gnome-tweak-tool master - en to ro translation catalogue (123 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: GNOME Tweaks
ro: Reglări GNOME

en: Tweak advanced GNOME settings
ro: Reglări avansate pentru interfața GNOME

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
ro: „Reglări GNOME” permite personalizarea avansată a interfeței grafice GNOME.

en: It can manage keyboard mapping customizations, add startup applications, and set custom window controls among other settings.
ro: Permite, printre altele, personalizarea tastaturii, adăugarea aplicațiilor care pornesc odată cu sistemul și stabilirea comenzilor personalizate pentru ferestre.

en: Tweaks
ro: Reglări

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Startup;
ro: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Startup;Configurări;Reglări;Avansate;Preferințe;Litere;Caractere;Aspect;Tastatură;Pornire;

en: _Reset to Defaults
ro: _Reglările inițiale

en: _About Tweaks
ro: _Despre Reglări

en: Fonts
ro: Tipuri de litere

en: Appearance
ro: Aspect

en: Sound
ro: Sunet

en: Mouse & Touchpad
ro: Maus și Panou tactil

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Windows
ro: Ferestre

en: Startup Applications
ro: Aplicații la pornire

en: _Continue
ro: _Continuă

en: Extensions Has Moved
ro: Extensii s-a mutat

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
ro: Gestionarea extensiilor a fost mutată la {0}.

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
ro: Recomandăm descărcarea Extensii GNOME de la {0} dacă distribuția nu o include.

en: Reset to Defaults
ro: Reglările inițiale

en: Reset all tweaks settings to the original default state?
ro: Se restabilesc toate reglările la starea lor inițială?

en: GNOME Shell
ro: Interfața GNOME

en: (%s mode)
ro: (mod %s)

en: GNOME Shell is not running
ro: Interfața GNOME nu este în execuție

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Legacy Applications
ro: Aplicații vechi

en: Error writing setting
ro: Eroare la scrierea reglării

en: Icons
ro: Simboluri

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Shell not running
ro: Interfața nu e în execuție

en: Shell user-theme extension not enabled
ro: Extensia tema-utilizatorului nu este activată

en: Could not list shell extensions
ro: Nu s-au putut afișa extensiile

en: Shell
ro: Interfața

en: Adwaita (default)
ro: Adwaita (prestabilit)

en: Select a theme
ro: Alege aspectul

en: %s theme updated successfully
ro: %s a fost actualizată cu succes

en: %s theme installed successfully
ro: %s a fost instalată cu succes

en: Error installing theme
ro: Eroare la instalarea aspectului

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
ro: Aspect nepotrivit

en: Styles
ro: Stiluri

en: Background
ro: Fundal

en: Default Image
ro: Imagine prestabilită

en: Dark Style Image
ro: Imagine stil întunecos

en: Adjustment
ro: Ajustare

en: Hinting
ro: Claritate

en: Full
ro: Deplină

en: Medium
ro: Medie

en: Slight
ro: Redusă

en: None
ro: Nimic

en: Antialiasing
ro: Netezire

en: Subpixel (for LCD screens)
ro: Subpixel (pentru ecrane LCD)

en: Standard (grayscale)
ro: Standard (scară de gri)

en: Preferred Fonts
ro: Caractere preferate

en: Interface Text
ro: Textul interfeței

en: Document Text
ro: Textul documentului

en: Monospace Text
ro: Text monospațiat

en: Rendering
ro: Redare

en: Size
ro: Mărime

en: Scaling Factor
ro: Raport de mărire

en: Default
ro: Prestabilit

en: Typing
ro: Tastare

en: Emacs Input
ro: Intrare Emacs

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
ro: Suprascrie scurtăturile pentru a utiliza scurtăturile editorului Emacs.

en: Overview Shortcut
ro: Prezentarea scurtăturilor

en: Left Super
ro: Super stânga

en: Right Super
ro: Super dreapta

en: Additional Layout Options
ro: Opțiuni de aranjament suplimentare

en: Show Extended Input Sources
ro: Arată sursele de intrare extinse

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
ro: Mărește selecția de surse de intrare din aplicația Preferințe.

en: Layout
ro: Aranjament

en: Disable Secondary Click
ro: Dezactivează clic-dreapta

en: Disables secondary clicks on touchpads which do not have a physical secondary button
ro: Dezactivează clic-dreapta pe panourile tactile care nu au un buton fizic în dreapta

en: Mouse
ro: Maus

en: Middle Click Paste
ro: Lipire cu clic-mijloc

en: Touchpad
ro: Panou tactil

en: Touchpad Acceleration
ro: Accelerare touchpad

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the touchpad more difficult to use.
ro: Oprirea accelerării poate permite mișcări mai rapide și mai precise, dar poate face panoul tactil mai dificil de utilizat.

en: Pointing Stick
ro: Buton de indicare

en: Pointing Stick Acceleration
ro: Accelerare Buton de indicare

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the pointing stick more difficult to use.
ro: Oprirea accelerării poate permite mișcări mai rapide și mai precise, dar poate face butonul de indicare mai dificil de utilizat.

en: Scrolling Method
ro: Metodă de derulare

en: System Sound Theme
ro: Sunetul de sistem

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
ro: Specifică ce tip de sunet să se folosească pentru evenimentele sonore.

en: running
ro: în execuție

en: Select Application
ro: Alege aplicația

note: Build header bar buttons
en: _Close
ro: În_chide

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Search Applications…
ro: Caută aplicații…

en: Remove
ro: Elimină

en: Startup applications are automatically started when you log in.
ro: Aplicațiile la pornirea sistemului sunt pornite automat la autentificare.

en: No Startup Applications
ro: Nu există aplicații la pornire

en: Add a startup application
ro: Adaugă o aplicație la pornire

en: Window Focus
ro: Activarea ferestrei

en: Click to Focus
ro: Clic pentru activare

en: Windows are focused when they are clicked.
ro: Ferestrele sunt activate atunci când se face clic pe ele

en: Focus on Hover
ro: Activare la trecere

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
ro: Fereastra este activată când se așează cursorul pe ea. Ultima fereastră peste care a trecut cursorul rămâne activată când cursorul ajunge într-o zonă liberă.

en: Focus Follows Mouse
ro: Activarea urmărește mausul

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
ro: Fereastra este activată când se așează cursorul pe ea. Ultima fereastră peste care a trecut cursorul nu rămâne activată când cursorul ajunge într-o zonă liberă.

en: Placement
ro: Plasare

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
ro: Stânga

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
ro: Dreapta

en: Titlebar Actions
ro: Acțiunile barei cu titlul

en: Double-Click
ro: Dublu-clic

en: Middle-Click
ro: Clic-mijloc

en: Secondary-Click
ro: Clic-dreapta

en: Titlebar Buttons
ro: Butoanele barei cu titlul

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Click Actions
ro: Acțiuni la clic

en: Attach Modal Dialogs
ro: Atașează ferestrele de confirmare

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
ro: Când este activată, ferestrele de confirmare sunt atașate la ferestrele lor părinte și nu pot fi mutate.

en: Center New Windows
ro: Centrează ferestrele noi

en: Window Action Key
ro: Tasta de acțiune pentru fereastră

en: Disabled
ro: Dezactivată

en: Resize with Secondary-Click
ro: Redimensionează cu clic-dreapta

en: Raise Windows When Focused
ro: Adu în prim-plan fereastra când este activată

en: Search Tweaks…
ro: Caută reglări…

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s (default)
ro: %s (prestabilit)

en: Configuration changes require restart
ro: Schimbările necesită o repornire

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
ro: Sesiunea trebuie repornită pentru ca schimbările să aibă efect

en: Restart Session
ro: Repornește sesiunea
