gnome-tweak-tool master - en to ja translation catalogue (120 entries)

en: Tweak advanced GNOME settings
ja: GNOME の高度な設定を調整する

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
ja: GNOME Tweaks は GNOME の高度なオプションの調整を可能にします。

en: It can manage keyboard mapping customizations, add startup applications, and set custom window controls among other settings.
ja: また、キーボードマッピングのカスタマイズ、起動アプリケーションの追加、カスタムウィンドウコントロールの設定など、その他多くの設定を管理できます。

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Startup;
ja: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Startup;設定;高度;フォント;テーマ;キーボード;タイピング;customize;カスタマイズ;addon;addin;アドオン;アドイン;gnomeshell;TweakTool;

en: _Reset to Defaults
ja: デフォルト設定に戻す(_R)

en: _About Tweaks
ja: Tweaks について(_A)

en: Fonts
ja: フォント

en: Appearance
ja: 外観

en: Sound
ja: サウンド

en: Mouse & Touchpad
ja: マウスとタッチパッド

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Startup Applications
ja: スタートアップアプリケーション

en: _Continue
ja: 続行(_C)

en: Extensions Has Moved
ja: 拡張機能は移動しました

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
ja: 拡張機能の管理は {0} に移動されました。

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
ja: お使いのディストリビューションに GNOME Extensions が含まれていない場合は、{0} から GNOME Extensions をダウンロードすることをお勧めします。

en: Reset to Defaults
ja: デフォルト設定に戻す

en: Reset all tweaks settings to the original default state?
ja: すべての Tweaks 設定を初期状態にリセットしますか?

en: (%s mode)
ja: (%s モード)

en: GNOME Shell is not running
ja: GNOME Shell が起動していません

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Legacy Applications
ja: レガシーアプリケーション

en: Error writing setting
ja: 設定の書き込みエラー

en: Icons
ja: アイコン

en: Cursor
ja: カーソル

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Shell not running
ja: GNOME Shell が実行されていません

en: Shell user-theme extension not enabled
ja: GNOME Shell ユーザーテーマ拡張機能が有効ではありません

en: Could not list shell extensions
ja: GNOME Shell 拡張機能を一覧表示できません

en: Shell
ja: GNOME Shell

en: Adwaita (default)
ja: Adwaita (デフォルト)

en: Select a theme
ja: テーマを選択

en: %s theme updated successfully
ja: %s テーマが正常に更新されました

en: %s theme installed successfully
ja: %s テーマが正常にインストールされました

en: Error installing theme
ja: テーマのインストールに失敗しました

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
ja: 無効なテーマ

en: Styles
ja: スタイル

en: Background
ja: 背景

en: Default Image
ja: デフォルト画像

en: Dark Style Image
ja: ダークスタイル画像

en: Adjustment
ja: 調整

en: Hinting
ja: ヒンティング

en: Full
ja: 強

en: Medium
ja: 中

en: Slight
ja: 弱

en: None
ja: なし

en: Antialiasing
ja: アンチエイリアス

en: Subpixel (for LCD screens)
ja: サブピクセル (液晶ディスプレイ向け)

en: Standard (grayscale)
ja: 標準 (グレースケール)

en: Preferred Fonts
ja: 優先フォント

en: Interface Text
ja: インターフェーステキスト

en: Document Text
ja: ドキュメントテキスト

en: Monospace Text
ja: 等幅テキスト

en: Rendering
ja: レンダリング

en: Size
ja: サイズ

en: Scaling Factor
ja: 倍率

en: Default
ja: デフォルト

en: Typing
ja: タイピング

en: Emacs Input
ja: Emacs 入力

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
ja: ショートカットに Emacs エディターのキーバインディングを使用します。

en: Overview Shortcut
ja: アクティビティ画面のショートカット

en: Left Super
ja: 左 Super

en: Right Super
ja: 右 Super

en: Additional Layout Options
ja: 追加のレイアウトオプション

en: Show Extended Input Sources
ja: 追加の入力ソースを表示

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
ja: “設定”アプリケーションでより多くの入力ソースを選択できるようになります。

en: Layout
ja: レイアウト

en: Disable Secondary Click
ja: セカンダリクリックを無効にする

en: Disables secondary clicks on touchpads which do not have a physical secondary button
ja: 物理的なセカンダリボタンがないタッチパッドでは、セカンダリクリックを無効にします

en: Mouse
ja: マウス

en: Middle Click Paste
ja: 中クリックによる貼り付け

en: Touchpad
ja: タッチパッド

en: Touchpad Acceleration
ja: タッチパッドアクセラレーション

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the touchpad more difficult to use.
ja: 加速度をオフにすると、より高速で正確な動作が可能になりますが、タッチパッドが使いにくくなる場合もあります。

en: Pointing Stick
ja: ポインティングスティック

en: Pointing Stick Acceleration
ja: ポインティングスティックアクセラレーション

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the pointing stick more difficult to use.
ja: 加速度をオフにすると、より高速で正確な動作が可能になりますが、ポインティングスティックが使いにくくなる場合もあります。

en: Scrolling Method
ja: スクロールメソッド

en: System Sound Theme
ja: システムサウンドテーマ

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
ja: サウンドイベントに使用するサウンドテーマを指定します。

en: running
ja: 実行中

en: Select Application
ja: アプリケーションの選択

note: Build header bar buttons
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Search Applications…
ja: アプリケーションを検索…

en: Remove
ja: 削除

en: Startup applications are automatically started when you log in.
ja: スタートアップアプリケーションは、ログイン時に自動的に起動されます。

en: No Startup Applications
ja: スタートアップアプリケーションがありません

en: Add a startup application
ja: スタートアップアプリケーションを追加

en: Window Focus
ja: ウィンドウフォーカス

en: Click to Focus
ja: クリックでフォーカスする

en: Windows are focused when they are clicked.
ja: ウィンドウをクリックするとフォーカスします。

en: Focus on Hover
ja: ホバーでフォーカスする

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
ja: ポインターでホバーしたときにウィンドウがフォーカスされます。デスクトップをホバーしてもウィンドウのフォーカスは維持されます。

en: Focus Follows Mouse
ja: フォーカスがマウスに追従する

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
ja: ポインターでホバーしたときにウィンドウがフォーカスされます。デスクトップをホバーすると前のウィンドウからフォーカスが外れます。

en: Placement
ja: 位置

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
ja: 左

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
ja: 右

en: Titlebar Actions
ja: タイトルバーアクション

en: Double-Click
ja: ダブルクリック

en: Middle-Click
ja: 中クリック

en: Secondary-Click
ja: セカンダリクリック

en: Titlebar Buttons
ja: タイトルバーボタン

en: Maximize
ja: 最大化

en: Minimize
ja: 最小化

en: Click Actions
ja: クリックアクション

en: Attach Modal Dialogs
ja: モーダルダイアログを結合

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
ja: オンにすると、モーダルダイアログウィンドウが親ウィンドウに結合され、移動できなくなります。

en: Center New Windows
ja: 新しいウィンドウを中央に表示する

en: Window Action Key
ja: ウィンドウ操作キー

en: Disabled
ja: 無効

en: Resize with Secondary-Click
ja: セカンダリクリックでサイズを変更する

en: Raise Windows When Focused
ja: フォーカスするとウィンドウを前面に表示する

en: Search Tweaks…
ja: 設定項目を検索…

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s (default)
ja: %s (デフォルト)

en: Configuration changes require restart
ja: 設定を変更するには再起動が必要です

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
ja: 設定を反映するにはセッションの再起動が必要です

en: Restart Session
ja: セッションを再起動
