gnome-usage master - en to ro translation catalogue (45 entries)

en: Usage
ro: Utilizare

en: A nice way to view information about use of system resources
ro: O metodă bună de a vizualiza informații despre utilizarea resurselor sistemului

en: A simple application to monitor and analyze system resources such as CPU and memory usage of running apps, and storage usage.
ro: O aplicație simplă pentru a monitoriza și analiza resursele sistemului, cum ar fi utilizarea CPU și a memoriei aplicațiilor care rulează și utilizarea stocării.

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space
ro: O metodă bună de a vizualiza informații despre utilizarea resurselor sistemului, precum memoria și spațiul pe disc

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;
ro: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Monitorizare;Sistem;Proces;Memorie;Rețea;Istoric;Utilizare;Performanță;Administrator;Sarcini;

en: A list of processes which we don’t want killed
ro: O listă a proceselor pe care nu dorim să le eliminăm

en: This list is used for filtering which processes the user can’t stop.
ro: Această listă este utilizată pentru a filtra procesele pe care utilizatorul nu le poate opri.

en: time span (ms) of the graphs in the performance tab
ro: intervalul de timp (ms) al graficelor din fila de performanță

en: The time span for up to which the CPU and memory graphs in the performance tab and its sidebar go back in time in milliseconds.
ro: Intervalul de timp până la care graficele CPU și memorie din fila de performanță și bara laterală a acesteia se întorc în timp în milisecunde.

en: interval (ms) for the performance data refresh
ro: interval (ms) pentru reîmprospătarea datelor de performanță

en: The interval at which the data for the performance tab are updated and displayed periodically in milliseconds.
ro: Intervalul la care datele pentru fila de performanță sunt actualizate și afișate periodic în milisecunde.

en: minimum relative load (%) of an app to be displayed in the performance tab
ro: sarcina relativă minimă (%) a unei aplicații, pentru a fi afișată în fila de performanță

en: The load an app has to have in total as the sum over all its processes, normalized to 100, to be listed in the performance tab. With 0, all apps are listed. With 100 an app is only listed if its processes fully utilise all CPU threads.
ro: Încărcarea pe care o aplicație trebuie să o aibă în total, ca sumă peste toate procesele sale, normalizată la 100, pentru a fi listată în fila de performanță. Cu 0, toate aplicațiile sunt listate. Cu 100, o aplicație este listată doar dacă procesele sale utilizează pe deplin toate firele CPU.

en: minimum memory footprint of an app to be displayed in the performance tab
ro: amprenta minimă de memorie a unei aplicații, pentru a fi afișată în fila de performanță

en: The minimum amount of memory an app has to use in total as the sum over all its processes in bytes to be listed in the performance tab.
ro: Cantitatea minimă de memorie pe care o aplicație trebuie să o utilizeze în total, ca suma tuturor proceselor sale în octeți, pentru a fi listată în fila de performanță.

en: Force graphs to not continuously scrolling
ro: Forțează graficele să nu deruleze continuu

en: If enabled, the performance graphs will be forced to not scroll continuously, but instead will only jump when a new data point is added. If disabled, the graphs will decide, based on power-saving mode and GTK's global animations settings, how to behave.
ro: Dacă este activat, graficele de performanță vor fi forțate să nu deruleze continuu, ci vor sări doar atunci când este adăugat un nou punct de date. Dacă este dezactivat, graficele vor decide, pe baza modului de economisire a energiei și a configurărilor de animații globale ale GTK, cum să se comporte.

en: Used
ro: Utilizat

en: Available
ro: Disponibil

en: No results found
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: Try a different search
ro: Încercați o altă căutare

note: Translators: This sentence is later suffixed with an application name. Example: “Force Quit Videos?”
en: Force Quit %s?
ro: Fortați ieșirea pentru %s?

en: Unsaved work might be lost.
ro: Munca nesalvată poate fi pierdută.

en: Cancel
ro: Anulează

en: Force Quit
ro: Forțează ieșirea

en: Delete…
ro: Șterge…

en: Home Partition
ro: Partiție personală

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: _About Usage
ro: _Despre utilizare

en: Group system processes
ro: Procese de sistem de grup

en: Show all processes
ro: Arată toate procesele

en: System
ro: Sistem

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space.
ro: O metodă bună de a vizualiza informații despre utilizarea resurselor sistemului, precum memoria și spațiul pe disc.

en: Processor
ro: Procesor

en: Memory
ro: Memorie

en: Performance
ro: Performanță

en: %s selected
ro: %s selectată

en: Are you sure you want to permanently delete selected items?
ro: Sigur doriți să ștergeți permanent elementele selectate?

en: If you delete these items, they will be permanently lost.
ro: Dacă ștergeți aceste elemente, ele vor fi pierdute permanent.

en: Delete
ro: Șterge

en: Operating system files are an essential part of your system and cannot be removed.
ro: Fișierele de sistem de operare sunt o parte esențială a sistemului și nu pot fi eliminate.

en: Storage
ro: Stocare

en: Operating System
ro: Sistem de operare

en: %llu B
ro: %llu O

en: %llu B/s
ro: %llu O/s
