gnome-usage master - en to da translation catalogue (41 entries)

en: Usage
da: Forbrug

en: A nice way to view information about use of system resources
da: En fin måde til at vise information om forbruget af systemressourcer

en: A simple application to monitor and analyze system resources such as CPU and memory usage of running apps, and storage usage.
da: Et simpelt program til at overvåge og analysere systemressourcer såsom kørende programmers processor- og hukommelsesforbrug samt lagerforbrug.

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space
da: En fin måde til at vise information om forbruget af systemressourcer såsom hukommelse og diskplads

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;
da: Overvåg;System;Processor;CPU;Hukommelse;Netværk;Historik;Forbrug;Ydelse;Opgave;Håndtering;

en: A list of processes which we don’t want killed
da: En liste over processer som ikke skal dræbes

en: This list is used for filtering which processes the user can’t stop.
da: Listen bruges til at filtrere hvilke processer brugeren ikke kan stoppe.

en: time span (ms) of the graphs in the performance tab
da: tidsspænd (ms) for graferne i ydelsesfanen

en: The time span for up to which the CPU and memory graphs in the performance tab and its sidebar go back in time in milliseconds.
da: Tidsrummet (i millisekunder) som CPU- og hukommelsesgraferne i ydelsesfanen og dens sidebjælke går tilbage i tid.

en: interval (ms) for the performance data refresh
da: interval (ms) for opdatering af ydelsesdata

en: The interval at which the data for the performance tab are updated and displayed periodically in milliseconds.
da: Tidsintervallet (i millisekunder) for opdatering af data samt grafik i ydelsesfanen.

en: minimum relative load (%) of an app to be displayed in the performance tab
da: mindste relative belastning (%) for et program der skal vises i ydelsesfanen

en: The load an app has to have in total as the sum over all its processes, normalized to 100, to be listed in the performance tab. With 0, all apps are listed. With 100 an app is only listed if its processes fully utilise all CPU threads.
da: Den belastning, et program skal have i alt som summen af alle dens processer (normaliseret til 100), for at blive vist i ydelsesfanen. Med 0 vises alle programmer. Med 100 vises et program kun, hvis dens processer udnytter alle CPU-tråde fuldt ud.

en: minimum memory footprint of an app to be displayed in the performance tab
da: mindste hukommelsesforbrug for et program der skal vises i ydelsesfanen

en: The minimum amount of memory an app has to use in total as the sum over all its processes in bytes to be listed in the performance tab.
da: Den mindste mængde hukommelse, som et program skal bruge i alt som summen af alle dets processer i byte, for at blive vist på ydelsesfanen.

en: Force graphs to not continuously scrolling
da: Tving grafer til ikke at rulle kontinuerligt

en: If enabled, the performance graphs will be forced to not scroll continuously, but instead will only jump when a new data point is added. If disabled, the graphs will decide, based on power-saving mode and GTK's global animations settings, how to behave.
da: Hvis den er aktiveret, vil ydelsesgraferne blive tvunget til ikke at rulle kontinuerligt, men i stedet kun hoppe, når der tilføjes et nyt datapunkt. Hvis den er deaktiveret, vil graferne selv bestemme, hvordan de skal opføre sig, baseret på strømbesparende tilstand og GTK's globale animationsindstillinger.

en: Used
da: Anvendt

en: Available
da: Tilgængelig

en: No results found
da: Fandt ingen resultater

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

note: Translators: This sentence is later suffixed with an application name. Example: “Force Quit Videos?”
en: Force Quit %s?
da: Tving %s til at afslutte?

en: Unsaved work might be lost.
da: Arbejde, der ikke er gemt, kan gå tabt.

en: Cancel
da: Annullér

en: Force Quit
da: Tving afslutning

en: Delete…
da: Slet …

en: Home Partition
da: Hjemme-partition

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: _About Usage
da: _Om Forbrug

en: Group system processes
da: Gruppér systemressourcer

en: Show all processes
da: Vis alle processer

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space.
da: En fin måde til at vise information om forbruget af systemressourcer såsom hukommelse og diskplads.

en: Memory
da: Hukommelse

en: Performance
da: Ydelse

en: %s selected
da: %s valgt

en: Are you sure you want to permanently delete selected items?
da: Er du sikker på, at du vil slette de valgte elementer permanent?

en: If you delete these items, they will be permanently lost.
da: Hvis du sletter elementerne, så går de tabt permanent.

en: Delete
da: Slet

en: Operating system files are an essential part of your system and cannot be removed.
da: Styresystemfiler er en essentiel del af dit system og kan ikke fjernes.

en: Storage
da: Lager

en: Operating System
da: Styresystem
