gnome-usage master - en to cs translation catalogue (44 entries)

en: Usage
cs: Využití

en: Usage developers
cs: Vývojáři aplikace Využití

en: A nice way to view information about use of system resources
cs: Elegantní způsob, jak zobrazit informace o využití systémových prostředků.

en: A simple application to monitor and analyze system resources such as CPU and memory usage of running apps, and storage usage.
cs: Jednoduchá aplikace ke sledování a analýze systémových prostředků, jako je využití procesoru a paměti běžícími aplikacemi a využití úložiště.

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space
cs: Elegantní způsob, jak zobrazit informace o využití systémových prostředků, jako jsou operační paměť a místo na disku.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;
cs: monitor;monitorovat;sledování;sledovat;systém;proces;CPU;procesor;paměť;operační paměť;síť;historie;využití;vytížení;výkon;úloha;správce;správa;

en: A list of processes which we don’t want killed
cs: Seznam všech procesů, které nechceme ukončit

en: This list is used for filtering which processes the user can’t stop.
cs: Tento seznam je používán pro filtrování procesů, které uživatel nesmí ukončit.

en: Application is running with no visible window
cs: Aplikace běží bez viditelného okna

en: Quit App
cs: Ukončit aplikaci

en: Force Quit
cs: Vynutit ukončení

en: RAM
cs: Operační paměť

en: Used
cs: Použito

en: Available
cs: Dostupné

en: No results found
cs: Nebylo nic nalezeno

en: Try a different search
cs: Zkuste hledat něco jiného

en: Application is running in background
cs: Aplikace běží na pozadí

en: Application uses optimised game mode
cs: Aplikace využívá optimalizovaný herní režim

note: Translators: This sentence is later suffixed with an application name. Example: “Quit Tuba?”
en: Quit %s?
cs: Ukončit %s?

en: Stopping applications might come with side effects, such as data loss of unsaved work.
cs: Ukončení aplikací může mít nežádoucí účinky, například ztrátu dat neuložené práce.

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Quit
cs: Ukončit

en: Delete…
cs: Smazat…

en: Home Partition
cs: Domovský oddíl

en: Swap
cs: Odkládací prostor

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: Search
cs: Hledat

en: Search Applications…
cs: hledat aplikace…

en: _About Usage
cs: O _aplikaci Využití

en: Group system processes
cs: Seskupovat systémové procesy

en: Show all processes
cs: Zobrazovat všechny procesy

en: CPU
cs: Procesor

en: Memory
cs: Paměť

en: System
cs: Systém

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space.
cs: Elegantní způsob, jak zobrazit informace o využití systémových prostředků, jako jsou operační paměť a místo na disku.

en: Processor
cs: Procesor

en: %s selected | %s selected
cs[0]: Vybrali jste %s
cs[1]: Vybrali jste %s
cs[2]: Vybrali jste %s

en: Are you sure you want to permanently delete selected items?
cs: Opravdu chcete trvale smazat vybrané položky?

en: If you delete these items, they will be permanently lost.
cs: Pokdu tyto položky smažete, budou nenávratně ztraceny.

en: Delete
cs: Smazat

en: Operating system files are an essential part of your system and cannot be removed.
cs: Soubory operačního systému jsou základní částí systému a nemohou být proto odstraněny.

en: Storage
cs: Úložiště

en: Operating System
cs: Operační systém

en: %s available | %s available
cs[0]: Dostupné %s
cs[1]: Dostupné %s
cs[2]: Dostupných %s
