manage keyboard mapping customizations, add startup applications, and set custom window controls among other settings.
ro: Poate gestiona personalizări de mapare de tastatură, adăuga aplicații de pornire a sistemului și stabili controale de fereastră personalizate, printre alte configurări.

en: Tweaks
ro: Ajustări

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;
ro: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Setări;Configurări;Avansat;Preferințe;Fonturi;Temă;Tastatură;Tastare;

en: _Reset to Defaults
ro: _Restabilește la valorile implicite

en: _About Tweaks
ro: _Despre Ajustări

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Appearance
ro: Aspect

en: Sound
ro: Sunet

en: Mouse & Touchpad
ro: Maus și touchpad

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Windows
ro: Ferestre

en: Startup Applications
ro: Aplicații de pornire

en: _Continue
ro: _Continuă

en: Extensions Has Moved
ro: Extensii s-a mutat

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
ro: Gestionarea extensiilor a fost mutată la {0}.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
ro: Recomandăm descărcarea Extensii GNOME de la {0} dacă distribuția nu o include.

en: Reset to Defaults
ro: Restabilește la valorile implicite

en: Reset all tweak settings to the original default state?
ro: Restabiliți toate configurările la valorile originale?

en: GNOME Shell
ro: Shell GNOME

en: (%s mode)
ro: (mod %s)

en: GNOME Shell is not running
ro: Shell GNOME nu rulează

en: Homepage
ro: Acasă

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Legacy Applications
ro: Aplicații moștenite

en: Error writing setting
ro: Eroare la scrierea configurării

en: Icons
ro: Iconițe

en: Install custom or user themes for gnome-shell
ro: Instalează teme personalizate pentru gnome-shell

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Shell not running
ro: Shell-ul nu rulează

en: Shell user-theme extension incorrectly installed
ro: Extensia tema-utilizatorului a fost instalată incorect

en: Shell user-theme extension not enabled
ro: Extensia tema-utilizatorului nu este activată

en: Could not list shell extensions
ro: Nu s-au putut afișa extensiile

en: <i>Default</i>
ro: <i>Implicit</i>

en: Select a theme
ro: Selectează o temă

en: %s theme updated successfully
ro: Tema %s a fost actualizată cu succes

en: %s theme installed successfully
ro: Tema %s a fost instalată cu succes

en: Error installing theme
ro: Eroare la instalarea temei

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
ro: Temă nevalidă

en: Styles
ro: Stiluri

en: Background
ro: Fundal

en: Image
ro: Imagine

en: Adjustment
ro: Ajustare

en: Full
ro: Complet

en: Medium
ro: Mediu

en: Slight
ro: Redus

en: None
ro: Nimic

en: Subpixel (for LCD screens)
ro: Subpixel (pentru ecrane LCD)

en: Standard (grayscale)
ro: Standard (scală de gri)

en: Interface Text
ro: Textul interfeței

en: Document Text
ro: Textul documentului

en: Monospace Text
ro: Text monospațiat

en: Legacy Window Titles
ro: Titluri de fereastră veche

en: Scaling Factor
ro: Factor de scalare a fontului

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Typing
ro: Tastare

en: Emacs Input
ro: Intrare Emacs

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
ro: Suprascrie scurtăturile pentru a utiliza scurtăturile de tastatură de la editorul Emacs.

en: Overview Shortcut
ro: Scurtătura prezentării generale

en: Left Super
ro: Super stânga

en: Right Super
ro: Super dreapta

en: Additional Layout Options
ro: Opțiuni de aranjament adiționale

en: Mouse Click Emulation
ro: Emulare clic maus

en: Fingers
ro: Degete

en: Click the touchpad with two fingers for right-click and three fingers for middle-click.
ro: Apăsați clic pe touchpad cu două degete pentru clic dreapta și trei degete pentru clic de mijloc.

en: Area
ro: Zonă

en: Click the bottom right of the touchpad for right-click and the bottom middle for middle-click.
ro: Apăsați clic în dreapta jos pe touchpad pentru clic dreapta și în mijloc jos pentru clic de mijloc.

en: Don’t use mouse click emulation.
ro: Nu utiliza emularea de clic maus.

en: Show Extended Input Sources
ro: Arată sursele de intrare extinse

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
ro: Mărește selecția de surse de intrare din aplicația Configurări.

en: Mouse
ro: Maus

en: Middle Click Paste
ro: Lipire cu clic de mijloc

en: Disable While Typing
ro: Dezactivează în timpul tastării

en: System Sound Theme
ro: Temă de sunet de sistem

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
ro: Specifică ce temă audio să se folosească pentru evenimentele sonore.

en: Startup applications are automatically started when you log in.
ro: Aplicațiile la pornirea sistemului sunt pornite automat când vă autentificați.

en: Applications
ro: Aplicații

en: Search Applications…
ro: Caută aplicații…

en: running
ro: rulează

en: _Close
ro: În_chide

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Remove
ro: Elimină

en: New startup application
ro: Noi aplicații de pornire

en: Add a new application to be run at startup
ro: Adaugă o nouă aplicație care să fie rulată la pornire

en: Window Focus
ro: Focalizare fereastră

en: Click to Focus
ro: Clic pentru a focaliza

en: Windows are focused when they are clicked.
ro: Ferestrele sunt focalizate când se apasă clic pe acestea.

en: Focus on Hover
ro: Focalizează la planare

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
ro: Fereastra este focalizată când este planată de cursor. Ferestrele rămân focalizate când este planat desktopul.

en: Secondary-Click
ro: Clic secundar

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
ro: Fereastra este focalizată când este planată de cursor. Planarea pe desktop elimină focalizarea de la fereastra anterioară.

en: Window scaling
ro: Scalare fereastră

en: Adjust GDK window scaling factor for HiDPI
ro: Ajustează factorul de scalare GDK pentru HiDPI

en: Settings will be reverted in {0} second | Settings will be reverted in {0} seconds
ro[0]: Configurările vor fi restaurate în {0} secundă
ro[1]: Configurările vor fi restaurate în {0} secunde
ro[2]: Configurările vor fi restaurate în {0} de secunde

en: Do you want to keep these HiDPI settings?
ro: Doriți să păstrați aceste configurări HiDPI?

en: Revert Settings
ro: Restaurează configurările

en: Keep Changes
ro: Păstrează modificările

en: Placement
ro: Plasare

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
ro: Stânga

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
ro: Dreapta

en: Titlebar Actions
ro: Acțiunile barei de titlu

en: Double-Click
ro: Clic dublu

en: Middle-Click
ro: Clic de mijloc

en: Titlebar Buttons
ro: Butoanele barei de titlu

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Click Actions
ro: Acțiuni de clic

en: Attach Modal Dialogs
ro: Atașează dialogurile modale

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
ro: Când este activat, ferestrele dialogului modal sunt atașate la ferestrele lor superioare, și nu pot fi mutate.

en: Center New Windows
ro: Centrează ferestrele noi

en: Window Action Key
ro: Tastă acțiune fereastră

en: Resize with Secondary-Click
ro: Redimensionează cu clic secundar

en: Focusing
ro: Focalizare

en: Raise Windows When Focused
ro: Ridică ferestrele când sunt focalizate

en: Search Tweaks…
ro: Caută ajustări…

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s <i>(default)</i>
ro: %s <i>(implicit)</i>

en: Configuration changes require restart
ro: Modificările configurației necesită o repornire

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
ro: Sesiunea trebuie să fie repornită pentru a lua efect configurările

en: Restart Session
ro: Repornește sesiunea
