gnome-usage master - en to sv translation catalogue (51 entries)

en: Usage
sv: Användning

en: Usage developers
sv: Utvecklarna av Användning

en: A nice way to view information about use of system resources
sv: Ett trevligt sätt att se information om användning av systemresurser

en: A simple application to monitor and analyze system resources such as CPU and memory usage of running apps, and storage usage.
sv: Ett enkelt program för att övervaka och analysera systemresurser såsom processor- och minnesanvändning för körande program och använt lagringsutrymme.

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space
sv: Ett trevligt sätt att se information om användning av systemresurser, så som minne och diskutrymme

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;
sv: Skärm;System;Process;CPU;Minne;Nätverk;Historik;Användning;Prestanda;Uppgift;Hanterare;

en: A list of processes which we don’t want killed
sv: En lista över processer vi inte vill döda

en: This list is used for filtering which processes the user can’t stop.
sv: Listan används för att filtrera vilka processer användaren inte kan stoppa.

en: time span (ms) of the graphs in the performance tab
sv: tidsspannet (ms) på diagrammen i prestandafliken

en: The time span for up to which the CPU and memory graphs in the performance tab and its sidebar go back in time in milliseconds.
sv: Tidsspannet upp till vilket som processor- och minnesdiagrammen i prestandafliken och dess sidopanel går tillbaka i tiden i millisekunder.

en: interval (ms) for the performance data refresh
sv: intervall (ms) för uppdateringen av prestandadata

en: The interval at which the data for the performance tab are updated and displayed periodically in milliseconds.
sv: Med vilket intervall data för prestandafliken uppdateras och visas periodiskt i millisekunder.

en: minimum relative load (%) of an app to be displayed in the performance tab
sv: minsta relativa belastning (%) för att ett program ska visas i prestandafliken

en: The load an app has to have in total as the sum over all its processes, normalized to 100, to be listed in the performance tab. With 0, all apps are listed. With 100 an app is only listed if its processes fully utilise all CPU threads.
sv: Belastningen ett program måste ha summerat över alla dess processer, normaliserat till 100, för att listas i prestandafliken. Med 0 listas alla program. Med 100 listas ett program bara om dess processer fullkomligt använder alla processortrådar.

en: minimum memory footprint of an app to be displayed in the performance tab
sv: minsta minnesavtryck för ett program för att visas i prestandafliken

en: The minimum amount of memory an app has to use in total as the sum over all its processes in bytes to be listed in the performance tab.
sv: Den minsta mängd minne ett program behöver använda summerat över alla dess processer i byte för att listas i prestandafliken.

en: Force graphs to not continuously scrolling
sv: Tvinga diagram att inte rulla kontinuerligt

en: If enabled, the performance graphs will be forced to not scroll continuously, but instead will only jump when a new data point is added. If disabled, the graphs will decide, based on power-saving mode and GTK's global animations settings, how to behave.
sv: Om aktiverat tvingas prestandadiagrammen att inte rulla kontinuerligt, utan i stället endast hoppa när en ny datapunkt läggs till. Om inaktiverat kommer diagrammen bestämma hur de ska bete sig baserat på strömsparläge och GTK:s globala animeringsinställningar.

en: Application is running with no visible window
sv: Programmet körs utan något synligt fönster

en: Quit App
sv: Avsluta program

en: Force Quit
sv: Tvinga avslut

en: Used
sv: Använt

en: Available
sv: Tillgängligt

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: Application is running in background
sv: Programmet körs i bakgrunden

en: Application uses optimised game mode
sv: Programmet använder optimerat spelläge

note: Translators: This sentence is later suffixed with an application name. Example: “Quit Tuba?”
en: Quit %s?
sv: Avsluta %s?

en: Stopping applications might come with side effects, such as data loss of unsaved work.
sv: Att stoppa program kan ha sidoeffekter som dataförlust av osparat arbete.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Quit
sv: Avsluta

en: Delete…
sv: Ta bort…

en: Home Partition
sv: Hempartition

en: Swap
sv: Växlingsutrymme

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Search
sv: Sök

en: Search Applications…
sv: Sök program…

en: _About Usage
sv: _Om Användning

en: Group system processes
sv: Gruppera systemprocesser

en: Show all processes
sv: Visa alla processer

en: CPU
sv: Processor

en: Memory
sv: Minne

en: A nice way to view information about use of system resources, like memory and disk space.
sv: Ett trevligt sätt att se information om användning av systemresurser så som minne och diskutrymme.

en: %s selected | %s selected
sv[0]: %s markerat
sv[1]: %s markerade

en: Are you sure you want to permanently delete selected items?
sv: Är du säker på att du permanent vill ta bort markerade objekt?

en: If you delete these items, they will be permanently lost.
sv: Om du tar bort dessa objekt är de borta för alltid.

en: Delete
sv: Ta bort

en: Operating system files are an essential part of your system and cannot be removed.
sv: Operativsystemfiler är en nödvändig del av ditt system och kan inte tas bort.

en: Storage
sv: Lagring

en: Operating System
sv: Operativsystem

en: %s available | %s available
sv[0]: %s tillgängligt
sv[1]: %s tillgängligt
