gnome-usage master - en to ja translation catalogue (33 entries)

en: A nice way to view information about use of system resources
ja: システムリソースの使用情報を表示します

en: A simple GNOME 3 application to monitor and analyze system resources such as processing, memory, and storage.
ja: プロセス、メモリ、ストレージなどのシステムリソースを監視したり分析したりするための、シンプルな GNOME 3 アプリケーションです。

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space
ja: メモリやディスク領域などのシステムリソースの使用情報を表示します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;
ja: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;モニター;監視;システム;プロセス;メモリ;RAM;ネットワーク;履歴;使用量;パフォーマンス;タスク;マネージャー;

en: A list of processes which we don’t want killed
ja: 強制終了しないプロセス一覧

en: This list is used for filtering which processes the user can’t stop.
ja: この一覧はユーザーが停止できないプロセスをフィルタリングするのに使用します。

en: Used
ja: 使用済み

en: Available
ja: 利用可能

en: No results found
ja: 何も見つかりませんでした

en: Try a different search
ja: 他のキーワードを試してください

en: _About Usage
ja: Usage について(_A)

en: Group system processes
ja: システムプロセスをグループ化

en: Show all processes
ja: すべてのプロセスを表示

note: Translators: This sentence is later suffixed with an application name. Example: “Force Quit Videos?”
en: Force Quit %s?
ja: %s を強制終了しますか?

en: Unsaved work might be lost.
ja: 未保存の作業は失われます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Force Quit
ja: 強制終了

en: Delete…
ja: 削除…

en: Home Partition
ja: ホームパーティション

en: Swap
ja: スワップ

en: System
ja: システム

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space.
ja: メモリやディスク領域などのシステムリソースの使用情報を表示します。

en: Websites
ja: ウェブサイト

en: Processor
ja: プロセッサー

en: Memory
ja: メモリ

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: %s selected
ja: %s 件選択

en: Are you sure you want to permanently delete selected items?
ja: 本当に選択したものを完全に削除しますか?

en: If you delete these items, they will be permanently lost.
ja: 削除すると元に戻すことはできません。

en: Operating system files are an essential part of your system and cannot be removed.
ja: オペレーティングシステムのファイルはシステムに必要なため削除できません。

en: Storage
ja: ストレージ

en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

en: Scanning directories
ja: ディレクトリをスキャン中
