gnome-tweak-tool master - en to uk translation catalogue (122 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

en: GNOME Tweaks
uk: Налаштування GNOME

en: Tweak advanced GNOME settings
uk: Додаткові налаштування для GNOME

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
uk: "Налаштування GNOME" дозволяє коригувати додаткові параметри GNOME.

en: It can manage keyboard mapping customizations, add startup applications, and set custom window controls among other settings.
uk: Може керувати, серед іншого, прив'язками дій до клавіатурних скорочень, додавати програми до списку автоматичного запуску і встановлювати нетипові засоби керування вікнами.

en: Tweaks
uk: Налаштування

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Startup;
uk: Параметри;Додаткові;Налаштування;Шрифти;Теми;XKB;Клавіатура;Введення;запуск;

en: _Reset to Defaults
uk: _Відновити типові значення

en: _About Tweaks
uk: _Про програму

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Sound
uk: Звук

en: Mouse & Touchpad
uk: Миша та сенсорний пристрій

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Windows
uk: Вікна

en: Startup Applications
uk: Програми в автозапуску

en: _Continue
uk: П_родовжити

en: Extensions Has Moved
uk: Розширення перенесено

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
uk: Керування розширеннями перенесено до {0}.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
uk: Ми рекомендуємо отримати «Розширення» GNOME з {0}, якщо їх не включено до вашого дистрибутиву.

en: Reset to Defaults
uk: Відновити типові значення

en: Reset all tweaks settings to the original default state?
uk: Скинути всі налаштування до початкових?

en: GNOME Shell is not running
uk: GNOME Shell не запущено

en: Miscellaneous
uk: Інше

en: Legacy Applications
uk: Застарілі програми

en: Error writing setting
uk: Помилка запису параметрів

en: Icons
uk: Піктограми

en: Cursor
uk: Курсор

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Shell not running
uk: Оболонку не запущено

en: Shell user-theme extension not enabled
uk: Розширення користувацької тема для оболонки не ввімкнено

en: Could not list shell extensions
uk: Не вдалося перелічити розширення для оболонки

en: Shell
uk: Оболонка

en: Adwaita (default)
uk: Adwaita (типова)

en: Select a theme
uk: Виберіть тему

en: %s theme updated successfully
uk: Тему %s успішно оновлено

en: %s theme installed successfully
uk: Тему %s успішно встановлено

en: Error installing theme
uk: Помилка встановлення теми

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
uk: Некоректна тема

en: Styles
uk: Стилі

en: Background
uk: Тло

en: Default Image
uk: Типове зображення

en: Dark Style Image
uk: Зображення для темного стилю

en: Adjustment
uk: Коригування

en: Hinting
uk: Гінтинґ

en: Full
uk: Повний

en: Medium
uk: Середній

en: Slight
uk: Легкий

en: None
uk: Немає

en: Antialiasing
uk: Згладжування

en: Subpixel (for LCD screens)
uk: Субпіксельне (для LCD екранів)

en: Standard (grayscale)
uk: Стандартне (градації сірого)

en: Preferred Fonts
uk: Бажані шрифти

en: Interface Text
uk: Текст інтерфейсу

en: Document Text
uk: Текст документа

en: Monospace Text
uk: Моноширинний текст

en: Rendering
uk: Обробка

en: Size
uk: Розмір

en: Scaling Factor
uk: Коефіцієнт масштабування

en: Default
uk: Типове

en: Typing
uk: Введення тексту

en: Emacs Input
uk: Введення Emacs

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
uk: Перевизначає комбінації клавіш для використання комбінацій з редактора Emacs.

en: Overview Shortcut
uk: Клавіша, щоб відкрити Огляд

en: Left Super
uk: Super ліворуч

en: Right Super
uk: Super праворуч

en: Additional Layout Options
uk: Додаткові параметри розкладки

en: Show Extended Input Sources
uk: Показати всі джерела вводу

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
uk: Збільшує вибір джерел вхідних даних у програмі Параметри.

en: Layout
uk: Компонування

en: Disable Secondary Click
uk: Вимкнути вторинне клацання

en: Disables secondary clicks on touchpads which do not have a physical secondary button
uk: Вимикає вторинні клацання на сенсорних панелях, які не мають фізичної вторинної кнопки

en: Mouse
uk: Миша

en: Middle Click Paste
uk: Вставлення за допомогою середньої кнопки миші

en: Touchpad
uk: Сенсорна панель

en: Touchpad Acceleration
uk: Прискорення сенсорної панелі

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the touchpad more difficult to use.
uk: Вимикання прискорення може зробити рухи швидшими та точнішими, але також може ускладнити використання сенсорної панелі.

en: Pointing Stick
uk: Тензометричний маніпулятор

en: Pointing Stick Acceleration
uk: Прискорення тензометричного маніпулятора

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the pointing stick more difficult to use.
uk: Вимикання прискорення може зробити рухи швидшими та точнішими, але також може ускладнити використання тензометричного маніпулятора.

en: Scrolling Method
uk: Спосіб гортання

en: System Sound Theme
uk: Звукова тема системи

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
uk: Вказує, яку звукову тему використовувати для звукових подій.

en: running
uk: запущено

en: Select Application
uk: Виберіть програму

note: Build header bar buttons
en: _Close
uk: _Закрити

en: _Add
uk: _Додати

en: Search Applications…
uk: Пошук програм…

en: Remove
uk: Видалити

en: Startup applications are automatically started when you log in.
uk: Програми в автозапуску автоматично запускаються під час входу в систему.

en: No Startup Applications
uk: Немає програм в автозапуску

en: Add a startup application
uk: Додати програму до автозапуску

en: Window Focus
uk: Фокусування вікон

en: Click to Focus
uk: Натисніть, щоб сфокусуватися

en: Windows are focused when they are clicked.
uk: Вікна фокусуються при кліку.

en: Focus on Hover
uk: Фокусування наведенням

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
uk: Вікно фокусується при наведенні. Вікно залишається у фокусі, коли курсор наведений на стільницю.

en: Focus Follows Mouse
uk: Фокус прямує за мишкою

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
uk: Вікно фокусується при наведенні. Наведення на стільницю знімає фокус з попереднього вікна.

en: Placement
uk: Розміщення

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
uk: Ліворуч

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
uk: Праворуч

en: Titlebar Actions
uk: Дії з заголовком

en: Double-Click
uk: Подвійний клік

en: Middle-Click
uk: Клік середньою кнопкою

en: Secondary-Click
uk: Правий клік

en: Titlebar Buttons
uk: Кнопки у заголовку

en: Maximize
uk: Розгорнути

en: Minimize
uk: Згорнути

en: Click Actions
uk: Дії при натисканні

en: Attach Modal Dialogs
uk: Прикріпити модальні діалоги

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
uk: Коли ввімкнено, модальні діалогові вікна прикріпляються до батьківських вікон і не можуть бути переміщені.

en: Center New Windows
uk: Центрувати нові вікна

en: Window Action Key
uk: Клавіша дії вікна

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Resize with Secondary-Click
uk: Змінити розмір за допомогою правого кліку

en: Raise Windows When Focused
uk: Підіймати вікна під час фокусування

en: Search Tweaks…
uk: Пошук налаштувань…

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s (default)
uk: %s (типова)

en: Configuration changes require restart
uk: Зміна параметрів потребує перезавантаження

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
uk: Слід перезапустити сеанс, щоб зміни набули чинності

en: Restart Session
uk: Перезапустити сеанс
