gnome-usage master - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: GNOME Usage
fr: Utilisation de GNOME

en: A nice way to view information about use of system resources
fr: Un bon moyen d’afficher les informations sur l’utilisation des ressources système

en: A simple GNOME 3 application to monitor and analyze system resources such as processing, memory, and storage.
fr: Une application GNOME 3 simple pour surveiller et analyser les ressources système telles que le traitement, la mémoire et le stockage.

en: Usage
fr: Utilisation

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space
fr: Un bon moyen d’afficher les informations sur l’utilisation des ressources système, telles que la mémoire et l’espace disque

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;
fr: surveiller;système;processus;traitement;processeur;mémoire;réseau;historique;utilisation;performance;tâche;gestionnaire;

en: A list of processes which we don’t want killed
fr: Une liste de processus que nous ne voulons pas tuer

en: This list is used for filtering which processes the user can’t stop.
fr: Cette liste sert à filtrer les processus que l’utilisateur ne peut pas arrêter.

en: Used
fr: Utilisée

en: Available
fr: Disponible

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Try a different search
fr: Essayez une recherche différente

en: _About Usage
fr: À _propos de Utilisation

en: Group system processes
fr: Grouper les processus du système

en: Show all processes
fr: Montrer tous les processus

note: Translators: This sentence is later suffixed with an application name. Example: “Force Quit Videos?”
en: Force Quit %s?
fr: Forcer à quitter %s ?

en: Unsaved work might be lost.
fr: Le travail non enregistré peut être perdu.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Force Quit
fr: Forcer à quitter

en: Delete…
fr: Supprimer…

en: Home Partition
fr: Partition des dossiers personnels

en: Swap
fr: Partition d’échange

en: System
fr: Système

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space.
fr: Un bon moyen d’afficher les informations sur l’utilisation des ressources système, telles que la mémoire et l’espace disque.

en: Websites
fr: Sites Web

en: Processor
fr: Processeur

en: Memory
fr: Mémoire

en: %s selected
fr: %s sélectionné(s)

en: Are you sure you want to permanently delete selected items?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer définitivement les éléments sélectionnés ?

en: If you delete these items, they will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez ces éléments, ils seront définitivement perdus.

en: Operating system files are an essential part of your system and cannot be removed.
fr: Les fichiers du système d’exploitation sont essentiels pour le fonctionnement de votre ordinateur et ne peuvent pas être supprimés.

en: Storage
fr: Stockage

en: Operating System
fr: Système d’exploitation

en: Scanning directories
fr: Analyse des répertoires
