gnome-tweak-tool master - en to tr translation catalogue (123 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: GNOME Tweaks
tr: GNOME İnce Ayarlar

en: Tweak advanced GNOME settings
tr: Gelişmiş GNOME ayarlarını yapılandır

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
tr: GNOME İnce Ayarlar, gelişmiş GNOME ayarları yapabilmenizi sağlar.

en: It can manage keyboard mapping customizations, add startup applications, and set custom window controls among other settings.
tr: Klavye eşleme özelleştirmelerini yönetebilir, başlangıç uygulamaları ekleyebilir ve diğer ayarların yanı sıra özel pencere denetimlerini ayarlayabilir.

en: Tweaks
tr: İnce Ayarlar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Startup;
tr: Ayarlar;Gelişmiş;Tercihler;Yeğler;Yazı Tipleri;Yazıtipleri;Gövde;Tema;XKB;Klavye;Yazım;Yazma;Yazış;Başlangıç;

en: _Reset to Defaults
tr: Öntanımlı Değerlere _Sıfırla

en: _About Tweaks
tr: İnce Ayarlar _Hakkında

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Sound
tr: Ses

en: Mouse & Touchpad
tr: Fare ve Dokunmatik Yüzey

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Windows
tr: Pencereler

en: Startup Applications
tr: Başlangıç Uygulamaları

en: _Continue
tr: _Sürdür

en: Extensions Has Moved
tr: Eklentiler Taşındı

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
tr: Eklenti yönetimi, {0} uygulamasına taşındı.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
tr: Dağıtımınızda GNOME Eklentiler yoksa, {0} mağazasından indirmenizi öneririz.

en: Reset to Defaults
tr: Öntanımlı Değerlere Sıfırla

en: Reset all tweaks settings to the original default state?
tr: Tüm ince ayarlar öntanımlı hallerine sıfırlansın mı?

en: (%s mode)
tr: (%s kipi)

en: GNOME Shell is not running
tr: GNOME Shell çalışmıyor

en: Miscellaneous
tr: Türlü

en: Legacy Applications
tr: Eski Uygulamalar

en: Error writing setting
tr: Ayar kaydedilirken hata

en: Icons
tr: Simgeler

en: Cursor
tr: İmleç

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Shell not running
tr: Kabuk çalışmıyor

en: Shell user-theme extension not enabled
tr: Shell user-theme eklentisi aktifleştirilmedi

en: Could not list shell extensions
tr: Kabuk eklentileri listelenemiyor

en: Shell
tr: Kabuk

en: Adwaita (default)
tr: Adwaita (öntanımlı)

en: Select a theme
tr: Tema seç

en: %s theme updated successfully
tr: %s teması başarıyla güncellendi

en: %s theme installed successfully
tr: %s teması başarıyla kuruldu

en: Error installing theme
tr: Tema kurulurken hata

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
tr: Geçersiz tema

en: Styles
tr: Biçemler

en: Background
tr: Arka Plan

en: Default Image
tr: Öntanımlı Görüntü

en: Dark Style Image
tr: Koyu Biçem Görüntüsü

en: Adjustment
tr: Ayarlama

en: Hinting
tr: Düzeltme

en: Full
tr: Tam

en: Medium
tr: Orta

en: Slight
tr: Düşük

en: None
tr: Hiçbiri

en: Antialiasing
tr: Yumuşatma

en: Subpixel (for LCD screens)
tr: Subpixel (LCD ekranlar için)

en: Standard (grayscale)
tr: Standart (gri tonlama)

en: Preferred Fonts
tr: Yeğlenen Yazı Tipleri

en: Interface Text
tr: Arayüz Metni

en: Document Text
tr: Belge Metni

en: Monospace Text
tr: Eşaralıklı Metin

en: Rendering
tr: İşleme

en: Size
tr: Boyut

en: Scaling Factor
tr: Ölçekleme Oranı

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Typing
tr: Yazma

en: Emacs Input
tr: Emacs Girdisi

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
tr: Emacs düzenleyicide, Emacs kısayollarını diğer kısayolların üzerine yaz.

en: Overview Shortcut
tr: Kısayollara Genel Bakış

en: Left Super
tr: Sol Süper

en: Right Super
tr: Sağ Süper

en: Additional Layout Options
tr: Ek Düzen Seçenekleri

en: Show Extended Input Sources
tr: Genişletilmiş Giriş Kaynaklarını Göster

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
tr: Ayarlar uygulamasındaki girdi kaynakları seçeneğini arttır.

en: Layout
tr: Düzen

en: Disable Secondary Click
tr: İkincil Tıklamayı Devre Dışı Bırak

en: Disables secondary clicks on touchpads which do not have a physical secondary button
tr: Fiziksel ikincil düğmesi olmayan dokunmatik yüzeylerde ikincil tıklamaları devre dışı bırakır

en: Mouse
tr: Fare

en: Middle Click Paste
tr: Orta Tuşa Tıklayarak Yapıştır

en: Touchpad
tr: Dokunmatik Yüzey

en: Touchpad Acceleration
tr: Dokunmatik Yüzey Hızlandırması

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the touchpad more difficult to use.
tr: Hızlandırmanın kapatılması daha hızlı ve hassas hareketler sağlayabilir, ancak aynı zamanda dokunmatik yüzeyin kullanımını da zorlaştırabilir.

en: Pointing Stick
tr: İşaret Çubuğu

en: Pointing Stick Acceleration
tr: İşaretleme Çubuğu Hızlandırması

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the pointing stick more difficult to use.
tr: Hızlandırmanın kapatılması daha hızlı ve hassas hareketler sağlayabilir, ancak aynı zamanda işaret çubuğunun kullanımını da zorlaştırabilir.

en: Scrolling Method
tr: Kaydırma Yöntemi

en: System Sound Theme
tr: Sistem Ses Teması

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
tr: Ses etkinlikleri için hangi ses temasının kullanılacağını belirtir.

en: running
tr: çalışıyor

en: Select Application
tr: Uygulama Seç

note: Build header bar buttons
en: _Close
tr: _Kapat

en: _Add
tr: _Ekle

en: Search Applications…
tr: Uygulama Ara…

en: Remove
tr: Kaldır

en: Startup applications are automatically started when you log in.
tr: Başlangıç uygulamaları, oturum açtığınızda kendiliğinden başlar.

en: No Startup Applications
tr: Başlangıç Uygulamaları Yok

en: Add a startup application
tr: Başlangıç uygulaması ekle

en: Window Focus
tr: Pencere Odağı

en: Click to Focus
tr: Tıklayarak Odakla

en: Windows are focused when they are clicked.
tr: Pencereler tıklandıklarında odaklanılır.

en: Focus on Hover
tr: Üstündeyken Odakla

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
tr: İmleç pencerenin üzerine geldiğinde odaklanılır. İmleç masaüstüne geldiğinde odaklanılmış pencere değişmez.

en: Focus Follows Mouse
tr: Odak Fareyi İzler

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
tr: İmleç pencerenin üzerine geldiğinde odaklanılır. İmleç masaüstüne geldiğinde pencere odağı kaldırılır.

en: Placement
tr: Yerleşim

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
tr: Sol

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
tr: Sağ

en: Titlebar Actions
tr: Başlık Çubuğu Eylemleri

en: Double-Click
tr: Çift Tıklama

en: Middle-Click
tr: Orta Tıklama

en: Secondary-Click
tr: İkincil Tıklama

en: Titlebar Buttons
tr: Başlık Çubuğu Düğmeleri

en: Maximize
tr: Ekranı Kapla

en: Minimize
tr: Küçült

en: Click Actions
tr: Tıklama Eylemleri

en: Attach Modal Dialogs
tr: Yardımcı İletişim Pencerelerini Tuttur

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
tr: Açıkken, yardımcı iletişim pencereleri ana pencereye tutturulur ve pencere oynatılamaz.

en: Center New Windows
tr: Yeni Pencereleri Ortala

en: Window Action Key
tr: Pencere Eylem Tuşu

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Resize with Secondary-Click
tr: İkincil Tıklama ile Yeniden Boyutlandır

en: Raise Windows When Focused
tr: Odaklandığında Pencereyi Öne Çıkar

en: Search Tweaks…
tr: İnce Ayar Ara…

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s (default)
tr: %s (öntanımlı)

en: Configuration changes require restart
tr: Yapılandırma değişiklikleri yeniden başlatmayı gerektirir

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
tr: Ayarların etkili olması için oturumunuz yeniden başlatılmalı

en: Restart Session
tr: Oturumu Yeniden Başlat
