gnome-user-docs master - en to fa translation catalogue (1862 entries)

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
fa: نگارش ۳.۰ پروانهٔ پورت‌نشدهٔ کرتیو کامنز Attribution-ShareAlike

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
fa: این کار منتشر شده تحت  <_:link-1/>.

note: (itstool) path: credit/name
en: Shaun McCance
fa: شون مک‌کین

note: (itstool) path: credit/name
en: Phil Bull
fa: فیل بول

note: (itstool) path: credit/name
en: Michael Hill
fa: مایکل هیل

note: (itstool) path: credit/name
en: Ekaterina Gerasimova
fa: اکاترینا گراسیموفا

note: (itstool) path: info/desc
en: Ignore quickly-repeated key presses of the same key.
fa: زدن‌های تکراری سریع یک دکمه را نادیده می‌گیرد.

note: (itstool) path: page/title
en: Turn on bounce keys
fa: روشن کردن کلیدهای پرشی

note: (itstool) path: page/p
en: Turn on <em>bounce keys</em> to ignore key presses that are rapidly repeated. For example, if you have hand tremors which cause you to press a key multiple times when you only want to press it once, you should turn on bounce keys.
fa: برای نادیده گرفتن فشار کلیدهایی که به سرعت تکرار می شوند، <em> کلیدهای پرشی </em> را روشن کنید. به عنوان مثال، اگر لرزش دست دارید که باعث می شود یک کلید را چندین بار فشار دهید، وقتی می خواهید فقط یکبار آن را فشار دهید، باید کلیدهای پرشی را روشن کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Accessibility</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>دسترسی‌پذیری</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Accessibility</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>دسترسی‌پذیری</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Typing</gui> section to open it.
fa: بخش <gui>نوشتن</gui> را برای گشودن برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Typing Assist</gui> section, switch the <gui>Bounce Keys</gui> switch to on.
fa: در بخش <gui>همیار نوشتن</gui>، کلید <gui>کلیدهای پرشی</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: note/title
en: Quickly turn bounce keys on and off
fa: سریع کلیدهای پرشی را روشن و خاموش کنید

note: (itstool) path: note/p
en: You can turn bounce keys on and off by clicking the <link xref="a11y-icon">accessibility icon</link> on the top bar and selecting <gui>Bounce Keys</gui>. The accessibility icon is visible when one or more settings have been enabled from the <gui>Accessibility</gui> panel.
fa: می‌توانید کلیدهای پرشی را با زدن روی <link xref="a11y-icon">نقشک دسترسی‌پذیری</link> در نوار بالا و گزینش <gui>کلیدهای پرشی</gui> روشن و خاموش کنید. نقشک دسترسی‌پذیری هنگامی که یکی یا بیش‌تر از تنظیمات از تابلوی <gui>دسترسی‌پذیری</gui> به کار افتاده باشد نمایان می‌شود.

note: (itstool) path: credit/name
en: Jana Heves
fa: یانا هیوز

note: (itstool) path: info/desc
en: Use the <app>Orca</app> screen reader with a refreshable Braille display.
fa: از صفحه خوان <app>اُرکا</app> با نمایشگر بریل که قابلیت بازخوانی دارد استفاده کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Read screen in Braille
fa: خواندن صفحه در بریل

note: (itstool) path: page/p
en: The <app>Orca</app> screen reader can display the user interface on a refreshable Braille display. Depending on how you installed your system, you might not have Orca installed. If not, install Orca first.
fa: صفحه خوان <app>اُرکا</app> می تواند رابط کاربری را بر روی صفحه نمایش بریل که قابل تجدید است نمایش دهد. بسته به نحوه نصب سیستم خود، ممکن است اُرکا را نصب نکرده باشید. در غیر این صورت، ابتدا اُرکا را نصب کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: <link style="button" action="install:orca">Install Orca</link>
fa: <link style="button" action="install:orca"> نصب اُرکا </link>

note: (itstool) path: page/p
en: Refer to the <link href="help:orca">Orca Help</link> for more information.
fa: برای اطلاعات بیش‌تر به <link href="help:orca"> راهنمای </link> Orca> مراجعه کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Make windows and buttons on the screen more (or less) vivid, so they’re easier to see.
fa: پنجره‌ها و دکمه‌ها را بر روی صفحه بیش‌تر (یا کم‌تر)روشن کنید تا دیدن آن‌ها ساده‌تر باشد.

note: (itstool) path: page/title
en: Adjust the contrast
fa: تنظیم سایه‌روشن

note: (itstool) path: page/p
en: You can adjust the contrast of windows and buttons so that they’re easier to see. This is not the same as changing the brightness of the whole screen; only parts of the <em>user interface</em> will change.
fa: می توانید ناسازگاری پنجره‌ها و دکمه‌ها را به گونه ای تنظیم کنید که دیدن آنها آسان تر باشد. این همان تغییر روشنایی کل صفحه نیست. فقط قسمت هایی از <em> رابط کاربری </em> تغییر خواهد کرد.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Accessibility</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو، بر روی <gui>دسترسی‌پذیری</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Seeing</gui> section to open it.
fa: بخش <gui>بینایی</gui> را برای گشودن برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>High Contrast</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>سایه‌روشن بالا</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: note/title
en: Quickly turn high contrast on and off
fa: کنتراست بالا را به سرعت روشن و خاموش کنید

note: (itstool) path: note/p
en: You can turn high contrast on and off by clicking the <link xref="a11y-icon">accessibility icon</link> on the top bar and selecting <gui>High Contrast</gui>.
fa: می‌توانید سایه‌روشن بالا را با زدن روی <link xref="a11y-icon">نقشک دسترسی‌پذیری</link> در نوار بالا و گزینش <gui>سایه‌روشن بالا</gui> روشن و خاموش کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: The <gui>Hover Click</gui> (Dwell Click) feature allows you to click by holding the mouse still.
fa: ویژگی <gui>کلیک شناور</gui> (کلیک ساکن) به شما امکان می دهد با ثابت نگه داشتن ماوس کلیک کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Simulate clicking by hovering
fa: شبیه‌سازی کلیک با شناوری

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Pointing &amp; Clicking</gui> section to open it.
fa: بخش <gui>نشانه و کلیک</gui> را برای گشودن برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Click Assist</gui> section, switch the <gui>Hover Click</gui> switch to on.
fa: در بخش <gui>همیار کلیک</gui>، کلید <gui>کلیک شناور</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: When you hover your mouse pointer over a button and do not move it, it will gradually change color. When it has fully changed color, the button will be clicked.
fa: وقتی نشانگر ماوس خود را روی دکمه قرار دهید و آن را حرکت ندهید، به تدریج تغییر رنگ می یابد. وقتی رنگ کاملاً تغییر کرد، روی دکمه کلیک می شود.

note: (itstool) path: page/p
en: Adjust the <gui>Delay</gui> setting to change how long you have to hold the mouse pointer still before clicking.
fa: تنظیم <gui>تأخیر</gui> را اصلاح کنید تا قبل از کلیک کردن، مدت زمان نگه داشتن نشانگر ماوس را تغییر دهید.

note: (itstool) path: page/p
en: Adjust the <gui>Motion threshold</gui> setting to change how much the pointer can move and still be considered to be hovering.
fa: تنظیم <gui>آستانه حرکت</gui> را تنظیم کنید تا میزان اشاره گر را تغییر دهد و همچنان معلق باشد.

note: (itstool) path: info/desc
en: Use larger fonts to make text easier to read.
fa: برای سهولت در خواندن متن از قلم‌های بزرگتر استفاده کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Change text size on the screen
fa: تغییر اندازهٔ متن روی صفحه

note: (itstool) path: page/p
en: If you have difficulty reading the text on your screen, you can change the size of the font.
fa: اگر در خواندن متن روی صفحه‌تان دشواری دارید، می‌توانید اندازهٔ قلم را تغییر دهید.

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Large Text</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>متن بزرگ</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: Alternatively, you can quickly change the text size by clicking the <link xref="a11y-icon">accessibility icon</link> on the top bar and selecting <gui>Large Text</gui>.
fa: هم‌چنین می‌توانید با کلیک روی <link xref="a11y-icon">نقشک دسترسی‌پذیری</link> روی نوار بالایی و گزینش <gui>متن بزرگ</gui>، اندازهٔ متن را تغییر دهید.

note: (itstool) path: note/p
en: In many applications, you can increase the text size at any time by pressing <keyseq><key>Ctrl</key><key>+</key></keyseq>. To reduce the text size, press <keyseq><key>Ctrl</key><key>-</key></keyseq>.
fa: در بسیاری از برنامه‌ها، می‌توانید در هر زمان، اندازهٔ متن را با فردن <keyseq><key>مهار</key><key>+</key></keyseq> افزایش دهید. برای کاهش اندازهٔ متن، <keyseq><key>مهار</key><key>-</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: page/p
en: <gui>Large Text</gui> will scale the text by 1.2 times. You can use <app>Tweaks</app> to make text size bigger or smaller.
fa: <gui>متن بزرگ</gui> متن را ۱٫۲ بار مقیاس خواهد کرد. برای بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کردن اندازهٔ متن، می‌توانید از <app>سیخونک‌ها</app> استفاده‌کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: The accessibility menu is the icon on the top bar that looks like a person.
fa: فهرست دسترسی‌پذیی، نقشک شبیه به انسان روی نوار بالایی است.

note: (itstool) path: page/title
en: Find the accessibility menu
fa: یافتن فهرست دسترسی‌پذیری

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>accessibility menu</em> is where you can turn on some of the accessibility settings. You can find this menu by clicking the icon which looks like a person on the top bar.
fa: <em>فهرست دسترسی‌پذیری</em> جاییست که می توانید برخی از تنظیمات دسترسی‌پذیری را روشن کنید. این فهرست را می توانید با کلیک روی نقشکی در نوار بالا که شبیه یک انسان است بیابید.

note: (itstool) path: figure/desc
en: The accessibility menu can be found on the top bar.
fa: فهرست دسترسی را می توان در نوار بالا یافت کرد.

note: (itstool) path: page/p
en: If you do not see the accessibility menu, you can enable it from the <gui>Accessibility</gui> settings panel:
fa: اگر فهرست دسترسی‌پذیری را نمی بینید، می توانید آن را از تابلوی تنظیمات <gui>دسترسی‌پذیری</gui> فعال کنید:

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Accessibility Menu</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>فهرست دسترسی‌پذیری</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Zoom in on your screen so that it is easier to see things.
fa: روی صفحه خود بزرگنمایی کنید تا دیدن چیزها راحت تر شود.

note: (itstool) path: page/title
en: Magnify a screen area
fa: بزرگ‌نمایی ناحیه‌ای از صفحه

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Zoom</gui> section to open it.
fa: بخش <gui>بزرگ‌نمایی</gui> را برای گشودن برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Desktop Zoom</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>بزرگ‌نمایی میزکار</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Use assistive technologies to help with special needs for vision, hearing, and mobility.
fa: استفاده از فن‌آوری‌های کمکی برای کمک به نیازهای ویژهٔ بینایی، شنوایی و حرکتی.

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: table/title (itstool) path: links/title
en: Accessibility
fa: دسترسی‌پذیری

note: (itstool) path: page/p
en: The system includes assistive technologies to support users with various impairments and special needs, and to interact with common assistive devices. An accessibility menu can be added to the top bar, giving easier access to many of the accessibility features.
fa: سامانه شامل فن‌آوری‌های کمکی برای پشتیبانی از کاربران با اختلالات مختلف و نیازهای ویژه و تعامل با افزاره‌های کمکی معمول است. می‌توان با افزودن یک فهرست دسترسی‌پذیری به نوار بالا، دستیابی ساده‌تری را به بسیاری از ویژگی‌های دسترسی‌پذیری ایجاد کرد.

note: (itstool) path: section/title
en: Visual impairments
fa: اختلالات بینایی

note: (itstool) path: links/title
en: Blindness
fa: نابینایی

note: (itstool) path: links/title
en: Low vision
fa: کم‌بینایی

note: (itstool) path: links/title
en: Color-blindness
fa: کوررنگی

note: (itstool) path: links/title
en: Other topics
fa: دیگر موضوعات

note: (itstool) path: section/title
en: Hearing impairments
fa: اختلالات شنوایی

note: (itstool) path: section/title
en: Mobility impairments
fa: اختلالات حرکتی

note: (itstool) path: links/title
en: Mouse movement
fa: حرکت موشی

note: (itstool) path: links/title
en: Clicking and dragging
fa: کلیک و کشیدن

note: (itstool) path: links/title
en: Keyboard use
fa: استفاده از صفحه‌کلید

note: (itstool) path: credit/years
en: 2012
fa: ۲۰۱۲

note: (itstool) path: info/desc
en: Press and hold the left mouse button to right-click.
fa: برای کلیک راست، دکمهٔ چپ موشی را فشار داده و نگه دارید.

note: (itstool) path: page/title
en: Simulate a right mouse click
fa: شبیه‌سازی یک کلیک راست موشی

note: (itstool) path: page/p
en: You can right-click by holding down the left mouse button. This is useful if you find it difficult to move your fingers individually on one hand, or if your pointing device only has a single button.
fa: با نگه داشتن دکمه سمت چپ ماوس می توانید کلیک راست کنید. اگر شما فهمیدید حرکت انگشتان یک دستتان به صورت جداگانه دشوار می‌باشد یا اگر دستگاه اشاره گر شما فقط یک دکمه دارد این مفید است .

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Click Assist</gui> section, switch the <gui>Simulated Secondary Click</gui> switch to on.
fa: در بخش <gui>همیار کلیک</gui>، کلید <gui>کلیک دوم شبیه‌سازی شده</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: You can change how long you must hold down the left mouse button before it is registered as a right click by changing the <gui>Acceptance delay</gui>.
fa: با تغییر <gui>تأخیر پذیرش</gui> می توانید مدت زمان نگه داشتن دکمه سمت چپ ماوس را قبل از اینکه به عنوان کلیک راست ثبت شود، تغییر دهید.

note: (itstool) path: page/p
en: To right-click with simulated secondary click, hold down the left mouse button where you would normally right-click, then release. The pointer fills with a different color as you hold down the left mouse button. Once it will change this color entirely, release the mouse button to right-click.
fa: برای کلیک راست با کلیک شبیه سازی شده ثانویه، دکمه سمت چپ ماوس را در جایی که به طور معمول کلیک راست می کنید نگه دارید و سپس رها کنید. با نگه داشتن دکمه سمت چپ ماوس، نشانگر با رنگ دیگری پر می شود. پس از تغییر کامل این رنگ، دکمه ماوس را برای کلیک راست رها کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: Some special pointers, such as the resize pointers, do not change colors. You can still use simulated secondary click as normal, even if you do not get visual feedback from the pointer.
fa: برخی از اشاره گرهای خاص، مانند نشانگرهای اندازه، تغییر رنگ نمی دهند. حتی اگر بازخورد تصویری از نشانگر دریافت نکنید، همچنان می توانید از کلیک شبیه سازی شده ثانویه به صورت عادی استفاده کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Use the <app>Orca</app> screen reader to speak the user interface.
fa: برای صحبت با رابط کاربری از صفحه خوان <app>اُرکا</app> استفاده کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Read screen aloud
fa: خواندن صفحه با صدای بلند

note: (itstool) path: page/p
en: The <app>Orca</app> screen reader can speak the user interface. Depending on how you installed your system, you might not have Orca installed. If not, install Orca first.
fa: صفحه خوان <app>اُرکا</app> می تواند با رابط کاربری صحبت کند. بسته به نحوه نصب سیستم شما، ممکن است اُرکا را نصب نکنید. در غیر این صورت، ابتدا اُرکا را نصب کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: To start <app>Orca</app> using the keyboard:
fa: برای شروع <app>اُرکا</app> با استفاده از صفحه کلید:

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Super</key>+<key>Alt</key>+<key>S</key>.
fa: <key>سوپر</key>+<key>دگرساز</key>+<key>S</key> را بفشارید.

note: (itstool) path: page/p
en: Or to start <app>Orca</app> using a mouse and keyboard:
fa: یا برای شروع <app>اُرکا</app> با استفاده از ماوس و صفحه کلید:

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Screen Reader</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>صفحه‌خوان</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: note/title
en: Quickly turn Screen Reader on and off
fa: صفحه‌نمایش‌خوان را سریع روشن و خاموش کنید

note: (itstool) path: note/p
en: You can turn Screen Reader on and off by clicking the <link xref="a11y-icon">accessibility icon</link> in the top bar and selecting <gui>Screen Reader</gui>.
fa: می‌توانید صفحه‌خوان را با زدن روی <link xref="a11y-icon">نقشک دسترسی‌پذیری</link> در نوار بالا و گزینش <gui>صفحه‌خوان</gui> روشن و خاموش کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Have a delay between a key being pressed and that letter appearing on the screen.
fa: وقفه داشتن بین زدن یک دکمه و ظاهر شدنش روی صفحه.

note: (itstool) path: page/title
en: Turn on slow keys
fa: روشن کردن کلید‌های کند

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Typing Assist</gui> section, switch the <gui>Slow Keys</gui> switch to on.
fa: در بخش <gui>همیار نوشتن</gui>، کلید <gui>کلیدهای آهسته</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: note/title
en: Quickly turn slow keys on and off
fa: روشن و خاموش کردن سریع کلید‌های آهسته

note: (itstool) path: info/desc
en: Type keyboard shortcuts one key at a time rather than having to hold down all of the keys at once.
fa: نوشتن میان‌برهای صفحه‌کلید یک کلید در هر زمان به جای نگه داشتن همهٔ کلیدها با هم.

note: (itstool) path: page/title
en: Turn on sticky keys
fa: روشن کردن کلیدهای چسبان

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Typing Assist</gui> section, switch the <gui>Sticky Keys</gui> switch to on.
fa: در بخش <gui>همیار نوشتن</gui>، کلید <gui>کلیدهای چسبان</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: note/title
en: Quickly turn sticky keys on and off
fa: روشن و خاموش کردن سریع کلید‌های چسبناک

note: (itstool) path: page/p
en: Select <gui>Disable if two keys are pressed together</gui> to enable this.
fa: برای به کار انداختنش <gui>از کار انداختن در صورت زدن همزمان دو کلید</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Enable visual alerts to flash the screen or window when an alert sound is played.
fa: برای روشن شدن صفحه یا پنجره هنگام پخش یک صدای هشدار، هشدارهای دیداری را به کار بندازید.

note: (itstool) path: page/title
en: Flash the screen for alert sounds
fa: فلش زدن صفحه برای صداهای هشدار

note: (itstool) path: page/p
en: Your computer will play a simple alert sound for certain types of messages and events. If you have a hard time hearing these sounds, you can have either the entire screen or your current window visually flash whenever the alert sound is played.
fa: رایانه‌تان برای گونه‌های خاصی از پیام‌ها و رویدادها صدای هشداری ساده پخش خواهد کرد. اگر در شنیدن این صداها مشکلی دارید کل صفحه یا پنجرهٔ کنونیتان می‌تواند هنگام پخش صدای هشدار روشن شود.

note: (itstool) path: page/p
en: This can also be useful if you’re in an environment where you need your computer to be silent, such as in a library. See <link xref="sound-alert"/> to learn how to mute the alert sound, then enable visual alerts.
fa: این حالت می‌تواند در صورت بودن در محیطی که رایانه باید بی‌صدا باشد همچون داخل کتابخانه نیز مفید باشد. برای آموختن چگونگی خموش کردن صدای هشدار <link xref="sound-alert"/> را دیده و سپس هشدارهای دیداری را به کار بیندازید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Hearing</gui> section to open it.
fa: بخش <gui>شنوایی</gui> را برای گشودن برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Visual Alerts</gui> section, switch the <gui>Visual Alerts</gui> switch to on.
fa: در بخش <gui>خطاهای دیداری</gui>، کلید <gui>خطاهای دیداری</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: David King
fa: دیوید کینگ

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Accounts
fa: حساب

note: (itstool) path: info/desc
en: View information about your system.
fa: دیدن اطّلاعات دربارهٔ سامانه‌تان.

note: (itstool) path: page/title
en: About
fa: درباره

note: (itstool) path: info/desc
en: Discover information about the hardware installed on your system.
fa: کشف اطّلاعاتی دربارهٔ سخت‌افزارهای نصب شده روی سامانه‌تان.

note: (itstool) path: page/title
en: Discover information about your system hardware
fa: دیدن اطّلاعات دربارهٔ سخت‌افزار سامانه‌تان

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>System</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>سامانه</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui>Settings</gui><gui>System</gui></guiseq> from the results. This will open the <gui>System</gui> panel.
fa: از نتیجه‌ها <guiseq><gui>تنظمیات</gui><gui>سامانه</gui></guiseq> را برگزینید. این کار تابلوی <gui>سامانه</gui> را خواهد گشود.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>About</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>درباره</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change the name used to identify your system on the network and to Bluetooth devices.
fa: تغییر نام استفاده شده برای شناسایی سامانه‌تان روی شبکه و به افزاره‌های بلوتوثی.

note: (itstool) path: page/title
en: Change the device name
fa: تغییر نام افزاره

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Device Name</gui> from the list.
fa: از سیاهه <gui>نام افزاره</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Enter a name for your system, and confirm.
fa: برای سامانه‌تان نامی گزیده و تأیید کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Discover information about the operating system installed on your system.
fa: کشف اطّلاعات دربارهٔ سیستم‌عامل نصب شده روی سامانه‌تان.

note: (itstool) path: page/title
en: Find information about your operating system
fa: یافتن اطّلاعات دربارهٔ سیستم‌عاملتان

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>System Details</gui>.
fa: <gui>جزییات سامانه</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: A few tips on using the desktop help guide.
fa: چند نکته دربارهٔ استفاده از راهنمای میزکار.

note: (itstool) path: credit/name
en: GNOME Documentation Project
fa: پروژهٔ مستندسازی گنوم

note: (itstool) path: page/title
en: About this guide
fa: دربارهٔ این راهنما

note: (itstool) path: item/p
en: The guide is constantly being improved. Although we attempt to provide you with a comprehensive set of helpful information, we know we can’t answer all of your questions here. If you need more assistance, you can check with your distribution’s support team.
fa: راهنما به طور مداوم در حال بهبود است. اگرچه ما سعی می کنیم مجموعه‌ی جامعی از اطلاعات مفید را در اختیار شما قرار دهیم، اما می دانیم که در اینجا نمی توانیم به تمام سوالات شما پاسخ دهیم. در صورتی که کمک بیش‌تری می‌خواهید، می‌توانید به گروه پشتیبانی توزیعتان مراجعه کنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Jim Campbell
fa: جیم کمپبل

note: (itstool) path: credit/years
en: 2014
fa: ۲۰۱۴

note: (itstool) path: credit/years
en: 2015
fa: ۲۰۱۵

note: (itstool) path: credit/name
en: Klein Kravis
fa: کلایم کرویس

note: (itstool) path: credit/years
en: 2020
fa: ۲۰۲۰

note: (itstool) path: info/desc
en: Allow applications to access your accounts online for files, contacts, calendars, and more.
fa: می‌گذارد برنامه‌ها برای پرونده‌ها، آشنایان، تقویم‌ها و موارد دیگر به حساب‌هایتان دسترسی برخط داشته باشند.

note: (itstool) path: page/title
en: Add an account
fa: افزودن یک حساب

note: (itstool) path: page/p
en: Adding an account will help link your online accounts with your desktop. Thus, your email client, calendar and other related applications will be set up for you.
fa: افزودن یک حساب در پیوند حساب‌های برخطتان با میزکارتان کمکتان می‌کند. بنابراین، کارخواه رایانامه، تقویم و دیگر برنامه‌هایمرتبط برایتان تنظیم خواهند شد.

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Online Accounts</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>حساب‌های برخط</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Online Accounts</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو، روی <gui>حساب‌های برخط</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select an account from the list.
fa: حسابی را از سیاهه برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the type of account you want to add.
fa: گونهٔ حسابی را که می خواهید بیفزایید برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: A dialog will open where you can either enter your online account credentials or a button which will open your web browser to log into the account. For example, if you are setting up a Google account, click <gui>Sign in...</gui> and then enter your email address and password.
fa: گفت‌وگویی باز خواهد شد که در آن می‌توانید اعتبارهای حساب برخطتان یا دکمه‌ای که مرورگر وبتان را برای ورود به آن حساب می‌گشاید را وارد کنید. برای مثال، اگر دارید حساب گوگلی برپا می‌کنید روی <gui>ورود…</gui> زده و سپس نشانی رایانامه و گذرواژه‌تان را وارد کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: If you have entered your credentials correctly, you will be prompted to allow GNOME access to your online account. Authorize access to continue.
fa: اگر اطلاعات شناسایی خود را به درستی وارد کرده باشید، از شما خواسته می شود که به گنوم اجازه دسترسی به حساب برخط خود را بدهید. اجازه دسترسی را برای ادامه دهید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Some online accounts can be used to access multiple services (like calendar and email). You can control which of these services can be used by applications.
fa: برخی از حساب‌های برخط را می توان برای دسترسی به چندین سرویس (مانند تقویم و ایمیل) استفاده کرد. شما می توانید کنترل کنید که کدام یک از این سرویس‌ها توسط برنامه‌ها قابل استفاده باشند.

note: (itstool) path: page/title
en: Control which online services an account can be used to access
fa: واپایش خدمت‌هایی که یک حساب می‌تواند برای دسترسی به آن استفاده شود

note: (itstool) path: page/p
en: Some types of online account providers allow you to access several services with the same user account. For example, Google accounts provide access to calendar, email, and contacts. You may want to use your account for some services, but not others. For example, you may want to use your Google account for email but not calendar if you have a different online account that you use for calendar.
fa: برخی از فراهم‌کنندگان حساب برخط می‌گذارند با یک حساب کاربری به چندین خدمت دسترسی داشته باشید. برای نمونه حساب‌های گوگل دسترسی به گاه‌شمار، رایانامه و آشنایان را فراهم می‌کنند. برای نمونه ممکن است بخواهید از حساب گوگلتان برای رایانامه استفاده کرده ولی حساب برخط دیگری برای استفاده از گاه‌شمار داشته باشید.

note: (itstool) path: page/p
en: You can disable some of the services that are provided by each online account:
fa: می توانید برخی از سرویس‌های ارائه شده توسط هر حساب برخط را غیرفعال کنید:

note: (itstool) path: item/p
en: Select the account which you want to change from the list on the right.
fa: حسابی که می‌خواهید تغییر دهید را از سیاههٔ سمت چپ برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of services that are available with this account will be shown under <gui>Use for</gui>. See <link xref="accounts-which-application"/> to see which applications access which services.
fa: سیاهه‌ای از خدمت‌هایی که با این حساب در دسترسند زیر <gui>استفاده برای</gui> نشان داده خواهد شد. برای دیدن دسترسی برنامه‌ها به هر خدمت <link xref="account-which-application"/> را ببینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Switch off any of the services that you do not want to use.
fa: خاموش کردن هر خدمتی که نمی‌خواهید استفاده کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: To turn on a service that you disabled, just go back to the <gui>Online Accounts</gui> panel and switch it on.
fa: برای روشن کردن سرویسی که غیرفعال کرده اید، فقط به تابلوی <gui>حساب‌های برخط</gui> برگردید و آن را روشن کنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Baptiste Mille-Mathias
fa: بپتیست میل‌متیس

note: (itstool) path: info/desc
en: What if an online service is not listed?
fa: اگر خدمت برخطی فهرست نشده باشد چه؟

note: (itstool) path: page/title
en: Why is my account type not on the list?
fa: چرا نوع حساب من در سیاهه نیست؟

note: (itstool) path: info/desc
en: Remove access to an online service provider from your applications.
fa: برداشتن دسترسی به فراهم کنندهٔ خدمتی برخط از برنامه‌هایتان.

note: (itstool) path: page/title
en: Remove an account
fa: برداشتن یک حساب

note: (itstool) path: page/p
en: You can remove an online account which you no longer want to use.
fa: می توانید حساب برخطی را که دیگر نمی‌خواهید استفاده کنید بردارید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the account which you wish to remove.
fa: حسابی را که می خواهید بزدایید را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>-</gui> button in the lower-left corner of the window.
fa: روی دکمه <gui>-</gui> در گوشه پایین سمت چپ پنجره کلیک کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Remove</gui> in the confirmation dialog.
fa: در گفتگوی تأیید <gui>حذف</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: note/p
en: Instead of deleting the account completely, it is possible to <link xref="accounts-disable-service">restrict the services</link> accessed by your desktop.
fa: به جای حذف کامل حساب، می توان <link xref="accounts-disable-service">خدمات را محدود کنید</link> که توسط دسک‌تاپ شما قابل دسترسی است.

note: (itstool) path: credit/years
en: 2012, 2013
fa: ۲۰۱۲، ۲۰۱۳

note: (itstool) path: credit/name
en: Andre Klapper
fa: آندره کلپر

note: (itstool) path: page/title
en: Online services and applications
fa: برنامه‌ها و خدمت‌های برخط

note: (itstool) path: item/title
en: Calendar
fa: تقویم

note: (itstool) path: item/title
en: Chat
fa: گپ

note: (itstool) path: item/title (itstool) path: page/title
en: Contacts
fa: آشنایان

note: (itstool) path: item/title (itstool) path: section/title
en: Files
fa: پرونده‌ها

note: (itstool) path: item/title
en: Mail
fa: نامه

note: (itstool) path: item/title
en: Photos
fa: عکس‌ها

note: (itstool) path: item/title
en: Printers
fa: چاپگرها

note: (itstool) path: credit/name
en: Susanna Huhtanen
fa: سوزانا هوتانن

note: (itstool) path: info/desc
en: Why add your email or social media accounts to your desktop?
fa: چرا حساب‌های رسانه‌های اجتماعی یا رایانامه‌تان را به میزکارتان بیفزایید؟

note: (itstool) path: page/title
en: Why add an account?
fa: چرا افزودن یک حساب؟

note: (itstool) path: info/desc
en: Connect to your accounts with various online services.
fa: با خدمت‌های برخط مختلف، به حساب‌هایتان وصل شوید.

note: (itstool) path: page/title
en: Online accounts
fa: حساب‌های برخط

note: (itstool) path: info/desc
en: Verify your backup was successful.
fa: تأیید موفّق بودن پشتیبان گیریتان.

note: (itstool) path: page/title
en: Check your backup
fa: ببرسی پشتیبانتان

note: (itstool) path: credit/name
en: Tiffany Antopolski
fa: تیفانی آنتوپولسکی

note: (itstool) path: info/desc
en: Learn how often you should backup your important files to make sure that they are safe.
fa: بدانید که هر چند وقت یک بار باید از پرونده‌های مهمتان پشتیبان گرفته تا از امن بودنشان مطمئن شوید.

note: (itstool) path: page/title
en: Frequency of backups
fa: بسامد پشتیبان‌ها

note: (itstool) path: item/p
en: The amount of time you spend on the computer.
fa: مدت زمانی که شما روی کامپیوتر سپری می‌کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: How to back up
fa: چگونگی پشتیبان گیری

note: (itstool) path: info/desc
en: Retrieve your files from a backup.
fa: پرونده‌هایتان را از یک پشتیبان برگردانید.

note: (itstool) path: page/title
en: Restore a backup
fa: بازگردانی یک پشتیبان

note: (itstool) path: page/p
en: If you lost or deleted some of your files, but you have a backup of them, you can restore them from the backup:
fa: اگر برخی از پرونده‌های خود را گم یا حذف کرده اید، اما از آنها پشتیبان دارید، می توانید آنها را از نسخه پشتیبان تهیه کنید:

note: (itstool) path: info/desc
en: A list of folders where you can find documents, files and settings that you may want to back up.
fa: سیاهه‌ی از شاخه‌های که می‌توانید سندها، پرونده‌ها و تنظیماتی را بیابید که ممکن است بخواهید از آن‌ها پشتیبان بگیرید.

note: (itstool) path: page/title
en: Where can I find the files I want to back up?
fa: پرونده‌هایی که می‌خواهم پشتیبان بگیرم را کجا بیابم؟

note: (itstool) path: item/p
en: Personal files (documents, music, photos and videos)
fa: پرونده‌های شخصی (مستندات، آهنگ‌ها، عکس‌ها و ویدیوها)

note: (itstool) path: item/p
en: Hidden files
fa: پرونده‌های نهفته

note: (itstool) path: item/p
en: System-wide settings
fa: تنظیمات گسترهٔ سامانه

note: (itstool) path: page/title
en: What to back up
fa: پشتیبان گیری از چه

note: (itstool) path: item/title
en: Your personal files
fa: پرونده‌های شخصیتان

note: (itstool) path: item/title
en: Your personal settings
fa: تنظیمات شخصیتان

note: (itstool) path: item/title
en: System settings
fa: تنظیمات سامانه

note: (itstool) path: item/title
en: Installed software
fa: نرم‌افزارهای نصب‌شده

note: (itstool) path: page/title
en: Where to store your backup
fa: مکان نگه‌داری پشتیبان

note: (itstool) path: list/title
en: Local and remote storage options
fa: گزینه‌های ذخیرهٔ دوردست و محلّی

note: (itstool) path: item/p
en: USB memory key (low capacity)
fa: کلید حافظهٔ یواس‌بی (کم‌ظرفیت)

note: (itstool) path: item/p
en: Internal disk drive (high capacity)
fa: گردانندهٔ دیسک داخلی (پرظرفیت)

note: (itstool) path: item/p
en: External hard disk (typically high capacity)
fa: دیسک سخت خارجی (معمولاً پرظرفیت)

note: (itstool) path: item/p
en: Network-connected drive (high capacity)
fa: گردانندهٔ روی شبکه (پرظرفیت)

note: (itstool) path: item/p
en: File/backup server (high capacity)
fa: کارساز پرونده/پشتیبان (پرظرفیت)

note: (itstool) path: item/p
en: Writable CDs or DVDs (low/medium capacity)
fa: سی‌دی یا دی‌وی‌دی قابل نوشتن (ظرفیت کم یا متوسّط)

note: (itstool) path: item/p
en: Online backup service (<link href="http://aws.amazon.com/s3/">Amazon S3</link>, for example; capacity depends on price)
fa: خدمت پشتیبان برخط (مثلاً<link href="http://aws.amazon.com/s3/">S3 آمازون</link>. ظرفیت بسته به قیمت)

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Backups
fa: پشتیبان‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Why, what, where and how of backups.
fa: چرایی، چیستی، چگونگی و مکان پشتیبان‌ها.

note: (itstool) path: page/title
en: Back up your important files
fa: پشتیبان گیری از پرونده‌های مهمتان

note: (itstool) path: info/desc
en: Connect to devices over Bluetooth to transfer files or use wireless audio.
fa: برای انتقال پرونده‌ها یا استفاده از صدای بی سیم از طریق بلوتوث به دستگاه‌ها متصل شوید.

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Bluetooth
fa: بلوتوث

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Bluetooth problems
fa: مشکلات بلوتوث

note: (itstool) path: section/title
en: Problems
fa: مشکلات

note: (itstool) path: credit/name
en: Paul W. Frields
fa: پاول و. فریلدز

note: (itstool) path: info/desc
en: Pair Bluetooth devices.
fa: افزاره‌های بلوتوث را جفت کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Connect your computer to a Bluetooth device
fa: وصل کردن رایانه‌تان به یک افزارهٔ بلوتوثی

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Bluetooth</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>بلوتوث</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Bluetooth</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>بلوتوث</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the panel once you have changed the settings.
fa: تابلو را پس از تغییر دادن تنظیمات ببندید.

note: (itstool) path: media/p
en: The Bluetooth icon on the top bar
fa: نقشک بلوتوث روی نوار بالایی

note: (itstool) path: credit/name
en: Bastien Nocera
fa: بستین نوکرا

note: (itstool) path: info/desc
en: How to pair specific devices with your computer.
fa: چگونه دستگاهی خاص را با رایانه‌تان جفت کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Pairing instructions for specific devices
fa: دستورالعمل‌های جفت‌کردن برای افزاره‌های خاص

note: (itstool) path: item/title
en: PlayStation 5 joypads
fa: دسته‌های پلی‌استیشن ۵

note: (itstool) path: item/title
en: PlayStation 4 joypads
fa: دسته‌های پلی‌استیشن ۴

note: (itstool) path: item/title
en: PlayStation 3 joypads
fa: دسته‌های پلی‌استیشن ۳

note: (itstool) path: item/title
en: PlayStation 3 BD Remote Control
fa: کنترل از راه دور BD پلی‌استیشن ۳

note: (itstool) path: item/title
en: Nintendo Wii and Wii U Remotes
fa: کنترل‌های وی و وی‌یوی نینتندو

note: (itstool) path: page/title
en: I cannot connect my Bluetooth device
fa: نمی‌توانم به افزارهٔ بلوتوثیم وصل شوم

note: (itstool) path: item/title
en: Connection blocked or untrusted
fa: اتّصال مسدود شده یا نامطمئن است

note: (itstool) path: item/title
en: Bluetooth hardware not recognized
fa: سخت‌افزار بلوتوثی شناسایی نمی‌شود

note: (itstool) path: item/title
en: Adapter is not switched on
fa: رابط روشن نیست

note: (itstool) path: item/title
en: Device Bluetooth connection switched off
fa: اتّصال بلوتوثی افزاره، خاموش شده

note: (itstool) path: item/title
en: No Bluetooth adapter in your computer
fa: هیچ رابط بلوتوثی‌ای در رایانه‌تان نیست

note: (itstool) path: info/desc
en: Remove a device from the list of Bluetooth devices.
fa: برداشتن افزاره‌ای از سیاههٔ افزاره‌های بلوتوثی.

note: (itstool) path: page/title
en: Disconnect a Bluetooth device
fa: قطع اتّصال یک افزارهٔ بلوتوثی

note: (itstool) path: page/title
en: Send files to a Bluetooth device
fa: فرستادن پرونده‌ها به یک افزارهٔ بلوتوثی

note: (itstool) path: page/title
en: Turn Bluetooth on or off
fa: روشن یا خاموش کردن بلوتوث

note: (itstool) path: page/p
en: To turn Bluetooth off:
fa: برای خاموش کردن بلوتوث:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui><_:media-1/> Bluetooth</gui>.
fa: <gui><_:media-1/> بلوتوث</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: page/title
en: What is Bluetooth visibility?
fa: نمایانی بلوتوث چیست؟

note: (itstool) path: info/desc
en: Display your appointments in the calendar area at the top of the screen.
fa: نمایش قرار ملاقات‌هایتان در ناحیهٔ تقویم در بالای صفحه.

note: (itstool) path: page/title
en: Calendar appointments
fa: قرار ملاقات‌های تقویم

note: (itstool) path: note/p
en: This requires you to use your calendar from <app>Evolution</app> or the <app>Calendar</app>, or for you to have an online account set up which <gui>Calendar</gui> supports.
fa: این کار نیازمند استفاده‌تان از تقویم <app>اوولوشن</app> یا <app>تقویم</app>، یا داشتن حساب برخطی است که <gui>تقویم</gui> پشتیبانی کند.

note: (itstool) path: note/p
en: Most distributions come with at least one of these programs installed by default. If yours does not, you may need to install it using your distribution’s package manager.
fa: بیش‌تر توزیع‌ها لااقل یکی از این برنامه‌ها را به صورت پیش‌گزیده نصب می‌کنند. اگر توزیعتان این کار را نکرده، ممکن است بخواهید با مدیر بستهٔ توزیعتان نصبش کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: To view your appointments:
fa: برای مشاهده قرار‌های خود:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the clock on the top bar.
fa: روی ساعت در نوار بالایی کلیک کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the date for which you want to see your appointments from the calendar.
fa: روی تاریخی که می‌خواهید قرارهایتان را از تقویم ببینید کلیک کنید.

note: (itstool) path: note/p
en: A dot is shown under each date that has an appointment.
fa: زیر هر تاریخی که قراری دارد، نقطه‌ای نشان داده می‌شود.

note: (itstool) path: item/p
en: Existing appointments will be displayed to the left of the calendar. As appointments are added to your <app>Evolution</app> calendar or to <app>Calendar</app>, they will appear in the clock’s appointment list.
fa: قرارهای موجود در سمت راست تقویم نشان داده خواهند شد. همین که قرارها به تقویم <app>اوولوشن</app> یا <app>تقویم</app> اضافه شوند، در سیاههٔ قرارهای ساعت ظاهر خواهند شد.

note: (itstool) path: media/p
en: Clock, calendar, and appointments
fa: ساعت، تقویم و قرارهای ملاقات

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date and time
fa: تغییر تاریخ و زمان

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Date &amp; Time</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>تاریخ و زمان</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Update your time zone to your current location so that your time is correct.
fa: به‌روز رسانی منطقهٔ زمانیتان به موقعیتتان تا زمانتان درست باشد.

note: (itstool) path: page/title
en: Change your timezone
fa: تغییر منطقهٔ زمانیتان

note: (itstool) path: item/p
en: If you have the <gui>Automatic Time Zone</gui> switch set to on, your time zone should update automatically if you have an internet connection and the <link xref="privacy-location">location services feature</link> is enabled. To update your time zone manually, set this to off.
fa: اگر <gui>منطقهٔ زمانی خودکار</gui> را روشن کرده باشید، در صورت داشتن اتّصال اینترنتی و به کار افتادن<link xref="privacy-location">ویژگی خدمات مکانی</link>، منطقهٔ زمانیتان باید خودکار به‌روز شود. برای به‌روز رسانی دستی منطقهٔ زمانیتان، این کلید را خاموش کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Time Zone</gui>, then search for your current city.
fa: برای جست‌وجوی شهرتان روی <gui>منطقهٔ زمانی</gui> بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Display times in other cities under the calendar.
fa: نمایش زمان دیگر شهرهای جهان در زیر تقویم.

note: (itstool) path: page/title
en: Add a world clock
fa: افزودن یک ساعت جهانی

note: (itstool) path: page/p
en: To add a world clock:
fa: برای افزودن یک ساعت جهانی:

note: (itstool) path: item/p
en: Click the clock on the top bar.
fa: روی ساعت در نوار بالایی بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Add world clocks…</gui> button under the calendar to launch <app>Clocks</app>.
fa: برای اجرای <app>ساعت‌ها</app> روی دکمهٔ <gui>افزودن ساعت‌های جهانی…</gui> در زیر تقویم بزنید.

note: (itstool) path: note/p
en: If you already have one or more world clocks, click on one and <app>Clocks</app> will launch.
fa: اگر از پیش یک یا چند ساعت جهانی دارید، روی یکیشان زده تا <app>ساعت‌ها</app> اجرا شود.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <app>Clocks</app> window, click <gui style="button">+</gui> button or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> to add a new city.
fa: برای افزودن شهری جدید در پنجرهٔ <app>ساعت‌ها</app> دکمهٔ <gui style="button">+</gui> را زده یا <keyseq><key>مهار</key><key>N</key></keyseq> را بفشارید.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the city into the search.
fa: برای جست‌وجو آغاز به نوشتن نام شهر کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the correct city or the closest location to you from the list.
fa: شهر درست یا نزدیک‌ترین مکان به خود را از سیاهه برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <gui style="button">Add</gui> to finish adding the city.
fa: برای تکمیل افزودن شهر <gui style="button"> افزودن</gui> را فشار دهید.

note: (itstool) path: page/p
en: Refer to the <link href="help:gnome-clocks">Clocks Help</link> for more of the capabilities of <app>Clocks</app>.
fa: برای قابلیت‌های بیش‌تر <app>ساعت‌ها</app> به <link href="help:gnome-clocks">راهنمای ساعت‌ها</link> مراجعه کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Use clocks and timezones, and keep track of appointments.
fa: استفاده از ساعت‌ها و مناطق زمانی و پیگیری قرار ملاقات‌ها.

note: (itstool) path: page/title
en: Date &amp; time
fa: تاریخ و زمان

note: (itstool) path: credit/name
en: Richard Hughes
fa: ریچارد هیوز

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Color
fa: رنگ

note: (itstool) path: info/desc
en: Calibrate color profiles on monitors, printers, and other devices.
fa: واسنجی نمایه‌های رنگی روی نمایشگرها، چاپگرها و دیگر افزاره‌ها.

note: (itstool) path: page/title
en: Color management
fa: مدیریت رنگ

note: (itstool) path: section/title
en: Color profiles
fa: نمایه‌های رنگی

note: (itstool) path: section/title
en: Calibration
fa: واسنجی

note: (itstool) path: info/desc
en: Look in <guiseq><gui>Settings</gui><gui>Color</gui></guiseq> to add a color profile for your screen.
fa: برای افزودن نمایهٔ رنگی به صفحه‌تان <guiseq><gui>تنظیمات</gui><gui>رنگ</gui></guiseq> را ببینید.

note: (itstool) path: page/title
en: How do I assign profiles to devices?
fa: چکونه نمایه‌ای را به افزاره‌ها تخصیص دهم؟

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Settings</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>تنظمیات</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Settings</gui>.
fa: روی <gui>تنظیمات</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Color</gui> in the sidebar to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>رنگ</gui> را در نوار کناری بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the device for which you want to add a profile.
fa: دستگاهی را که می خواهید به آن نمایه اضافه کنید را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <gui>Add</gui> to confirm your selection.
fa: برای تأیید گزینشتان <gui>افزودن</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: page/title
en: How do I calibrate my camera?
fa: چگونه دوربینم را واسنجی کنم؟

note: (itstool) path: page/title
en: How do I calibrate my printer?
fa: چگونه چاپگرم را واسنجی کنم؟

note: (itstool) path: item/p
en: Downloading a printing reference file from a color company
fa: بارگیری فایل مرجع چاپ از یک شرکت رنگ

note: (itstool) path: info/desc
en: Calibrating your scanner is important to capture accurate colors.
fa: واسنجی پویشگر برای ضبط دقیق رنگ‌‌‌ها مهم است.

note: (itstool) path: page/title
en: How do I calibrate my scanner?
fa: چگونه پویشگرم را واسنجی کنم؟

note: (itstool) path: item/p
en: Select your scanner.
fa: پویشگرتان را برگزینید.

note: (itstool) path: page/title
en: How do I calibrate my screen?
fa: چگونه صفحه‌ام را واسنجی کنم؟

note: (itstool) path: page/p
en: You can calibrate your screen so that it shows more accurate color. This is especially useful if you are involved in digital photography, design or artwork.
fa: می توانید صفحه نمایش خود را طوری واسنجی کنید که رنگ آن دقیق تر باشد. این امر به ویژه اگر درگیر عکاسی دیجیتال، طراحی یا کارهای هنری هستید بسیار کاربردی است.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure your calibration device is connected to your computer.
fa: مطمئن شوید دستگاه واسنجی شما به رایانه متصل است.

note: (itstool) path: item/p
en: Select your screen.
fa: صفحه خود را برگزینید.

note: (itstool) path: page/p
en: LED screens also change over time, but a much slower rate than TFTs.
fa: صفحه‌های LED نیز با گذشت زمان تغییر می کنند، اما سرعت آنها بسیار کندتر از TFT است.

note: (itstool) path: item/p
en: Changing controls or internal settings that it has
fa: تغییر کنترل‌ها یا تنظیمات داخلی موجود در آن

note: (itstool) path: item/p
en: Applying curves to its color channels
fa: اعمال منحنی در کانال‌های رنگی آن

note: (itstool) path: page/p
en: In the case of display profiles there is some additional confusion because often the calibration information is stored in the profile for convenience. By convention it is stored in a tag called the <em>vcgt</em> tag. Although it is stored in the profile, none of the normal ICC based tools or applications are aware of it, or do anything with it. Similarly, typical display calibration tools and applications will not be aware of, or do anything with the ICC characterization (profile) information.
fa: در مورد نمایه‌های نمایشگر، سردرگمی‌هایاضافی وجود دارد زیرا اغلب اطلاعات کالیبراسیون برای سهولت در پروفایل ذخیره می شوند. طبق قرارداد در برچسبی به نام برچسب <em> vcgt </em> ذخیره می شود. اگرچه در پروفایل ذخیره شده است، اما هیچ یک از ابزارها یا برنامه‌هایمعمولی مبتنی بر ICC از آن آگاه نیستند، یا کاری با آن انجام نمی دهند. به همین ترتیب، ابزارها و برنامه‌هایکالیبراسیون نمایشگر معمولاً از اطلاعات مربوط به مشخصات (مشخصات) ICC آگاهی نخواهند داشت یا کاری انجام نمی دهند.

note: (itstool) path: info/desc
en: We support a large number of calibration devices.
fa: تعداد زیادی از افزاره‌های واسنجی را پشتیبانی می‌کنیم.

note: (itstool) path: page/title
en: What color measuring instruments are supported?
fa: چه ادوات رنگ‌سنجی پشتیبانی می‌شوند؟

note: (itstool) path: page/title
en: Which target types are supported?
fa: چه گونه‌های هدفی پشتیبانی می‌شوند؟

note: (itstool) path: page/p
en: The following types of targets are supported:
fa: انواع زیر از اهداف پشتیبانی می شوند:

note: (itstool) path: page/title
en: Can I share my color profile?
fa: آیا می‌توانم نمایهٔ رنگیم را هم‌رسانی کنم؟

note: (itstool) path: page/title
en: Where do I get color profiles?
fa: نمایهٔ رنگی را از کجا بیاورم؟

note: (itstool) path: page/title
en: How do I import color profiles?
fa: چگونه نمایه‌های رنگی را درون‌ریزی کنم؟

note: (itstool) path: page/p
en: Alternatively you can manage your color profiles through the <gui>Color</gui> panel.
fa: همچنین می توانید نمایه‌های رنگ خود را از طریق تابلوی <gui>رنگ</gui> مدیریت کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select your device.
fa: دستگاه خود را برگزینید.

note: (itstool) path: item/title
en: Blue
fa: آبی

note: (itstool) path: page/title
en: What is a color profile?
fa: نمایهٔ رنگی چیست؟

note: (itstool) path: page/title
en: What is a color space?
fa: فضای رنگی چیست؟

note: (itstool) path: page/title
en: Why do I need to do calibration myself?
fa: چرا باید خودم واسنجی کنم؟

note: (itstool) path: media/p
en: Averaged profiles
fa: نمایه‌های متوسط

note: (itstool) path: page/title
en: Why is color management important?
fa: چرا مدیریت رنگ مهم است؟

note: (itstool) path: credit/name
en: Lucie Hankey
fa: لوسی هنکی

note: (itstool) path: credit/name
en: Pranali Deshmukh
fa: پرانالی دشموخ

note: (itstool) path: info/desc
en: Add or remove a contact in the local address book.
fa: افزودن یا برداشتن یک آشنا در دفترچه نشانی محلّی.

note: (itstool) path: page/title
en: Add or remove a contact
fa: افزودن یا برداشتن یک آشنا

note: (itstool) path: page/p
en: To add a contact:
fa: برای افزودن یک آشنا:

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui style="button">+</gui> button.
fa: دکمهٔ <gui style="button">+</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: media/span
en: View More
fa: بیش‌تر ببینید

note: (itstool) path: page/p
en: To remove a contact:
fa: برای برداشتن یک آشنا:

note: (itstool) path: item/p
en: Select the contact from your contact list.
fa: آشنا را از سیاههٔ آشنایانتان برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Access your contacts.
fa: دسترسی به آشنایانتان.

note: (itstool) path: credit/years
en: 2013-2014
fa: ۲۰۱۳-۲۰۱۴

note: (itstool) path: info/desc
en: Email, chat with, or phone a contact.
fa: رایانامه، گپ یا تلفن به یک آشنا.

note: (itstool) path: page/title
en: Connect with your contact
fa: وصل شدن به آشنایتان

note: (itstool) path: media/span
en: mail
fa: نامه

note: (itstool) path: page/title
en: Edit contact details
fa: ویرایش جزییات آشنا

note: (itstool) path: media/span
en: view more
fa: بیش‌تر ببینید

note: (itstool) path: page/title
en: Link and unlink contacts
fa: پیوند و جدا کردن آشنایان

note: (itstool) path: section/title
en: Link contacts
fa: پیوند آشنایان

note: (itstool) path: section/title
en: Unlink contacts
fa: جدا کردن آشنایان

note: (itstool) path: info/desc
en: Search for a contact.
fa: جست‌وجوی یک آشنا.

note: (itstool) path: page/title
en: Search for a contact
fa: جست‌وجوی یک آشنا

note: (itstool) path: page/p
en: To search from inside <app>Contacts</app>:
fa: برای جست‌وجو از درون <app>آشنایان</app>:

note: (itstool) path: item/p
en: Click inside the search field.
fa: روی زمینهٔ جست‌وجو بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the contact.
fa: شروع به نوشتن نام آشنا کنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Paul Cutler
fa: پاول کوتلر

note: (itstool) path: credit/years
en: 2017
fa: ۲۰۱۷

note: (itstool) path: page/title
en: Starting Contacts for the first time
fa: اجرای آشنایان برای نخستین بار

note: (itstool) path: credit/name
en: Natalia Ruz Leiva
fa: ناتالیا روز لیوا

note: (itstool) path: page/title
en: Test the performance of your hard disk
fa: آزمون عملکرد دیسک سختتان

note: (itstool) path: page/p
en: To test the speed of your hard disk:
fa: برای آزمودن سرعت دیسک سختتان:

note: (itstool) path: credit/name
en: Rafael Fontenelle
fa: رافائل فونتنل

note: (itstool) path: page/title
en: Check how much disk space is left
fa: بررسی فضای باقی‌ماندهٔ دیسک

note: (itstool) path: section/title
en: Check with Disk Usage Analyzer
fa: بررسی با تحلیلگر استفادهٔ دیسک

note: (itstool) path: section/title
en: Check with System Monitor
fa: بررسی با پایشگر سامانه

note: (itstool) path: section/title
en: Check with Usage
fa: بررسی با استفاده

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <app>Usage</app> application from the <gui>Activities</gui> overview.
fa: برنامهٔ <app>استفاده</app> را از نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> بگشایید.

note: (itstool) path: section/title
en: What if the disk is too full?
fa: اگر دیسک خیلی پر بود چه؟

note: (itstool) path: section/p
en: If the disk is too full you should:
fa: اگر دیسک بیش از حد پر باشد باید:

note: (itstool) path: page/title
en: Check your hard disk for problems
fa: بررسی دیسکتان برای مشکلات

note: (itstool) path: section/title
en: Checking the hard disk
fa: بررسی کردن دیسک سخت

note: (itstool) path: steps/title
en: Check your disk’s health using the Disks application
fa: بررسی سلامت دیسکتان با استفاده از برنامهٔ دیسک‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: What if the disk isn’t healthy?
fa: اگر دیسک سلامت نبود چه؟

note: (itstool) path: page/title
en: Wipe everything off a removable disk
fa: پاک کردن همه‌چیز از روی یک دیسک جداشدنی

note: (itstool) path: steps/title
en: Format a removable disk
fa: قالب‌بندی یک دیسک جداشدنی

note: (itstool) path: note/title
en: Formatting a disk does not securely delete your files
fa: قالب‌بندی یک دیسک، پرونده‌هایتان را به صورت امن حذف نمی‌کند

note: (itstool) path: page/title
en: Manage volumes and partitions
fa: مدیریت حجم‌ها و افرازها

note: (itstool) path: page/title
en: Repair a damaged filesystem
fa: تعمیر یک سامانه‌پروندهٔ آسیب دیده

note: (itstool) path: steps/title
en: Check if a filesystem is damaged
fa: بررسی آسیب دیدن یک سامانه‌پرونده

note: (itstool) path: note/title
en: Possible data loss when repairing
fa: از دست دادن احتمالی داده‌ها هنگام تعمیر

note: (itstool) path: steps/title
en: Repair a filesystem
fa: تعمیر یک سامانه‌پرونده

note: (itstool) path: info/desc
en: Shrink or grow a filesystem and its partition.
fa: کوچک یا بزرگ کردم سامانه پرونده و افرازش.

note: (itstool) path: page/title
en: Adjust the size of a filesystem
fa: تنظیم اندازهٔ یک سامانه‌پرونده

note: (itstool) path: page/p
en: Not all filesystems have resize support.
fa: همهٔ سامانه پرونده‌ها از تغییر اندازه پشتیبانی نمی‌کنند.

note: (itstool) path: steps/title
en: Resize a filesystem/partition
fa: تغییر اندازهٔ یک سامانه‌پرونده/افراز

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Disks
fa: دیسک‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Check on disk space and control how disk space is allocated and used.
fa: بررسی فضای دیسک و واپایش چگونگی تخصیص و استفادهٔ فضای دیسک.

note: (itstool) path: page/title
en: Disks &amp; storage
fa: دیسک‌ها و ذخیره

note: (itstool) path: credit/name
en: Petr Kovar
fa: پیتر کوار

note: (itstool) path: info/desc
en: Change the screen blanking time to save power.
fa: تغییر زمان سیاه شدن صفحه برای ذخیرهٔ نیرو.

note: (itstool) path: page/title
en: Set screen blanking time
fa: تنظیم زمان سیاه شدن صفحه

note: (itstool) path: steps/title
en: To set the screen blanking time:
fa: برای تنظیم زمان سیاه شدن صفحه:

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Power</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>نیرو</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Power</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>نیرو</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change the screen brightness to make it more readable in bright light.
fa: تغییر روشنایی صفحه و خواناتر کردنش در نور روشن.

note: (itstool) path: page/title
en: Set screen brightness
fa: تنظیم روشنایی صفحه

note: (itstool) path: info/desc
en: Set up an additional monitor.
fa: برپایی یک نمایشگر اضافی.

note: (itstool) path: page/title
en: Connect another monitor to your computer
fa: وصل کردن نمایشگری دیگر به رایانه‌تان

note: (itstool) path: section/title
en: Set up an additional monitor
fa: برپایی یک نمایشگر اضافی

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Displays</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>نمایشگرها</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Displays</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>نمایشگرها</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Display modes
fa: حالت‌های نمایش

note: (itstool) path: section/title
en: Adding more than one monitor
fa: افزودن بیش از یک نمایشگر

note: (itstool) path: credit/years
en: 2018
fa: ۲۰۱۸

note: (itstool) path: page/title
en: Adjust the color temperature of your screen
fa: تنظیم دمای رنگ صفحه‌تان

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Night Light</gui> to open the settings.
fa: برای گشودن تنظیمات، روی <gui>نور شب</gui> بزنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Shobha Tyagi
fa: شوبها تیاگی

note: (itstool) path: info/desc
en: Automatically run applications for CDs and DVDs, cameras, audio players, and other devices and media.
fa: اجرای خودکار برنامه‌ها برای سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها، دوربین‌ها، پخش‌کننده‌های صوتی و دیگر افزاره‌ها و رسانه‌ها.

note: (itstool) path: page/title
en: Open applications for devices or discs
fa: گشودن برنامه‌ها برای افزاره‌ها یا دیسک‌ها

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Removable Media</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>رسانه‌های جداشدنی</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui>Settings</gui><gui>Apps</gui></guiseq> from the results. This will open the <gui>Apps</gui> panel.
fa: از نتیجه‌ها <guiseq><gui>تنظمیات</gui><gui>کاره‌ها</gui></guiseq> را برگزینید. این کار تابلوی <gui>کاره‌ها</gui> را خواهد گشود.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Default Apps</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>کاره‌های پیش‌گزیده</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Removeable Media</gui> section, switch the <gui>Automatically Launch Apps</gui> switch to on.
fa: در بخش <gui>رسانه‌های جداشدنی</gui>، کلید <gui>اجرای خودکار کاره‌ها</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: note/p
en: If you do not want any applications to be opened automatically, whatever you plug in, switch the <gui>Automatically Launch Apps</gui> switch to off.
fa: اگر نمی‌خواهید هرگز هیچ برنامه‌ای به طور خودکار اجرا شود کلید <gui>اجرای خودکار کاره‌ها</gui> را خاموش کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Types of devices and media
fa: گونه‌های افزاره‌ها و رسانه

note: (itstool) path: item/title
en: Audio discs
fa: دیسک‌های صوتی

note: (itstool) path: item/title
en: Video discs
fa: دیسک‌های ویدیویی

note: (itstool) path: item/title
en: Blank discs
fa: دیسک‌های خام

note: (itstool) path: item/title
en: Cameras and photos
fa: دوربین‌ها و عکس‌ها

note: (itstool) path: item/title
en: Music players
fa: پخش‌کننده‌ّای آهنگ

note: (itstool) path: item/title
en: E-book readers
fa: کتاب‌خوان‌ها

note: (itstool) path: item/title
en: Software
fa: نرم‌افزارها

note: (itstool) path: info/desc
en: Manage and organize files with the file manager.
fa: مدیریت و سازماندهی پرونده‌ها با مدیر پرونده.

note: (itstool) path: page/title
en: Browse files and folders
fa: مرور پرونده‌ها و شاخه‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Exploring the contents of folders
fa: کشف محتوای شاخه‌ها

note: (itstool) path: credit/name
en: Cristopher Thomas
fa: کریستوفر توماس

note: (itstool) path: info/desc
en: Copy or move items to a new folder.
fa: رونوشت و جابه‌جایی موارد به شاخه‌ای جدید.

note: (itstool) path: page/title
en: Copy or move files and folders
fa: رونوشت یا جابه‌جایی پرونده‌ها و شاخه‌ها

note: (itstool) path: steps/title
en: Copy and paste files
fa: رونوشت و جای‌گذاری پرونده‌ها

note: (itstool) path: item/p
en: Right-click and select <gui>Copy</gui>, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>C</key></keyseq>.
fa: کلیک راست کرده و <gui>رونوشت</gui> را برگزینید یا <keyseq><key>مهار</key><key>C</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: steps/title
en: Cut and paste files to move them
fa: برش و جای‌گذاری پرونده‌ها برای جابه‌جاییشان

note: (itstool) path: item/p
en: Right-click and select <gui>Cut</gui>, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>X</key></keyseq>.
fa: کلیک راست کرده و <gui>برش</gui> را برگزینید یا <keyseq><key>مهار</key><key>X</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Right-click and select <gui>Paste</gui> to finish moving the file, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>V</key></keyseq>. The file will be taken out of its original folder and moved to the other folder.
fa: برای پایان جابه‌جایی پرونده کلیک راست کرده و <gui>جای‌گذاری</gui> را برگزینید یا <keyseq><key>مهار</key><key>V</key></keyseq> را بزنید. پرونده از شاخهٔ اصلیش جدا شده و به شاخهٔ دیگر منتقل خواهد شد.

note: (itstool) path: steps/title
en: Drag files to copy or move
fa: کشیدن پرونده‌ها برای رونوشت یا جابه‌جایی

note: (itstool) path: info/desc
en: Remove files or folders you no longer need.
fa: برداشتن پرونده‌ها یا شاخه‌هایی که دیگر نمی‌خواهید.

note: (itstool) path: page/title
en: Delete files and folders
fa: حذف پرونده‌ها و شاخه‌ها

note: (itstool) path: steps/title
en: To send a file to the trash:
fa: برای فرستادن پرونده‌ها به زباله‌دان:

note: (itstool) path: section/title
en: Permanently delete a file
fa: حذف همیشگی یک پرونده

note: (itstool) path: steps/title
en: To permanently delete a file:
fa: برای حذف همیشگی یک پرونده:

note: (itstool) path: info/desc
en: Put files and documents onto a blank CD or DVD using a CD/DVD burner.
fa: گذاشتن پرونده‌ها و سندها روی سی‌دی یا دی‌وی‌دی‌های خام.

note: (itstool) path: page/title
en: Write files to a CD or DVD
fa: نوشتن پرونده‌ها روی سی‌دی یا دی‌وی‌دی

note: (itstool) path: section/title
en: If the disc wasn’t burned properly
fa: اگر دیسک به درستی سوزانده نشد

note: (itstool) path: info/desc
en: Make a file invisible, so you cannot see it in the file manager.
fa: نامرئی کردن پرونده تا نتوانید در مدیر پرونده ببینیدش.

note: (itstool) path: page/title
en: Hide a file
fa: نهفتن یک پرونده

note: (itstool) path: section/title
en: Show all hidden files
fa: نمایش تمام پرونده‌های مخفی

note: (itstool) path: section/title
en: Unhide a file
fa: آشکارسازی یک پرونده

note: (itstool) path: info/desc
en: Follow these tips if you can’t find a file you created or downloaded.
fa: اگر نمی‌توانید پرونده‌ای که ایجاد کرده یا بارگرفته‌اید را بیاید این نکته‌ها را دنبال کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Find a lost file
fa: یافتن یک پروندهٔ گم‌شده

note: (itstool) path: info/desc
en: Open files using an application that isn’t the default one for that type of file. You can change the default too.
fa: گشودن پرونده‌ها با استفاده از برنامه‌ای که برنامهٔ پیش‌گزیدهٔ آن گونه از پرونده نیست. می‌توانید برنامهٔ پیش‌گزیده را نیز تغییر دهید.

note: (itstool) path: page/title
en: Open files with other applications
fa: گشودن پرونده‌ها با دیگر برنامه‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Change the default application
fa: تغییر برنامهٔ پیش‌گزیده

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Open With</gui> tab.
fa: زبانهٔ <gui>گشودن با</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Quickly show and hide previews for documents, images, videos, and more.
fa: نمایش و نهفتن سریع پیش‌نمایش‌های سندها، تصویرها، ویدیوها و بیش‌تر.

note: (itstool) path: page/title
en: Preview files and folders
fa: پیش‌نمایش پرونده‌ها و شاخه‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Deleted files are normally sent to the Trash, but can be recovered.
fa: پرونده‌های حذف شده معمولاً به زباله‌دان فرستاده می‌شوند، ولی می‌توانند بازیابی شوند.

note: (itstool) path: page/title
en: Recover a file from the Trash
fa: بازیابی یک پرونده از سطل زباله

note: (itstool) path: steps/title
en: To restore a file from the Trash:
fa: برای بازگرداندن پرونده‌ای از زباله‌دان:

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <app>Files</app>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>پرونده‌ها</gui> کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Eject or unmount a USB flash drive, CD, DVD, or other device.
fa: بیرون دادن یا پیاده کردن گردانندهٔ‌فلش یواس‌بی، سی‌دی، دی‌وی‌دی یا دیگر افزاره‌ها.

note: (itstool) path: page/title
en: Safely remove an external drive
fa: برداشت امن یک گردانندهٔ خارجی

note: (itstool) path: steps/title
en: To eject a removable device:
fa: برای بیرون دادن یک افزادهٔ جداشدنی:

note: (itstool) path: section/title
en: Safely remove a device that is in use
fa: برداشن امن افزارهٔ در حال استفاده

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Cancel</gui>.
fa: روی <gui>لغو</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Close all the files on the device.
fa: همهٔ پرونده‌ها روی افزاره را ببندید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change file or folder name.
fa: تغییر نام پرونده یا شاخه.

note: (itstool) path: page/title
en: Rename a file or folder
fa: تغییر نام یک پرونده یا شاخه

note: (itstool) path: steps/title
en: To rename a file or folder:
fa: برای تغییر نام یک پرونده یا شاخه:

note: (itstool) path: note/p
en: If you renamed the wrong file, or named your file improperly, you can undo the rename. To revert the action, immediately click the menu button in the sidebar and select <gui>Undo Rename</gui>, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>Z</key></keyseq>, to restore the former name.
fa: اگر نام پرونده‌ای اشتباهی یا نام پرونده را به اشتباه تغییر دادید، می‌توانید برش گردانید. برای بازگرداندن کنش، بلافاصله دکمهٔ فهرست را در نوار کناری زده و <gui>برگردان تغییر نام</gui> را گزیده یا برای برگرداندن نام پیشین <keyseq><key>مهار</key><key>Z</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Valid characters for file names
fa: نویسه‌ّای معتبر برای نام‌های پرونده

note: (itstool) path: section/title
en: Common problems
fa: مشکلات مرسوم

note: (itstool) path: item/title
en: The file name is already in use
fa: نام پرونده از پیش در حال استفاده است

note: (itstool) path: item/title
en: The file name is too long
fa: نام پرونده بیش از حد طولانی است

note: (itstool) path: item/title
en: The option to rename is grayed out
fa: گزینهٔ تغییر نام خاکستری شده

note: (itstool) path: info/desc
en: Rename more than one file at once.
fa: تغییر نام بیش از یک پرونده در یک زمان.

note: (itstool) path: page/title
en: Rename multiple files
fa: تغییر چندین پرونده

note: (itstool) path: item/p
en: Select two or more files in <app>Files</app>.
fa: دو یا بیش‌تر پرونده را در <app>پرونده‌ها</app> برگزینید.

note: (itstool) path: note/p
en: The name field contains "[Original filename]" as a placeholder. It can be deleted or added back from the <gui>+ Add</gui> menu.
fa: زمینهٔ نام «[نام پروندهٔ اصلی]» را به عنوان جا نگه‌دار دارد. می‌تواند از فهرست <gui>+ افزودن</gui> حذف یا دوباره افزوده شود.

note: (itstool) path: item/p
en: The preview list will show the current filenames on the left and the resulting filenames on the right.
fa: سیاههٔ پیش‌نمایش نام پرونده‌های کنونی را در راست و نام پرونده‌های نتیجه را در چپ نشان خواهد داد.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Rename</gui> button to apply the pattern you have created, and the files will be renamed.
fa: برای اعمال الگویی که ایجاد کرده‌اید روی دکمهٔ <gui>تغییر نام</gui> زده و نام پرونده‌ها تغییر خواهد کرد.

note: (itstool) path: steps/title
en: To rename using find and replace text:
fa: برای تغییر نام با استفاده از یافتن و جایگزینی متن:

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>F2</key> or right-click on the selection and pick <gui>Rename</gui>.
fa: کلید <key>F2</key> را زده یا روی گزینش کلیک راست کرده و <gui>تغییر نام</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Find and replace text</gui>.
fa: <gui>یافتن و جایگزینی متن</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: For <gui>Existing Text</gui> type the text to be replaced. For <gui>Replace With</gui>, type the new text. The preview list will show the current filenames on the left and the resulting filenames on the right.
fa: برای <gui>متن موجود</gui> متن را برای جایگزین شدن بنویسید. برای <gui>جایگزینی با</gui> متن جدید را بنویسید. سیاههٔ پیش‌نمایش نام پرونده‌های کنونی را در راست و نام پرونده‌های نتیجه را در چپ نشان خواهد داد.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Rename</gui> button to accept the replacement in the preview, and the files will be renamed.
fa: برای پذیرش جایگذاری در پیش‌نمایش روی دکمهٔ <gui>تغییر نام</gui> زده و نام پرونده‌ها تغییر خواهد کرد.

note: (itstool) path: info/desc
en: Rename music files using metadata they contain.
fa: تغییر نام پرونده‌های آهنگ با استفاده از فراداده‌هایی که دارند.

note: (itstool) path: page/title
en: Rename music files using metadata
fa: تغییر نام پرونده‌های آهنگ با استفاده از فراداده‌ها

note: (itstool) path: page/p
en: You can add the embedded metadata from music files to their filenames.
fa: می‌توانید فراداده‌های تعبیه شده را از پرونده‌ّای آهنگ به نام پرونده‌شان بیفزایید.

note: (itstool) path: steps/title
en: To add metadata to a filename:
fa: برای افزودن فراداده‌ها به نام پرونده:

note: (itstool) path: item/p
en: Select two or more music files in <app>Files</app>.
fa: دو یا بیش‌تر آهنگ را در <app>پرونده‌ها</app> برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>F2</key> or right-click on the selection and pick <gui>Rename</gui>. The <gui>Rename</gui> window opens with <gui>Rename using a template</gui> selected.
fa: کلید <key>F2</key> را زده یا روی گزینش کلیک راست کرده و <gui>تغییر نام</gui> را برگزینید. پنجرهٔ <gui>تغییر نام</gui> با گزینش <gui>تغییر نام با استفاده از الگو</gui> باز می‌شود.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>+ Add</gui> to show the menu of available metadata, like <gui>Album</gui> and <gui>Title</gui>. Select each item to place it into the filename template in the order you want.
fa: برای نمایش فهرست فراداده‌های موجود چون <gui>آلبوم</gui> و <gui>عنوان</gui> دکمهٔ <gui>+ افزودن</gui> را بزنید. موارد را به ترتیبی که می‌خواهید برای گذاشتنشان در الگوی نام پرونده برگزینید.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Search
fa: جست‌وجو

note: (itstool) path: info/desc
en: Locate files based on file name and type.
fa: مکان‌یابی پرونده‌ها بر اساس نام و گونهٔ پرونده.

note: (itstool) path: page/title
en: Search for files
fa: جست‌وجوی پرونده‌ها

note: (itstool) path: page/p
en: You can search for files based on their name or file type directly within the file manager.
fa: می‌توانید مستقیماً در مدیر پرونده بر اساس نام یا گونهٔ پرونده‌ها جست‌وجو کنید.

note: (itstool) path: links/title
en: Other search applications
fa: دیگر برنامه‌های جست‌وجو

note: (itstool) path: steps/title (itstool) path: td/p
en: Search
fa: جست‌وجو

note: (itstool) path: item/p
en: If you know the files you want are under a particular folder, go to that folder.
fa: اگر می‌دانید پرونده‌هایی که می‌خواهید در شاخه‌ای مشخّص قرار دارد، به آن شاخه بروید.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize files search
fa: شخصی‌سازی جست‌وجوی پرونده‌ها

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Search</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>جست‌وجو</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui>Settings</gui><gui>Search</gui></guiseq> from the results. This will open the <gui>Search Settings</gui> panel.
fa: از نتیجه‌ها <guiseq><gui>تنظمیات</gui><gui>جست‌وجو</gui></guiseq> را برگزینید. این کار تابلوی <gui>تنظیمات جست‌وجو</gui> را خواهد گشود.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Search Locations</gui>.
fa: <gui>جست‌وجوی مکان‌ها</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Press <keyseq><key>Ctrl</key><key>S</key></keyseq> to select multiple files which have similar names.
fa: زدن <keyseq><key>مهار</key><key>S</key></keyseq> برای گزینش چندین پرونده که نام مشابه دارند.

note: (itstool) path: page/title
en: Select files by pattern
fa: گزینش پرونده‌ها بر پایهٔ الگو

note: (itstool) path: page/p
en: For example:
fa: برای مثال:

note: (itstool) path: example/p
en: <file>Invoice.*</file>
fa: <file>‫صورت‌حساب.*‬</file>

note: (itstool) path: example/p
en: <file>Vacation-???.jpg</file>
fa: <file>‫تعطیلات-???.jpg‬</file>

note: (itstool) path: info/desc
en: Easily transfer files to your email contacts from the file manager.
fa: رساندن آسان پرونده‌ها به آشنایان رایانامه‌ایتان از مدیر پرونده.

note: (itstool) path: page/title
en: Share files by email
fa: هم‌رسانی پرونده‌ها با رایانامه

note: (itstool) path: steps/title
en: To share a file by email:
fa: برای هم‌رسانی یک پرونده با رایانامه:

note: (itstool) path: info/desc
en: Arrange files by name, size, type, or when they were changed.
fa: مرتّب کردن پرونده‌ها بر اساس نام،‌اندازه، گونه یا زمان تغییرشان.

note: (itstool) path: page/title
en: Sort files and folders
fa: چینش پرونده‌ها و شاخه‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Grid view
fa: نمای جدولی

note: (itstool) path: section/title
en: List view
fa: نمای فهرستی

note: (itstool) path: section/title
en: Ways of sorting files
fa: راه‌های چینش پرونده‌ها

note: (itstool) path: item/title
en: Last Modified
fa: آخرین تغییر

note: (itstool) path: item/p
en: Sorts by the date and time that a file was last changed. Sorts from oldest to newest.
fa: چینش بر اساس تاریخ و زمان آخرین تغییر پرونده. از قدیمی‌تر به جدیدتر می‌چیند.

note: (itstool) path: item/title
en: First Modified
fa: نخستین تغییر

note: (itstool) path: item/p
en: Sorts by the date and time that a file was last changed. Sorts from newest to oldest.
fa: چینش بر اساس تاریخ و زمان آخرین تغییر پرونده. از جدیدتر به قدیمی‌تر می‌چیند.

note: (itstool) path: item/title (itstool) path: title/gui
en: Size
fa: اندازه

note: (itstool) path: item/title (itstool) path: title/gui
en: Type
fa: گونه

note: (itstool) path: credit/name
en: Anita Reitere
fa: آنیتا ریتر

note: (itstool) path: info/desc
en: Quickly create new documents from custom file templates.
fa: ایجاد سریع سندهای جدید از قالب‌های پروندهٔ سفارشی.

note: (itstool) path: page/title
en: Templates for commonly-used document types
fa: قالب‌هایی برای گونه‌های سند پراستفاده

note: (itstool) path: steps/title
en: Make a new template
fa: ایجاد الگویی جدید

note: (itstool) path: steps/title
en: Use a template to create a document
fa: استفاده از یک الگو برای ایجاد یک سند

note: (itstool) path: info/desc
en: These are backup files. They are hidden by default.
fa: پرونده‌های پشتیبانند که به صورت پیش‌گزیده مخفیند.

note: (itstool) path: page/title
en: What is a file with a <file>~</file> at the end of its name?
fa: پرونده‌ای با یک <file>~</file> در انتهای نامش، چیست؟

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Files
fa: پرونده‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Find and manage your files, whether on your computer, on the internet, or in backups.
fa: پرونده‌هایتان را یافته و مدیریت کنید. چه روی رایانه‌تان، چه روی اینترنت و چه در پشتیبان‌ها.

note: (itstool) path: page/title
en: Files, folders &amp; search
fa: پرونده‌ها، شاخه‌ها و جست‌وجو

note: (itstool) path: section/title
en: Common tasks
fa: کارهای معمول

note: (itstool) path: section/title
en: More file-related tasks
fa: کارهای بیش‌تر مربوط به پرونده

note: (itstool) path: section/title
en: Removable drives and external disks
fa: گرداننده‌های جداشدنی و دیسک‌های خارجی

note: (itstool) path: section/title
en: Backing up
fa: پشتیبان گیری

note: (itstool) path: section/title
en: Tips and questions
fa: نکته‌ها و پرسش‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: How and where to report problems with these help topics.
fa: مشکلات با این سرفصل‌های راهنما را چگونه و کجا گزارش کنیم.

note: (itstool) path: page/title
en: Participate to improve this guide
fa: مشارکت در بهبود این راهنما

note: (itstool) path: section/title
en: Submit an issue
fa: ثبت یک مشکل

note: (itstool) path: section/title
en: Contact us
fa: تماس با ما

note: (itstool) path: info/desc
en: Consider switching to GNOME Classic if you prefer a more traditional desktop experience.
fa: اگر یک تجربهٔ میزکار سنّتی‌تر را ترجیح می‌دهید، تعویض به گنوم کلاسیک را مدنظر قرار دهید.

note: (itstool) path: page/title
en: What is GNOME Classic?
fa: گنوم کلاسیک چیست؟

note: (itstool) path: section/title
en: Window list
fa: فهرست پنجره

note: (itstool) path: section/title
en: Switch to and from GNOME Classic
fa: تعویض به و از گنوم کلاسیک

note: (itstool) path: note/p Translators: Ubuntu only string
en: <link style="button" action="install:gnome-shell-extensions">Install <sys>gnome-shell-extensions</sys></link>
fa: <link style="button" action="install:gnome-shell-extensions">نصب <sys>gnome-shell-extensions</sys></link>

note: (itstool) path: media/span
en: settings
fa: تنظیمات

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key>.
fa: <key>ورود</key> را بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: How to determine which version of GNOME is running.
fa: چگونگی تعیین نگارش گنوم در حال اجرا.

note: (itstool) path: page/title
en: Determine which version of GNOME is running
fa: تعیین نگارش گنوم در حال اجرا

note: (itstool) path: info/desc
en: Use hardware devices to authenticate instead of passwords.
fa: برای احراز هویت به جای گذرواژه‌ها از دستگاه‌های سخت‌افزاری استفاده کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Fingerprints &amp; smart cards
fa: اثر انگشت‌ها و کارت‌های هوشمند

note: (itstool) path: info/desc
en: Troubleshoot media card readers.
fa: رفع اشکال کارت‌خوان‌های رسانه‌ای.

note: (itstool) path: page/title
en: Media card reader problems
fa: مشکلات کارت‌خوان رسانه‌ای

note: (itstool) path: info/desc
en: A hardware/device driver allows your computer to use devices that are attached to it.
fa: راه‌انداز سخت‌افزاری می‌گذارد رایانه‌تان از افزاره‌هایی که به آن وصلند، استفاده کند.

note: (itstool) path: page/title
en: What is a driver?
fa: راه‌انداز چیست؟

note: (itstool) path: info/desc
en: Troubleshoot screen and graphics problems.
fa: رفع مشکلات صفحه و گرافیک.

note: (itstool) path: page/title
en: Screen problems
fa: مشکلات صفحه

note: (itstool) path: page/p
en: Most problems with the display are caused by issues with graphics drivers or configuration. Which of the topics below best describes the problem you are experiencing?
fa: بیش‌تر مشلات یا صفحه ناشی از مشکلات راه‌اندازهای گرافیکی یا پیکربندی هستند. کدام یک از موضوع‌های زیر مشکلی که دارید را بهتر توصیف می‌کند؟

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Hardware
fa: سخت‌افزار

note: (itstool) path: info/desc
en: Configure hardware and diagnose problems, including printers, displays, disks, and more.
fa: پیکربندی سخت‌افزار و مشکلات تشخیصی، شامل چاپگرها، نمایشگرها، دیسک‌ها و….

note: (itstool) path: page/title
en: Hardware &amp; drivers
fa: سخت‌افزار و راه‌اندازها

note: (itstool) path: links/title
en: More topics
fa: موضوعات بیش‌تر

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Problems
fa: مشکلات

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Hardware problems
fa: مشکلات سخت‌افزاری

note: (itstool) path: info/desc
en: Get live support on IRC.
fa: روی آی‌آرسی پشتیبانی زنده بگیرید.

note: (itstool) path: page/title
en: IRC
fa: آی‌آرسی

note: (itstool) path: info/link
en: <title>Matrix homepage</title>
fa: <title>صفحهٔ خانگی ماتریکس</title>

note: (itstool) path: info/desc
en: Chat live with GNOME contributors.
fa: گپ زنده با مشارکت‌کنندگان گنوم.

note: (itstool) path: info/keywords
en: matrix, chat, support, live, community, help
fa: ماتریکس, گپ, پشتیبانی, زنده, اجتماع, راهنما

note: (itstool) path: page/title
en: Get help with Matrix
fa: کمک گرفتن با ماتریکس

note: (itstool) path: info/desc
en: A guide for GNOME desktop users.
fa: راهنمایی برای کاربران میزکار گنوم.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: GNOME Help
fa: راهنمای گنوم

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: GNOME Help
fa: راهنمای گنوم

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Help
fa: راهنما

note: (itstool) path: page/title
en: GNOME Help
fa: راهنمای گنوم

note: (itstool) path: credit/name
en: Julita Inca
fa: جولیتا اینکا

note: (itstool) path: info/desc
en: Make the insertion point blink and control how quickly it blinks.
fa: چشمک‌زن کردن نقطهٔ درج و واپایش سرعت چشمک زدنش.

note: (itstool) path: page/title
en: Make the keyboard cursor blink
fa: چشمک‌زن کردن مکان‌نمای صفحه‌کلید

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Typing Assist</gui> section, switch the <gui>Cursor Blinking</gui> switch to on.
fa: در بخش <gui>همیار نوشتن</gui>، کلید <gui>چشمک زدن نشانگر</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Juanjo Marín
fa: جوانجو مارین

note: (itstool) path: info/desc
en: The <key>Menu</key> key launches a context menu with the keyboard rather than with a right-click.
fa: کلید <key>فهرست</key> فهرستی بافتاری را به جای کلیک راست با صفحه‌کلید اجرا می‌کند.

note: (itstool) path: page/title
en: What is the <key>Menu</key> key?
fa: کلید <key>فهرست</key> چیست؟

note: (itstool) path: info/desc
en: The <key>Super</key> key opens the <gui>Activities</gui> overview. You can usually find it next to the <key>Alt</key> key on your keyboard.
fa: کلید <key>سوپر</key> نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> را می‌گشاید. معمولاً می‌توانید در کنار کلید <key>دگرساز</key> روی صفحه‌کلیدتان بیابیدش.

note: (itstool) path: page/title
en: What is the <key>Super</key> key?
fa: کلید <key>سوپر</key> چیست؟

note: (itstool) path: page/p
en: When you press the <key>Super</key> key, the <gui>Activities</gui> overview is displayed. This key can usually be found on the bottom-left of your keyboard, next to the <key>Alt</key> key, and usually has a Windows logo on it. It is sometimes called the <em>Windows key</em> or system key.
fa: هنگامی‌که کلید <key>سوپر</key> را می‌زنید نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> نمایش داده ی«‌شود. این کلید معمولاً‌در پایین چپ صفحه‌کلیدتان، کنار کلید <key>دگرساز</key> پیدا شده و نشان ویندوز دارد. گاهی <em>کلید ویندوز</em> یا کلید سامانه خوانده می‌شود.

note: (itstool) path: note/p
en: If you have an Apple keyboard, you will have a <key>⌘</key> (Command) key instead of the Windows key, while Chromebooks have a magnifying glass instead.
fa: اگر صفحه‌کلید اپل دارید، به جای کلید ویندوز، کلید <key>⌘</key> (فرمان) خواهید داشت؛ در حالی که کروم‌بوک‌ها به جایش ذرّه‌بین دارند.

note: (itstool) path: page/p
en: To change which key is used to display the <gui>Activities</gui> overview:
fa: برای تغییر کلیدی که برای نمایش نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> استفاده می‌شود:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Keyboard</gui> in the sidebar to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>صفحه‌کلید</gui> را در نوار کناری بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Keyboard Shortcuts</gui> section, select <gui>View and Customize Shortcuts</gui>.
fa: در بخش <gui>میان‌برهای صفحه‌کلید</gui>، <gui>تدیدن و سفارشی سازی میان‌برها</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>System</gui> category.
fa: دستهٔ <gui>سامانه</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the row with <gui>Show the activities overview</gui>.
fa: ردیف <gui>نمایش نمای کلی فعّالیت‌ها</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Hold down the desired key combination.
fa: ترکیب کلید دلخواه را نگه دارید.

note: (itstool) path: credit/years
en: 2013
fa: ۲۰۱۳

note: (itstool) path: info/desc
en: Add keyboard layouts and switch between them.
fa: افزودن چینش‌های صفحه‌کلید و تعویض بینشان.

note: (itstool) path: page/title
en: Use alternative keyboard layouts
fa: استفاده از چینش‌های صفحه‌کلید جایگزین

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Keyboard</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>صفحه‌کلید</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui>Settings</gui><gui>Keyboard</gui></guiseq> from the results. This will open the <gui>Keyboard</gui> panel.
fa: از نتیجه‌ها <guiseq><gui>تنظمیات</gui><gui>صفحه‌کلید</gui></guiseq> را برگزینید. این کار تابلوی <gui>صفحه‌کلید</gui> را خواهد گشود.

[ctx: _]
note: (itstool) path: p/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the file.
en: external ref='figures/input-methods-switcher.png' md5='1393ed6c6d43813439ddd74bac2707bb'
fa: external ref='figures/input-methods-switcher.png' md5='b18df6f31812b32188c3877e5037f058'

note: (itstool) path: info/desc
en: Use applications and the desktop without a mouse.
fa: استفاده از برنامه‌ها و میزکار بدون موشی.

note: (itstool) path: page/title
en: Keyboard navigation
fa: ناوبری با صفحه‌کلید

note: (itstool) path: table/title
en: Navigate user interfaces
fa: ناوبری در واسط‌های کاربری

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Tab</key> and
fa: <key>جهش</key> و

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Tab</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>جهش</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Arrow keys
fa: کلید‌های جهت‌دار

note: (itstool) path: td/p
en: In a list or grid view, move the keyboard focus to another item without changing which item is selected.
fa: در نمای سیاهه‌ای یا جدولی، تمرکز صفحه‌کلید را بدون تغییر مورد گزیده به موردی دیگر ببرید.

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key>Arrow keys</keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key>کلیدهای جهت‌دار</keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: In a list or grid view, select all items from the currently selected item to the newly focused item.
fa: در نمای سیاهه‌ای یا جدولی، همهٔ موارد را از مورد گزیدهٔ کنونی تا مورد تمرکز شدهٔ جدید برگزینید.

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Space</key>
fa: <key>فاصله</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Space</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>فاصله</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: In a list or grid view, select or deselect the focused item without deselecting other items.
fa: در نمای سیاهه‌ای یا جدولی، مورد تمرکز شده را بدون گزینش نکردن دیگر موارد گزیده یا بردارید.

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Alt</key>
fa: <key>دگرساز</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Esc</key>
fa: <key>گریز</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>F10</key></keyseq> or
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>F10</key></keyseq> یا

note: (itstool) path: td/p
en: <key xref="keyboard-key-menu">Menu</key>
fa: <key xref="keyboard-key-menu">فهرست</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>F10</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>F10</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>PageUp</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>صفحه‌بالا</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: and
fa: و

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>PageDown</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>صفحه‌پایین</key></keyseq>

note: (itstool) path: table/title
en: Navigate the desktop
fa: ناوبری میزکار

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>F6</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>F6</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>Esc</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>گریز</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>V</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>V</key></keyseq>

note: (itstool) path: table/title
en: Navigate windows
fa: ناوبری پنجره‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>F4</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>F4</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Close the current window.
fa: پنجرهٔ کنونی را می‌بندد.

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>F5</key></keyseq> or <keyseq><key>Super</key><key>↓</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>F5</key></keyseq> یا <keyseq><key>سوپر</key><key>↓</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>F7</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>F7</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>F8</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>F8</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>F10</key></keyseq> or <keyseq><key>Super</key><key>↑</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>F10</key></keyseq> یا <keyseq><key>سوپر</key><key>↑</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>H</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>H</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Minimize a window.
fa: کمینه کردن پنجره.

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>←</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>←</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>→</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>→</key></keyseq>

note: (itstool) path: credit/name
en: Jeremy Bicha
fa: جرمی بیچا

note: (itstool) path: info/desc
en: Use an on-screen keyboard to enter text by clicking buttons with the mouse or a touchscreen.
fa: استفاده از صفحه‌کلیدی روی صفحه برای ورود متن با زدن دکمه‌ها روی موشی یا صفحه‌لمسی.

note: (itstool) path: page/title
en: Use an on-screen keyboard
fa: استفاده از صفحه‌کلید برصفحه

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Screen Keyboard</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>صفحه‌کلید مجازی</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: media/span
en: down
fa: پایین

note: (itstool) path: media/span
en: flag
fa: پرچم

note: (itstool) path: info/desc
en: Make the keyboard not repeat letters when you hold down a key, or change the delay and speed of repeat keys.
fa: اجبار صفحه‌کلید به تکرار نکردن حروف هنگام نگه داشتن یک کلید یا تغییر تأخیر و سرعت کلیدهای تکراری.

note: (itstool) path: page/title
en: Manage repeated key presses
fa: مدیریت فشار کلیدهای تکراری

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Typing Assist</gui> section, switch the <gui>Repeat Keys</gui> switch to off.
fa: در بخش <gui>همیار نوشتن</gui>، کلید <gui>تکرار کلیدها</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Define or change keyboard shortcuts in <gui>Keyboard</gui> settings.
fa: تعریف یا تغییر میان‌برهای صفحه‌کلید در تنظیمات <gui>صفحه‌کلید</gui>.

note: (itstool) path: page/title
en: Set keyboard shortcuts
fa: تنظیم میان‌برهای صفحه‌کلید

note: (itstool) path: item/p
en: Click the row for the desired action. The <gui>Set shortcut</gui> window will be shown.
fa: برای اقدام مورد نظر روی ردیف کلیک کنید. پنجره <gui>تنظیم میانبر</gui> پنجره نشان داده خواهد شد.

note: (itstool) path: section/title
en: Pre-defined shortcuts
fa: میان‌برهای ازپیش تعریف‌شده

note: (itstool) path: td/p
en: Decrease text size
fa: کاهش اندازهٔ متن

note: (itstool) path: td/p
en: Disabled
fa: از کار افتاده

note: (itstool) path: td/p
en: High contrast on or off
fa: روشن یا خاموش کردن سایه‌روشن بالا

note: (itstool) path: td/p
en: Increase text size
fa: افزایش اندازهٔ متن

note: (itstool) path: td/p
en: Turn on-screen keyboard on or off
fa: روشن یا خاموش کردن صفحه‌کلید مجازی

note: (itstool) path: td/p
en: Turn screen reader on or off
fa: خاموش یا روشن کردن صفحه‌نمایش‌خوان

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>Super</key><key>S</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>سوپر</key><key>S</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Turn zoom on or off
fa: خاموش یا روشن کردن بزرگنمایی

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>Super</key><key>8</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>سوپر</key><key>8</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Zoom in
fa: بزرگ‌نمایی به داخل

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>Super</key><key>=</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>سوپر</key><key>=</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Zoom out
fa: بزرگ‌نمایی به خارج

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>Super</key><key>-</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>سوپر</key><key>-</key></keyseq>

note: (itstool) path: table/title
en: Launchers
fa: اجراگرها

note: (itstool) path: td/p
en: Home folder
fa: شاخهٔ خانگی

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <_:media-2/> or <key>Explorer</key>
fa: <_:media-1/> or <_:media-2/> یا <key>کشف</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Launch calculator
fa: راه‌اندازی ماشین حساب

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <key>Calculator</key>
fa: <_:media-1/> یا <key>ماشین‌حساب</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Launch email client
fa: راه‌اندازی کارخواه رایانامه

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <key>Mail</key>
fa: <_:media-1/> یا <key>نامه</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Launch help browser
fa: راه‌اندازی مرورگر راهنما

note: (itstool) path: td/p
en: Launch web browser
fa: راه‌اندازی مرورگر وب

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <_:media-2/> or <key>WWW</key>
fa: <_:media-1/> or <_:media-2/> یا <key>وب</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <key>Search</key>
fa: <_:media-1/> یا <key>جست‌وجو</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Settings
fa: تنظیمات

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Tools</key>
fa: <key>ابزارها</key>

note: (itstool) path: table/title
en: Navigation
fa: ناوبری

note: (itstool) path: td/p
en: Hide all normal windows
fa: نهفتن تمام پنجره‌های عادی

note: (itstool) path: td/p
en: Move to workspace on the left
fa: انتقال به فضای کاری چپ

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>Page Up</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>صفحه بالا</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move to workspace on the right
fa: انتقال به فضای کاری راست

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>Page Down</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>صفحه پایین</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move window one monitor down
fa: انتقال پنجره به یک نمایشگر پایین

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key xref="keyboard-key-super">Super</key><key>↓</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key xref="keyboard-key-super">سوپر</key><key>↓</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move window one monitor to the left
fa: انتقال پنجره به یک نمایشگر چپ

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Super</key><key>←</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>سوپر</key><key>←</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move window one monitor to the right
fa: انتقال پنجره به یک نمایشگر راست

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Super</key><key>→</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>سوپر</key><key>→</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move window one monitor up
fa: انتقال پنجره به یک نمایشگر بالا

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Super</key><key>↑</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>سوپر</key><key>↑</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move window one workspace to the left
fa: انتقال پنجره به یک فضای کاری در چپ

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Super</key> <key>Page Up</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>سوپر</key> <key>صفحه بالا</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move window one workspace to the right
fa: انتقال پنجره به یک فضای کاری در راست

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Super</key><key>Page Down</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>سوپر</key><key>صفحه پایین</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move window to last workspace
fa: انتقال پنجره به واپسین فضای کاری

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Super</key><key>End</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>سوپر</key><key>پایان</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move window to workspace 1
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۱

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Super</key><key>Home</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>سوپر</key><key>خانه</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move window to workspace 2
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۲

note: (itstool) path: td/p
en: Move window to workspace 3
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۳

note: (itstool) path: td/p
en: Move window to workspace 4
fa: انتقال پنجره به فضای کاری ۴

note: (itstool) path: td/p
en: Switch applications
fa: تعویض برنامه‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>Tab</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>جهش</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Switch system controls
fa: تعویض واپایش‌های سامانه

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>Tab</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>جهش</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Switch system controls directly
fa: تعویض مستقیم واپایش‌های سامانه

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>Esc</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>گریز</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to last workspace
fa: تعویض به واپسین فضای کاری

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>End</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>پایان</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to workspace 1
fa: تعویض به فضای کاری ۱

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>Home</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>خانه</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to workspace 2
fa: تعویض به فضای کاری ۲

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to workspace 3
fa: تعویض به فضای کاری ۳

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to workspace 4
fa: تعویض به فضای کاری ۴

note: (itstool) path: td/p
en: Switch windows
fa: تعویض پنجره‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: Switch windows directly
fa: تعویض مستقیم پنجره‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: Switch windows of an app directly
fa: تعویض مستقیم پنجره‌های یک کاره

note: (itstool) path: td/p
en: Switch windows of an application
fa: تعویض پنجره‌های یک برنامه

note: (itstool) path: table/title
en: Screenshots
fa: نماگرفت‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: Save a screenshot of a window
fa: ذخیرهٔ نماگرفتی از یک پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>Print</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>نماگرفت</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Save a screenshot of the entire screen
fa: ذخیرهٔ نماگرفتی از یک ناحیه

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Print</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>نماگرفت</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Launch the screenshot tool
fa: اجرای ابزار نماگرفت

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Print</key>
fa: <key>نماگرفت</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Record a short screencast
fa: ضبط فیلم از نمایشگر

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>R</key> </keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>R</key> </keyseq>

note: (itstool) path: table/title
en: Sound and Media
fa: صدا و رسانه

note: (itstool) path: td/p
en: Eject
fa: بیرون دادن

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Eject)
fa: <_:media-1/> (بیرون دادن)

note: (itstool) path: td/p
en: Launch media player
fa: اجرای پخش‌کنندهٔ رسانه

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Audio media)
fa: <_:media-1/> (رسانهٔ صوتی)

note: (itstool) path: td/p
en: Microphone mute/unmute
fa: سکوت/ناسکوت میکروفون

note: (itstool) path: td/p
en: Next track
fa: قطعهٔ بعدی

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Audio next)
fa: <_:media-1/> (صدای بعدی)

note: (itstool) path: td/p
en: Pause playback
fa: مکث پخش

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Audio pause)
fa: <_:media-1/> (مکث صدا)

note: (itstool) path: td/p
en: Play (or play/pause)
fa: پخش (یا پخش/مکث)‏

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Audio play)
fa: <_:media-1/> (پخش صدا)

note: (itstool) path: td/p
en: Previous track
fa: قطعهٔ پیشین

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Audio previous)
fa: <_:media-1/> (صدای پیشین)

note: (itstool) path: td/p
en: Stop playback
fa: توقّف پخش

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Audio stop)
fa: <_:media-1/> (توقّف پخش)

note: (itstool) path: td/p
en: Volume down
fa: کاهش حجم صدا

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Audio lower volume)
fa: <_:media-1/> (کاهش حجم صدا)

note: (itstool) path: td/p
en: Volume mute
fa: بی‌صدا کردن

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Audio mute)
fa: <_:media-1/> (بی‌صدا)

note: (itstool) path: td/p
en: Volume up
fa: افزایش حجم صدا

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> (Audio raise volume)
fa: <_:media-1/> (افزایش حجم صدا)

note: (itstool) path: table/title
en: System
fa: سامانه

note: (itstool) path: td/p
en: Focus the active notification
fa: تمرکز روی آگاهی فعال

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>N</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>N</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Lock screen
fa: قفل کردن صفحه

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>L</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>L</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Show the Power Off dialog
fa: نمایش گفت‌وگوی خاموش کردن

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>Delete</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>حذف</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Restore the keyboard shortcuts
fa: بازگردانی میان‌برهای صفحه‌کلید

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>Esc</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>گریز</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Show all applications
fa: نمایش همهٔ برنامه‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>A</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>A</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Show the activities overview
fa: نمایش نمای کلی فعّالیت‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Super</key>
fa: <key>سوپر</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Show the notification list
fa: نمایش سیاههٔ آگاهی‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: Show the system menu
fa: نمایش فهرست سامانه

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>S</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>s</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Show the run command prompt
fa: نمایش اعلان اجرای دستور

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>F2</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>F2</key></keyseq>

note: (itstool) path: table/title
en: Typing
fa: نوشتن

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to next input source
fa: تعویض به منبع ورودی بعدی

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>Space</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>فاصله</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to previous input source
fa: تعویض به منبع ورودی پیشین

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Super</key><key>Space</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>سوپر</key><key>فاصله</key></keyseq>

note: (itstool) path: table/title
en: Windows
fa: پنجره‌‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: Activate the window menu
fa: فعّال‌سازی فهرست پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: Close window
fa: بستن پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: Hide window
fa: نهفتن پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: Lower window below other windows
fa: بردن پنجره به زیر دیگر پنجره‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: Maximize window
fa: بیشینه کردن پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>↑</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>↑</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Maximize window horizontally
fa: بیشینه کردن افقی پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: Maximize window vertically
fa: بیشینه کردن عمودی پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: Move window
fa: جابه‌جایی پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: Raise window above other windows
fa: آوردن پنجره به بالای دیگر پنجره‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: Raise window if covered, otherwise lower it
fa: بالا آوردن در صورت پوشیده بودن، وگرنه پایین بردن

note: (itstool) path: td/p
en: Resize window
fa: تغییر اندازهٔ پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: Restore window
fa: بازگرداندن پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>↓</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>↓</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Toggle fullscreen mode
fa: تغییر وضعیت حالت تمام‌صفحه

note: (itstool) path: td/p
en: Toggle maximization state
fa: تغییر وضعیت بیشینگی

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>F10</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>دگرساز</key><key>F10</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Toggle window on all workspaces or one
fa: تغییر وضعیت پنرجه روی همهٔ فضاهای کاری یا یکی

note: (itstool) path: td/p
en: View split on left
fa: تقسیم نما به چپ

note: (itstool) path: td/p
en: View split on right
fa: تقسیم نما به راست

note: (itstool) path: section/title
en: Custom shortcuts
fa: میان‌برهای سفارشی

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Custom Shortcuts</gui>.
fa: <gui>میان‌برهای سفارشی</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Add</gui>.
fa: روی <gui>افزودن</gui> بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Select international keyboard layouts and use keyboard accessibility features.
fa: گزینش چینش‌های صفحه‌کلید بین المللی و استفاده از ویژگی‌های دسترس‌پذیری صفحه‌کلید.

note: (itstool) path: page/title
en: Keyboard
fa: صفحه‌کلید

note: (itstool) path: links/title (itstool) path: page/title
en: Region &amp; Language
fa: ناحیه و زبان

note: (itstool) path: credit/name
en: April Gonzales
fa: ایپریل گونزالس

note: (itstool) path: credit/name
en: Ivan Stanton
fa: ایوان استنتون

note: (itstool) path: info/desc
en: Choose a style and set a background.
fa: سبکی گزیده و پس‌زمینه‌ای تنظیم کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Change the appearance of your desktop
fa: تغییر ظاهر میزکارتان

note: (itstool) path: section/title
en: Light or Dark Style
fa: سبک روشن یا تیره

note: (itstool) path: section/p
en: To switch between light and dark desktop styles:
fa: برای تغییر بین سبک‌های میزکار روشن و تیره:

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Appearance</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>ظاهر</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Appearance</gui> to open the panel. The currently selected style is shown at the top surrounded by a blue border.
fa: برای گشودن تابلو<gui>ظاهر</gui> را بزنید. سبک گزیدهٔ کنونی در بالا با حاشیه‌ای آبی نشان داده می‌شود.

note: (itstool) path: item/p
en: Click to choose <gui>Light</gui> or <gui>Dark</gui>.
fa: برای گزینش <gui>روشن</gui> یا <gui>تیره</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: The setting is applied immediately.
fa: تنظیمات درجا اعمال می‌شوند.

note: (itstool) path: section/title
en: Background
fa: پس‌زمینه

note: (itstool) path: section/p
en: To change the image used for your background:
fa: برای تغییر تصویر استفاده شده برای پس‌زمینه‌تان:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Appearance</gui> to open the panel. The currently selected wallpaper is shown at the top in the preview for the current style.
fa: برای گشودن تابلو<gui>ظاهر</gui> را بزنید. کاغذدیواری گزیدهٔ کنونی در بالا در پیش‌نمای سبک کنونی نشان داده می‌شود.

note: (itstool) path: item/p
en: There are two ways to change the image used for your backgrounds:
fa: دو روش برای تغییر تصویر پس‌زمینه‌تان وجود دارد:

note: (itstool) path: item/p
en: Click one of the background images which are shipped with the system.
fa: روی یکی از تصویرهای پس‌زمینه‌ای که با سامانه آمده است برنید.

note: (itstool) path: note/p
en: Some wallpapers change throughout the day. These wallpapers have a small clock icon in the bottom-right corner.
fa: برخی کاغذدیواری‌ها در طول روز تغییر می‌کنند. این کاغذدیواری‌ها ساعت کوچکی در گوشهٔ پایین سمت چپشان دارند.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Add Picture…</gui> to use one of your own photos. By default, the <file>Pictures</file> folder will be opened, since most photo management applications store photos there.
fa: برای استفاده از یکی از عکس‌های خودتان روی <gui>افزودن نگاره…</gui> بزنید. به صورت پیش‌گزیده شاخهٔ <file>نگاره‌ها</file> گشوده خواهد شد،‌ چرا که بیش‌تر برنامه‌های مدیریت عکس، عکس‌ها را آن‌جا نگه می‌دارند.

note: (itstool) path: item/p
en: The settings are applied immediately.
fa: تنظیمات درجا اعمال می‌شوند.

note: (itstool) path: note/p
en: For another way to set one of your own photos as the background, right-click on the image file in <app>Files</app> and select <gui>Set as Wallpaper</gui>, or open the image file in <app>Image Viewer</app>, click the menu button in the titlebar and select <gui>Set as Wallpaper</gui>.
fa: روشی دیگر برای تنظیم عکس‌های خودتان به عنوان پس‌زمینه، کلیک راست کردن روی پروندهٔ تصویر در <app>پرونده‌ها</app> و گزینش <gui>تنظیم به عنوان کاغذدیواری</gui> یا گشودن پروندهٔ تصویر در <app>نمایشگر تصویر</app>،‌کلیک روی دکمهٔ فهرست در نوار عنوان و گزینش <gui>تنظیم به عنوان کاغذدیواری</gui> است.

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="shell-workspaces-switch">Switch to an empty workspace</link> to view your entire desktop.
fa: برای دیدن میزکار کاملتان <link xref="shell-workspaces-switch">به فضای کاری‌ای خالی بروید</link>.

note: (itstool) path: info/desc
en: The screen resolution may be set incorrectly.
fa: ممکن است تفکیک‌پذیری صفحه نادرست تنظیم شده باشد.

note: (itstool) path: section/title
en: When multiple displays are connected
fa: هنگام وصل بودن چندین نمایشگر

note: (itstool) path: page/title
en: Change the resolution or orientation of the screen
fa: تغییر تفکیک‌پذیری یا جهت صفحه

note: (itstool) path: section/title
en: Orientation
fa: جهت

note: (itstool) path: media/span
en: rotation lock
fa: قفل چرخش

note: (itstool) path: media/span
en: rotation unlock
fa: قفل‌گشایی چرخش

note: (itstool) path: section/title
en: Resolution
fa: تفکیک‌پذیری

note: (itstool) path: section/title
en: Native Resolution
fa: تفکیک‌پذیری بومی

note: (itstool) path: section/title
en: Refresh Rate
fa: آهنگ نوسازی

note: (itstool) path: section/title
en: Preferred Refresh Rate
fa: آهنگ نوسازی ترجیحی

note: (itstool) path: section/title
en: Scale
fa: مقیاس

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Media
fa: رسانه

note: (itstool) path: info/desc
en: Manage your sound devices, use your media files, connect to external devices, and more.
fa: مدیریت افزاره‌های صوتی، استفاده از پرونده‌های رسانه‌ای، وصل شدن به افزاره‌های خارجی و بیش‌تر.

note: (itstool) path: page/title
en: Sound and media
fa: صدا و رسانه

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: Sound
fa: صدا

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Sound
fa: صدا

[ctx: link:topic]
note: (itstool) path: info/title
en: Sound
fa: صدا

note: (itstool) path: info/desc
en: Adjust the volume for different apps, and configure different speakers and microphones.
fa: تنظیم حجم صدا برای کاره‌های مختلف و پیکربندی بلندگوها ومیکروفون‌های مختلف.

note: (itstool) path: section/title
en: Basic sound
fa: صدای پایه

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Music, video &amp; devices
fa: آهنگ، ویدیو و افزاره‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Music, video &amp; devices
fa: آهنگ، ویدیو و افزاره‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Get tips on using this guide, and connect with the community for more help.
fa: یاری گرفتن در مورد استفاده از این راهنما و وصل شدن به اجتماع برای کمک بیش‌تر.

note: (itstool) path: page/title
en: Get more help
fa: گرفتن کمک بیش‌تر

note: (itstool) path: info/desc
en: Control how quickly you need to press the mouse button a second time to double-click.
fa: واپایش سرعت لازم برای دومین بار زدن دکمهٔ موشی برای دوبار کلیک.

note: (itstool) path: page/title
en: Adjust the double-click speed
fa: تنظیم سرعت دوبار کلیک

note: (itstool) path: page/title
en: Use your mouse left-handed
fa: از ماوس چپ دست استفاده کنید

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Mouse &amp; Touchpad</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>موشی و صفحه‌لمسی</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Mouse &amp; Touchpad</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>موشی و صفحه‌لمسی</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Use the middle mouse button to open applications, open tabs and more.
fa: استفاده از کلیک وسط برای گشودن برنامه‌ها، کاره‌ها و….

note: (itstool) path: page/title
en: Middle-click
fa: کلیک وسط

note: (itstool) path: credit/years
en: 2013, 2015
fa: ۲۰۱۳۷ ۲۰۱۵

note: (itstool) path: info/desc
en: Enable mouse keys to control the mouse with the numeric keypad.
fa: به کار انداختن کلیدهای موشی برای واپایش موشی با کلیدهای عددی.

note: (itstool) path: page/title
en: Click and move the mouse pointer using the keypad
fa: کلیک و جابه‌جایی نشانگر موشی با استفاده از صفحه‌دکمه

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Mouse Keys</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>کلیدهای موشی</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: How to check why your mouse is not working.
fa: چگونگی بررسی دلیل کار نکردن موشی.

note: (itstool) path: page/title
en: Mouse pointer is not moving
fa: نشانگر موشی حرکت نمی‌کند

note: (itstool) path: section/title
en: Check that the mouse is plugged in
fa: ببرسی وصل بودن موشی

note: (itstool) path: section/title
en: Check that the mouse actually works
fa: ببرسی واقعاً کار کردن موشی

note: (itstool) path: section/title
en: Checking wireless mice
fa: بررسی موشی‌های بی‌سیم

note: (itstool) path: info/desc
en: Change how quickly the pointer moves when you use your mouse or touchpad.
fa: تغییر سرعت جابه‌جایی نشانه‌گر هنگام استفاده از صفحه‌لمسی یا موشیتان.

note: (itstool) path: page/title
en: Adjust the speed of the mouse and touchpad
fa: تنظیم سرعت موشی و صفحه‌لمسی

note: (itstool) path: page/title
en: Click, drag, or scroll with the touchpad
fa: کلیک، کشیدن یا لغزش با صفحه‌لمسی

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Mouse &amp; Touchpad</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>موشی و صفحه‌لمسی</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Touchpad</gui> in the top bar.
fa: در نوار بالایی <gui>صفحه‌لمسی</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Clicking</gui> section, choose the preferred click method.
fa: در بخش <gui>کلیک کردن</gui>، روش کلیک ترجیحی را برگزینید.

note: (itstool) path: section/title
en: Tap to click
fa: ضربه برای کلیک

note: (itstool) path: item/p
en: To click, tap on the touchpad.
fa: برای کلیک، روی صفحه‌لمسی بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: To double-click, tap twice.
fa: برای دوبار کلیک، دو بار بزنید.

note: (itstool) path: steps/title
en: Enable Tap to Click
fa: به کار انداختن ضربه برای کلیک

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Tap to Click</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>ضربه برای کلیک</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Two finger scroll
fa: لغزش دو انگشتی

note: (itstool) path: steps/title
en: Enable Two-finger Scrolling
fa: به کار انداختن لغزش دو انگشتی

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Two-finger Scrolling</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>لغزش دو انگشتی</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Edge scroll
fa: لغزش لبه‌ای

note: (itstool) path: steps/title
en: Enable Edge Scrolling
fa: به کار انداختن لغزش لبه‌ای

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Edge Scrolling</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>لغزش لبه‌ای</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Natural scrolling
fa: لغرش طبیعی

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Natural Scrolling</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>لغزش طبیعی</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: credit/years
en: 2011
fa: ۲۰۱۱

note: (itstool) path: credit/name
en: Jana Svarova
fa: یانا سواروا

note: (itstool) path: page/title
en: Mouse reacts with delay before it starts working
fa: ماوس قبل از شروع به کار با تاخیر واکنش نشان می دهد

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Mouse
fa: موشی

note: (itstool) path: info/desc
en: Adjust the behavior of pointing devices to meet personal requirements.
fa: تنظیم رفتار افزاره‌های نشانه‌گذاری برای سازگاری با نیازهای شخصی.

note: (itstool) path: page/title
en: Mouse, Touchpad &amp; Touchscreen
fa: موشی و صفحهٔ لمسی

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Common mouse problems
fa: مشکلات مرسوم موشی

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Common problems
fa: مشکلات مرسوم

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Mouse tips
fa: نکته‌‌ها موشی

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Tips
fa: نکته‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Tips
fa: نکته‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Support for that file format might not be installed or the songs could be “copy protected”.
fa: ممکن است پشتیبانی برای آن قالب پرونده نصب نشده یا آهنگ «ضد رونوشت» باشد.

note: (itstool) path: page/title
en: I can’t play the songs I bought from an online music store
fa: نمی‌توان آوازهایی که از یک فروشگاه آهنگ برخط خریدم را پخش کنم

note: (itstool) path: credit/name
en: Sindhu S
fa: سیندو اس

note: (itstool) path: page/title
en: File manager behavior preferences
fa: ترجیحات رفتار مدیر پرونده

note: (itstool) path: section/title
en: General
fa: عمومی

note: (itstool) path: section/title
en: Executable text files
fa: پرونده‌های متنی قابل اجرا

note: (itstool) path: item/p
en: Select the desired file.
fa: پروندهٔ دلخواه را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Add, delete, and rename bookmarks in the file manager.
fa: افزودن، حرف و تغییر نام نشانک‌ها در مدیر پرونده.

note: (itstool) path: page/title
en: Edit folder bookmarks
fa: ویرایش نشانک‌های شاخه

note: (itstool) path: steps/title
en: Add a bookmark:
fa: افزودن یک نشانک:

note: (itstool) path: steps/title
en: Delete a bookmark:
fa: حذف یک نشانک:

note: (itstool) path: steps/title
en: Rename a bookmark:
fa: تغییر نام یک نشانک:

note: (itstool) path: item/p
en: Right-click on the bookmark in the sidebar and select <gui>Rename</gui>.
fa: روی نشانک در نوار کناری کلیک راست کرده و <gui>تغییر نام</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: View and edit files on another computer over FTP, SSH, Windows shares, or WebDAV.
fa: دیدن و ویرایش پرونده‌ها روی رایانه‌ای دیگر با FTP، پوستهٔ امن، هم‌رسانی ویندوز یا WebDAV.

note: (itstool) path: page/title
en: Browse files on a server or network share
fa: مرور پرونده‌ها روی یک هم‌رسانی شبکه یا کارساز

note: (itstool) path: steps/title
en: Connect to a file server
fa: اتصال به یک کارساز پرونده

note: (itstool) path: section/title
en: Writing URLs
fa: نوشتن نشانی‌ها

note: (itstool) path: example/p
en: <sys>scheme://servername.example.com:port/folder</sys>
fa: <sys>scheme://servername.example.com:port/directory</sys>

note: (itstool) path: section/title
en: Types of servers
fa: گونه‌های کارساز

note: (itstool) path: item/title
en: SSH
fa: پوستهٔ امن

note: (itstool) path: item/title
en: FTP (with login)
fa: FTP (با ورود)

note: (itstool) path: item/title
en: Public FTP
fa: FTP عمومی

note: (itstool) path: item/title
en: Windows share
fa: اشتراک ویندوز

note: (itstool) path: item/title
en: WebDAV and Secure WebDAV
fa: هم‌رسانی WebDAV و WebDAV امن

note: (itstool) path: item/title
en: NFS share
fa: هم‌رسانی NFS

note: (itstool) path: info/desc
en: Control icon captions used in the file manager.
fa: شرح نقشک واپایش استفاده شده در مدیر پرونده.

note: (itstool) path: page/title
en: File manager display preferences
fa: ترجیحات نمایش مدیر پرونده

note: (itstool) path: section/title
en: Icon captions
fa: شرح نقشک‌ها

[ctx: _]
note: (itstool) path: section/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the f
en: external ref='figures/nautilus-icons.png' md5='73fdc7c5671efc4819672db4ee1d1a25'
fa: external ref='figures/nautilus-icons.png' md5='af38cf20f257954e69924665b88389c9'

note: (itstool) path: media/p
en: File manager icons with captions
fa: نقشک‌های مدیر پرونده با شرح

note: (itstool) path: section/title
en: List View
fa: نمای فهرستی

note: (itstool) path: info/desc
en: View basic file information, set permissions, and choose default applications.
fa: دیدم اطّلاعات پایه‌ای پرونده، تنظیم اجازه‌ها و گزینش کاره‌های پیش‌گزیده.

note: (itstool) path: page/title
en: File properties
fa: ترجیحات پرونده

note: (itstool) path: section/title
en: Basic properties
fa: عملیات پایه

note: (itstool) path: item/title
en: <gui>Name</gui>
fa: <gui>نام</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: The name of the file or folder.
fa: نام پرونده یا شاخه.

note: (itstool) path: item/title
en: <gui>Type</gui>
fa: <gui>گونه</gui>

note: (itstool) path: item/title
en: Contents
fa: محتویات

note: (itstool) path: item/title
en: Free Space
fa: فضای خالی

note: (itstool) path: item/title
en: Parent Folder
fa: شاخهٔ والد

note: (itstool) path: item/title (itstool) path: title/gui
en: Accessed
fa: دسترسی

note: (itstool) path: item/p
en: The date and time when the file was last opened.
fa: تاریخ و زمان آخرین گشودن پرونده.

note: (itstool) path: item/title (itstool) path: title/gui
en: Modified
fa: تغییریافته

note: (itstool) path: item/p
en: The date and time when the file was last changed and saved.
fa: تاریخ و زمان آخرین تغییر و ذخیرهٔ پرونده.

note: (itstool) path: item/title (itstool) path: title/gui
en: Created
fa: ایجاد شده

note: (itstool) path: item/p
en: The date and time when the file was created.
fa: تاریخ و زمان ایجاد پرونده.

note: (itstool) path: info/desc
en: Control who can view and edit your files and folders.
fa: واپایش کسانی که می‌توانند پرونده‌ّا و شاخه‌هایتان را دیده و ویرایش کنند.

note: (itstool) path: page/title
en: Set file permissions
fa: تنظیم اجازه‌های پرونده

note: (itstool) path: section/p
en: You can also set the permissions for users other than the owner and those in the file’s group.
fa: همچنین می توانید مجوزها را برای کاربران دیگری غیر از مالک و افراد گروه تنظیم کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Folders
fa: شاخه‌‌ها

[ctx: permission]
note: (itstool) path: title/gui
en: None
fa: هیچ‌کدام

note: (itstool) path: title/gui
en: List files only
fa: فقط فهرست پرونده‌ها

note: (itstool) path: title/gui
en: Access files
fa: دسترسی به پرونده‌ها

note: (itstool) path: title/gui
en: Create and delete files
fa: ساخت و حذف پرونده‌ها

note: (itstool) path: page/title
en: Files list columns preferences
fa: ترجیحات ستون‌های سیاههٔ پرونده

note: (itstool) path: page/p
en: There are several columns of information that you can display in the <gui>Files</gui> list view..
fa: ستون‌های مختلفی از اطّلاعات هست که می‌توانید در نمای سیاهه‌ای <gui>پرونده‌ها</gui> نمایش دهید.

note: (itstool) path: title/gui (itstool) path: td/p
en: Name
fa: نام

note: (itstool) path: item/p
en: The name of folders and files.
fa: نام شاخه‌ها و پرونده‌ها.

note: (itstool) path: note/p
en: The <gui>Name</gui> column cannot be hidden.
fa: ستون <gui>نام</gui> نمی‌تواند خالی باشد.

note: (itstool) path: title/gui
en: Owner
fa: مالک

note: (itstool) path: title/gui
en: Group
fa: گروه

note: (itstool) path: title/gui
en: Permissions
fa: اجازه‌ها

note: (itstool) path: item/p
en: Each permission has the following meanings:
fa: هر اجازه‌ای معنای زیر را دارد:

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>r</gui>: readable, meaning that you can open the file or folder
fa: <gui>r</gui>: readable. یعنی می‌توانید پرونده یا شاخه را بگشایید

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>w</gui>: writable, meaning that you can save changes to it
fa: <gui>w</gui>: writable. یعنی می‌توانید تغییرات را رویش ذخیره کنید

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>x</gui>: executable, meaning that you can run it if it is a program or script file, or you can access subfolders and files if it is a folder
fa: <gui>x</gui>: executable. یعنی اگر برنامه یا کدنوشته است می‌توانید اجرایش کنید؛ یا اگر شاخه است می‌توانید به زیرشاخه‌ها و پرونده‌ها دسترسی داشته باشید

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>-</gui>: permission not set
fa: <gui>-</gui>: اجازه تنظیم نشده

note: (itstool) path: title/gui
en: Location
fa: موقعیت

note: (itstool) path: title/gui
en: Modified — Time
fa: تغییر یافته — زمان

note: (itstool) path: item/p
en: Gives the date or time of the last time the file was accessed.
fa: تاریخ یا زمان آخرین باری که پرونده مورد دسترسی قرار گرفت را می‌دهد.

note: (itstool) path: title/gui
en: Recency
fa: اخیر

note: (itstool) path: title/gui
en: Detailed Type
fa: گونهٔ باجزییات

note: (itstool) path: item/p
en: Gives the date and time when the file was created.
fa: تاریخ یا زمان ایجاد پرونده را می‌دهد.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Preferences
fa: ترجیحات

note: (itstool) path: info/desc
en: View and set preferences for the file browser.
fa: دیدن و تنظیم ترجیحات برای مرورگر پرونده.

note: (itstool) path: page/title
en: File manager preferences
fa: ترجیحات مدیر پرونده

note: (itstool) path: page/title
en: File manager preview preferences
fa: ترجیحات پیش‌نمایش مدیر پرونده

note: (itstool) path: item/title
en: <gui>Show Thumbnails</gui>
fa: <gui>نمایش بندانگشتی‌ها</gui>

note: (itstool) path: item/title
en: <gui>Count Number of Files in Folders</gui>
fa: <gui>شمارش تعداد پرونده‌ها در شاخه‌ها</gui>

note: (itstool) path: info/desc
en: Specify the default sort order for files and folders.
fa: ترتیب چینش پیش‌گزیدهٔ پرونده‌ّا و شاخه را مشخّص کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Views preferences in <app>Files</app>
fa: ترجیحات نمایش در <app>پرونده‌ها</app>

note: (itstool) path: title/gui
en: Sort Folders Before Files
fa: چینش شاخه‌ها پیش از پرونده‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: There are few Linux viruses, so you probably don’t need anti-virus software.
fa: ویروسی برای گنو/لینوکس وجود ندارد، پس احتمالاً نیازی به نرم‌افزارهای پادویروس ندارید.

note: (itstool) path: page/title
en: Do I need anti-virus software?
fa: آیا به نرم‌افزارهای پادویروس نیاز دارم؟

note: (itstool) path: page/p
en: If you are used to Windows or Mac OS, you are probably also used to having anti-virus software running all of the time. Anti-virus software runs in the background, constantly checking for computer viruses that might find their way onto your computer and cause problems.
fa: اگر به سیستم‌عامل مک یا ویندوز عادت کرده باشید احتمالاً همیشه نرم‌افزار پادویروسی در حال اجرا داشته‌اید. نرم‌افزارهای پادویروس در پس‌زمینه اجرا شده و به طور مداوم ویروس‌های رایانه‌ای را که ممکن است به رایانه‌تان راه یافته و موجب مشکل شده باشند را بررسی می‌کند.

note: (itstool) path: page/p
en: Anti-virus software does exist for Linux, but you probably don’t need to use it. Viruses that affect Linux are still very rare. Some argue that this is because Linux is not as widely used as other operating systems, so no one writes viruses for it. Others argue that Linux is intrinsically more secure, and security problems that viruses could make use of are fixed very quickly.
fa: نرم‌افزارهای پادویروس روی گنو/لینوکس نیز وجود دارند؛ ولی به احتمال زیاد نیازی به آن‌ها ندارید. ویروس‌ها روی گنو/لینوکس تأثیری ندارند. برخی می‌گویند این مورد به خاطر کم‌تر استفاده شدن این سیستم‌عامل است؛ در حالی که دلیل اصلی آن طرّاحی قدرتمند و رفع بسیار سریع مشکلات امنیتیش است.

note: (itstool) path: page/p
en: Whatever the reason, Linux viruses are so rare that you don’t really need to worry about them at the moment.
fa: به هر حال، دلیلی برای نگرانی در موررد ویروس‌ها وجود ندارد.

note: (itstool) path: page/p
en: If you want to be extra-safe, or if you want to check for viruses in files that you are passing between yourself and people using Windows and Mac OS, you can still install anti-virus software. Check in the software installer or search online; a number of applications are available.
fa: اگر می‌خواهید محکم‌کاری کرده و ویروس‌ها را در پرونده‌هایی که بین شما و افرادی که از ویندوز و مک استفاده می‌کنند رد و بدل می‌شود بررسی کنید، می‌توانید نرم‌افزارهای پادویروس را نصب کنید. نصب‌کنندهٔ سامانه را بررسی کرده یا به صورت برخط جست‌وجو کنید. تعدادی برنامه موجودند.

note: (itstool) path: credit/name
en: The Ubuntu Documentation Team
fa: گروه مستندات اوبونتو

note: (itstool) path: info/desc
en: Change your default web browser.
fa: مرورگر وب پیش‌گزیده‌تان را تغییر دهید.

note: (itstool) path: page/title
en: Web browsers
fa: مرورگرهای وب

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <input>Apps</input>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <input>کاره‌ها</input> کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Change which mail application is used to write emails
fa: تغییر برنامهٔ نامه برای نوشتن رایانامه‌ها

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Apps</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>کاره‌ها</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Default Apps</gui>.
fa: <gui>کاره‌های پیش‌گزیده</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: page/title
en: Do I need to scan my emails for viruses?
fa: لازم است رایانه‌هام را برای ویروس بپویم؟

note: (itstool) path: credit/name
en: The GNOME Documentation Project
fa: پروژهٔ مستندسازی گنوم

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Email
fa: رایانامه

note: (itstool) path: info/desc
en: Set your default app and stay safe with email.
fa: تنظیم کارهٔ پیش‌گزیده و امن ماندن با رایانامه.

note: (itstool) path: page/title
en: Email &amp; email software
fa: رایانامه و برنامه‌های رایانامه

note: (itstool) path: page/title
en: Find your IP address
fa: یافتن نشانی آی‌پیتان

note: (itstool) path: section/title
en: Find your wired connection’s internal (network) IP address
fa: یافتن نشانی آی‌پی (شبکه) داخلیتان در شبکهٔ سیمی

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Network</gui> in the sidebar to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>شبکه</gui> را در نوار کناری بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Find your wireless connection’s internal (network) IP address
fa: یافتن نشانی آی‌پی (شبکه) داخلیتان در شبکهٔ بی‌سیم

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Wi-Fi</gui> in the sidebar to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>وای‌فای</gui> را در نوار کناری بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Find your external (internet) IP address
fa: یافتن نشانی آی‌پی (اینترنتی)تان

note: (itstool) path: item/p
en: The site will display your external IP address for you.
fa: این سایت آدرس IP خارجی شما را برای شما نمایش می دهد.

note: (itstool) path: page/title
en: Enable or block firewall access
fa: به کار انداختن یا انسداد دسترسی دیوارهٔ آتش

note: (itstool) path: page/title
en: Commonly-used network ports
fa: درگاه‌های شبکه با استفادهٔ‌ معمول

note: (itstool) path: td/p
en: Port
fa: درگاه

note: (itstool) path: td/p
en: Description
fa: شرح

note: (itstool) path: td/p (itstool) path: page/title
en: Printing
fa: چاپ کردن

note: (itstool) path: td/p
en: Presence
fa: حضور

note: (itstool) path: td/p
en: Remote desktop
fa: میزکار دوردست

note: (itstool) path: td/p
en: Music sharing (DAAP)
fa: هم‌رسانی آهنگ (DAAP)

note: (itstool) path: page/title
en: Create a connection with a fixed IP address
fa: ساخت اتّصال با نشانی آی‌پی ثابت

note: (itstool) path: steps/title
en: To give your computer a fixed (static) IP address:
fa: برای دادن نشانی آی‌پی ثابت (ایستا) به رایانه‌تان:

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Network</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>شبکه</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Network</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>شبکه</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Learn about IP address, internet proxies, and how to stay safe on the internet.
fa: دربارهٔ نشانی‌های آی‌پی، پیشکارهای اینترنتی و امن ماندن در اینترنت بدانید.

note: (itstool) path: page/title
en: Networking terms &amp; tips
fa: عبارت‌ها و نکته‌های شبکه‌ای

note: (itstool) path: page/title
en: What is a MAC address?
fa: نشانی مک چیست؟

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Network</gui> for wired connections or <gui>Wi-Fi</gui> for wireless connections.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>شبکه</gui> برای اتّصال‌های سیمی یا <gui>وای‌فای</gui> برای اتّصال‌های بی‌سیم کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Network</gui> or <gui>Wi-Fi</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>شبکه</gui> یا <gui>وای‌فای</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <_:media-1/> button next to the active connection.
fa: دکمهٔ <_:media-1/> کنار اتّصال فعّال را بزنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Manually set network settings
fa: تنظیم دستی تنظیمات شبکه

note: (itstool) path: steps/title
en: To manually set your network settings:
fa: برای تنظیم دستی تنظیمات شبکه‌تان:

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to mobile broadband
fa: وصل شدن به پهن‌باند همراه

note: (itstool) path: page/title
en: Other users can’t connect to the internet
fa: دیگر کاربران نمی‌توانند به اینترنت وصل شوند

note: (itstool) path: info/desc
en: Troubleshoot connectivity issues with wireless and wired networks.
fa: رفع اشکال مشکلات اتّصال به شبکه‌های بی‌سیم و سیمی.

note: (itstool) path: page/title
en: Network problems
fa: مشکلات شبکه

note: (itstool) path: page/title
en: Define proxy settings
fa: تعریف تنظیمات پیشکار

note: (itstool) path: section/title
en: What is a proxy?
fa: پیشکار چیست؟

note: (itstool) path: section/title
en: Change proxy method
fa: تعویض روش پیشکار

[ctx: proxy]
note: (itstool) path: title/gui
en: None
fa: هیچ‌کدام

note: (itstool) path: title/gui
en: Manual
fa: دستی

note: (itstool) path: title/gui
en: Automatic
fa: خوکار

note: (itstool) path: credit/name
en: Steven Richards
fa: استیون ریچاردز

note: (itstool) path: page/title
en: Staying safe on the internet
fa: امن ماندن روی اینترنت

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Security
fa: امنیت

note: (itstool) path: info/desc
en: Understand firewalls, viruses, and other internet security topics.
fa: درک دیوارهای آتش، ویروس‌ها و دیگر مباحث امنیتی اینترنتی.

note: (itstool) path: page/title
en: Keeping safe on the internet
fa: امن ماندن روی اینترنت

note: (itstool) path: page/title
en: The internet seems slow
fa: اینترنت کند به نظر می‌رسد

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Busy time of day</em>
fa: <em style="strong">وقت شلوغ روز</em>

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Downloading lots of things at once</em>
fa: <em style="strong">بارگیری هم‌زمان چندین چیز</em>

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Unreliable connection</em>
fa: <em style="strong">اتّصال غیرقابل اعتماد</em>

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Low wireless connection signal</em>
fa: <em style="strong">علامت ضعیف اتّصال بی‌سیم</em>

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Using a slower mobile internet connection</em>
fa: <em style="strong">استفاده از اتّصال اینترنتی همراه کندتر</em>

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Web browser has a problem</em>
fa: <em style="strong">مرورگر وب مشکلی دارد</em>

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to a VPN
fa: وصل شدن به وی‌پی‌ان

note: (itstool) path: page/p
en: To set up the VPN connection:
fa: برای برپایی اتّصال وی‌پی‌ان:

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>+</gui> button next to the <gui>VPN</gui> section to add a new connection.
fa: برای افزودن اتّصالی جدید، دکمهٔ <gui>+</gui> کنار بخش <gui>وی‌پی‌ان</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: page/title
en: What is an IP address?
fa: نشانی آی‌پی چیست؟

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to a wired (Ethernet) network
fa: وصل شدن به شبکه‌ای سیمی (اترنت)

note: (itstool) path: media/p
en: Diagram of an Ethernet cable
fa: نمودار کابل اترنت

note: (itstool) path: info/desc
en: Use a wired internet connection and set a static IP address.
fa: استفاده از اتّصال اینترنتی سیمی و تنظیم یک نشانی آی‌پی ثابت.

note: (itstool) path: page/title
en: Wired networking
fa: شبکهٔ سیمی

note: (itstool) path: page/title
en: Create a wireless hotspot
fa: ایجاد نقطهٔ داغ بی‌سیم

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>All Networks</gui>.
fa: <gui>همهٔ شبکه‌ها</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Turn off wireless (airplane mode)
fa: خاموش کردن بی‌سیم (حالت هواپیما)

note: (itstool) path: page/p
en: To turn on airplane mode:
fa: برای روشن کردن حالت هواپیما:

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Wi-Fi</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>وای‌فای</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Wi-Fi</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>وای‌فای</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to a wireless network
fa: وصل شدن به شبکه‌ای بی‌سیم

note: (itstool) path: item/p
en: Click the name of the network you want.
fa: نام شبکه‌ای که می‌خواهید را بزنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Why does my wireless network keep disconnecting?
fa: چرا شبکهٔ بی‌سیمم مرتّب قطع می‌شود؟

note: (itstool) path: section/title
en: Weak wireless signal
fa: علامت بی‌سیم ضعیف

note: (itstool) path: section/title
en: Network connection not being established properly
fa: اتّصال شبکه به درستی برقرار نمی‌شود

note: (itstool) path: section/title
en: Unreliable wireless hardware/drivers
fa: افزاره یا راه‌انداز بی‌سیم غیرقابل اطمینان

note: (itstool) path: section/title
en: Busy wireless networks
fa: شبکه‌های بی‌سیم شلوغ

note: (itstool) path: page/title
en: I can’t see my wireless network in the list
fa: نمی‌توانم شبکهٔ بی‌سیمم را در سیاهه ببینم

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to a hidden wireless network
fa: وصل شدن به شبکه‌ٔ بی‌سیم نهفته

note: (itstool) path: page/title
en: I’ve entered the correct password, but I still can’t connect
fa: گذرواژهٔ درست را وارد کرده‌ام؛ ولی هنوز نمی‌توانم وصل شودم

note: (itstool) path: item/p
en: Double-check that you have the correct password
fa: دوباره بررسی کنید که گذرواژهٔ درست را دارید

note: (itstool) path: item/p
en: Try the hex or ASCII pass key
fa: کلید عبور ASCII یا hex را بیازمایید

note: (itstool) path: item/p
en: Try turning your wireless card off and then on again
fa: خاموش و روشن کردن کارت شبکهٔ بی‌سیمتان را بیازمایید

note: (itstool) path: page/title
en: Wireless network troubleshooter
fa: مشکلات شبکهٔ بی‌سیم

note: (itstool) path: info/desc
en: Identify and fix problems with wireless connections.
fa: تشخیص و رفع مشکلات با اتّصال‌های بی‌سیم.

note: (itstool) path: note/title
en: Using the command line
fa: استفاده از خط فرمان

note: (itstool) path: page/title
en: What do WEP and WPA mean?
fa: معنی WEP و WPA چیست؟

note: (itstool) path: info/desc
en: Connect to wireless networks, including hidden networks and networks created from phone tethering.
fa: به شبکه‌های بی‌سیم، شامل شبکه‌های نهفته و شبکه‌های ایجادشده با تلفن وصل شوید.

note: (itstool) path: page/title
en: Wireless networking
fa: شبکهٔ بی‌سیم

note: (itstool) path: page/title
en: My computer connects to the wrong network
fa: رایانه‌ام به شبکه‌ای اشتباهی وصل می‌شود

note: (itstool) path: steps/title
en: To forget a wireless connection:
fa: برای فراموش کردن یک اتّصال بی‌سیم:

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Networking
fa: شبکه

note: (itstool) path: info/desc
en: Connect to wireless and wired networks. Stay safe with a VPN. Create a wireless hotspot.
fa: به شبکه‌های بی‌سیم و سیمی وصل شوید. با وی‌پی‌ان امن بمانید. نقطهٔ دغ بی‌سیم بسازید.

note: (itstool) path: page/title
en: Networking, web &amp; email
fa: شبکه، وب و رایانامه

note: (itstool) path: credit/name
en: Anthony McGlone
fa: آنتونی مک‌گلون

note: (itstool) path: info/desc
en: Set up parental controls for users on the system.
fa: برپایی واپایش‌های والدین برای کاربران روی سامانه.

note: (itstool) path: page/title
en: Add parental controls
fa: افزودن واپایش‌های والدین

note: (itstool) path: item/p
en: Prevent a user from installing applications.
fa: جلوگیری از کاربری برای نصب برنامه.

note: (itstool) path: section/title
en: Restrict web browsers
fa: محدود کردن مرورگرهای وب

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Users</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>کاربران</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Under <gui>Other Users</gui>, select the user to whom you wish to apply the controls.
fa: زیر <gui>دیگر کاربران</gui>، کاربری که می‌خواهید واپایش‌ها را رویش اعمال کنید برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Parental Controls</gui>.
fa: <gui>واپایش‌های والدین</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: note/p
en: The option only appears if <gui>Parental Controls</gui> is installed and enabled.
fa: این گزینه تنها هنگام نصب و به کار افتاده بودن <gui>واپایش‌های والدین</gui> ظاهر می‌شود.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui>Unlock</gui> button.
fa: دکمهٔ <gui>قفل‌گشایی</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Toggle the <gui>Restrict Web Browsers</gui> switch to turn it on.
fa: حالت گزینهٔ <gui>محدود کردن مرورگرهای وب</gui> را به روشن تغییر دهید.

note: (itstool) path: section/title
en: Restrict applications
fa: محدود کردن برنامه‌ها

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Restrict Applications</gui>.
fa: روی <gui>محدود کردن برنامه‌ها</gui> بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Restrict application installation
fa: محدود کردن نصب برنامه‌ها

note: (itstool) path: item/p
en: Toggle the <gui>Restrict Application Installation</gui> switch to turn it on.
fa: حالت گزینهٔ <gui>محدود کردن نصب برنامه</gui> را به روشن تغییر دهید.

note: (itstool) path: section/title
en: Restrict applications by age group
fa: محدود کردن برنامه‌ها بر اساس گروه سنی

note: (itstool) path: credit/years
en: 2016
fa: ۲۰۱۶

note: (itstool) path: info/desc
en: Automatically control screen brightness to reduce battery use.
fa: برای کاهش استفادهٔ باتری، روشنایی صفحه را به صورت خودکار واپایش کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Enable automatic brightness
fa: به کار انداختن روشنایی خودکار

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Power Saving Options</gui> section, ensure that the <gui>Automatic Screen Brightness</gui> switch is set to on.
fa: در بخش <gui>گزینه‌های ذخیرهٔ نیرو</gui>، مطمئن شوید <gui>روشنایی صفحهٔ خودکار</gui> روشن است.

note: (itstool) path: info/desc
en: Configure your computer to suspend automatically.
fa: پیکربندی رایانه‌تان برای تعلیق خودکار.

note: (itstool) path: page/title
en: Set up automatic suspend
fa: برپایی تعلیق خودکار

note: (itstool) path: page/p
en: You can configure your computer to automatically suspend when idle. Different intervals can be specified for running on battery or plugged in.
fa: می‌توانید رایانه‌تان را برای تعلیق خودکار هنگام بی‌کاری پیکربندی کنید. می‌توان برای حالت‌های استفاده از باتری یا وصل بودن به برق، زمان‌های متفاوتی مشخّص کرد.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Power Saving Options</gui> section, click <gui>Automatic Suspend</gui>.
fa: در بخش <gui>گزینه‌های ذخیرهٔ نیرو</gui>، روی <gui>تعلیق خودکار</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Choose <gui>On Battery Power</gui> or <gui>Plugged In</gui>, set the switch to on, and select a <gui>Delay</gui>. Both options can be configured.
fa: <gui>روی نیروی باتری</gui> یا <gui>متّصل به برق</gui> را برگزینید. کلید را روش کرده و <gui>تأخیر</gui> برگزینید. هر دو گزینه می‌توانند پیکربندی شوند.

note: (itstool) path: note/p
en: On a desktop computer, there is one option labeled <gui>When Idle</gui>.
fa: روی یک رایانهٔ میزکار، یک گزینه با عنوان <gui>هنگام بی‌کاری</gui> وجود دارد.

note: (itstool) path: info/desc
en: The battery life displayed when you click on the <gui>battery icon</gui> is an estimate.
fa: مقدار باتری نشان داده هنگام زدن روی <gui>نفشک باتری</gui> تخمینی است.

note: (itstool) path: page/title
en: The estimated battery life is wrong
fa: عمر باتری تخمینی اشتباه است

note: (itstool) path: info/desc
en: Tips to reduce the power consumption of your computer.
fa: نکته‌هایی برای کاهش مصرف توان رایانه‌تان.

note: (itstool) path: page/title
en: Use less power and improve battery life
fa: استفاده از نیروی کم‌تر و بهبود عمر باتری

note: (itstool) path: section/title
en: General tips
fa: نکته‌های عمومی

note: (itstool) path: section/title
en: Laptops, netbooks, and other devices with batteries
fa: لپ‌تاپ‌ها، نت‌بوک‌ها و دیگر افزاره‌های باتری‌دار

note: (itstool) path: section/title
en: More advanced tips
fa: نکته‌های پیشرفته‌تر

note: (itstool) path: info/desc
en: Tips such as “Do not let the battery charge get too low”.
fa: ترفندهایی چون «نگذارید شارژ باتری بیش از حد کم شود».

note: (itstool) path: page/title
en: Get the most out of your laptop battery
fa: بیش‌ترین استفاده را از باتری لپ‌تاپتان ببرید

note: (itstool) path: info/desc
en: Some laptops intentionally slow down when they are running on battery.
fa: برخی لپ‌تاپ‌ها هنگام بودن روی باتری عامدانه کند می‌شوند.

note: (itstool) path: page/title
en: Why is my laptop slow when it is on battery?
fa: چرا وقتی رایانه‌ام روی باتری است، کند می‌شود؟

note: (itstool) path: info/desc
en: Tweaks from the manufacturer and differing battery life estimates may be the cause of this problem.
fa: سیخونک‌های سازنده و گذشت عمر باتری می‌تواند دلیل این مشکل باشد.

note: (itstool) path: page/title
en: Why do I have less battery life than I did on Windows/Mac OS?
fa: چرا باتری کم‌تری نسبت به ویندوز یا مک دارم؟

note: (itstool) path: info/desc
en: Laptops go to sleep when you close the lid, in order to save power.
fa: لپ‌تاپ‌ها برای ذخیرهٔ نیرو هنگام بستن در، به خواب می‌روند.

note: (itstool) path: page/title
en: Why does my computer turn off when I close the lid?
fa: چرا وقتی در رایانه‌ام را می‌بندم، خاموش می‌شود؟

note: (itstool) path: section/title
en: Stop the computer from suspending when the lid is closed
fa: جلوگیری از تعلیق رایانه هنگام بسته شدن در

note: (itstool) path: note/p
en: You need to have <app>Tweaks</app> installed on your computer to change this setting.
fa: برای تغییر این تنظیم باید <app>سیخونک‌ها</app> را روی رایانه‌تان نصب داشته باشید.

note: (itstool) path: if/p
en: <link style="button" action="install:gnome-tweaks">Install <app>Tweaks</app></link>
fa: <link style="button" action="install:gnome-tweaks">نصب <app>سیخونک‌ها</app></link>

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Tweaks</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>سیخونک‌ها</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Tweaks</gui> to open the application.
fa: برای گشودن برنامه روی <gui>سیخونک‌ها</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>General</gui> tab.
fa: زبانهٔ <gui>عمومی</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Tweaks</gui> window.
fa: پنجرهٔ <gui>سیخونک‌ّا</gui> را ببندید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Some fan-control software could be missing, or your laptop may be running hot.
fa: شاید برخی از نرم‌افزارهای واپایش فن وجود ندارند یا شاید لپ‌تاپتان داغ شده.

note: (itstool) path: page/title
en: The laptop fan is always running
fa: فن لپ‌تاپ همواره روشن است

note: (itstool) path: info/desc
en: Computers usually get warm, but if they get too hot they can overheat, which can be damaging.
fa: رایانه‌ها معمولاً گرم می‌شوند؛ ولی داغ شدن بیش از حد می‌تواند آسیب‌زا باشد.

note: (itstool) path: page/title
en: My computer gets really hot
fa: رایانه‌ام خیلی داغ می‌شود

note: (itstool) path: info/desc
en: Allowing the battery to completely discharge is bad for it.
fa: اجازهٔ خالی شدن کامل شارژ باتری برایش بد است.

note: (itstool) path: page/title
en: Why did my computer turn off when the battery got to 10%?
fa: چرا هنگامی که باتریم به ۱۰٪ رسید، رایانه‌ام خاموش شد؟

note: (itstool) path: info/desc
en: Some wireless devices have problems handling when your computer is suspended and does not resume properly.
fa: برخی افزاره‌های بی‌سیم با مدیریت حالتی که رایانه‌تان معلّق شده و به درستی از سر گرفته نشود مشکل دارند.

note: (itstool) path: page/title
en: I have no wireless network when I wake up my computer
fa: وقتی رایانه‌ام را بیدار می‌کنم، شبکهٔ بی‌سیم ندارم

note: (itstool) path: info/desc
en: Your computer will work, but you might need a different power cable or a travel adapter.
fa: رایانه‌تان کار خواهد کرد، ولی ممکن است نیاز به سازوارگر مسافرتی یا کابل برقی متفاوت داشته باشید.

note: (itstool) path: page/title
en: Will my computer work with a power supply in another country?
fa: آیا راینه‌ام با منبع نیرویی در کشوری دیگر کار می‌کند؟

note: (itstool) path: credit/years
en: 2021
fa: ۲۰۲۱

note: (itstool) path: info/desc
en: Display the battery percentage in the top bar.
fa: نمایش درصد باتری در نوار بالایی.

note: (itstool) path: page/title
en: Show the battery status as a percentage
fa: نمایش وضعیت باتری به شکل درصد

note: (itstool) path: steps/title
en: Display the battery percentage in the top bar
fa: نمایش درصد باتری در نوار بالایی

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Show Battery Percentage</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>نمایش درصد باتری</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Balance performance and battery usage.
fa: توازن کارایی و استفادهٔ باتری.

note: (itstool) path: page/title
en: Choose a power profile
fa: گزینش یک نمایهٔ قدرت

note: (itstool) path: steps/title
en: To choose a power profile:
fa: برای گزینش یک نمایهٔ قدرت:

note: (itstool) path: info/desc
en: Display the status of the battery and connected devices.
fa: نمایش وضعیت باتری و افزاره‌های وصل‌شده.

note: (itstool) path: page/title
en: Check the battery status
fa: بررسی وضعیت باتری

note: (itstool) path: steps/title
en: Display the status of the battery and connected devices
fa: نمایش وضعیت باتری و افزاره‌های وصل‌شده

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Power</gui> to open the panel. The status of <gui>Batteries</gui> and known <gui>Devices</gui> is displayed.
fa: برای گشودن تابلو <gui>نیرو</gui> را بزنید. وضعیت <gui>باتری‌ها</gui> و <gui>افزاره‌ها</gui>ی شناخته شده نشان داده می‌شود.

note: (itstool) path: info/desc
en: Some computer hardware causes problems with suspend.
fa: برخی سخت‌افزارهای رایانه موجب مشکلاتی با تعلیق می‌شوند.

note: (itstool) path: page/title
en: Why does my computer not turn back on after I suspended it?
fa: چرا رایانه‌ام پس از تعلیق برنمی‌گردد؟

note: (itstool) path: section/title
en: My computer is suspended and is not resuming
fa: رایانه‌ام معلّق شده و از سر گرفته نمی‌شود

note: (itstool) path: info/desc
en: Suspend sends your computer to sleep so it uses less power.
fa: تعلیق، رایانه‌تان را خوابانده تا توان کم‌تری مصرف کند.

note: (itstool) path: page/title
en: What happens when I suspend my computer?
fa: وقتی رایانه‌ام را معلّق می‌کنم، چه می‌شود؟

note: (itstool) path: note/title
en: Always save your work before suspending
fa: همواره پیش از تعلیق، کارتان را ذخیره کنید

note: (itstool) path: info/desc
en: The screen will dim when the computer is idle in order to save power.
fa: صفحه به منظور ذخیرهٔ نیرو هنگام بی‌کار بودن رایانه کم‌نور خواهد شد.

note: (itstool) path: page/title
en: Why does my screen go dim after a while?
fa: چرا پس از مدّتی صفحه‌ام کم‌نور می‌شود؟

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Dim Screen</gui> switch to off in the <gui>Power Saving Options</gui> section.
fa: در بخش <gui>گزینه‌های ذخیرهٔ نیرو</gui>، <gui>کم کردن نور صفحه</gui> را خاموش کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Loose cables and hardware problems are possible reasons.
fa: دلایل ممکن کابل‌های شل و مشکلات سخت‌افزاریند.

note: (itstool) path: page/title
en: My computer will not turn on
fa: رایانه‌ام روشن نمی‌شود

note: (itstool) path: section/title
en: Computer not plugged in, empty battery, or loose cable
fa: رایانه به برق وصل نیست، باتری خالی است یا کابل‌ها شلند

note: (itstool) path: section/title
en: Problem with the computer hardware
fa: مشکل با سخت‌افزار رایانه

note: (itstool) path: section/title
en: The computer beeps and then switches off
fa: رایانه بوق زده و خاموش می‌شود

note: (itstool) path: section/title
en: The computer fans are spinning but nothing is on the screen
fa: هواکش‌های رایانه می‌چرخند، ولی چیزی روی صفحه نیست

note: (itstool) path: info/desc
en: Bluetooth, wi-fi and mobile broadband can be switched off to reduce battery use.
fa: بلوتوث، وای‌فای و پهنای باند موبایل را می توان خاموش کرد تا مصرف باتری کاهش یابد.

note: (itstool) path: page/title
en: Switch off unused wireless technologies
fa: خاموش کردن فن‌آوری‌های بی‌سیم استفاده‌نشده

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Wi-Fi</gui> or <gui>Bluetooth</gui>, respectively.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>وای‌فای</gui> یا <gui>بلوتوث</gui> کنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Natalia Ruz
fa: ناتالیا روز

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Power
fa: نیرو

note: (itstool) path: info/desc
en: View your battery status and change power saving settings.
fa: وضعیت باتریتان را دیده و تنظیمات ذخیرهٔ نیرو را تغییر دهید.

note: (itstool) path: page/title
en: Power &amp; battery
fa: نیرو و باتری

note: (itstool) path: section/title
en: Power saving settings
fa: تنظیمات ذخیرهٔ نیرو

note: (itstool) path: section/title
en: Questions
fa: پرسش‌ها

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Power problems
fa: مشکلات نیرو

note: (itstool) path: info/desc
en: Troubleshoot problems with power and batteries.
fa: رفع مشکلات با نیرو و باتری‌ها.

note: (itstool) path: info/desc
en: Set your background, configure monitors, and manage color temperatures.
fa: تنظیم پس‌زمینه‌تان، پیکربندی نمایشگرها و مدیریت دمای رنگ.

note: (itstool) path: page/title
en: Display &amp; screen
fa: صفحهٔ نمایش

note: (itstool) path: info/desc
en: Set your preferred languages, regions, formats, and keyboard layouts.
fa: تنظیم زبان‌ها، ناحیه‌ها، قالب‌ها و چینش‌های صفحه‌کلید ترجیحیتان.

note: (itstool) path: info/desc
en: Share your screen, or share media and other files over a local network or Bluetooth.
fa: هم‌رسانی صفحه‌تان یا رسانه و دیگر پرونده‌ها روی یک شبکهٔ محلّی یا بلوتوث.

note: (itstool) path: page/title
en: Sharing Settings
fa: تنظیمات هم‌رسانی

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>Sharing Settings</em> help you control what is shared over the local network, or through other technologies such as <em>Bluetooth</em>.
fa: <em>تنظمیمات هم‌رسانی</em> به شما در واپایش آن‌چه روی شبکهٔ محلّی یا از طریق فناوری‌هایی چون <em>بلوتوث</em> هم‌رسانی می‌شود، کمک می‌کند.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Settings
fa: تنظیمات

note: (itstool) path: info/desc
en: From hardware control to privacy settings, make GNOME work for you.
fa: از کنترل سخت‌افزار گرفته تا تنظیمات محرمانگی، گنوم را برای خود کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: User &amp; system settings
fa: تنظیمات سامانه و کاربر

note: (itstool) path: info/desc
en: Print on both sides of the paper, or multiple pages per sheet.
fa: چاپ روی هر دو سمت کاغذ یا چندین صفحه در ورق.

note: (itstool) path: page/title
en: Print two-sided and multi-page layouts
fa: چینش‌هیا چاپ دوطرفه یا چندصفحه‌ای

note: (itstool) path: page/p
en: To print a booklet:
fa: برای چاپ یک دفترچه:

note: (itstool) path: item/p (itstool) path: note/p
en: Examples:
fa: مثال‌ها:

note: (itstool) path: page/title
en: Print a booklet on a single-sided printer
fa: چاپ یک دفترچه با چاپگری یک‌طرفه

note: (itstool) path: page/p
en: To print:
fa: برای چاپ:

note: (itstool) path: item/p
en: …until you have typed all of the pages.
fa: … تا زمانی که همه صفحات را تایپ کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Print a booklet
fa: چاپ یک دفترچه

note: (itstool) path: info/desc
en: Cancel a pending print job and remove it from the queue.
fa: یک کار چاپ در انتظار را لغو کرده و آن را از صف خارج کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Cancel, pause or release a print job
fa: کار چاپ را لغو، مکث یا آزاد کنید

note: (itstool) path: section/title
en: Cancel a print job
fa: لغو یک کار چاپ

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Printers</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>چاپگرها</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Printers</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>چاپگرها</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Pause and release a print job
fa: مکث و رهایی یک کار چاپ

note: (itstool) path: page/title
en: Change the paper size when printing
fa: تغییر اندازهٔ کاغذ هنگام چاپ

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Page Setup</gui> tab.
fa: زبانهٔ <gui>برپایی صفحه</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Print</gui> to print your document.
fa: برای چاپ سند خود، <gui>چاپ</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: p/gui
en: Portrait
fa: عمودی

note: (itstool) path: p/gui
en: Landscape
fa: افقی

note: (itstool) path: p/gui
en: Reverse portrait
fa: عمودی معکوس

note: (itstool) path: p/gui
en: Reverse landscape
fa: افقی معکوس

note: (itstool) path: page/title
en: Print envelopes
fa: چاپ پاکت‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Printing onto envelopes
fa: چاپ روی پاکت‌ها

note: (itstool) path: page/title
en: How can I check my printer’s ink or toner levels?
fa: چگونه می‌توانم سطح جوهر یا تونر چاپگرم را بررسی کنم؟

note: (itstool) path: page/title
en: Change the name or location of a printer
fa: نام یا مکان چاپگر را تغییر دهید

note: (itstool) path: note/p
en: You need <link xref="user-admin-explain">administrative privileges</link> on the system to change the name or location of a printer.
fa: برای تغییر نام یا مکان چاپگر نیاز به <link xref="user-admin-explain">امتیازهای مدیریتی</link> دارید.

note: (itstool) path: section/title
en: Change printer name
fa: تغییر نام چاپگر

note: (itstool) path: item/p
en: Close the dialog.
fa: گفت‌وگو را ببندید.

note: (itstool) path: section/title
en: Change printer location
fa: تغییر موقعیت چاپگر

note: (itstool) path: page/title
en: Make pages print in a different order
fa: چاپ گردن صفحه‌ها با ترتیبی متفاوت

note: (itstool) path: section/title
en: Reverse
fa: معکوس

note: (itstool) path: section/p
en: Printers usually print the first page first, and the last page last, so the pages end up in reverse order when you pick them up. If needed, you can reverse this printing order.
fa: چاپگرها معمولاً ابتدا صفحه اول و در انتها صفحه آخر را چاپ می کنند، بنابراین هنگام برداشتن صفحات به ترتیب معکوس تمام می شوند. در صورت نیاز می توانید این ترتیب چاپ را معکوس کنید.

note: (itstool) path: steps/title
en: To reverse the order:
fa: برای معکوس کردن ترتیب:

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key>Ctrl</key><key>P</key></keyseq> to open the Print dialog.
fa: برای گشودن گفت‌وگوی چاپ، <keyseq><key>مهار</key><key>P</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>General</gui> tab, under <gui>Copies</gui>, check <gui>Reverse</gui>. The last page will be printed first, and so on.
fa: در زبانهٔ <gui>عمومی</gui>، زیر <gui>رونوشت‌ها</gui>، <gui>معکوس</gui> را بزنید. آخرین صفحه، نخست چاپ می‌شود و الخ.

note: (itstool) path: page/title
en: Clearing a paper jam
fa: پاک‌سازی گیر کردن کاغذ

note: (itstool) path: page/title
en: Print only certain pages
fa: چاپ فقط صفحه‌هایی خاص

[ctx: _]
note: (itstool) path: note/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the file
en: external ref='figures/printing-select.png' md5='2eceabe52b26c4ee06fac1ce2a79459c'
fa: external ref='figures/printing-select.png' md5='3e5b65b911518420e1e529d5088cd62a'

note: (itstool) path: info/desc
en: Pick the printer that you use most often.
fa: چاپگری را که بیش‌تر از همه استفاده می کنید برگزینید.

note: (itstool) path: page/title
en: Set the default printer
fa: تنظیم چاپگر پیش‌گزیده

note: (itstool) path: note/p
en: You need <link xref="user-admin-explain">administrative privileges</link> on the system to set the default printer.
fa: برای تنظیم چاپگر پیش‌گزیده نیاز به <link xref="user-admin-explain">امتیازهای مدیریتی</link> روی سامانه دارید.

note: (itstool) path: page/title
en: Set up a local printer
fa: برپایی یک چاپگر محلّی

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui style="button">Add Printer…</gui> button.
fa: دکمهٔ <gui style="button">افزودن چاپگر…</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/title
en: Fading text or images
fa: محو شدن متن یا تصاویر

note: (itstool) path: item/title
en: Streaks and lines
fa: رگه‌ها و خط‌ها

note: (itstool) path: item/title
en: Wrong colors
fa: رنگ‌ّای اشتباه

note: (itstool) path: item/title
en: Jagged lines, or lines are not straight
fa: خط‌های دندانه‌دار یا خط‌هایی که صاف نیستند

note: (itstool) path: page/title
en: Print to file
fa: چاپ در پرونده

note: (itstool) path: steps/title
en: To print to file:
fa: برای چاپ در پرونده:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Print to File</gui> in the <gui style="tab">General</gui> tab.
fa: زبانهٔ <gui>چاپ در پرونده</gui> در زبانهٔ <gui style="tab">عمومی</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Choose your other page preferences.
fa: تنظیمات برگزیده صفحه دیگر خود را انتخاب کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Set up local and network printers. Learn about different printing options like collation and multi-sided printing.
fa: برپایی چاپگرهای محلی و شبکه‌ای. آموختن دربارهٔ گزینه‌های مختلف چاپ مانند تطبیق یا چاپ چندطرفه.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Setup
fa: برپاسازی

note: (itstool) path: section/title
en: Set up a printer
fa: برپایی یک چاپگر

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Sizes and layouts
fa: اندازه‌ها و چینش‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Different paper sizes and layouts
fa: اندازه‌ها و چینش‌های مختلف کاغذها

note: (itstool) path: info/desc
en: Undetected printers, paper jams, print-outs that look wrong…
fa: چاپگرهای شناخته‌نشده، پاره‌شدن کاغذها، چاپ‌هایی با شکل اشتباه…

note: (itstool) path: section/title
en: Printer problems
fa: مشکلات چاپگر

note: (itstool) path: info/desc
en: Lock your screen, remove temporary files, and control access to devices like cameras and microphones.
fa: قفل کردن صفحه‌تان، برداشتن پرونده‌های موقّتی و واپایش دسترسی به افزاره‌هایی چون دوربین‌ها و میکروفون‌ها.

note: (itstool) path: page/title
en: Privacy Settings
fa: تنظیمات محرمانگی

note: (itstool) path: info/desc
en: Stop or limit your computer from tracking your recently-used files.
fa: توقّف یا محدود کردن رایانه‌تان از ردیابی پرونده‌های به تازگی استفاده شده‌تان.

note: (itstool) path: page/title
en: Turn off or limit file history tracking
fa: خاموش یا محدود کردن ردیابی تاریخچهٔ پرونده

note: (itstool) path: steps/title
en: Turn off file history tracking
fa: ردیابی تاریخچه پرونده را خاموش کنید

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Privacy &amp; Security</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>محرمانگی و امنیت</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui>Settings</gui><gui>Privacy &amp; Security</gui></guiseq> from the results. This will open the <gui>Privacy &amp; Security</gui> panel.
fa: از نتیجه‌ها <guiseq><gui>تنظمیات</gui><gui>محرمانگی و امنیت</gui></guiseq> را برگزینید. این کار تابلوی <gui>امنیت</gui> را خواهد گشود.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>File History &amp; Trash</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>تاریخچهٔ پرونده و زباله‌دان</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: steps/title
en: Restrict the amount of time your file history is tracked
fa: محدود کردن مقدار زمانی که تاریخچهٔ پرونده‌ةان ردیابی می‌شود

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>File History &amp; Trash</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>تاریخچهٔ پرونده و زباله‌دان</gui> کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Control location services
fa: واپایش خدمات مکانی

note: (itstool) path: steps/title
en: Turn off the geolocation features of your desktop
fa: خاموش کردن ویژگی‌های موقعیت جغرافیایی میزکارتان

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Location</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>مکان</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Automatic Device Location</gui> switch to off.
fa: کلید <gui>مکان خودکار افزاره</gui> را خاموش کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: To re-enable this feature, set the <gui>Automatic Device Location</gui> switch to on.
fa: برای به کار انداختن دوبارهٔ این ویژگی کلید <gui>مکان خودکار افزاره</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Set how often your trash and temporary files will be cleared from your computer.
fa: تنظیم کنید که هر چند وقت یکبار سطل زباله و پرونده‌های موقت شما از رایانه پاک شود.

note: (itstool) path: page/title
en: Purge trash &amp; temporary files
fa: بیرون ریختن پرونده‌های موقّتی و زباله‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Prevent other people from using your desktop when you go away from your computer.
fa: جلوگیری از استفادهٔ افراد دیگر از میزکار، هنگام دور بودنتان از رایانه.

note: (itstool) path: page/title
en: Automatically lock your screen
fa: قفل کردن خودکار صفحه

note: (itstool) path: page/p
en: When you leave your computer, you should <link xref="shell-exit#lock-screen">lock the screen</link> to prevent other people from using your desktop and accessing your files. If you sometimes forget to lock your screen, you may wish to have your computer’s screen lock automatically after a set period of time. This will help to secure your computer when you aren’t using it.
fa: هنگام ترک رایانه‌تان باید <link xref="shell-exit#lock-screen">صفحه را قفل کنید</link> تا از استفادهٔد دیگر افرا از میزکارتان و دسترسیشان به پرونده‌هایتان جلوگیری کنید. اگر گاهی فراموش می‌کنید که صفحه‌تان را قفل کنید، ممکن است بخواهید صفحهٔ رایانه‌تان پس از مدّتی به صورت خودکار قفل شود. این کار به امن کردن رایانه‌تان هنگامی که استفاده‌اش نمی‌کنید کمک می‌کند.

note: (itstool) path: note/p
en: When your screen is locked, your applications and system processes will continue to run, but you will need to enter your password to begin using them again.
fa: هنگام قفل بودن صفحه‌تان، فرایندهای سامانه‌ای و برنامه‌هایتان به کار ادامه خواهند داد؛ ولی برای آغاز به استفادهٔ دوباره از آن‌ها نیاز به ورود گذرواژه دارید.

note: (itstool) path: steps/title
en: To set the length of time before your screen locks automatically:
fa: برای تنظیم مدّت زمان پیش از قفل شدن خودکار صفحه‌تان:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Screen Lock</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>قفل صفحه</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure <gui>Automatic Screen Lock</gui> is switched on, then select a length of time from the <gui>Automatic Screen Lock Delay</gui> drop-down list.
fa: مطمئن شوید <gui>قفل صفحهٔ خودکار</gui> روشن شده، سپس مدّتی را از سیاههٔ پایین افتادنی<gui>تأخیر قفل صفحهٔ خودکار</gui> برگزینید.

note: (itstool) path: note/p
en: Applications can present notifications to you that are still displayed on your lock screen. This is convenient, for example, to see if you have any email without unlocking your screen. If you’re concerned about other people seeing these notifications, switch <gui>Lock Screen Notifications</gui> to off. For further notification settings, refer to <link xref="shell-notifications"/>.
fa: برنامه‌ها می‌توانند آگاهی‌هایی برایتان بفرستند که همچنان روی صفخهٔ قفلتان نشان داده می‌شود. این امر مثلاً برای این که بدون قفل‌گشایی صفحه‌تان ببینید رایانامه‌ای دارید یا نه مناسب است. اگر نگران دیده شدن این آگاهی‌ها به دست دیگرانید، <gui>آگاهی‌ها صفحهٔ قفل</gui> را خاموش کنید. برای تنظمیات آگاهی بیش‌تر به <link xref="shell-notifications"/> مراجعه کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: When your screen is locked, and you want to unlock it, press <key>Esc</key>, or swipe up from the bottom of the screen with your mouse. Then enter your password, and press <key>Enter</key> or click <gui>Unlock</gui>. Alternatively, just start typing your password and the lock curtain will be automatically raised as you type.
fa: هنگامی که صفحه‌تان قفل است و می‌خواهید قفل‌گشاییش کنید، <key>گریز</key> را زده یا از پایین صفحه به بالا بکشید. سپس گذرواژه‌تان را وارد کرد و <key>ورود</key> را زده یا روی <gui>قفل‌گشایی</gui> بزنید. هم‌چنین می‌توانید آغاز به نوشتن گذرواژه‌تان کرده و پردهٔ قفل به صورت خودکار بالا خواهد رفت.

note: (itstool) path: credit/years
en: 2023
fa: ۲۰۲۳

note: (itstool) path: info/desc
en: Quickly toggle different settings and choose devices.
fa: تغییر وضهیت سریع تنظیمات و گزینش افزاره‌ها.

note: (itstool) path: info/keywords
en: wi-fi, bluetooth, background
fa: وای‌فای، بلوتوث، پس‌زمینه

note: (itstool) path: page/title
en: Quick Settings
fa: تنظیمات سریع

note: (itstool) path: page/p
en: The Quick Settings buttons in the <link xref="shell-introduction#systemmenu">system menu</link> let you quickly switch available services on or off, and choose Bluetooth devices or Wi-Fi networks.
fa: دکمه‌های تنظیمات سریع در <link xref="shell-introduction#systemmenu">فهرست سامانه</link> می‌گذارد خدمت‌های موجود را به سرعت روشن و خاموش کرده و افزاره‌های بلوتوثی و شبکه‌های وای‌فای را برگزینید.

note: (itstool) path: section/title
en: Wi-Fi
fa: وای‌فای

note: (itstool) path: section/p
en: Press the <gui>Wi-Fi</gui> button to switch Wi-Fi off or back on.
fa: برای خاموش یا دوباره روشن کردن وای‌فای دکمهٔ <gui>Wi-Fi</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: section/p
en: The button shows the Wi-Fi network that's currently connected.
fa: دکمه شبکهٔ وای‌فایی که اکنون وصل است را نشان می‌دهد.

note: (itstool) path: section/p
en: Press <_:media-1/> to show available networks.
fa: برای نمایش شبکه‌های موجود <_:media-1/> را بزنید.

note: (itstool) path: section/p
en: Select a network to initiate a connection, or select <gui>All Networks</gui> to open the <link xref="net-wireless">Wi-Fi</link> settings panel.
fa: شبکه‌ای را برای برقرای اتّصال گزیده یا <gui>همهٔ شبکه‌ها</gui> را برای گشودن تابلوی تنظیمات <link xref="net-wireless">وای‌فای</link> برگزینید.

note: (itstool) path: section/title
en: Wired
fa: سیمی

note: (itstool) path: section/p
en: Press the <gui>Wired</gui> button to switch wired networking off or back on. The button shows information about the current wired network connection. Press <_:media-1/> to show more settings. Select <gui>Wired Settings</gui> to open the <link xref="net-wired">Network</link> settings panel.
fa: برای خاموش یا دوباره روشن کردن شبکهٔ سیمی دکمهٔ <gui>سیمی</gui> را بزنید. دکمه اطّلاعاتی دربارهٔ اتّصال شبکهٔ سیمی کنونی نشان می‌دهد. برای نمایش تنظیمات بیش‌تر <_:media-1/> را بزنید. <gui>تنظیمات سیمی</gui> را برای گشودن تابلوی تنظیمات <link xref="net-wired">شبکه</link> برگزینید.

note: (itstool) path: section/p
en: Press the <gui>Bluetooth</gui> button to switch bluetooth off or back on. The button shows the name of the first device, or the number of devices connected. Press <_:media-1/> to show paired and connected Bluetooth devices. Select one to connect or disconnect. Select <gui>Bluetooth Settings</gui> to open the <link xref="bluetooth">Bluetooth</link> settings panel.
fa: برای خاموش یا دوباره روشن کردن بلوتوث دکمهٔ <gui>بلوتوث</gui> را بزنید. دکمه نام نخستین افزارهٔ وصل شده یا شمار افزاره‌های وصل شده را نشان می‌دهد. برای نمایش افزاره‌های بلوتوثی وصل شده و جفت شده <_:media-1/> را بزنید. برای وصل یا قطع شدن یکی را برگزینید. <gui>تنظیمات بلوتوث</gui> را برای گشودن تابلوی تنظیمات <link xref="net-wired">بلوتوث</link> برگزینید.

note: (itstool) path: section/title
en: Power Mode
fa: حالت نیرو

note: (itstool) path: section/p
en: The <gui>Power Mode</gui> button shows the current <link xref="power-profile">power mode</link> setting. Press the button to switch to <gui>Power Save</gui> or back to the current setting. Press <_:media-1/> to select from all modes. Select <gui>Power Settings</gui> to open the <link xref="power">Power</link> settings panel.
fa: دکمهٔ <gui>حالت نیرو</gui> تنظیمات <link xref="power-profile">حالت نیرو</link>ی کنونی را نشان می‌دهد. برای تعویض به <gui>ذخیرهٔ نیرو</gui> یا بازگشت به تنظیمات کنونی دکمه را بزنید. برای گزینش از همهٔ حالت‌ها <_:media-1/> را بزنید. <gui>تنظیمات نیرو</gui> را برای گشودن تابلوی تنظیمات <link xref="net-wired">نیرو</link> برگزینید.

note: (itstool) path: section/title
en: Toggles
fa: تغیر حالت‌ها

note: (itstool) path: section/p
en: The other buttons show the current status of <link xref="display-night-light">Night Light</link>, <gui>Dark Style</gui>, <link xref="net-wireless-airplane">Airplane Mode</link>, or <gui>Keyboard</gui> backlight, where available. Press the button to switch on or off.
fa: دکمه‌های دیگر وضعیت کنونی <link xref="display-night-light">نور شب</link>, <gui>سبک تیره</gui>, <link xref="net-wireless-airplane">حالت هواپیمایی</link>, یا نور پشتی <gui>صفحه‌کلید</gui> را هنگام موجود بودن نشان می‌دهند. برای روشن یا خاموش کردن دکمه را بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Background Apps
fa: کاره‌های پس‌زمینه

note: (itstool) path: section/p
en: The number of background applications running on the system is shown at the bottom of the system menu. Click to show a list of these apps. Selecting an application from the list opens a window for that app and removes it from <gui>Background Apps</gui>. Select <gui>App Settings</gui> to open the <gui>Apps</gui> settings panel.
fa: شمار برنامه‌های پس‌زمینهٔ در حال اجرا روی سامانه در پایین فهرست سامانه نشان داده می‌شود. برای نمایش فهرستی از این کاره‌ها کلیک کنید. گزینش برنامه‌ای از فهرست، پنجره‌ای برای آن کاره گشوده و از <gui>کاره‌های پس‌زمینه</gui> برش می‌دارد. برای گشودن تابلوی تنظیمات <gui>کاره</gui>، <gui>تنظیمات کاره</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Marie Stará
fa: ماریه استارا

note: (itstool) path: credit/years
en: 2024
fa: ۲۰۲۴

note: (itstool) path: credit/name
en: Felipe Borges
fa: فلیپ بورخس

note: (itstool) path: info/desc
en: Log in to your device remotely using RDP.
fa: ورود دوردست به افزاره‌تان با RDP.

note: (itstool) path: page/title
en: Log in remotely to your device
fa: ورود دوردست به دستگاهتان

note: (itstool) path: page/p
en: You can log in to your user account from another device by using a remote desktop connection application. Configure <gui>Remote Login</gui> to access your device and set the security preferences.
fa: می‌توانید با استفاده از برنامهٔ اتّصال میزکار دوردست از افزاره‌ای دیگر به حساب کاربریتان وارد شوید. برای دسترسی به افزاره‌تان و تنظیم ترجیحات امنیتی <gui>ورود دوردست</gui> را پیکربندی کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: If you want to let others to view or control your desktop, see <link xref="sharing-desktop">Desktop Sharing</link>.
fa: اگر می‌خواهید بگذارید دیگران میزکارتان را دیده یا وابپایند <link xref="sharing-desktop">هم‌رسانی میزکار</link> را ببینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui>Remote Desktop</gui><gui>Remote Login</gui> </guiseq>.
fa: <guiseq><gui>میزکار دوردست</gui><gui>ورود دوردست</gui> </guiseq> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Unlock</gui> and authenticate to change the settings.
fa: برای تغییر تنظیم <gui>قفل‌گشایی</gui> را زده و هویت‌سنجی کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: To be able to login to your user account remotely, switch on <gui>Remote Login</gui>.
fa: برای امکان ورود دوردست به حساب کاربریتان <gui>ورود دوردست</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Connecting
fa: در حال وصل شدن

note: (itstool) path: section/p
en: The <gui>How to Connect</gui> section displays the <gui>Hostname</gui> and <gui>Port</gui> that can be used on the connecting device. Click the button next to each entry if you want to place it in the clipboard. A connection can also be established using your <link xref="net-findip">IP address</link>.
fa: بخش <gui>چگونگی وصل شدن</gui> <gui>نام میزبان</gui> و <gui>درگاه</gui>ای که می‌تواند روی افزارهٔ وصل شونده استفاده شود را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید در تخته‌گیره بگذاریدشان، دکمهٔ کنار هر ورودی را بزنید. اتّصال همچنین می‌تواند با <link xref="net-findip">نشانی آی‌پی</link>تان برقرار شود.

note: (itstool) path: note/p
en: If <gui>Remote Login</gui> is switched on, it sets its port number to 3389. If you also use <link xref="sharing-desktop">Desktop Sharing</link>, it will use a different port, for example, 3390.
fa: اگر <gui>ورود دوردست</gui> روشن شود، شمارهٔ درگاهش را به ۳۳۸۹ تنظیم می‌کند. اگر از <link xref="sharing-desktop">هم‌رسانی میزکار</link> نیز استفاده کنید از درگاهی دیگر چون ۳۳۹۰ استفاده خواهد کرد.

note: (itstool) path: section/title
en: Authentication
fa: تأیید هویت

note: (itstool) path: section/p
en: The <gui>Login Details</gui> section displays the user name and password you will need to enter in the client software used for connecting to your user account.
fa: بخش <gui>جزییات ورود</gui> نام کاربری و گذرواژه‌ای را که باید در نرم‌افزار کارخواه مورد استفاده برای وصل شدن به حساب کاربریتان وارد کنید نشان می‌دهد.

note: (itstool) path: note/p
en: Click <gui>Verify Encryption</gui> to display the encryption fingerprint. Compare it with the value displayed by the client when connecting: they should be identical.
fa: برای نمایش اثر انگشت رمزنگاری <gui>تأیید رمزنگاری</gui> را بزنید. آن را با مقدار نمایش داده شده از سوی کارخواه هنگام وصل شدن مقایسه کنید: باید یکسان باشند.

note: (itstool) path: section/title
en: Clients
fa: کارخواه‌ها

note: (itstool) path: section/p
en: To connect to your desktop from another device, the following clients are known to work.
fa: افزاره‌های زیر برای وصل شدن به میزکارتان از افزاره‌ای دیگر کار می‌کنند.

note: (itstool) path: item/title
en: From Linux:
fa: از گنو/لینوکس:

note: (itstool) path: item/p
en: <app>Remmina</app>, a GTK client, is available as a package in most distributions, and also as a <link href="https://flathub.org/apps/details/org.remmina.Remmina">flatpak</link>. Use default settings, particularly <gui>Color depth</gui> “Automatic” in the connection profile settings.
fa: <app>رمینا</app> کارخواه GTK موجود در بیش‌تر توزیع‌ها و هم‌چنین <link href="https://flathub.org/fa/apps/details/org.remmina.Remmina">فلت‌پک</link>. در تنظیمات نمایهٔ اتّصال از تنظیمات پیش‌گزیده استفاده کنید؛ به خصوص <gui>عمق رنگ</gui> «خودکار».

note: (itstool) path: item/p
en: <app>Connections</app>, a GTK client, is available as a package in most distributions, and also as a <link href="https://flathub.org/apps/org.gnome.Connections">flatpak</link>.
fa: <app>دوردست‌ها</app> کارخواه GTK موجود در بیش‌تر توزیع‌ها و هم‌چنین <link href="https://flathub.org/fa/apps/org.gnome.Connections">فلت‌پک</link>.

note: (itstool) path: item/p
en: <app>xfreerdp</app> is a command line client available as a package in most distributions. The option <cmd>/network:auto</cmd> should be passed to the client on the command line.
fa: <app>xfreerdp</app> کارخواه خط فرمانی موجود در بیش‌تر توزیع‌ها. گزینهٔ ‪<cmd>/network:auto</cmd>‬ باید در خط فرمان به کارخواه داده شود.

note: (itstool) path: item/title
en: From Microsoft Windows:
fa: از ویندوز مایکروسافت:

note: (itstool) path: item/p
en: <app>mstsc</app> is the built-in Windows client. Default settings are recommended.
fa: <app>mstsc</app> کارخواه توکار ویندوز. تنظیمات پیش‌گزیده پیشنهاد می‌شوند.

note: (itstool) path: item/title
en: From Linux, Windows, or macOS:
fa: از گنو/لینوکس، ویندوز یا مک‌اواس:

note: (itstool) path: item/p
en: <app>Thincast</app> is a proprietary client. The Linux version is available as a <link href="https://flathub.org/apps/details/com.thincast.client">flatpak</link>. Default settings are recommended.
fa: <app>Thincast</app> کارخواهی مالکیت است. نگارش گنو/لینوکسی در <link href="https://flathub.org/apps/details/com.thincast.client">فلت‌پک</link> موجود است.تنظیمات پیش‌گزیده پیشنهاد می‌شوند.

note: (itstool) path: section/title
en: Checking connection
fa: بررسی کردن اتّصال

note: (itstool) path: section/p
en: To check that the connection works, follow the steps below.
fa: برای بررسی کار کردن اتّصال، گام‌های زیر را پی بگیرید.

note: (itstool) path: item/p
en: In your chosen client, enter the <gui>Hostname</gui> or IP address.
fa: در کارخواه گزیده‌تان <gui>نام میزبان</gui> یا نشانی آی‌پی را وارد کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Fill in the user name and password for Remote Login.
fa: نام کاربری و گذرواژه‌تان را برای ورود دوردست پر کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Take a picture or record a video of what is happening on your screen.
fa: گرفتن عکس یا ضبط ویدیویی از آنچه روی صفحه‌تان رخ می‌دهد.

note: (itstool) path: page/title
en: Screenshots and screencasts
fa: نماگرفت و ضبط صفحه

note: (itstool) path: item/p
en: Capture all or part of your screen as an image
fa: گرفتن همهٔ بخش‌های صفحه‌تان به شکل تصویر

note: (itstool) path: item/p
en: Send it as a file or paste it from the clipboard
fa: به شکل پرونده‌ای فرستاده یا از تخته‌گیره بچسبانید

note: (itstool) path: item/p
en: Save a video of your screen activity
fa: ویدیویی از فعّالیت صفحه‌تان ذخیره کنید

[ctx: _]
note: (itstool) path: page/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the file
en: external ref='figures/screenshot-tool.png' md5='724f047c5fe39a7d8549b5fbff162260'
fa: external ref='figures/screenshot-tool.png' md5='a8e13afa7130d0d5f4e4ce30842b8646'

note: (itstool) path: page/p
en: You can take a picture of your screen (a <em>screenshot</em>) or record a video of what is happening on the screen (a <em>screencast</em>). This is useful if you want to show someone how to do something on the computer, for example. Screenshots and screencasts are just normal picture and video files, so you can email them and share them on the web.
fa: می‌توانید نگاره‌ای از صفحه‌تان گرفته (<em>نماگرفت</em>) یا ویدیویی از آن چه روی صفحه به وقوع می‌پیوندد ضبط کنید (<em>ضبط صفحه</em>). این کار مثلاُ برای نشان دادن چگونگی انجام کاری روی رایانه به افراد مفید است. نمگرفت‌ها و ضبط صفحه‌ها پرونده‌های عادی نگاره و ویدیو هستند، پس می‌توانید رایانامه‌شان کرده و روی وب هم‌رسانی کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Take a screenshot
fa: گرفتن یک نماگرفت

note: (itstool) path: section/title
en: Where do they go?
fa: کجا می‌روند؟

note: (itstool) path: section/title
en: Make a screencast
fa: ضبط فیلم از نمایشگر

note: (itstool) path: section/p
en: You can make a video recording of what is happening on your screen:
fa: می‌توانید از آن چه روی صفحه‌تان رخ می‌دهد ویدیویی ضبط کنید:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <_:media-1/> to switch to screencast mode.
fa: برای تعویض به حالت ضبط صفحه <_:media-1/> را بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Keyboard shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

note: (itstool) path: td/p
en: Select area
fa: گزینش ناحیه

note: (itstool) path: td/p
en: Capture screen
fa: ضبط صفحه

note: (itstool) path: td/p
en: Capture window
fa: ضبط پنجره

note: (itstool) path: td/p
en: Toggle between show and hide pointer
fa: تغییر وضعیت بین نمایش و نهفتن نشانگر

note: (itstool) path: td/p
en: Toggle between screenshot and screencast
fa: تغغیر حالت بین نماگرفت و ضبط‌صفحه

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Enter</key>
fa: <key>ورود</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Capture, also activated by <key>Space</key> or <keyseq><key>Ctrl</key><key>C</key></keyseq>
fa: ضبط همچنین با <key>فاصله</key> یا <keyseq><key>مهار</key><key>C</key></keyseq> فعّال می‌شود

note: (itstool) path: td/p
en: Capture the window that currently has focus
fa: گرفتن پنجره‌ای که هم‌اکنون تمرکز را دارد

note: (itstool) path: td/p
en: Capture the entire screen
fa: ضبط کل صفحه

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>R</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>R</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Start recording a screencast
fa: آغاز یک ضبط صفحه

note: (itstool) path: page/title
en: Log in with a fingerprint
fa: ورود با اثرانگشت

note: (itstool) path: section/title
en: Record a fingerprint
fa: ضبط یک اثر انگشت

note: (itstool) path: section/p (itstool) path: page/p
en: You need <link xref="user-admin-explain">administrator privileges</link> to edit user accounts other than your own.
fa: برای ویرایش حساب‌های کاربری‌ای جز خودتان نیاز به <link xref="user-admin-explain">امتیازهای مدیریتی</link> دارید.

note: (itstool) path: section/title
en: Check that your fingerprint works
fa: برسی کنید اثرانگشت‌خوانتان کار می‌کند

note: (itstool) path: page/title
en: Change date and measurement formats
fa: تغییر قالب‌های اندازه‌گیری و تاریخ

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Region &amp; Language</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>ناحیه و زبان</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Your Account</gui> section, click <gui>Formats</gui>.
fa: در بخش <gui>حسابتان</gui> روی <gui>قالب‌ها</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui style="button">Done</gui> to save.
fa: برای ذخیره دکمهٔ <gui style="button">انجام شد</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Change which language you use
fa: دگرگونی زبان‌هایی که استفاده می‌کنید

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Your Account</gui> section, click <gui>Language</gui>.
fa: در بخش <gui>حسابتان</gui> روی <gui>زبان</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui style="button">Select</gui> to save.
fa: برای ذخیره، <gui style="button">گزینش</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change how long to wait before locking the screen in the <gui>Screen Lock</gui> settings.
fa: تغییر مقدار انتظار پیش از قفل کردن صفحه در تنظیمات <gui>صفحهٔ قفل</gui>.

note: (itstool) path: page/title
en: The screen locks itself too quickly
fa: قفل شدن بیش از حد سریع صفحه

note: (itstool) path: page/p
en: If you leave your computer for a few minutes, the screen will automatically lock itself so you have to enter your password to start using it again. This is done for security reasons (so no one can mess with your work if you leave the computer unattended), but it can be annoying if the screen locks itself too quickly.
fa: اگر رایانه‌تان را برای مدّت کوتاهی ترک کنید، صفحه خودش را به صورت خودکار قفل خواهد کرد و برای آغاز استفادهٔ دوباره از آن، باید گذرواژه‌تان را وارد کنید. این کار به دلایل امنیتی انجام می‌شود تا کسی نتواند در صورت ترک بی‌توجّه رایانه، کارتان را خراب کند؛ ولی اگر صفحه خودش را بیش از حد زود قفل کند، آزاردهنده خواهد بود.

note: (itstool) path: page/p
en: To wait a longer period before the screen is automatically locked:
fa: برای انتظار طولانی‌تر پیش از قفل شدن خودکار صفحه:

note: (itstool) path: item/p
en: If <gui>Automatic Screen Lock</gui> is on, you can change the value in the <gui>Automatic Screen Lock Delay</gui> drop-down list.
fa: اگر <gui>قفل صفحهٔ خودکار</gui> روشن باشد، می‌توانید مقدار را در سیاههٔ پایین افتادنی <gui>تأخیر قفل صفحهٔ خودکار</gui> تغییر دهید.

note: (itstool) path: note/p
en: If you don’t ever want the screen to lock itself automatically, switch the <gui>Automatic Screen Lock</gui> switch to off.
fa: اگر هرگز نمی‌خواهید صفحه خودش را به صورت خودکار قفل کند، وضعیت کلید <gui>قفل صفحهٔ خودکار</gui> را به خاموش تغییر دهید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Share your desktop, files, or media.
fa: میزکار، پرونده‌ها یا رسانه‌هایتان را هم رسانی کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Sharing
fa: هم‌رسانی

note: (itstool) path: credit/years
en: 2014-2015
fa: ۲۰۱۴-۲۰۱۵

note: (itstool) path: info/desc
en: Allow files to be uploaded to your computer over Bluetooth.
fa: اجازه بدهید پرونده‌ها بتوانند با بلوتوث به رایانه‌تان بارگذاری شوند.

note: (itstool) path: page/title
en: Control sharing over Bluetooth
fa: واپایش هم‌رسانی با بلوتوث

note: (itstool) path: page/title
en: Share your desktop
fa: هم‌رسانی میزکارتان

note: (itstool) path: page/p
en: You can let other people view and control your desktop from another device with a desktop viewing application. Configure <gui>Desktop Sharing </gui> to allow others to access your desktop and set the security preferences.
fa: می‌توانید بگذارید دیگران میزکارتان را با یک برنامهٔ نمایش میزکار از افزاره‌ای دیگر دیده و وابپایند. برای اجازه به دیگران برای دسترسی به میزکارتان و تنظیم ترجیحات امنیتی <gui>هم‌رسانی میزکار</gui> را پیکربندی کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: If you want to log in to your user account remotely, see <link xref="remote-login">Remote Login</link>.
fa: اگر می‌خواهید از دور به حساب کاربریتان وارد شوید <link xref="remote-login">ورود دوردست</link> را ببنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Remote Desktop</gui> to open the <gui>Desktop Sharing</gui> panel.
fa: برای گشودن تابلوی <gui>هم‌رسانی میزکار</gui><gui>میزکار دوردست</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: note/p
en: If you also enable <link xref="remote-login">Remote Login</link>, it will set its port number to 3389. This means <gui>Desktop Sharing</gui> will use a different port, for example, 3390.
fa: اگر <link xref="remote-login">ورود دوردست</link> را نیز به کار بیندازید، شمارهٔ درگاهش را به ۳۳۸۹ تنظیم می‌کند. این یعنی <gui>هم‌رسانی میزکار</gui> از درگاهی دیگر چون ۳۳۹۰ استفاده خواهد کرد.

note: (itstool) path: section/p
en: The <gui>Login Details</gui> section displays the user name and password to be used in the client software used for connecting to your desktop.
fa: بخش <gui>جزییات ورود</gui> نام کاربری و گذرواژه‌ای را که باید در نرم‌افزار کارخواه مورد استفاده برای وصل شدن به حساب کاربریتان وارد کنید نشان می‌دهد.

note: (itstool) path: item/p
en: Fill in the user name and password for Desktop Sharing.
fa: نام کاربری و گذرواژه‌تان را برای هم‌رسانی میزکار پر کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Stop sharing your desktop
fa: توقّف هم‌رسانی میزکارتان

note: (itstool) path: section/p
en: To disconnect someone who is viewing your desktop, follow the steps below.
fa: برای قطع کردن کسی از دیدن میزکارتان گام‌های زیر را پی بگیرید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the system menu on the right side of the top bar.
fa: فهرست سامانه را در سمت چپ نوار بالایی بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Screen is being shared</gui>.
fa: روی <gui>صفحه هم‌رسانی می‌شود</gui> کلیک کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Turn off</gui>.
fa: <gui>خاموش کردن</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Advanced Topics
fa: موضوع‌های پیشرفته‌تر

note: (itstool) path: item/title
en: Command line configuration
fa: پیکربندی خط فرمان

note: (itstool) path: item/p
en: H.264 video encoding heavily reduces bandwidth. <app>GNOME Remote Desktop</app> will use H.264 when: the graphics pipeline is used (a requirement of the protocol), the client supports it, and NVENC (NVIDIA's encoder) is available.
fa: کدبندی ویدیویی H.264 وهنای باند را به شدّت می‌کاهد. <app>میزکار دورست گنوم</app> از H.264 استفاده خواهد کرد هرگاه: خط لولهٔ گرافیکی استفاده می‌شود (نیازمندی شیوه‌نامه)، کارخواه پشتیبانیش کند و NVENC (کدبند انویدیا) موجود باشد.

note: (itstool) path: info/desc
en: Share media on your local network using UPnP.
fa: رسانه‌هایتان را با UPnP روی شبکهٔ محلّیتان هم‌رسانی کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Share your music, photos and videos
fa: هم‌رسانی عکس‌ها، آهنگ‌ها و ویدیوهایتان

note: (itstool) path: page/p
en: You can browse, search and play the media on your computer using a <sys>UPnP</sys> or <sys>DLNA</sys> enabled device such as a phone, TV or game console. Configure <gui>Media Sharing</gui> to allow these devices to access the folders containing your music, photos and videos.
fa: می‌توانید با استفاده از یک افزارهٔ دارای <sys>UPnP</sys> یا <sys>DLNA</sys> چون یک تلفن، تلویزیون یا کنسول بازی، رسانهٔ روی رایانه‌تان را مرور، جست‌وجو و پخش کنید. برای اجازه به این افزاره‌ها برای دسترسی به شاخه‌های دارای آهنگ، عکس و ویدیوهایتان، <gui>هم‌رسانی رسانه</gui> را پیکربندی کنید.

note: (itstool) path: note/p
en: You must have the <app>Rygel</app> package installed for <gui>Media Sharing</gui> to be visible.
fa: برای نمایانی<gui>هم‌رسانی رسانه</gui> باید بستهٔ <app>Rygel</app> را نصب داشته باشید.

note: (itstool) path: when/p
en: <link action="install:rygel" style="button">Install Rygel</link>
fa: <link action="install:rygel" style="button">نصب Rygel</link>

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Sharing</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>هم‌رسانی</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Sharing</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>هم‌رسانی</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: note/p
en: If the text below <gui>Device Name</gui> allows you to edit it, you can <link xref="about-hostname">change</link> the name your computer displays on the network.
fa: اگر متن زیر <gui>نام افزاره</gui> می‌گذارد ویرایشش کنید، می‌توانید نامی را که رایانه‌تان با آن در شبکه دیده می‌شود <link xref="about-hostname">تغییر دهید</link>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Media Sharing</gui>.
fa: <gui>هم‌رسانی رسانه</gui> را برگزیینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Media Sharing</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>هم‌رسانی رسانه</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: By default, <file>Music</file>, <file>Pictures</file> and <file>Videos</file> are shared. To remove one of these, click the <gui>×</gui> next to the folder name.
fa: به صورت پیش‌گزیده <file>آهنگ‌ها</file>، <file>عکس‌ها</file> و <file>ویدیوها</file> هم‌رسانی می‌شوند. برای برداشتن هرکدامشان، روی <gui>×</gui> کنار نام شاخه بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: To add another folder, click <gui style="button">+</gui> to open the <gui>Choose a folder</gui> window. Navigate <em>into</em> the desired folder and click <gui style="button">Open</gui>.
fa: برای افزودن شاخه‌ای دیگر، روی <gui style="button">+</gui> بزنید تا پنجرهٔ <gui>گزینش یک شاخه</gui> گشوده شود. به <em>درون</em> شاخهٔ دلخواه رفته و <gui style="button">گشودن</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Media Sharing</gui> dialog. You will now be able to browse or play media in the folders you selected using the external device.
fa: گفت‌وگوی <gui>هم‌رسانی رسانه</gui> را ببنید . حال می‌توانید رسانه‌های داخل شاخه‌هایی که با استفاده از افزارهٔ خارجی گزیده‌اید را مرور یا پخش کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Networks
fa: شبکه‌ها

note: (itstool) path: section/p
en: The <gui>Networks</gui> section lists the networks to which you are currently connected. Use the switch next to each to choose where your media can be shared.
fa: بخش <gui>شبکه‌ها</gui> شبکه‌هایی که به آن‌ها وصل شده‌اید را سیاهه می‌کند. برای گزینش مکان هم‌رسانی رسانه‌هایتان از کلید کنار هر شبکه استفاده کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Let other people access files in your <file>Public</file> folder.
fa: بگذارید دیگر افزار به پرونده‌های درون شاخهٔ <file>عمومی</file>تان دسترسی داشته باشند.

note: (itstool) path: page/title
en: Share your personal files
fa: هم‌رسانی پرونده‌های شخصیتان

note: (itstool) path: page/p
en: You can allow access to the <file>Public</file> folder in your <file>Home</file> folder from another computer on the network. Configure <gui>Personal File Sharing</gui> to allow others to access the contents of the folder.
fa: می‌توانید به رایانه‌ای دیگر روی شبکه اجازه دهید به شاخهٔ <file>عمومی</file> در شاخهٔ <file>خانه</file>تان دسترسی داشته باشد. برای اجازه به دیگران برای دسترسی به محتوای شاخه، <gui>هم‌رسانی پروندهٔ شخصی</gui> را پیکربندی کنید.

note: (itstool) path: note/p
en: You must have the <app>gnome-user-share</app> package installed for <gui>Personal File Sharing</gui> to be visible.
fa: برای نمایانی <gui>هم‌رسانی پروندهٔ شخصی</gui> باید بستهٔ <app>gnome-user-share</app> را نصب داشته باشید.

note: (itstool) path: when/p
en: <link action="install:gnome-user-share" style="button">Install gnome-user-share</link>
fa: <link action="install:gnome-user-share" style="button">نصب gnome-user-share</link>

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>File Sharing</gui>.
fa: <gui>هم‌رسانی پرونده</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: section/title
en: Security
fa: امنیت

note: (itstool) path: item/title
en: Require Password
fa: نیازمند گذرواژه

note: (itstool) path: page/p
en: You need <link xref="user-admin-explain">administrator privileges</link> to configure Secure Shell.
fa: برای پیکربندی پوستهٔ امن نیاز به <link xref="user-admin-explain">امتیازهای مدیریتی</link> دارید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>System</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>سامانه</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Secure Shell</gui>.
fa: روی <gui>پوستهٔ امن</gui> بزنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Aruna Sankaranarayanan
fa: آرونا سنکارانارایانان

note: (itstool) path: info/desc
en: Use <app>Tweaks</app> to start applications automatically on login.
fa: برای شروع برنامه‌ها به صورت خودکار هنگام ورود، از <app>سیخونک‌ها</app> استفاده کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Have applications start automatically on log in
fa: اجرای خودکار برنامه‌ها هنگام ورود

note: (itstool) path: page/p
en: When you log in, your computer automatically starts some applications and runs them in the background. These are usually important programs that help your desktop session to run smoothly.
fa: هنگام ورودتان، رایانه‌تان برخی برنامه‌ها را به صورت خودکار آغاز و آن‌ها را در پس‌زمینه اجرا می‌کند. این برنامه‌ها معمولاً برنامه‌هایی مهمند که به اجرای راحت نشست میزکارتان کمک می‌کنند.

note: (itstool) path: page/p
en: You can use the <app>Tweaks</app> application to add other applications that you use frequently, such as web browsers or editors, to the list of programs that start automatically on login.
fa: می‌توانید برای افزودن دیگر برنامه‌ّایی که اغلب استفاده می‌کنید همچون مرورگرهای وب یا ویرایشگرها به سیاههٔ برنامه‌هایی که به صورت خودکار هنگام ورود اجرا می‌شوند از برنامهٔ <app>سیخونک‌ها</app> استفاده کنید.

note: (itstool) path: steps/title
en: To start an application automatically on login:
fa: برای شروع خودکار برنامه‌ای هنگام ورود:

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Startup Applications</gui> tab.
fa: روی زبانهٔ <gui>برنامه‌های راه‌انداز</gui> کلیک کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui style="button">+</gui> button to get a list of available applications.
fa: برای گرفتن سیاهه‌ای از برنامه‌های موجود روی <gui style="button">+</gui> کلیک کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui style="button">Add</gui> to add an application of your choice to the list.
fa: برای افزودن برنامهٔ گزیده‌تان به سیاهه روی <gui style="button">افزودن</gui> کلیک کنید.

note: (itstool) path: note/p
en: You can remove an application from the list by clicking the <gui style="button">Remove</gui> button next to the application.
fa: می‌توانید با کلیک روی دکمهٔ <gui style="button">برداشتن</gui> در کنار یک برنامه، از سیاهه برش دارید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Add (or remove) frequently-used program icons on the dash.
fa: افزودن (یا برداشتن) نقشک‌های پراستفاده روی دش.

note: (itstool) path: page/title
en: Pin your favorite apps to the dash
fa: سنجاق کردن کاره‌های محبوبتان به دش

note: (itstool) path: page/p
en: To add an application to the <link xref="shell-introduction#activities">dash</link> for easy access:
fa: برای افزودن برنامه‌ای به <link xref="shell-introduction#activities">دش</link> برای دسترسی آسان:

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen
fa: با کلیک روی <gui>فعّالیت‌ها</gui> در بالای راست صفحه، نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را بگشایید

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#activities">Applications</gui> menu at the top left of the screen and choose the <gui>Activities Overview</gui> item from the menu.
fa: روی فهرست <gui xref="shell-introduction#activities">برنامه‌ها</gui> در بالای راست صفحه کلیک کرده و <gui>نمای کلّی فعّالیت‌ها</gui> را از فهرست برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the grid button in the dash and find the application you want to add.
fa: روی دکمهٔ شبکه در دش کلیک کرده و برنامه‌ای که می‌خواهید بیفزایید را بیابید.

note: (itstool) path: item/p
en: Right-click the application icon and select <gui>Add to Favorites</gui>.
fa: روی نقشک برنامه کلیک راست کرده و <gui>سنجاق به دش</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, you can click-and-drag the icon into the dash.
fa: هم‌چنین می‌توانید نقشک را کشیده و روی دش رها کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: To remove an application icon from the dash, right-click the application icon and select <gui>Remove from Favorites</gui>.
fa: برای برداشتن یک نقشک برنامه از دش، روی نقشک برنامه کلیک راست کرده و <gui>سنجاق نکردن</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Launch apps from the <gui>Activities</gui> overview.
fa: برنامه‌ها را از نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> اجرا کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Start applications
fa: اجرای برنامه‌ها

note: (itstool) path: page/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview. This is where you can find all of your applications. You can also open the overview by pressing the <key xref="keyboard-key-super">Super</key> key.
fa: برای نمایش نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui>، نشانگر موشیتان را به گوشهٔ <gui>فعّالیت‌ها</gui> در بالای سمت راست صفحه ببرید. این‌جا، جایی است که می‌توانید تمامی برنامه‌هایتان را بیابید. همچنین می‌توانید نمای کلی را با فشردن کلید <key xref="keyboard-key-super">سوپر</key> بگشایید.

note: (itstool) path: page/p
en: There are several ways of opening an application once you’re in the <gui>Activities</gui> overview:
fa: هنگامی که در نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> هستید، چندین راه برای گشودن یک برنامه وجود دارد:

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of an application — searching begins instantly. (If this doesn’t happen, click the search bar at the top of the screen and start typing.) If you don’t know the exact name of an application, try to type an related term. Click the application’s icon to start it.
fa: شروع به نوشتن نام یک برنامه کنید — جست‌وجو بی‌درنگ آغاز می‌شود. (اگر چنین نشد، روی نوار جست‌وجو در بالای صفحه کلیک کرده و شروع به نوشتن کنید.) اگر نام دقیق یک برنامه را نمی‌دانید، عبارت مربوطی را بنویسید. برای شروع برنامه، روی نقشکش کلیک کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Some applications have icons in the <em>dash</em>, the horizontal strip of icons at the bottom of the <gui>Activities</gui> overview. Click one of these to start the corresponding application.
fa: برخی برنامه‌ها، نقشک‌هایی در <em>دش</em>، نوار افقی نقشک‌ها در پایین نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> دارند. برای گشودنشان، روی نقشک مربوطه کلیک کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: If you have applications that you use very frequently, you can <link xref="shell-apps-favorites">add them to the dash</link> yourself.
fa: اگر برنامه‌ای دارید که زیاد استفاده‌اش می‌کنید، خودتان می‌توانید <link xref="shell-apps-favorites">به دش بیفزاییدش</link>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the grid button (which has nine dots) in the dash. You will see the first page of all installed applications. To see more applications, press the dots at the bottom, above the dash, to view other applications. Press on the application to start it.
fa: روی دکمهٔ شبکه (که نه نقطه دارد) در دش کلیک کنید. نخستین صفحهٔ برنامه‌های نصب شده را خواهید دید. برای دیدن برنامه‌های بیش‌تر، نقطه‌ها را در پایین، بالای دش بزنید. برای شروع یک برنامه، رویش بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: You can launch an application in a separate <link xref="shell-workspaces">workspace</link> by dragging its icon from the dash, and dropping it onto one of the workspaces. The application will open in the chosen workspace.
fa: می‌توانید با کشیدن نقشک برنامه از دش و انداختنش روش یکی از <link xref="shell-workspaces">فضاهای کاری</link>، آن برنامه را در فضای کاری گزیده اجرا کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: You can launch an application in a <em>new</em> workspace by dragging its icon to an empty workspace, or to the small gap between two workspaces.
fa: می‌توانید با کشیدن نقشک برنامه به یک فضای کاری خالی یا فاصلهٔ کوچک میان دو فضای کاری، برنامه را در یک فضای کاری <em>جدید</em> اجرا کنید.

note: (itstool) path: note/title
en: Quickly running a command
fa: اجرای سریع یک فرمان

note: (itstool) path: note/p
en: Another way of launching an application is to press <keyseq><key>Alt</key><key>F2</key></keyseq>, enter its <em>command name</em>, and then press the <key>Enter</key> key.
fa: راهی دیگر برای اجرای یک برنامه، فشردن <keyseq><key>دگرساز</key><key>F2</key></keyseq>، ورود <em>نام فرمانش</em> و سپس زدن کلید <key>ورود</key> است.

note: (itstool) path: note/p
en: For example, to launch <app>Rhythmbox</app>, press <keyseq><key>Alt</key><key>F2</key></keyseq> and type ‘<cmd>rhythmbox</cmd>’ (without the single-quotes). The name of the app is the command to launch the program.
fa: مثلاً برای اجرای <app>ریتم‌باکس</app>، <keyseq><key>دگرساز</key><key>F2</key></keyseq> را زده و <cmd>rhythmbox</cmd> را بنویسید. نام کاره، دستور اجرای برنامه است.

note: (itstool) path: note/p (itstool) path: td/p
en: Use the arrow keys to quickly access previously run commands.
fa: برای دسترسی سریع به دستورهای اجرا شدهٔ پیشین، از کلیدهای جهت استفاده کنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Alexandre Franke
fa: الکساندر فرنک

note: (itstool) path: credit/name
en: David Faour
fa: دیوید فاور

note: (itstool) path: info/desc
en: Learn how to leave your user account, by logging out, switching users, and so on.
fa: آموزش چگونگی ترک حساب کاربریتان یا خروج، تعویض کاربران و مانند آن.

note: (itstool) path: page/title
en: Log out, power off or switch users
fa: خاموش کردن، خروج یا تعویض کاربران

note: (itstool) path: page/p
en: When you have finished using your computer, you can turn it off, suspend it (to save power), or leave it powered on and log out.
fa: هنگامی که استفاده از رایانه را به پایان رساندید، می‌توانید خاموشش کنید، معلّقش کنید (برای ذخیرهٔ نیرو) یا روشن و خارج شده بگذاریدش.

note: (itstool) path: section/title
en: Log out or switch users
fa: خارج شدن یا تعویض کاربران

[ctx: _]
note: (itstool) path: when/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the file
en: external ref='figures/shell-exit-expanded.png' md5='eed72e6b20e9c0ad44bb682dfc93224e'
fa: external ref='figures/shell-exit-expanded.png' md5='544c810352150626824ddf6c7aefa1ba'

note: (itstool) path: media/p
en: User menu
fa: فهرست کاربر

note: (itstool) path: section/p
en: To let other users use your computer, you can either log out, or leave yourself logged in and just switch users. If you switch users, all of your applications will continue running, and everything will be where you left it when you log back in.
fa: برای اجازه به دیگر کاربران برای استفاده از رایانه‌تان، می‌توانید خارج شده یا خودتان را وارد شده رها کرده و فقط کاربران را تعویض کنید. اگر کاربران را تعویض کنید، تمامی برنامه‌هایتان به اجرا ادامه خواهند داد و هنگام بازگشتتان، همه‌چیز همان‌جا که رهایش کردید خواهد بود.

note: (itstool) path: section/p
en: To <gui>Log Out</gui> or <gui>Switch User</gui>, click the <link xref="shell-introduction#systemmenu">system menu</link> on the right side of the top bar, click the <_:media-1/> button, and select the correct option.
fa: برای <gui>خروج</gui> یا <gui>تعویض کاربر</gui>، روی <link xref="shell-introduction#systemmenu">فهرست سامانه</link> در سمت چپ نوار بالایی کلیک کنید؛ روی دکمهٔ <_:media-1/> زده و گزینهٔ درست را برگزینید.

note: (itstool) path: note/p
en: The <gui>Log Out</gui> and <gui>Switch User</gui> entries only appear in the menu if you have more than one user account on your system.
fa: گزینه‌های <gui>خروج</gui> و <gui>تعویض کاربر</gui> فقط اگر بیش از یک حساب کاربری روی سامانه‌تان داشته باشید، در فهرست ظاهر می‌شوند.

note: (itstool) path: note/p
en: The <gui>Switch User</gui> entry only appears in the menu if you have more than one user account on your system.
fa: ورودی <gui>تعویض کاربر</gui> تنها در صورتی که بیش از یک حساب کاربری روی سامانه‌تان داشته باشید، ظاهر خواهد شد.

note: (itstool) path: section/title
en: Lock the screen
fa: قفل کردن صفحه

note: (itstool) path: section/p
en: If you’re leaving your computer for a short time, you should lock your screen to prevent other people from accessing your files or running applications. When you return, you will see the <link xref="shell-lockscreen">lock screen</link>. Enter your password to log back in. If you don’t lock your screen, it will lock automatically after a certain amount of time.
fa: اگر رایانه‌تان را برای زمان کوتاهی ترک می‌کنید، باید برای جلوگیری از دسترسی افراد به پرونده‌ها یا برنامه‌های در حال اجرایتان، صفحه‌تان را قفل کنید. هنگام بازگشتتان، <link xref="shell-lockscreen">صفحهٔ قفل</link> را خواهید دید. برای بازگشت، گذرواژه‌تان را وارد کنید. اگر صفحه‌تان را قفل نکنید، پس از مقدار مشخّصی زمان، به صورت خودکار قفل خواهد شد.

note: (itstool) path: section/p
en: To lock your screen, click the system menu on the right side of the top bar and click the <_:media-1/> button.
fa: برای قفل کردن صفحه‌تان، روی فهرست سامانه در سمت چپ نوار بالایی زده و دکمهٔ <_:media-1/> را بزنید.

note: (itstool) path: section/p
en: When your screen is locked, other users can log in to their own accounts by clicking <gui>Log in as another user</gui> at the bottom right of the login screen. You can switch back to your desktop when they are finished.
fa: هنگام قفل بودن صفحه‌تان، کاربران دیگر می‌توانند با کلیک روی <gui>ورود به عنوان کاربری دیگر</gui> در پایین سمت چپ صفحهٔ ورود، وارد حساب‌های خودشان شوند. هنگام پایان کارشان، می‌توانید به میزکارتان بازگردید.

note: (itstool) path: section/title
en: Suspend
fa: تعلیق

note: (itstool) path: section/p
en: To save power, suspend your computer when you are not using it. If you use a laptop, the system, by default, suspends your computer automatically when you close the lid. This saves your state to your computer’s memory and powers off most of the computer’s functions. A very small amount of power is still used during suspend.
fa: برای ذخیرهٔ نیرو، هنگامی که از رایانه‌تان استفاده نمی‌کنید، معلّقش کنید. اگر از یک لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، سامانه به صورت پیش‌گزیده هنگام بستن در، رایانه‌تان را به صورت خودکار معلّق خواهد کرد. این کار، وضعیتتان را در حافظهٔ رایانه ذخیره کرده و بیش‌تر بخش های رایانه را خاموش خواهد کرد. در طول تعلیق، همچنان مقدار بسیار کمی نیرو استفاده می‌شود.

note: (itstool) path: section/p
en: To suspend your computer manually, click the system menu on the right side of the top bar, click the <_:media-1/> button, and select <gui>Suspend</gui>.
fa: برای تعلیق دستی رایانه‌تان، روی فهرست سامانه در سمت چپ نوار بالایی کلیک کنید؛ دکمهٔ <_:media-1/> را زده و <gui>تعلیق</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: section/title
en: Power off or restart
fa: خاموش کردن یا شروع دوباره

note: (itstool) path: section/p
en: If you want to power off your computer entirely, or do a full restart, click the system menu on the right side of the top bar, click the <_:media-1/> button, and select either <gui>Restart…</gui> or <gui>Power Off…</gui>.
fa: اگر می‌خواهید رایانه را کاملاً خاموش کرده یا آغاز دوبارهٔ کاملی انجام دهید، روی فهرست سامانه در سمت چپ نوار بالایی بزنید؛ دکمهٔ <_:media-1/> را زده و <gui>شروع دوباره…</gui> یا <gui>خاموش کردن…</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: section/p
en: If there are other users logged in, you may not be allowed to power off or restart the computer because this will end their sessions. If you are an administrative user, you may be asked for your password to power off.
fa: اگر کاربرانی دیگر وارد شده باشند، ممکن است اجازه نداشته باشید رایانه را خاموش کرده یا دوباره آغاز کنید، چرا که این کار، نشست‌هایشان را پایان خواهد داد. اگر کاربر مدیریتی هستید،‌ ممکن است گذرواژه‌تان برای خاموش کردن پرسیده شود.

note: (itstool) path: note/p
en: You may want to power off your computer if you wish to move it and do not have a battery, if your battery is low or does not hold charge well. A powered off computer also uses <link xref="power-batterylife">less energy</link> than one which is suspended.
fa: اگر می‌خواهید رایانه‌تان را جابه‌جا کنید و باتری ندارید، باتریتان کم است یا خوب شارژ نگه نمی‌دارد، ممکن است بخواهید خواموشش کنید. رایانهٔ خاموش <link xref="power-batterylife">نیروی کم‌تری</link> از رایانهٔ معلّق مصرف می‌کند.

note: (itstool) path: info/desc
en: A visual overview of your desktop, the top bar, and the <gui>Activities</gui> overview.
fa: یک نمای کلی نصویری از میزکار، نوار بالایی و نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui>.

note: (itstool) path: page/title
en: Visual overview of GNOME
fa: نمای کلی تصویری گنوم

note: (itstool) path: page/p
en: GNOME features a user interface designed to stay out of your way, minimize distractions, and help you get things done. When you first log in, you will see the <gui>Activities</gui> overview and the top bar.
fa: گنوم رابط کاربری‌ای را به ارمغان آورده است که برای کنار رفتن از مسیر کار، حواس‌پرتی کمینه و کمک به انجام کارهایتان طرّاحی شده. هنگام نخستین ورودتان، نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> و نوار بالایی را خواهید دید.

[ctx: _]
note: (itstool) path: when/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the file
en: external ref='figures/shell-top-bar.png' md5='1efc54942c8feb10a4a18a08001e369c'
fa: external ref='figures/shell-top-bar.png' md5='3dbe18d92bee65454f6d14c5565c4e0f'

note: (itstool) path: media/p
en: GNOME Shell top bar
fa: نوار بالایی پوستهٔ گنوم

note: (itstool) path: page/p
en: The top bar provides access to your windows and applications, your calendar and appointments, and <link xref="status-icons">system properties</link> like sound, networking, and power. In the system menu in the top bar, you can change the volume or screen brightness, edit your <gui>Wi-Fi</gui> connection details, check your battery status, log out or switch users, and turn off your computer.
fa: نوار بالایی دسترسی به برنامه‌ها و پنجره‌هایتان، تقویم و قرارهایتان و <link xref="status-icons">ویژگی‌های سامانه</link> مانند صدا، شبکه و قدرت را فراهم می‌کند. می‌توانید در فهرست سامانه در نوار بالایی، روشنایی صفحه یا حجم صدا را تغییر داده، جزییات اتّصال <gui>وای‌فای</gui> را ویراسته، وضعیت باتری را بررسی کرده، کاربران را تعویض کرده یا خارج شوید و رایانه‌تان را خاموش کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: <gui>Activities</gui> overview
fa: نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui>

note: (itstool) path: section/p
en: When you start GNOME, you automatically enter the <gui>Activities</gui> overview. The overview allows you to access your windows and applications. In the overview, you can also just start typing to search your applications, files, folders, and the web.
fa: هنگام شروع گنوم، به طور خودکار وارد نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> می‌شوید. نمای کلی می‌گذارد به برنامه‌ها و پنجره‌هایتان دسترسی داشته باشید. همچنین در نمای کلی می‌ةوانید برای جست‌وجو به دنبال برنامه‌ها، پرونده‌ها، شاخه‌ها و وب، شروع به نوشتن کنید.

note: (itstool) path: section/p
en: To access the overview at any time, click the Activities button in the top-left corner, or just move your mouse pointer to the top-left hot corner. You can also press the <key xref="keyboard-key-super">Super</key> key on your keyboard.
fa: برای دسترسی به نمای کلهی در هر زمانی، دکمهٔ فعّالیت‌ها در بالا سمت راست را زده یا فقط نشانگر موشیتان را به گوشهٔ داغ بالا-راست ببرید. همچنین می‌توانید کلید <key xref="keyboard-key-super">سوپر</key> را روی صفحه‌کلیدتان بفشارید.

note: (itstool) path: section/p
en: To access your windows and applications, click the button at the bottom left of the screen in the window list. You can also press the <key xref="keyboard-key-super">Super</key> key to see an overview with live thumbnails of all the windows on the current workspace.
fa: برای دسترسی به برنامه‌ها و پنجره‌هایتان، دکمهٔ پایین سمت راست صفحه در فهرست پنجره را بزنید. همچنین می‌توانید برای دیدن نمای کلی‌ای با بندانگشتی‌های زندهٔ تمامی پنجره‌های روی فضای کاری فعلیتان، دکمهٔ <key xref="keyboard-key-super">سوپر</key> را بفشارید.

note: (itstool) path: section/p
en: At the bottom of the overview, you will find the <em>dash</em>. The dash shows you your favorite and running applications. Click any icon in the dash to open that application; if the application is already running, it will have a small dot below its icon. Clicking its icon will bring up the most recently used window. You can also drag the icon onto a workspace.
fa: در پایین نمای کلی، <em>دش</em> را می‌یابید. دش برنامه‌های محبوب و در حال اجرا را نشانتان می‌دهد. برای گشودن برنامه‌های داخل دش، روی نقشکشان کلیک کنید. اگر برنامه در حال اجرا باشد، نقطهٔ کوچکی زیر نقشکش خواهد داشت. کلیک روی نقشکش، آخرین پنجرهٔ استفاده‌شده‌اش را بالا خواهد آورد. همچنین می‌توانید نقشک را روی فضای‌کاری‌ای بکشید.

note: (itstool) path: section/p
en: Right-clicking the icon displays a menu that allows you to pick any window in a running application, or to open a new window. You can also click the icon while holding down <key>Ctrl</key> to open a new window.
fa: کلیک راست روی نقشک، فهرستی را نشان می‌دهد که می‌گذارد هر پنجره‌ای در یک برنامهٔ در حال اجرا را گزیده یا پنجره‌ای جدید گشود. همچنین می‌توانید برای گشودن پنجره‌ای جدید، هنگام نگه داشتن <key>مهار</key>، روی نقشکش کلیک کنید.

note: (itstool) path: section/p
en: When you enter the overview, you will initially be in the windows overview. This shows you live thumbnails of all the windows on the current workspace.
fa: هنگامی که وارد نمای کلی می‌شوید، نخست در نمای کلی پنجره‌ها خواهید بود. این‌جا بندانگشتی‌های زندهٔ تمام پنجره‌های فضای کاری جاری را نشانتان می‌دهد.

note: (itstool) path: section/p
en: Click the grid button (which has nine dots) in the dash to display the applications overview. This shows you all the applications installed on your computer. Click any application to run it, or drag an application to the onto a workspace shown above the installed applications. You can also drag an application onto the dash to make it a favorite. Your favorite applications stay in the dash even when they’re not running, so you can access them quickly.
fa: برای نمایش نمای کلی برنامه‌ها، دکمهٔ شبکه (که نُه نقطهٔ کوچک دارد) را در دش بزنید. این‌جا تمام برنامه‌هایی که روی رایانه‌تان نصب شده‌اند را نشانتان می‌دهد. برای اجرای هر برنامه‌ای، رویش زده یا برنامه را به یک فضای‌کاری‌ که بالا دیده می‌شود بکشید. همچنین می‌توانید برای محبوب کردن برنامه‌ای، آن را به دش بکشید. برنامه‌های محبوبتان حتا وقتی در حال اجرا نیستند، در دش خواهند ماند تا بتوانید به سرعت به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="shell-apps-open">Learn more about starting applications.</link>
fa: <link xref="shell-apps-open">دربارهٔ اجرای برنامه‌ها، بیش‌تر بیاموزید.</link>

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="shell-windows">Learn more about windows and workspaces.</link>
fa: <link xref="shell-windows">دربارهٔ پنجره‌ها و فضاهای کاری، بیش‌تر بیاموزید.</link>

note: (itstool) path: section/title
en: Clock, calendar &amp; appointments
fa: ساعت، تقویم و قرارهای ملاقات

note: (itstool) path: media/p
en: Clock, calendar, appointments and notifications
fa: ساعت، تقویم، قرارهای ملاقات و آگاهی‌ها

note: (itstool) path: section/p
en: Click the clock on the top bar to see the current date, a month-by-month calendar, a list of your upcoming appointments and new notifications. You can also open the calendar by pressing <keyseq><key>Super</key><key>V</key></keyseq>. You can access the date and time settings and open your full calendar application directly from the menu.
fa: برای دیدن تاریخ کنونی، تقویم ماهانه، فهرستی قرارهای ملاقات پیش رو و آگاهی‌های جدید، روی ساعت در نوار بالایی کلیک کنید. همچنین می‌توانید با فشردن <keyseq><key>سوپر</key><key>V</key></keyseq> تقویم را بگشایید. از فهرست می‌توانید مستقیماً به تنظیمات تاریخ و زمان دسترسی داشته و برنامهٔ تقویم کاملتان را بگشایید.

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="clock-calendar">Learn more about the calendar and appointments.</link>
fa: <link xref="clock-calendar">دربارهٔ تقویم و قرار ملاقات‌ها، بیش‌تر بیاموزید.</link>

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="shell-notifications">Learn more about notifications and the notification list.</link>
fa: <link xref="shell-notifications">دربارهٔ آگاهی‌ها و سیاههٔ آگاهی‌ها، بیش‌تر بیاموزید..</link>

note: (itstool) path: section/title
en: System menu
fa: فهرست سامانه

note: (itstool) path: section/p
en: Click the system menu in the top-right corner to manage your system settings and your computer. The top part of the menu shows the battery status indicator, and buttons to launch Settings and the screenshot tool. The <_:media-1/> button allows you to suspend or power off the computer, or quickly give somebody else access to the computer without logging out completely. Sliders allow you to control the sound volume or screen brightness.
fa: برای مدیریت تنظیمات سامانه و رایانه‌تان روی فهرست سامانه در بالای چپ بزنید. بخش بالایی فهرست نشانگر وضعیت باتری و دکمه‌هایی برای اجرای ابزار نماگرفت و تنظیمات را نشان می‌دهد. دکمهٔ <_:media-1/> می‌گذارد رایانه را معلّق یا خاموش کرده یا بدون خروج کامل به کسی دیگر دسترسی سریع به رایانه را بدهید. لغزنده‌ها می‌گذارند حجم صدا یا روشنایی صفحه را وابپایید.

note: (itstool) path: section/p
en: The rest of the menu consists of Quick Settings buttons which let you quickly control available services and devices like Wi-Fi, Bluetooth, power settings, and background apps.
fa: باقی فهرست شامل دکمه‌های تنظیمات است که می‌گذارند خدمت‌های موجود و افزاره‌هایی چون وای‌فای، بلوتوث، تنظیمات نیرو و کاره‌های پس‌زمینه را به سرعت وابپایید.

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="shell-exit">Learn more about switching users, logging out, and turning off your computer.</link>
fa: <link xref="shell-exit">دربارهٔ تعویض کاربران، خروج و خاموش کردن رایانه‌تان، بیش‌تر بیاموزید.</link>

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="quick-settings">Learn more about Quick Settings.</link>
fa: <link xref="shell-lockscreen">دربارهٔ تنظمیات سریع بیش‌تر بیاموزید.</link>

note: (itstool) path: section/title
en: Lock Screen
fa: صفحهٔ قفل

note: (itstool) path: section/p
en: When you lock your screen, or it locks automatically, the lock screen is displayed. In addition to protecting your desktop while you’re away from your computer, the lock screen displays the date and time. It also shows information about your battery and network status.
fa: هنگامی که صفحه‌تان را قفل کرده یا به طور خودکار قفل شود، صفحهٔ قفل نشان داده می‌شود. صفحهٔ قفل، افزون بر حفاظت از میزکارتان هنگام دوریتان از رایانه، تاریخ و زمان را نیز نشان می‌دهد. این صفحه همچنین اطّلاعاتی دربارهٔ وضعیت شبکه و باتریتام نشان خواهد داد.

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="shell-lockscreen">Learn more about the lock screen.</link>
fa: <link xref="shell-lockscreen">دربارهٔ صفحهٔ قفل، بیش‌تر بیاموزید..</link>

note: (itstool) path: section/title (itstool) path: media/p
en: Window List
fa: فهرست پنجره

note: (itstool) path: when/p
en: GNOME features a different approach to switching windows than a permanently visible window list found in other desktop environments. This lets you focus on the task at hand without distractions.
fa: گنوم برای تعویض پنجره‌ها راهبری متفاوت از فهرست همواره نمایانی که در دیگر محیط‌های میزکار پیدا می‌شود، ارائه کرده است. این راهبرد می‌گذارد بدون حواس‌پرتی روی وظیفهٔ در حال انجام تمرکز کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: <link xref="shell-windows-switching">Learn more about switching windows.</link>
fa: <link xref="shell-windows-switching">دربارهٔ تعویض پنجره‌ها، بیش‌تر بیاموزید.</link>

note: (itstool) path: info/desc
en: Get around the desktop using the keyboard.
fa: کار با میزکار با استفاده از صفحه‌کلید.

note: (itstool) path: page/title
en: Useful keyboard shortcuts
fa: میان‌برهای مفید صفحه‌کلید

note: (itstool) path: page/p
en: This page provides an overview of keyboard shortcuts that can help you use your desktop and applications more efficiently. If you cannot use a mouse or pointing device at all, see <link xref="keyboard-nav"/> for more information on navigating user interfaces with only the keyboard.
fa: این صفحه نمایی کلی از میان‌برهای صفحه‌کلید که می‌توانند به استفادهٔ کاراتر از برنامه‌ها و میزکارتان کمک کنند فراهم می‌کند. اگر اصلاً نمی‌توانید از یک موشی یا افزارهٔ اشاره‌گر استفاده کنید، برای اطَلاعات بیش‌تر دربارهٔ ناوش واسط کاربری فقط با صفحه‌کلید، <link xref="keyboard-nav"/> را ببینید.

note: (itstool) path: table/title
en: Getting around the desktop
fa: کار با میزکار

note: (itstool) path: td/p
en: <key xref="keyboard-key-super">Super</key> key
fa: کلید <key xref="keyboard-key-super">سوپر</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Switch between the <gui>Activities</gui> overview and desktop. In the overview, start typing to instantly search your applications, contacts, and documents.
fa: تعویض بین نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> و میزکار. در نمایش کلی برای جست‌وجوی فوری برنامه‌ها، آشنایان و سندهایتان آغاز به نوشتن کنید.

note: (itstool) path: td/p
en: Pop up command window (for quickly running commands).
fa: بالا آوردن پنجرهٔ فرمان (برای اجرای سریع دستورها).

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="shell-windows-switching">Quickly switch between windows</link>. Hold down <key>Shift</key> for reverse order.
fa: <link xref="shell-windows-switching">تعویض سریع بین پنجره‌ها</link>. برای ترتیب معکوس<key>تبدیل</key> را نگه دارید.

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Super</key><key>`</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>سوپر</key><key>`</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Switch between windows from the same application, or from the selected application after <keyseq><key>Super</key><key>Tab</key></keyseq>.
fa: تعویض بین پنجره‌های یک برنامه یا برنامهٔ گزیده پس از <keyseq><key>سوپر</key><key>جهش</key></keyseq>.

note: (itstool) path: td/p
en: This shortcut uses <key>`</key> on US keyboards, where the <key>`</key> key is above <key>Tab</key>. On all other keyboards, the shortcut is <key>Super</key> plus the key above <key>Tab</key>.
fa: این میان‌بر از <key>`</key> روی صفحه‌ملیدهای آمریکایی استفاده می‌کند که کلید <key>`</key> بالای <key>جهش</key> است. روی هر صفحه‌کلید دیگری،‌ میان‌بر <key>Super</key> به اضافهٔ کلید بالای <key>جهش</key> است.

note: (itstool) path: td/p
en: Switch between windows in the current workspace. Hold down <key>Shift</key> for reverse order.
fa: تعویض بین پنجره‌ها در فضای کاری کنونی. برای ترتیب معکوس <key>تبدیل</key> را نگه دارید.

note: (itstool) path: td/p
en: Give keyboard focus to the top bar. In the <gui>Activities</gui> overview, switch keyboard focus between the top bar, dash, windows overview, applications list, and search field. Use the arrow keys to navigate.
fa: دادن تمرکز صفحه‌کلید به نوار بالایی. در نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui>، تعویض تمرکز صفحه‌کلید بین نوار بالایی، دش، نمای کلی پنجره‌ها، سیاههٔ برنامه‌ها و زمینهٔ جست‌وجو. برای ناوش از کلیدهای جهت‌دار استفاده کنید.

note: (itstool) path: td/p
en: Show the list of applications.
fa: نمایش سیاههٔ برنامه‌ها.

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>→</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>→</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>←</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>←</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="shell-workspaces-switch">Switch between workspaces</link>.
fa: <link xref="shell-workspaces-switch">تعویض بین فضاهای کاری</link>.

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Super</key><key>Page Up</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>سوپر</key><key>صفحه بالا</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>→</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>→</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>←</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>تبدیل</key><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>←</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="shell-workspaces-movewindow">Move the current window to a different workspace</link>.
fa: <link xref="shell-workspaces-movewindow">جابه‌جایی پنجرهٔ جاری به یک فضای کاری دیگر</link>.

note: (itstool) path: td/p
en: Move the current window one monitor to the left.
fa: جابه‌جایی پنجرهٔ کنونی یک نمایشگر به چپ.

note: (itstool) path: td/p
en: Move the current window one monitor to the right.
fa: جابه‌جایی پنجرهٔ کنونی یک نمایشگر به راست.

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="shell-exit">Show the Power Off dialog</link>.
fa: <link xref="shell-exit#logout">نمایش گفت‌وگوی خاموش کردن</link>.

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="shell-exit#lock-screen">Lock the screen.</link>
fa: <link xref="shell-exit#lock-screen">قفل کردن صفحه.</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Show <link xref="shell-notifications#notificationlist">the notification list</link>. Press <keyseq><key>Super</key><key>V</key></keyseq> again or <key>Esc</key> to close.
fa: نمایش <link xref="shell-notifications#notificationlist">سیاههٔ آگاهی‌ها</link>. برای بستن، <key>گریز</key> یا دوباره <keyseq><key>سوپر</key><key>V</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: table/title
en: Common editing shortcuts
fa: میان‌برهای ویرایشی معمول

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>A</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>A</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Select all text or items in a list.
fa: همهٔ متن‌ها یا موارد را در سیاهه‌ای برگزینید.

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>X</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>X</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>C</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>C</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Copy selected text or items to the clipboard.
fa: رونوشت از موارد یا متن گزیده در تخته‌گیره.

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>V</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>V</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Z</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>Z</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Shift</key><key>C</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>C</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Shift</key><key>V</key></keyseq>
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>دگرساز</key><key>V</key></keyseq>

note: (itstool) path: table/title
en: Capturing from the screen
fa: ضبط از صفحه

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="screen-shot-record#screenshot">Launch the screenshot tool.</link>
fa: <link xref="screen-shot-record#screenshot">اجرای ابزار نماگرفت.</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="screen-shot-record#screenshot">Take a screenshot of a window.</link>
fa: <link xref="screen-shot-record#screenshot">نماگرفت از پنجره.</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="screen-shot-record#screenshot">Take a screenshot of the entire screen.</link>.
fa: <link xref="screen-shot-record#screenshot">نماگرفت از تمام صفحه.</link>.

note: (itstool) path: td/p
en: <link xref="screen-shot-record#screencast">Start and stop screencast recording.</link>
fa: <link xref="screen-shot-record#screencast">آغاز و پایان ضبط صفحه.</link>

note: (itstool) path: info/desc
en: The decorative and functional lock screen conveys useful information.
fa: صفحهٔ قفل تزیینی و کارا که اطّلاعات مفیدی ارایه می‌دهد.

note: (itstool) path: page/title
en: The lock screen
fa: صفحهٔ قفل

note: (itstool) path: page/p
en: The lock screen means that you can see what is happening while your computer is locked, and it allows you to get a summary of what has been happening while you have been away. The lock screen provides useful information:
fa: صفحهٔ قفل یعنی می‌توانید آن چه هنگام قفل بودن رایانه‌تان رخ می‌دهد را ببینید و اجازه می‌دهد خلاصه‌ای از آن‌چه هنگام نبودنتان رخ داده بگیرید. صفحهٔ قفل اطَلاعات مفیدی را فراهم می‌کند:

note: (itstool) path: item/p
en: date and time, and certain notifications
fa: تاریخ و زمان و آگاهی‌های خاص

note: (itstool) path: item/p
en: battery and network status
fa: وضعیت شبکه و باتری

note: (itstool) path: page/p
en: To unlock your computer, click once with your mouse or touchpad, or press <key>Esc</key> or <key>Enter</key>. This will reveal the login screen, where you can enter your password to unlock. Alternatively, just start typing your password and the login screen will be automatically shown as you type. You can also switch users at the bottom right of the login screen if your system is configured for more than one.
fa: برای قفل‌گشایی رایانه‌تان، با صفحه‌لمسی یا موشیتان یک بار کلیک کرده یا <key>گریز</key> or <key>ورود</key> را بزنید. ایمن کار صفحهٔ ورود را آشکار خواهد کرد که در آن می‌توانید گذرواژه‌تان را برای قفل‌گشایی وارد کنید. یا این که فقط گذرواژه‌تان را نوشته و صفحهٔ ورود هنگام نوشتنتان به طور خودکار نشان داده خواهد شد. هم‌چنین می‌توانید در صورت پیکربندی سامانه‌تان برای بیش از یک کاربر، کاربران را در پایین سمت چپ صفحهٔ ورود تعویض کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: To hide notifications from the lock screen, see <link xref="shell-notifications#lock-screen-notifications"/>.
fa: برای نهفتن آگاهی‌ها از صفحهٔ قفل، <link xref="shell-notifications#lock-screen-notifications"/> را ببینید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Marina Zhurakhinskaya
fa: مارینا ژوراخینسکایا

note: (itstool) path: info/desc
en: Messages drop down from the top of the screen telling you when certain events happen.
fa: پیام‌هایی از بالای صفحه به پایین کشیده می‌شوند، زمان رخ دادن رویداهای خاص را به شما می‌گویند.

note: (itstool) path: page/title
en: Notifications and the notification list
fa: آگاهی‌ها و سیاههٔ آگاهی‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: What is a notification?
fa: آگاهی چیست؟

note: (itstool) path: section/p
en: If an application or a system component wants to get your attention, a notification will be shown at the top of the screen, or on your lock screen.
fa: اگر برنامه یا مولّفه‌ای از سامانه بخواهد توجّهتان را جلب کند، یک آگاهی در بالای صفحه یا روی صفحهٔ قفلتان نشان داده خواهد شد.

note: (itstool) path: section/p
en: For example, if you get a new chat message or a new email, you will get a notification informing you. Chat notifications are given special treatment, and are represented by the individual contacts who sent you the chat messages.
fa: برای نمونه اگر یک پیام گپ یا رایانامهٔ جدید بگیرید، آگاهی‌ای خواهید گرفت. آگاهی‌های گپ رفتار خاصی داشته و از سوی آشنایانی که آن پیام گپ را برایتان فرستاده‌اند نشان داده می‌شوند.

note: (itstool) path: section/p
en: Other notifications have selectable option buttons. To close one of these notifications without selecting one of its options, click the close button.
fa: دیگر آگاهی‌ها، دکمه‌هایی قابل گزینش دارند. برای بستن این آگاهی‌ها بدون گزینش یکی گزینه‌هایشان، روی دکمهٔ بستن بزنید.

note: (itstool) path: section/p
en: Clicking the close button on some notifications dismisses them. Others, like Rhythmbox or your chat application, will stay hidden in the notification list.
fa: زدن دکمهٔ بستن روی برخی آگاهی‌ها از بین می‌بردشان. برخی دیگر همچون ریتم‌باکس یا برنامهٔ گپتان در سیاههٔ آگاهی‌ها پنهان خواهند ماند.

note: (itstool) path: section/title
en: The notification list
fa: سیاههٔ آگاهی

note: (itstool) path: section/p
en: The notification list gives you a way to get back to your notifications when it is convenient for you. It appears when you click on the clock, or press <keyseq><key xref="keyboard-key-super">Super</key><key>V</key></keyseq>. The notification list contains all the notifications that you have not acted upon or that permanently reside in it.
fa: سیاههٔ آگاهی‌ها به شما راهی برای بازگشت به آگاهی‌هایتان هنگامی که برایتان مناسب است می‌دهد. هنگامی که روی ساعت کلیک کرده یا <keyseq><key xref="keyboard-key-super">سوپر</key><key>V</key></keyseq> را می‌زنید ظاهر می‌شود. سیاههٔ آگاهی‌ها شامل تمامی آگاهی‌هاییست که اقدامی برایشان نکرده یا در آن ثابت هستید.

note: (itstool) path: section/p
en: You can view a notification by clicking on it in the list. You can close the notification list by pressing <keyseq><key>Super</key><key>V</key></keyseq> again or <key>Esc</key>.
fa: می‌توانید آگاهی را با زدن رویش در سیاهه ببینید. می‌توانید با زدن دوبارهٔ <keyseq><key>سوپر</key><key>V</key></keyseq> یا <key>گریز</key> سیاههٔ آگاهی‌ها را ببندید.

note: (itstool) path: section/p
en: Click the <gui>Clear List</gui> button to empty the list of notifications.
fa: برای خالی کردن سیاههٔ آگاهی‌ها دکمهٔ <gui>پاک‌سازی</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Hiding notifications
fa: نهفتن آگاهی‌ها

note: (itstool) path: section/p
en: If you are working on something and do not want to be bothered, you can switch off notifications.
fa: اگر دارید روی چیزی کار می‌کنید و نمی‌خواهید چیزی مزاحمتان شود، می‌توانید آگاهی‌ها را خاموش کنید.

note: (itstool) path: section/p
en: You can hide all notifications by opening the notification list and switching <gui>Do Not Disturb</gui> to on at the bottom. Alternatively:
fa: می‌توانید تمامی آگاهی‌ها ر ابا گشودن سیاههٔ آگاهی‌ها و تغییر وضعیت <gui>مزاحم نشوید</gui> در پایین پنهان کنید. یا این که:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Notifications</gui> in the sidebar to open the panel.
fa: روی <gui>آگاهی‌ها</gui> در نوار کناری بزنید تا تابلو باز شود.

note: (itstool) path: item/p
en: Switch <gui>Do Not Disturb</gui> to on.
fa: <gui>مزاحم نشوید</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: section/p
en: When <gui>Do Not Disturb</gui> is switched on, only very important notifications, such as when your battery is critically low, will pop up at the top of the screen. All notifications will still be available in the notification list when you display it (by clicking on the clock, or by pressing <keyseq><key>Super</key><key>V</key></keyseq>), and they will start popping up again when you switch <gui>Do Not Disturb</gui> back to off.
fa: هنگام روشن بودن <gui>مزاحم نشوید</gui> تنها آگاهی‌های بسیار مهم چون خالی بودن بخرانی باتری در بالای صفحه ظاهر خواهند شد. همهٔ آگاهی‌ها همچنان در سیاههٔ آگاهی‌ها موجودند (نمایش با زدن روی ساغت یا فشردن <keyseq><key>سوپر</key><key>V</key></keyseq>) و پس از خاموش کردن <gui>مزاحم نشوید</gui> دوباره ظاهر خواهند شد.

note: (itstool) path: section/p
en: You can also disable or re-enable notifications for individual applications from the <gui>Notifications</gui> panel.
fa: هم‌چنین می‌توانید از تابلوی <gui>آگاهی‌ها</gui>، آگاهی‌ها را برای برنامه‌ها به صورت تکی از کار انداخته یا دوباره به کار بیندازید.

note: (itstool) path: section/title
en: Hiding lock screen notifications
fa: نهفتن آگاهی‌های صفحهٔ قفل

note: (itstool) path: section/p
en: When your screen is locked, notifications appear on the lock screen. You can configure the lock screen to hide these notifications for privacy reasons.
fa: هنگام قفل بودن صفحه‌تان، آگاهی‌ها روی صفحهٔ قفل ظاهر خواهند شد. می‌توانید به دلایل محرمانگی، صفحهٔ قفل را برای نهفتن این آگاهی‌ها پیکربندی کنید.

note: (itstool) path: steps/title
en: To switch off notifications when your screen is locked:
fa: برای خاموش کردن آگاهی‌ها هنگام قفل بودن صفحه‌تان:

note: (itstool) path: item/p
en: Switch <gui>Lock Screen Notifications</gui> to off.
fa: وضعیت <gui>آگاهی‌های صفحهٔ قفل</gui> را به خاموش تغییر دهید.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Desktop
fa: میز‌کار

note: (itstool) path: info/desc
en: Work with apps, windows, and workspaces. See your appointments and things that matter in the top bar.
fa: کار با کاره‌ها، پنجره‌ها و فضاهای کاری. قرارهای ملاقات و چیزهای مهم را در نوار بالایی ببینید.

note: (itstool) path: page/title
en: Your desktop
fa: میزکارتان

note: (itstool) path: section/title
en: Customize your desktop
fa: سفارشی‌سازی میزکارتان

note: (itstool) path: section/title
en: Applications and windows
fa: برنامه‌ها و پنجره‌ها

note: (itstool) path: credit/name
en: Philip Withnall
fa: فیلیپ ویت‌نال

note: (itstool) path: page/title
en: Screen time and break reminders
fa: زمان صفحه و یادآورهای استراحت

note: (itstool) path: section/title
en: Screen time
fa: زمان صفحه

note: (itstool) path: section/p
en: If you would like to keep track of how much time you spend on the computer, you can enable screen time recording and, optionally, limits to help you not spend too long per day on the computer. Do this by:
fa: اگر می‌خواهید میزان زمان استفاده‌تان از رایانه ردیابی شود می‌توانید ضبط کردن و در صورت تمایل محدودیت‌های زمان صفحه را به کار انداخته تا به شما در سپری نکردن زمان بیش‌ از حدی در روز پای رایانه کمک کند. این کار را این‌گونه انجام دهید:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Wellbeing</gui> in the sidebar to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>تندرستی</gui> را در نوار کناری بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui>Enable</gui> button under <gui>Screen Time</gui> to enable screen time recording. If a chart is visible on the page then screen time recording is already enabled.
fa: دکمهٔ <gui>به کار انداختن</gui> را زیر <gui>زمان صفحه</gui> را برای به کار انداختن ضبط کردن زمان صفحه بزنید. اگر نموداری روی صفحه نمایان باشد یعنی ضبط کردن صفحه از پیش به کار افتاده.

note: (itstool) path: section/p
en: When screen time recording is enabled, the amount of time you have spent logged in to the computer each day will be stored for the previous few weeks. The times are displayed in the chart, along with averages for days and weeks, allowing you to explore how your screen time varies over time. Use the arrow buttons below the chart to scroll through past weeks, and click on the bar for each day to view its data.
fa: هنگام به کار افتاده بودن ضبط کردن صفحه، مقدار زمانی که هر روز پای رایانه سپری کرده‌اید برای چند هفته ذخیره خواهد شد. زمان‌ها به همراه مینگین‌هایی برای روزها و هفته‌ها در نمودار نشان داده خواهند شد تا بگذارند چگونگی تغییر زمان صفحه‌تان را در طول زمان کشف کنید. برای لغزش از هفتهٔ گذشته از دکمه‌های جهت زیر نمودار استفاده کرده و برای دیدن داده‌های هرروز روی نوار بزنید.

note: (itstool) path: section/p
en: Screen time data is not shared outside this computer, or with other users on this computer, and it’s deleted after a few weeks or if you disable screen time recording.
fa: داده‌های زمان صفحه از رایانه خارج نمی‌شود، با دیگر کاربران رایانه هم‌رسانی نشده و پس از چند هفته یا با گزینش از کار انداختن ضبط کردن زمان صفحه حذف خواهد شد.

note: (itstool) path: section/p
en: If you would like to set yourself a limit on the amount of time you spend on the computer each day, switch <gui>Screen Time Limit</gui> to on and choose a limit as the <gui>Daily Limit</gui>. When this limit is reached, you will receive a notification when you’ve used the computer for that much time each day, and the screen will fade to grayscale.
fa: اگر می‌خواهید برای خودتان محدودیتی روی مقدار زمان سپری شده پای رایانه بگذارید، <gui>محدودیت زمان صفحه</gui> را روشن کرده و محدودیت را به عنوان <gui>محدودیت روزانه</gui> برگزینید. هنگام رسیدن به این محدودیت در هر روز، آگاهی‌ای دریافت کرده و صفحه خاکستری خواهد شد.

note: (itstool) path: section/p
en: Your daily limit is represented as a dashed line on the screen time usage chart.
fa: محدودیت روزانه‌تان به شکل خط‌چین روی نمودار استفادهٔ زمان صفحه نشان داده می‌شود.

note: (itstool) path: section/p
en: It’s recommended to not spend more than 8 hours on the computer each day, and to make time for physical activity around and during those hours. One way to help remind yourself to take physical activity breaks is to enable <link xref="shell-wellbeing#break-reminders">break reminders</link>.
fa: توصیه می‌شود بیش از ۸ ساعت در روز را پای رایانه سپری نکرده و زمانی برای فعّالیت فیزیکی در این ساعت‌ها بگذارید. راهی برای کمک به یادآوری استراحت برای انجام فعّالیت‌های فیزیکی، به کار انداختن <link xref="shell-wellbeing#break-reminders">یادآورهای استراحت</link> است.

note: (itstool) path: section/p
en: If you would like to disable screen time recording, press the <gui>⋮</gui> button above the screen time chart, then press <gui>Disable Screen Time</gui>. This will also disable screen time limits.
fa: اگر می‌خواهید ضبط کردن زمان صفحه را از کار بیندازید، دکمهٔ<gui>⋮</gui> در بالای نمودار زمان صفحه را زده و سپس <gui>از کار انداختن زمان صفحه</gui> را بزنید. این کار محدویت‌های زمان صفحه را نیر از کار خواهد انداخت.

note: (itstool) path: section/title
en: Break reminders
fa: یادآورهای استراحت

note: (itstool) path: section/p
en: If you would like to be periodically reminded to take a break from using the computer, you can enable break reminders. Do this by:
fa: اگر می‌خواهید به صوردت دوره‌ای به شما یادآوری شود که برای استفادهٔ رایانه استراحت کنید، می‌توانید یادآورهای استراحت را به کار بیندازید.  این کار را این‌گونه انجام دهید:

note: (itstool) path: item/p
en: Switch <gui>Eyesight Reminders</gui> or <gui>Movement Reminders</gui> to on.
fa: <gui>یادآورهای بینایی</gui> or <gui>یادآورهای حرکتی</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: section/p
en: When either <gui>Eyesight Reminders</gui> or <gui>Movement Reminders</gui> are switched on, you will receive a notification at a chosen interval to remind you to take a break from using the computer.
fa: وقتی <gui>یادآورهای بینایی</gui> or <gui>یادآورهای حرکتی</gui> روشن باشند در زمان گزیده آگاهی‌ای برای یادآوری استارخت کردن از استفادهٔ رایانه خواهید گرفت.

note: (itstool) path: section/p
en: It is recommended to choose the break intervals so that you take breaks before you get tired, rather than to recover. Frequent breaks help prevent fatigue, eye strain, upper limb problems and backache. You can choose different intervals for short eyesight breaks and for longer movement breaks.
fa: توصیه م‌شود دوره‌های استراخت را به گونه‌ای برگزینید که به جای رفع خستگی، پیش از خسته شدن استراحت کنید. استراحت‌های متناوب از خستگی، فشار چشم، مشکلات اندام فوقانی و کمردرد
    پیشگیری می‌کند. می‌توایند دوره‌های مختلفی را برای استراخت‌های بینایی کوچک و استراخت‌های حرکتی طولانی‌تر برگزینید.

note: (itstool) path: section/p
en: Eyesight breaks are intended to give you a reminder to look away from the screen and focus your eyes on something else. Blink, stretch and change position. Movement breaks are to give you a chance to move around more, for example by walking away from the computer completely to stretch your legs.
fa: استراحت‌های بینایی برای یادآوری به نگاه کردن به دور از صفحه و تمرکز چشم‌هایتان روی چیزی دیگر در نظر گرفته شده‌اند. چشم‌هایتان را ببندید، نرمش کرده و موقعیتتان را تغییر دهید. استراحت‌های حرکتی برای دادن امکان حرکت کردن بیش‌تر به شماست، برای نمونه با دور شدن کامل از رایانه برای نرمش دادن به پاهایتان.

note: (itstool) path: info/desc
en: Check the <gui>Activities</gui> overview or other workspaces.
fa: نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> یا فضاهای کاری دیگر را بررسی کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Find a lost window
fa: یافتن پنجره‌ای گم‌شده

note: (itstool) path: page/p
en: A window on a different workspace, or hidden behind another window, is easily found using the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview:
fa: پنجره‌ای روی فضای کاری دیگر یا نهفته پشت پنجره‌ای دیگر به سادگی با استفاده از نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> پیدا می‌شود:

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview. If the missing window is on the current <link xref="shell-windows#working-with-workspaces">workspace</link>, it will be shown here in thumbnail. Simply click the thumbnail to redisplay the window, or
fa: نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> را بگشایید. اگر پنجرهٔ گم شده روی <link xref="shell-windows#working-with-workspaces">فضای کاری</link> کنونی باشد، در بندانگشتی‌ها نشان داده می‌شود. به سادگی روی بندانگشتی زده تا پنجره دوباره نشان داده شود؛ یا

note: (itstool) path: item/p
en: Click different workspaces in the <link xref="shell-workspaces">workspace selector</link> to try to find your window, or
fa: روی فضای کاری دیگری در <link xref="shell-workspaces">گزینشگر فضای کاری</link> زده تا پنجره‌تان را بیابید؛ یا

note: (itstool) path: item/p
en: Right-click the application in the dash and its open windows will be listed. Click the window in the list to switch to it.
fa: روی برنامه در دش کلیک راست کرده تا پنجره‌های بازش سیاهه شوند. روی پنجره در سیاهه زده تا به آن بروید.

note: (itstool) path: page/p
en: Using the window switcher:
fa: استفاده از تعویضگر پنجره:

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key xref="keyboard-key-super">Super</key><key>Tab</key></keyseq> to display the <link xref="shell-windows-switching">window switcher</link>. Continue to hold down the <key>Super</key> key and press <key>Tab</key> to cycle through the open windows, or <keyseq><key>Shift</key><key>Tab</key> </keyseq> to cycle backwards.
fa: کلیدهای <keyseq><key xref="keyboard-key-super">سوپر</key><key>جهش</key></keyseq> را زده تا <link xref="shell-windows-switching">تعویضگر پنجره</link> نشان داده شود. کلید <key>سوپر</key> را پایین نگه داشته و <key>جهش</key> را برای چرخش از میان پنجره‌های باز یا <keyseq><key>تبدیل</key><key>جهش</key></keyseq> را برا چرخش معکوس بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: If an application has multiple open windows, hold down <key>Super</key> and press <key>`</key> (or the key above <key>Tab</key>) to step through them.
fa: اگر برنامه‌ای چندین پنجرهٔ باز دارد، <key>سوپر</key> را پایین نگه داشته و <key>`</key> (یا کلید بالای <key>جهش</key>) را برای گام برداشتن میانشان بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Double-click or drag a titlebar to maximize or restore a window.
fa: برای بیشینه کردن یا بازکردانی یک پنجره، نوار عنوان را کشیده یا رویش دوبار کلیک کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Maximize and unmaximize a window
fa: بیشینه‌سازی . نابیشینه‌سازی یک پنجره

note: (itstool) path: info/desc
en: Arrange windows in a workspace to help you work more efficiently.
fa: برای کمک به کار بهینه‌تر، پنجره‌ها را در یک فضای کاری مرتّب کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Move and resize windows
fa: جایه‌جایی و تغییر اندازهٔ پنجره‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Press <keyseq><key>Super</key><key>Tab</key></keyseq>.
fa: کلیدهای <keyseq><key>سوپر</key><key>جهش</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Switch between windows
fa: تعویض بین پنجره‌ها

note: (itstool) path: page/p
en: You can see all the running applications that have a graphical user interface in the <em>window switcher</em>. This makes switching between tasks a single-step process and provides a full picture of which applications are running.
fa: می‌توانید تمامی برنامه‌های در حال اجرایی که یک واسط کاربری گرافیکی دارند را در <em>تعویضگر پنجره</em> ببینید. این کار تعویض بین وظایف را فرایندی تک‌گامه کرده و عکسی کامل از برنامه‌های در حال اجرا فراهم می‌کند.

note: (itstool) path: page/p
en: From a workspace:
fa: از یک فضای کاری:

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key xref="keyboard-key-super">Super</key><key>Tab</key></keyseq> to bring up the <gui>window switcher</gui>.
fa: برای بالا آوردن <em>تعویضگر پنجره</em>، <keyseq><key xref="keyboard-key-super">سوپر</key><key>جهش</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key xref="keyboard-key-super">Super</key> to select the next (highlighted) window in the switcher.
fa: برای گزینش پنجرهٔ بعدی (پررنگ شده) در تعویضگر، <key xref="keyboard-key-super">سوپر</key> را رها کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Otherwise, still holding down the <key xref="keyboard-key-super">Super</key> key, press <key>Tab</key> to cycle through the list of open windows, or <keyseq><key>Shift</key><key>Tab</key></keyseq> to cycle backwards.
fa: یا این که در حال که کلید <key xref="keyboard-key-super">سوپر</key> را نگه داشته‌اید، برای چرخش میان سیاههٔ پنجره‌های باز، <key>جهش</key> یا برای چرخش معکوس، <keyseq><key>تبدیل</key><key>جهش</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: page/p
en: You can also use the window list on the bottom bar to access all your open windows and switch between them.
fa: هم‌چنین می‌توانید از سیاههٔ پنجره‌ها در نوار پایینی برای دسترسی به تمامی پنجره‌های بازتان و تعویض میانشان استفاده کنید.

note: (itstool) path: note/p
en: Windows in the window switcher are grouped by application. Previews of applications with multiple windows pop down as you click through. Hold down <key xref="keyboard-key-super">Super</key> and press <key>`</key> (or the key above <key>Tab</key>) to step through the list.
fa: پنجره‌ها در تعویضگر پنجره بر اساس برنامه گروه شده‌اند. پیش‌نماهای برنامه‌هایی با چندین پنجرهٔ هنگام کلیک کردن نشان داده خواهند شد. برای حرکت میان سیاهه، <key xref="keyboard-key-super">سوپر</key> را نگه داشته و <key>`</key> (یا کلید بالای <key>جهش</key>) را بزنید.

note: (itstool) path: page/p
en: You can also move between the application icons in the window switcher with the <key>→</key> or <key>←</key> keys, or select one by clicking it with the mouse.
fa: همچنین می‌توانید با کلیدهای <key>→</key> یا <key>←</key> بین نقشک‌های برنامه‌ها در تعویضگر پنجره جابه‌جا شده یا با کلیک موشی یکی را برگزینید.

note: (itstool) path: page/p
en: Previews of applications with a single window can be displayed with the <key>↓</key> key.
fa: پیش‌نمایش برنامه‌هایی با یک پنجره می‌تواند با کلید <key>↓</key> نشان داده شود.

note: (itstool) path: page/p
en: From the <gui>Activities</gui> overview, click on a <link xref="shell-windows">window</link> to switch to it and leave the overview. If you have multiple <link xref="shell-windows#working-with-workspaces">workspaces</link> open, you can click on each workspace to view the open windows on each workspace.
fa: از نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> روی یک <link xref="shell-windows">پنجره</link> کلیک کرده تا به آن رفته کرده و از نمای کلی خارج شوید. اگر چندین <link xref="shell-windows#working-with-workspaces">فضای کاری</link> باز دارید می‌توانید برای دیدن پنجره‌های باز روی هر فضای کاری، رویش کلیک کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Maximize two windows side-by-side.
fa: دو پنجره را در کنار هم بیشینه می‌کند.

note: (itstool) path: page/title
en: Tile windows
fa: کاشی‌کاری پنجره‌ها

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Windows
fa: پنجره‌‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Move and organize your windows.
fa: پنجرهّایتان را جابه‌جا و سازمان‌دهی کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Windows and workspaces
fa: پنجره‌ها و فضاهای کاری

note: (itstool) path: page/p
en: Like other desktops, the system uses windows to display your running applications. Using both the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and the <em>dash</em>, you can launch new applications and control active windows.
fa: همچون دیگر میزکارها، سامانه از پنجره‌ها برای نمایش برنامه‌های در حال اجرایتان استفاده می کند. می‌توانید با استفاده از <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> یا <em>دش</em> می‌توانید برنامه‌های دید را اجرا کرده و پنجره‌های فعّال را واپایش کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: You can also group your applications together within workspaces. Visit the window and workspace help topics below to better learn how to use these features.
fa: هم‌چنین می‌توانید برنامه‌هایتان را در فضاهای کاری گروه‌بندی کنید. برای آموختن بهتر چگونگی استفاده از ویژگی‌های پنجره و فضای کاری، موضوع‌های راهنمایشان را در زیر ببینید.

note: (itstool) path: section/title
en: Working with windows
fa: کار کردن با پنجره‌‌ها

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Workspaces
fa: فضاهای کاری

note: (itstool) path: section/title
en: Working with workspaces
fa: کار کردن با فضاهای کاری

note: (itstool) path: info/desc
en: Go to the <gui>Activities</gui> overview and drag the window to a different workspace.
fa: به نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui> رفته و پنجره را به فضای کاری دیگری بکشید.

note: (itstool) path: page/title
en: Move a window to a different workspace
fa: جابه‌جایی پنجره‌ای به یک فضای کاری دیگر

note: (itstool) path: steps/title
en: Using the mouse:
fa: با استفاده از موشی:

note: (itstool) path: item/p
en: Press the button at the bottom left of the screen in the window list.
fa: دکمهٔ واقع در پایین سمت راست صفحه در سیاههٔ پنجره‌ها را فشار دهید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click and drag the window towards the bottom right of the screen.
fa: کلیک کرده و پنجره را به پایین چپ صفحه بکشید.

note: (itstool) path: item/p
en: Drop the window onto one of the workspaces in the <em>workspace selector</em> at the right-hand side of the window list. This workspace now contains the window you have dropped.
fa: پنجره را روی یکی از فضاهای کاری در <em>گزینشگر فضای کاری</em> در سمت چپ سیاههٔ پنجره‌ها رها کنید. این فضای کاری اکنون دارای پنجره‌ایست که رها کرده‌اید.

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را بگشایید.

note: (itstool) path: steps/title (itstool) path: list/title
en: Using the keyboard:
fa: با استفاده از صفحه‌کلید:

note: (itstool) path: info/desc
en: Use the workspace selector.
fa: استفاده از گزینشگر فضای کاری.

note: (itstool) path: page/title
en: Switch between workspaces
fa: تعویض بین فضاهای کاری

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the workspace to activate the workspace.
fa: برای فعّال سازی فضای کاری رویش بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Workspaces are a way of grouping windows on your desktop.
fa: فضاهای کاری، روشی برای گروه‌بندی پنجره‌ها روی میزکارتان است.

note: (itstool) path: page/title
en: What is a workspace, and how will it help me?
fa: فضای کاری چیست و چگونه کمکم خواهد کرد؟

note: (itstool) path: page/p
en: Workspaces refer to the grouping of windows on your desktop. You can create multiple workspaces, which act like virtual desktops. Workspaces are meant to reduce clutter and make the desktop easier to navigate.
fa: فضاهای کاری به گروه‌بندی پنجره‌ها روی میزکارتان اشاره دارد. می‌توانید چندین فضای کاری ساخته که چون میزکارهای مجازی عمل می‌کنند. فضاهای کاری برای کاهش شلوغی و آسان‌تر کردن ناوش میزکار هستند.

note: (itstool) path: page/p
en: Workspaces refer to the grouping of windows on your desktop. You can use multiple workspaces, which act like virtual desktops. Workspaces are meant to reduce clutter and make the desktop easier to navigate.
fa: فضاهای کاری به گروه‌بندی پنجره‌ها روی میزکارتان اشاره دارد. می‌توانید از چندین فضای کاری استفاده کرده که چون میزکارهای مجازی عمل می‌کنند. فضاهای کاری برای کاهش شلوغی و آسان‌تر کردن ناوش میزکار هستند.

note: (itstool) path: page/p
en: Workspaces can be used to organize your work. For example, you could have all your communication windows, such as e-mail and your chat program, on one workspace, and the work you are doing on a different workspace. Your music manager could be on a third workspace.
fa: فضاهای کاری می‌توانند برای سازمان‌دهی کارتان استفاده شوند. برای نمونه می‌توانید تمامی پنجره‌های ارتباطیتتان همچون برنامهٔ گپ و رایانامه را روی یک فضای کاری و کاری که در حال انجامش هستید را روی فضای کاری دیگری داشته باشید. مدیر آهنگ‌هایتان می‌تواند روی فضای کاری سومی باشد.

note: (itstool) path: page/p
en: Using workspaces:
fa: استفاده از فضاهای کاری:

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview, you can horizontally navigate between the workspaces.
fa: در نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> می‌توانید به صورت افقی بین فضاهای کاری ناوش کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the button at the bottom left of the screen in the window list, or press the <key xref="keyboard-key-super">Super</key> key to open the <gui>Activities</gui> overview.
fa: روی دکمهٔ پایین سمت راست صفحه در سیاههٔ پنجره‌ها زده یا برای گشودن نمای کلی <gui>فعّالیت‌ها</gui>، کلید <key xref="keyboard-key-super">سوپر</key> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: If more than one workspace is already in use, the <em>workspace selector</em> is shown between the search field and the window list. It will display currently used workspaces plus an empty workspace.
fa: اگر بیش از یک فضای کاری در حال استفاده باشد، <em>گزینشگر فضای کاری</em> بین زمینهٔ جست‌وجو و سیاههٔ پنجره‌ها نشان داده می‌شود. این گزینشگر، فضاهای کاری استفاده شده در حال حاضر را به اضافهٔ یک فضای کاری خالی نشان خواهد داد.

note: (itstool) path: item/p
en: In the bottom right corner, you see four boxes. This is the workspace selector.
fa: در گوشهٔ پایین سمت چپ، چهار جعبه می‌بینید. این گزینشگر فضای کاری است.

note: (itstool) path: item/p
en: To add a workspace, drag and drop a window from an existing workspace onto the empty workspace in the workspace selector. This workspace now contains the window you have dropped, and a new empty workspace will appear next to it.
fa: برای افزودن یک فضای کاری، پنجره‌ای را از یک فضای کاری موجود روی یک فضای کاری خالی در گزینشگر فضای کاری کشیده و رها کنید. اکنون این فضای کاری دارای پنجره‌ایست که رها کرده‌اید و یک فضای کاری خالی در کنارش ظاهر خواهد شد.

note: (itstool) path: item/p
en: Drag and drop a window from your current workspace onto an empty workspace in the workspace selector. This workspace now contains the window you have dropped.
fa: پنجره‌ای را از فضای کاری کنونیتان روی یک فضای کاری خالی در گزینشگر فضای کاری کشیده و رها کنید. اکنون این فضای کاری دارای پنجره‌ایست که رها کرده‌اید.

note: (itstool) path: item/p
en: To remove a workspace, simply close all of its windows or move them to other workspaces.
fa: برای برداشتن یک فضای کاری، به سادگی تمامی پنجره‌هایش را بسته یا به دیگر فضاهای کاری جابه‌جایشان کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: There is always at least one workspace.
fa: همواره لااقل یک فضای کاری موجود است.

[ctx: _]
note: (itstool) path: page/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the file
en: external ref='figures/shell-workspaces.png' md5='b82b93733ba3b043c4e8f506ad9293ed'
fa: external ref='figures/shell-workspaces.png' md5='c22d7b43430f35f6eced140a5b5f654f'

note: (itstool) path: media/p
en: Workspace selector
fa: گزینشگر فضای کاری

note: (itstool) path: info/desc
en: Choose the sound to play for messages, set the alert volume, or disable alert sounds.
fa: گزینش صدای پخش‌شده برای پیام‌ها، تنظیم حجم یا از کار انداختن صداهای هشدار.

note: (itstool) path: page/title
en: Choose or disable the alert sound
fa: گزینش یا از کار انداختن صدای هشدار

note: (itstool) path: page/p
en: Your computer will play a simple alert sound for certain types of messages and events. You can choose different sound clips for alerts, set the alert volume independently of your system volume, or disable alert sounds entirely.
fa: رایانه‌تان برای گونه‌های خاصی از پیام‌ها و رویدادها صدای هشداری ساده پخش خواهد کرد. می‌توانید قطعه‌های صوتی مختلفی را برای هشدارها برگزینید، حجم هشدار را مستفل از حجم صدای سامانه‌تان تنظیم کنید یا صداهای هشدار را کاملاً از کار بیندازید.

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Sound</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>صدا</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Sound</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>صدا</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Sounds</gui> section, click on <gui>Alert Sound</gui>.
fa: در بخش <gui>صداها</gui>، روی <gui>صدای هشدار</gui> بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Troubleshoot problems like having no sound or having poor sound quality.
fa: رفع مشکلاتی چون نداشتن صدا یا کیفیت بد صوتی.

note: (itstool) path: page/title
en: Sound problems
fa: مشکلات صدا

note: (itstool) path: page/p
en: There are a number of ways for sound playback to break on your computer. Which of the topics below best describes the problem you are experiencing?
fa: چندین را ه برای خراب شدن پخش صدا روی رایانه‌تان وجود دارد. کدام موضوع زیر بهتر مشکلتان را وصف می‌کند؟

note: (itstool) path: info/desc
en: Check your audio cables and sound card drivers.
fa: سیم‌های صدا و راه‌انداز کار صدایتان را بررسی کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: I hear crackling or buzzing when sounds are playing
fa: هنگام پخش صدا، تق‌تق یا ویزویز می‌شنوم

note: (itstool) path: page/p
en: If you hear crackling or buzzing when sounds are playing on your computer, you may have a problem with the audio cables or connectors, or a problem with the drivers for the sound card.
fa: اگر هنگام پخش شدت صداها روی رایانه‌تان صدای وزوز یا خش‌خش می‌شنوید ممکن است مشکلی با با سیم‌ها یا فیش‌های صوتی یا با راه‌انداز کارت صدایتان داشته باشید.

note: (itstool) path: item/p
en: Check that the speakers are plugged in correctly.
fa: وصل بودن درست بلندگوها را بررسی کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: If the speakers are not fully plugged in, or if they are plugged into the wrong socket, you might hear a buzzing sound.
fa: اگر بلندگوها کامل وصل نشده باشند یا به فیشی اشتباهی وصل شده باشند، ممکن است صدای وزوز بشنوید.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure the speaker/headphone cable is not damaged.
fa: مطمئن شوید سیم بلندگو یا هدفون آسیب ندیده.

note: (itstool) path: item/p
en: Audio cables and connectors can gradually wear with use. Try plugging the cable or headphones into another audio device (like an MP3 player or a CD player) to check if there is still a crackling sound. If there is, you may need to replace the cable or headphones.
fa: سیم‌های صوتی و فیش‌ها ممکن است با استفادهٔ زیاد خراب شوند. سیم یا هدفون را به افزارهٔ صوتی دیگری (مثل پخش‌کنندهٔ MP3 یا سی‌دی) وصل کرده تا بررسی کنید که هنوز خش‌خش می‌کنند یا نه. در این صورت ممکن است لازم باشد سیم یا هدفون را عوض کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Check if the sound drivers are not very good.
fa: خوب بودن راه‌انداز صدا را بررسی کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Some sound cards do not work very well on Linux because they do not have very good drivers. This problem is more difficult to identify. Try searching for the make and model of your sound card on the internet, plus the search term “Linux”, to see if other people are having the same problem.
fa: ممکن است برخی کارت‌های صدا به خاطر نداشتن راه‌انداز خوب روی لینوکس، خیلی خوب کار نکنند. تشخیص این مشکل دشوارتر است. مدل کارت صدایتان را با عبارت Linux جست‌وجو کرده تا ببینید آیا افراد دیگری نیز همین مشکل را دارند یا نه.

note: (itstool) path: page/title
en: I cannot hear any sounds on the computer
fa: نمی‌توانم هیچ صدایی را روی رایانه بشنوم

note: (itstool) path: section/title
en: Make sure that the sound is not muted
fa: مطئن شوید بی‌صدا نشده است

note: (itstool) path: section/title
en: Check that the speakers are turned on and connected properly
fa: بررسی روشن و وصل بودن درست بلندگوها

note: (itstool) path: section/title
en: Check that the correct sound device is selected
fa: ببرسی کنید افزارهٔ صوتی درست، گزیده شده باشد

note: (itstool) path: section/title
en: Check that the sound card was detected properly
fa: ببرسی کنید که کارت صدا به درستی شناخته شده باشد

note: (itstool) path: info/desc
en: Use an analog or USB microphone and select a default input device.
fa: استفاده از یک میکروفون USB یا آنالوگ و گزینش یک افزارهٔ ورودی پیش‌گزیده.

note: (itstool) path: page/title
en: Use a different microphone
fa: استفاده از میکروفونی دیگر

note: (itstool) path: steps/title
en: Select a default audio input device
fa: یک افزارهٔ ورودی صدای پیش‌گزیده برگزینید

note: (itstool) path: info/desc
en: Connect speakers or headphones and select a default audio output device.
fa: وصل کردن بلندگوها یا هدفون‌ها و گزینش یک افزارهٔ خروجی پیش‌گزیده.

note: (itstool) path: page/title
en: Use different speakers or headphones
fa: استفاده از بلندگوها یا هدفون‌های دیگر

note: (itstool) path: steps/title
en: Select a default audio output device
fa: گزینش یک افزارهٔ خروجی صدای پیش‌گزیده

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Output</gui> section, select the device that you want to use.
fa: در بخش <gui>خروجی</gui>، افزاره‌ای که می‌خواهید استفاده کنید را برگزینید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Set the sound volume for the computer and control the loudness of each application.
fa: تنظیم حجم صدا برای رایانه و واپایش بلندی صدای هر برنامه.

note: (itstool) path: page/title
en: Change the sound volume
fa: تغییر حجم صدا

note: (itstool) path: section/title
en: Changing the sound volume for individual applications
fa: تغییر حجم صدا برای برنامه‌های جداگانه

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Sound</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو <gui>صدا</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Sounds</gui> section, click <gui>Volume Levels</gui>.
fa: در بخش <gui>صداها</gui>، روی <gui>سطح‌های حجم صدا</gui> بزنید.

note: (itstool) path: credit/name
en: Monica Kochofar
fa: مونیکا کوچوفار

note: (itstool) path: info/desc
en: Explains the meanings of the icons located on the right of the top bar.
fa: معنی نقشک‌های جاگرفته در سمت چپ نوار بالا را توضیح می‌دهد.

note: (itstool) path: page/title
en: What do the icons in the top bar mean?
fa: معنی نقشک‌های در نوار بالا چیست؟

note: (itstool) path: page/p
en: This page explains the meaning of icons located on the top right corner of the screen. More specifically, the different variations of the icons provided by the system are described.
fa: این صفحه، معنای نقشک‌های قرارگرفته در گوشهٔ چپ بالای صفحه را توضیح می‌دهد. به طور خاص‌تر، دگرگونه‌های مختلف نقشک‌هایی که توسّط سامانه فراهم شده‌اند، تشریح شده است.

note: (itstool) path: section/title
en: Accessibility icons
fa: نقشک‌های دسترسی‌پذیری

note: (itstool) path: td/p
en: Allows you to quickly toggle various accessibility settings.
fa: می‌گذارد وضعیت تنظیمات دسترس‌پذیری مختلف را به سرعت تغییر دهید.

note: (itstool) path: td/p
en: Indicates the type of click that will happen when using Hover Click.
fa: گونهٔ کلیکی که هنگام استفاده از کلیک شناور رخ می‌دهد را نشان می‌دهد.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about accessibility.
fa: درباره دسترسی‌پذیری بیش‌تر بیاموزید.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about Hover Click.
fa: دربارهٔ کلیک شناور بیش‌تر بدانید.

note: (itstool) path: section/title
en: Audio icons
fa: نقشک‌های صدا

note: (itstool) path: td/p
en: Indicates the volume of the speakers or headphones.
fa: حجم صدای بلندگوها یا هدفون‌ها را نشن می‌دهد.

note: (itstool) path: td/p
en: The speakers or headphones are muted.
fa: بلندگوها یا میکروفون‌ها بی‌صدایند.

note: (itstool) path: td/p
en: Indicates the sensitivity of the microphone.
fa: حسّاسیت میکروفون را نشان می‌دهد.

note: (itstool) path: td/p
en: The microphone is muted.
fa: میکروفون بی‌صداست.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about sound volume.
fa: دربارهٔ حجم صدا بیش‌تر بدانید.

note: (itstool) path: section/title
en: Battery icons
fa: نقشک‌های باتری

note: (itstool) path: td/p
en: Indicates the battery level while the battery is charging.
fa: سطح باتری هنگام شارژ شدن را نشان می‌دهد.

note: (itstool) path: td/p
en: The battery is fully charged and charging.
fa: شارژ باتری پر است و در حال شارژ.

note: (itstool) path: td/p
en: Indicates the battery level while the battery is not charging.
fa: سطح باتری هنگام شارژ نشدن را نشان می‌دهد.

note: (itstool) path: td/p
en: The battery is fully charged and not charging.
fa: شارژ باتری پر است و شارژ نمی‌شود.

note: (itstool) path: td/p
en: Power icon displayed on systems without a battery.
fa: نقشک نیرو روی سامانه‌های بدون باتری نشان داده می‌شود.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about battery status.
fa: دربارهٔ درباره وضعیت باتری بیش‌تر بدانید.

note: (itstool) path: section/title
en: Bluetooth icons
fa: نقشک‌های بلوتوث

note: (itstool) path: td/p
en: Airplane mode is on. Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
fa: حالت هواپیما روشن است. هنگام روشن بودن حالت هواپیما، بلوتوث از کار می‌افتد.

note: (itstool) path: td/p
en: A Bluetooth device is paired and in use. This icon is only shown when there is an active device, not just whenever Bluetooth is enabled.
fa: افزارهٔ بلوتوثی‌ای جفت شده و در حال استفاده است. این نقشک تنها هنگامی نشان داده می‌شود که افزاره‌ای فعّال باشد، نه هر زمانی که بلوتوث به کار افتاده.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about airplane mode.
fa: درباره حالت هواپیما بیش‌تر بیاموزید.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about Bluetooth.
fa: دربارهٔ بلوتوث بیش‌تر بدانید.

note: (itstool) path: section/title
en: Networking icons
fa: نقشک‌های شبکه

note: (itstool) path: table/title
en: Wireless (Wi-Fi) connections
fa: اتّصال بی‌سیم (وای‌فای)

note: (itstool) path: td/p
en: Airplane mode is on. Wireless networking is disabled when airplane mode is on.
fa: حالت هواپیما روشن است. هنگام روشن بودن حالت هواپیما، شبکهٔ بی‌سیم از کار می‌افتد.

note: (itstool) path: td/p
en: Connecting to a wireless network.
fa: وصل شدن به یک شبکهٔ بی‌سیم.

note: (itstool) path: td/p
en: Indicates the strength of a wireless network connection.
fa: قدرت یک اتّصال شبکهٔ بی‌سیم را نشان می‌دهد.

note: (itstool) path: td/p
en: Connected to a wireless network, but there is no signal.
fa: به یک شبکهٔ بی‌سیم وصل شده، ولی سیگنالی وجود ندارد.

note: (itstool) path: td/p
en: Connected to a wireless network. This icon is only shown if the signal strength cannot be determined, such as when connecting to ad hoc networks.
fa: به شبکه‌ای بی‌سیم وصل شده. این نقشک تنها هنگامی نشان داده می‌شود که قدرت سیگنال قابل اندازه‌گیری نباشد، مثل وقتی به شبکه‌های ادهاک وصل می‌شود.

note: (itstool) path: td/p
en: Connected to a wireless network, but there is no route to the internet. This could be due to a misconfiguration of your network, or it could be due to an outage with your internet service provider.
fa: به شبکه‌ای بی‌سیم وصل شده؛ ولی مسیری به اینترنت وجود ندارد. این امر می‌تواند ناشی از پیکربندی بد شبکه‌تان یا قطعی فراهم‌کنندهٔ اینترنتتان باشد.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about wireless networking.
fa: درباره شبکه‌های بی‌سیم بیش‌تر بدانید.

note: (itstool) path: table/title
en: Cellular networking (mobile broadband)
fa: شبکهٔ سلولی (پهن‌باند همراه)

note: (itstool) path: td/p
en: Airplane mode is on. Cellular networking is disabled when airplane mode is on.
fa: حالت هواپیما روشن است. وقتی حالت هواپیما روشن است شبکه تلفن همراه غیرفعال می شود.

note: (itstool) path: td/p
en: Connecting to a cellular network.
fa: وصل شدن به یک شبکهٔ سلّولی.

note: (itstool) path: td/p
en: Indicates the strength of a cellular network connection.
fa: قدرت یک اتّصال شبکهٔ سلّولی را نشان می‌دهد.

note: (itstool) path: td/p
en: Connected to a cellular network, but there is no signal.
fa: به یک شبکهٔ سلّولی وصل شده، ولی سیگنالی وجود ندارد.

note: (itstool) path: td/p
en: Connected to a cellular network. This icon is only shown if the signal strength cannot be determined, such as when connecting over Bluetooth. If the signal strength can be determined, a signal strength icon is shown instead.
fa: به شبکه‌ای سلّولی وصل شده. این نقشک تنها هنگامی نشان داده می‌شود که قدرت سیگنال قابل اندازه‌گیری نباشد، مثل وقتی با بلوتوث وصل شده. اگر قدرت سیگنال قابل اندازه‌گیری باشد، به جایش یک نقشک قدرت سیگنال نشان داده می‌شود.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about cellular networking.
fa: درباره شبکه‌های سلّولی بیش‌تر بدانید.

note: (itstool) path: table/title
en: Wired connections
fa: اتّصال سیمی

note: (itstool) path: td/p
en: Connecting to a wired connection.
fa: وصل شدن به یک شبکهٔ سیمی.

note: (itstool) path: td/p
en: Connected to a wired network.
fa: وصل‌شده به یک شبکهٔ سیمی.

note: (itstool) path: td/p
en: Disconnected from the network.
fa: قطع‌شده از شبکه.

note: (itstool) path: td/p
en: Connected to a wired network, but there is no route to the internet. This could be due to a misconfiguration of your network, or it could be due to an outage with your internet service provider.
fa: به شبکه‌ای سیمی وصل شده؛ ولی مسیری به اینترنت وجود ندارد. این امر می‌تواند ناشی از پیکربندی بد شبکه‌تان یا قطعی فراهم‌کنندهٔ اینترنتتان باشد.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about wired networking.
fa: درباره شبکه‌های سیمی بیش‌تر بدانید.

note: (itstool) path: table/title
en: VPN (virtual private networking)
fa: وی‌پی‌ان (شبکهٔ خصوصی مجازی)

note: (itstool) path: td/p
en: Connecting to a virtual private network.
fa: وصل شدن به یک شبکهٔ خصوصی مجازی.

note: (itstool) path: td/p
en: Connected to a virtual private network.
fa: وصل‌شده به یک شبکهٔ خصوصی مجازی.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about virtual private networks.
fa: دربارهٔ شبکه‌های خصوصی مجازی بیش‌تر بیاموزید.

note: (itstool) path: section/title
en: Other icons
fa: دیگر نقشک‌ها

note: (itstool) path: td/p
en: Indicates the keyboard layout or input method currently in use. Click to select another layout. The keyboard layout menu is only shown if you have multiple input methods configured.
fa: چینش صفحه‌کلید یا روش ورودی مورد استفاده را نشان می‌دهد. برای گزینش چینشی دیگر کلیک کنید. فهرست چینش صفحه‌کلید تنها هنگامی نشان داده می‌شود که چندین روش ورودی را پیکربندی کرده باشید.

note: (itstool) path: td/p
en: An app is currently accessing your location. You can disable location access from the menu.
fa: یک برنامه در حال دسترسی به موقعیت مکانی شما است. از طریق فهرست می توانید دسترسی به مکان را غیرفعال کنید.

note: (itstool) path: td/p
en: Night light has changed the color temperature of the display to reduce eye strain. You can temporarily disable night light from the menu.
fa: نور شب، دمای رنگی نمایشگر را برای کاهش خستگی چشمتان تغییر داده. می‌توانید نور شب را از فهرست به صورت موقّتی از کار بیندازید.

note: (itstool) path: td/p
en: You are currently recording a screencast of your entire screen.
fa: هم‌اکنون دارید تمامی صفحه‌تان را ضبط می‌کنید.

note: (itstool) path: td/p
en: An app is currently sharing the screen or another window.
fa: کاره‌ای دارد صفحه یا پنجره‌ای دیگر را هم‌رسانی می‌کند.

note: (itstool) path: td/p
en: Connecting to a Thunderbolt device, such as a dock.
fa: ورد حال وصل شدن به یک افزارهٔ تاندربولت مثل داک.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about keyboard layouts.
fa: دربارهٔ چینش‌های صفحه‌کلید بیش‌تر بدانید.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about privacy and location services.
fa: دربارهٔ محرمانگی و خدمات مکانی بیش‌تر بیاموزید.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about night light and color temperature.
fa: دربارهٔ نور شب و دمای رنگی بیش‌تر بیاموزید.

note: (itstool) path: p/link
en: Learn more about screenshots and screencasts.
fa: دربارهٔ نماگرفت‌ها و ضبط‌صفحه‌ها بیش‌تر بدانید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Type characters not found on your keyboard, including foreign alphabets, mathematical symbols, emoji, and dingbats.
fa: نوشتن نویسه‌هایی که روی صفحه‌کلیدتان نیستند، شامل الفبای خارجی، نشان‌های ریاضی و دخشه‌های آرایشی.

note: (itstool) path: page/title
en: Enter special characters
fa: ورود نویسه‌های خاص

note: (itstool) path: links/title
en: Methods to enter characters
fa: روش‌های وارد کردن نویسه‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Characters
fa: نویسه‌ها

note: (itstool) path: section/p
en: You can launch <app>Characters</app> from the Activities overview.
fa: مي‌توانید <app>نویسه‌ها</app> را از نمای کلی فعّالیت‌ها بگشایید.

note: (itstool) path: section/title
en: Emoji
fa: ایموجی

note: (itstool) path: steps/title
en: Insert emoji
fa: درج ایموجی

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key>Ctrl</key><key>;</key></keyseq>.
fa: <keyseq><key>مهار</key><key>;</key></keyseq> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Select an emoji to insert.
fa: ایموجی‌ای را برای درج برگزینید.

note: (itstool) path: section/title
en: Compose key
fa: کلید ایجاد

note: (itstool) path: section/p
en: A compose key is a special key that allows you to press multiple keys in a row to get a special character. For example, to type the accented letter <em>é</em>, you can press <key>compose</key> then <key>'</key> then <key>e</key>.
fa: کلید کامپوز یک کلید ویژه است که به شما امکان می دهد چندین کلید را پشت سر هم فشار دهید تا یک کاراکتر خاص را بدست آورید. به عنوان مثال، برای تایپ حرف برجسته <em> é </em>، می توانید <key> compose </key> سپس <key> '</key> سپس <key> e </key> را فشار دهید.

note: (itstool) path: steps/title
en: Define a compose key
fa: تعریف یک کلید ایجاد

note: (itstool) path: item/p
en: In the <gui>Type Special Characters</gui> section, click <gui>Compose Key</gui>.
fa: در بخش <gui>نویسه‌های ویژه</gui>، <gui>کلید ایجاد</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Turn the switch on for the <gui>Compose Key</gui>.
fa: کلید <gui>کلید ایجاد</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: section/title
en: Keyboard layouts
fa: چینش‌های صفحه‌کلید

note: (itstool) path: section/title
en: Input methods
fa: روش‌های ورودی

note: (itstool) path: info/desc
en: Get the most out of GNOME with these handy tips.
fa: با این نکات مفید، بیش‌ترین بهره را از گنوم ببرید.

note: (itstool) path: page/title
en: Tips &amp; tricks
fa: نکته‌ها و ترفندها

note: (itstool) path: page/title
en: Use gestures on touchpads and touchscreens
fa: استفاده از حرکت‌ها روی صفحه‌های لمسی

note: (itstool) path: section/title
en: System-wide gestures
fa: حرکت‌های سامانه‌ای

note: (itstool) path: td/p
en: <em>Open the Activities Overview and Applications View</em>
fa: <em>گشودن نمای کلی فعّالیت‌ها و نمای برنامه‌ها</em>

note: (itstool) path: td/p
en: <em>Switch Workspace</em>
fa: <em>تعویض فضای کاری</em>

note: (itstool) path: td/p
en: <em>Exit from fullscreen</em>
fa: <em>خروج از تمام‌صفحه</em>

note: (itstool) path: td/p
en: <em>Bring up the on-screen keyboard</em>
fa: <em>بالا آوردن صفحه‌کلید روی صفحه</em>

note: (itstool) path: section/title
en: Application gestures
fa: حرکت‌های برنامه

note: (itstool) path: td/p
en: Tap on an item.
fa: روی موردی ضربه بزنید.

note: (itstool) path: td/p
en: Press and hold for a second or two.
fa: زده و یکی دو ثانیه نگه دارید.

note: (itstool) path: td/p
en: <em>Rotate a photo</em>
fa: <em>چرخاندن یک عکس</em>

note: (itstool) path: info/desc
en: How and where to help translate these topics.
fa: مکان و چکونگی کمک به ترجمهٔ این موضوع‌ها.

note: (itstool) path: page/title
en: Participate to improve translations
fa: مشارکت در بهبود ترجمه‌ها

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Users
fa: کاربران

note: (itstool) path: info/desc
en: Add and remove user accounts. Change passwords. Set administrative privileges.
fa: افزودن و برداشتن حساب‌های کاربری. تغییر گذرواژه‌ها. تنظیم مزایای مدیریتی.

note: (itstool) path: page/title
en: User accounts
fa: حساب‌های کاربری

note: (itstool) path: page/p
en: Each person that uses the computer should have a different user account. This allows them to keep their files separate from yours and to choose their own settings. It is also more secure. You can only access a different user account if you know their password.
fa: هرکسی که از رایانه استفاده می‌کند باید حساب کاربری متفاوتی داشته باشد. این کار می‌گذارد پرونده‌هایشان از شما جدا بوده و بتوانند تنظیمات خودتان را برگزینند. این کار امن‌تر نیز هست. تنها می‌توانید در صورت داشتن گذرواژهٔ دیگر کاربران به حساب کاربریشان دسترسی داشته باشید.

note: (itstool) path: section/title
en: Manage user accounts
fa: مدیریت حساب‌های کاربر

note: (itstool) path: section/title
en: Passwords
fa: گذرواژه‌ها

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Privileges
fa: دسترسی‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: User privileges
fa: دسترسی‌های کاربر

note: (itstool) path: info/desc
en: Add new users so that other people can log in to the computer.
fa: کاربران جدید اضافه کنید تا افراد دیگر بتوانند وارد رایانه شوند.

note: (itstool) path: page/title
en: Add a new user account
fa: افزودن یک حساب کاربری جدید

note: (itstool) path: page/p
en: You can add multiple user accounts to your computer. Give one account to each person in your household or company. Every user has their own home folder, documents, and settings.
fa: می‌توانید چندین حساب کاربری به رایانه‌تان افزوده و هر کدام را به یک نفر در خانه یا شرکتتان بدهید. هر کاربر شاخهٔ خانگی، سندها و تنظیمات خودش را دارد.

note: (itstool) path: page/p
en: You need <link xref="user-admin-explain">administrator privileges</link> to add user accounts.
fa: برای افزودن حساب‌های کاربری نیاز به <link xref="user-admin-explain">امتیازهای مدیریتی</link> دارید.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <gui style="button">Unlock</gui> in the top right corner and type in your password when prompted.
fa: در گوشهٔ بالای چپ <gui style="button">قفل‌گشایی</gui> را زده و هنگام اعلان گذرواژه‌تان را بنویسید.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui style="button">Add User...</gui> button under <gui>Other Users</gui> to add a new user account.
fa: برای افزودن حساب کاربری جدید دکمهٔ <gui style="button">افزودن کاربر...</gui> را زیر <gui>Other دیگر کاربران</gui> بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want the new user to have <link xref="user-admin-explain">administrative access</link> to the computer, select <gui>Administrator</gui> for the account type.
fa: اگر می‌خواهید کاربر جدید روی رایانه <link xref="user-admin-explain">دسترسی‌های مدیریتی</link> داشته باشید، <gui>مدیر</gui> را برای گونهٔ حساب برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Administrators can do things like add and delete users, install software and drivers, and change the date and time.
fa: مدیران می‌توانند کارهایی چون افزودن و حذف کاربران،‌نصب نرم‌افزارها و راه‌اندازها و تغییر تاریخ و زمان را انجام دهند.

note: (itstool) path: item/p
en: Enter the new user’s full name. The username will be filled in automatically based on the full name. If you do not like the proposed username, you can change it.
fa: نام کامل کاربر جدید را وارد کنید. نام کاربری به طور خودکار بر پایهٔ نام کامل پر خواهد شد. اگر نام پیشنهادی را دوست ندارید، می‌توانید تغییرش دهید.

note: (itstool) path: media/span
en: generate password
fa: ایجاد گذرواژه

note: (itstool) path: item/p
en: You can choose to set a password for the new user, or let them set it themselves on their first login. If you choose to set the password now, you can press the <gui style="button"><_:media-1/></gui> icon to automatically generate a random password.
fa: می‌توانید برگزینید که برای کاربر جدید گذرواژه تنظیم کرده یا بگذارید خودشان در نخستین ورود تنظیمش کنند. اگر تصمیم گرفتید که اکنون گذرواژه را تنظیم کنید، می‌توانید نقشک <gui style="button"><_:media-1/></gui> را برای تولید خودکار گذرواژه‌ای کاتوره‌ای بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: To connect the user to a network domain, click <gui>Enterprise Login</gui>.
fa: برای وصل کردن کاربر به دامنه‌ای شبکه‌ای، <gui>ورود تجاری</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Add</gui>. When the user has been added, <gui>Parental Controls</gui> and <gui>Language</gui> settings can be adjusted.
fa: <gui>افزودن</gui>را بزنید. هنگامی که کاربر افزوده شد، می‌توان تنظمیات <gui>زبان</gui> و <gui>واپایش‌های والدین</gui> را تنظیم کرد.

note: (itstool) path: page/p
en: If you want to change the password after creating the account, select the account, <gui style="button">Unlock</gui> the panel and press the current password status.
fa: اگر می‌خواهید گذرواژه را پس از ایجاد حساب تغییر دهید حساب را برگزیده، تابلو را <gui style="button">قفل‌گشایی</gui> کرده و وضعیت گذرواژهٔ کنونی را بزنید.

note: (itstool) path: note/p
en: In the <gui>Users</gui> panel, you can click the image next to the user’s name to the right to set an image for the account. This image will be shown in the login window. The system provides some stock photos you can use, or you can select your own or take a picture with your webcam.
fa: برای تنظیم تصویری برای حساب می‌توانید در تابلوی <gui>کاربران</gui> روی تصویر کنار نام کاربر بزنید. این تصویر در پنجرهٔ ورود نشان داده خواهد شد. سامانه چند عکس ثابت فراهم می‌کند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده، عکس خودتان را داده یا با دوربینتان نگاره‌ای بگیرید.

note: (itstool) path: info/desc
en: You can allow users to make changes to the system by giving them administrative privileges.
fa: می‌توانید با دادن امتیازهای مدیریتی به کاربران بگذارید سامانه را تغییر دهند.

note: (itstool) path: page/title
en: Change who has administrative privileges
fa: تغییر افرادی که دسترسی مدیریتی دارند

note: (itstool) path: page/p
en: Administrative privileges are a way of deciding who can make changes to important parts of the system. You can change which users have administrative privileges and which ones do not. They are a good way of keeping your system secure and preventing potentially damaging unauthorized changes.
fa: امتیازهای مدیریتی روشی است برای تعیین کسانی که می‌توانند بخش‌های مهم سامانه را تغییر دهند. می‌توانید کاربرانی که امتیازهای مدیریتی دارند و ندارند را تغییر دهید. این کار رپشی خوب برای تمن نگه داشتن سامانه‌تان و پیش‌گیری از تغییرات تصدیق نشدهٔ آسیب‌زاست.

note: (itstool) path: page/p
en: You need <link xref="user-admin-explain">administrator privileges</link> to change account types.
fa: برای دگرگونی گونهٔ حساب به <link xref="user-admin-explain">امتیازهای مدیریتی</link> نیاز دارید.

note: (itstool) path: item/p
en: Under <gui>Other Users</gui>, select the user whose privileges you want to change.
fa: زیر <gui>دیگر کاربران</gui>، کاربری که می‌خواهید دسترسی‌هایش را تغییر دهید برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Set the <gui>Administrator</gui> switch to on.
fa: گزینهٔ <gui>مدیر</gui> را روی روشن تنظیم کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: The user’s privileges will be changed when they next log in.
fa: امتیازهای کاربر هنگام ورود بعدیش تغییر می‌کند.

note: (itstool) path: note/p
en: The first user account on the system is usually the one that has administrator privileges. This is the user account that was created when you first installed the system.
fa: معمولاً نخستین حساب کاربری روی سامانه امتیازهای مدیریتی دارد. این حساب کاربری هنگام نصب سامانه ایجاد شده.

note: (itstool) path: note/p
en: It is unwise to have too many users with <gui>Administrator</gui> privileges on one system.
fa: نابخردانه است که کاربران زیادی با امتیازهای <gui>مدیر</gui> روی سامانه داشته باشید.

note: (itstool) path: info/desc
en: You need administrative privileges to change important parts of your system.
fa: برای دگرگونی بخش‌های مهم سامانه‌تان نیاز به امتیازهای مدیریتی دارید.

note: (itstool) path: page/title
en: How do administrative privileges work?
fa: امتیازهای مدیریتی چگونه کار می‌کنند؟

note: (itstool) path: page/p
en: As well as the files that <em>you</em> create, your computer has a number of files which are needed by the system for it to work properly. If these important <em>system files</em> are changed incorrectly they can cause various things to break, so they are protected from changes by default. Certain applications also modify important parts of the system, and so are also protected.
fa: افزون بر پرونده‌هایی که <em>شما</em> می‌سازید، رایانه‌تان تعدادی پرونده داشته که برای کار کردن درست سامانه لازمند. اگر این <em>پرونده‌های سامانه‌ای </em> مهم به اشتباه تغییر یابند می‌توانند چیزهای مختلفی را خراب کنند. بنابراین به صورت پیش‌گزیده در برابر دگرگونی محافظت شده‌اند. همچنین برنامه‌هایی خاص می‌توانند بخش‌های مهمی از سامانه را تغییر داده که آن‌ها نیز محافظت شده‌اند.

note: (itstool) path: page/p
en: The way that they are protected is by only allowing users with <em>administrative privileges</em> to change the files or use the applications. In day-to-day use, you will not need to change any system files or use these applications, so by default you do not have administrative privileges.
fa: روش محافظتشان با دادن اجازهٔ تغییر یا استفاده از برنامه‌ها فقط به کاربرانی با <em>امتیازهای مدیریتی</em> است. در استفادهٔ روزمره نیاز به تغییر هیچ پروندهٔ سامانه‌ای یا استفاده از این برنامه‌ها نداشته و بنابراین نیازی به امتیازهای مدیریتی ندارید.

note: (itstool) path: page/p
en: Sometimes you need to use these applications, so you may be able to temporarily get administrative privileges to allow you to make the changes. If an application needs administrative privileges, it will ask for your password. For example, if you want to install some new software, the software installer (package manager) will ask for your administrator password so it can add the new application to the system. Once it has finished, your administrative privileges will be taken away again.
fa: گاهی لازم است از این برنامه‌ها استفاده کنید. پس می‌توانید به طور موقّتی امتیازهای مدیریتی را گرفته تا بتوانید تغییراتی ایجاد کنید. اگر برنامه‌ای امتیازهای مدیریتی بخواهد، گذرواژه‌تان را خواهد پرسید. برای نمونه اگر بخواهید نرم‌افزار جدیدی نصب کنید، نصب‌کنندهٔ نرم‌افزار (مدیر بسته) برای این که بتواند برنامهٔ جدید را به سامانه بیفزاید درخواست گذرواژه خواهد کرد. پس از پایان این کار، دوباره امتیازهای مدیریتیتان گرفته خواهد شد.

note: (itstool) path: page/p
en: Administrative privileges are associated with your user account. <gui>Administrator</gui> users are allowed to have these privileges while <gui>Standard</gui> users are not. Without administrative privileges you will not be able to install software. Some user accounts (for example, the “root” account) have permanent administrative privileges. You should not use administrative privileges all of the time, because you might accidentally change something you did not intend to (like delete a needed system file, for example).
fa: امتیازهای مدیریتی با حساب کاربریتان عجین شده است. کاربران <gui>مدیر</gui> اجازهٔ داشتن چنین امتیازهایی را داشته، در حالی که کاربران <gui>استاندارد</gui> ندارند. بدون امتیازهای مدیریتی قادر نخواهید بود نرم‌افزار نصب کنید. برخی حساب‌های کاربری (چون حساب root) امتیازهای مدیریتی همیشگی دارند. نباید همیشه از امتیازهای مدیریتی استفاده کنید،‌چرا که ممکن است به اشتباه چیزی را که نمی‌خواستید تغییر دهید (چون حذف یک پروندهٔ‌ سامانه‌ای ضروری).

note: (itstool) path: page/p
en: In summary, administrative privileges allow you to change important parts of your system when needed, but prevent you from doing it accidentally.
fa: به طور خلاصه امتیازهای مدیریتی می‌گذارند بخش‌های مهم سامانه‌تان را هنگام نیاز تغییر داده، ولی از انجام تصادفیش جلوگیری می‌کنند)

note: (itstool) path: note/title
en: What does “superuser” mean?
fa: معنی «ابرکاربر» چیست؟

note: (itstool) path: note/p
en: A user with administrative privileges is sometimes called a <em>superuser</em>. This is simply because that user has more privileges than normal users. You might see people discussing things like <cmd>su</cmd> and <cmd>sudo</cmd>; these are programs for temporarily giving you “superuser” (administrative) privileges.
fa: کاربری با امتیازهای مدیریتی گاهی <em>ابَرکاربر</em> نامیده می‌شود. به این خاطر که امتیازهای بیش‌تری از کاربران عادی دارد. ممکن است ببینید افرادی در بارهٔ چیزهایی چون <cmd>su</cmd> و <cmd>sudo</cmd> صحبت می‌کنند. این‌ها برنامه‌هایی برای دادن موقّتی امیتازهای «ابَرکاربر» (مدیریتی) هستند.

note: (itstool) path: section/title
en: Why are administrative privileges useful?
fa: چرا دسترسی‌های مدیریتی مفیدند؟

note: (itstool) path: section/p
en: Requiring users to have administrative privileges before important system changes are made is useful because it helps to prevent your system from being broken, intentionally or unintentionally.
fa: نیاز به داشتن امتیازهای مدیریتی پیش از انجام دگرگونی‌های سامانه‌ای مهم مفید است چرا که به پیشگیری از خراب شدن عمدی یا غیرعمدی سامانه‌تان کمک می‌کند.

note: (itstool) path: section/p
en: If you had administrative privileges all of the time, you might accidentally change an important file, or run an application which changes something important by mistake. Only getting administrative privileges temporarily, when you need them, reduces the risk of these mistakes happening.
fa: اگر همیشه امتیازهای مدیریتی داشته باشید ممکن است به صورت تصادفی پرونده‌های مهم را تغییر داده یا برنامه‌ای را که چیزی مهم را تغییر می‌دهد به طور تصادفی اجرا کنید. گرفتن امتیازهای مدیریتی موقّتی تنها هنگام نیاز، خطر رخ دادن این اشتباه‌ها را می‌کاهد.

note: (itstool) path: section/p
en: Only certain trusted users should be allowed to have administrative privileges. This prevents other users from messing with the computer and doing things like uninstalling applications that you need, installing applications that you don’t want, or changing important files. This is useful from a security standpoint.
fa: تنها کاربران مورد اطمینان مشخّصی باید اجازهٔ داشتن امتیازهای مدیریتی را داشته باشند. این کار از درگیر شدن دیگر کاربران با رایانه و انجام کارهایی چون حذف نصب برنامه‌هایی که نیاز دارید، نصب برنامه‌هایی که نمی‌خواهید یا تغییر پرونده‌های مهم جلوگیری می‌کند. چنین کاری از دیدگاه امنیتی مفید است.

note: (itstool) path: info/desc
en: You can do some things, like installing applications, only if you have administrative privileges.
fa: برخی کارها چون نصب برنامه تنها در صورت داشتن امتیازهای مدیریتی ممکن است.

note: (itstool) path: page/title
en: Problems caused by administrative restrictions
fa: مشکلات ایجاد شده به دست محدودیت‌های مدیریتی

note: (itstool) path: page/p
en: You may experience a few problems if you do not have <link xref="user-admin-explain">administrative privileges</link>. Some tasks require administrative privileges in order to work, such as:
fa: اگر <link xref="user-admin-explain">امتیازهای مدیریتی</link> نداشته باشید ممکن است به مشکلاتی بخورید. برخی وظایف برای کار نیازمند امتیازهای مدیریتی هستند. چون:

note: (itstool) path: item/p
en: connecting to networks or wireless networks,
fa: وصل شدن به شبکه‌های سیمی یا بی‌سیم،

note: (itstool) path: item/p
en: viewing the contents of a different disk partition (for example, a Windows partition), or
fa: دیدن محتوای افراز دیسکی متفاوت (برای نمونه افراز ویندوز) یا

note: (itstool) path: item/p
en: installing new applications.
fa: نصب برنامه‌های جدید.

note: (itstool) path: page/p
en: You can <link xref="user-admin-change">change who has administrative privileges</link>.
fa: می‌توانید <link xref="user-admin-change">افراد دارای امتیازهای مدیریتی را تغییر دهید</link>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Set up automatic login for when you switch on your computer.
fa: برپایی ورود خودکار برای زمان روشن کردن رایانه‌تان.

note: (itstool) path: page/title
en: Log in automatically
fa: ورود خودکار

note: (itstool) path: page/p
en: You can change your settings so that you are automatically logged in to your account when you start up your computer:
fa: می توانید تنظیماتتان را عوض کنید تا هنگام روشن کردن رایانه‌تان به طور خودکار وارد حساب کاربریتان شوید:

note: (itstool) path: item/p
en: If it is a different user account that you want to log into automatically, select the account under <gui>Other Users</gui>.
fa: اگر می‌خواهید به طور خودکار وارد حسابی دیگر شوید حساب مورد نظر را زیر <gui>دیگر کاربران</gui> برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Switch the <gui>Automatic Login</gui> switch to on.
fa: کلید <gui>ورود خودکار</gui> را روشن کنید.

note: (itstool) path: page/p
en: When you next start up your computer, you will be logged in automatically. If you have this option enabled, you will not need to type in your password to log in to your account which means that if someone else starts up your computer, they will be able to access your account and your personal data including your files and browser history.
fa: دفعهٔ بعدی که رایانه‌تان را روشن می‌کنید، به طور خودکار وارد خواهید شد. اگر این گزینه را به کار بیندازید، نیازی به ورود گذرواژه برای ورود به حسابتان نخواهد بود که یعنی اگر کسی دیگر رایانه‌تان را روشن کند، می‌تواند به حساب و داده‌های شخصیتان از جمله تاریخچهٔ مرورگر و پرونده‌هایتان دسترسی داشته باشد.

note: (itstool) path: note/p
en: If your account type is <em>Standard</em>, you cannot change this setting. Contact your system administrator who can change this setting for you.
fa: اگر گونهٔ حسابتان <em>استاندارد</em> باشد نمی‌توانید این تنظیم را تغییر دهید. با مدیر سامانه‌تان که می‌تواند این تنظیم را برایتان تغییر دهد تماس بگیرید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Keep your account secure by changing your password often in your account settings.
fa: امن نگه داشتن حسابتان با تغییر دادن دوره‌ای گذرواژه‌تان در تنظیمات حسابتان.

note: (itstool) path: page/title
en: Change your password
fa: تغییر گذرواژه‌تان

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Change</gui>.
fa: روی <gui>تغییر</gui> کلیک کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Add your photo to the login and user screens.
fa: افزودن عکستان به صفحه‌های کاربری و ورود.

note: (itstool) path: page/title
en: Change your login screen photo
fa: تغییر عکس صفحهٔ ورودتان

note: (itstool) path: info/desc
en: Remove users that no longer use your computer.
fa: کاربرانی را که دیگر از رایانه‌تان استفاده نمی‌کنند بردارید.

note: (itstool) path: page/title
en: Delete a user account
fa: حذف یک حساب کاربری

note: (itstool) path: page/p
en: You need <link xref="user-admin-explain">administrator privileges</link> to delete user accounts.
fa: برای حذف حساب‌های کاربری نیاز به <link xref="user-admin-explain">امتیازهای مدیریتی</link> دارید.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <gui style="button">Remove User...</gui> button to delete that user account.
fa: برای حذف حساب کاربری، دکمهٔ <gui style="button">برداشتن کاربر...</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Use longer, more complicated passwords.
fa: از گذرواژه‌های بلندتر و پیچیده‌تر استفاده کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Choose a secure password
fa: گزینش گذرواژه‌ای امن

note: (itstool) path: note/p
en: Make your passwords easy enough for you to remember, but very difficult for others (including computer programs) to guess.
fa: گذرواژه‌هایتان را به گونه‌ای بسازید که به خاطر سپردن برای خودتان به قدر کافی ساده، ولی حدس برای دیگران (شامل برنامه‌های رایانه‌ای) سخت باشد.

note: (itstool) path: page/p
en: Choosing a good password will help to keep your computer safe. If your password is easy to guess, someone may figure it out and gain access to your personal information.
fa: برگزیدن کلمه عبور خوب به ایمن بودن رایانه شما کمک می کند. اگر حدس زدن کلمه ورود شما آسان باشد، ممکن است کسی آن را کشف کند و به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند.

note: (itstool) path: page/p
en: People could even use computers to systematically try to guess your password, so even one that would be difficult for a human to guess might be extremely easy for a computer program to crack. Here are some tips for choosing a good password:
fa: افراد برای حدس گذرواژه‌تان حتا از رایانه استفاده می‌کنند. پس با این که شاید گذرواژه‌ای برای حدس انسان‌ها دشوار باشد، ممکن است نفوذ به آن برای یک برنامهٔ رایانه‌ای بسیار آسان باشد. این‌جا تعدادی راهنما برای گزینش یک گذرواژهٔ خوب وجود دارد:

note: (itstool) path: item/p
en: Use a mixture of upper-case and lower-case letters, numbers, symbols and spaces in the password. This makes it more difficult to guess; there are more symbols from which to choose, meaning more possible passwords that someone would have to check when trying to guess yours.
fa: در گذرواژه از ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد، علامت‌ها و فاصله‌ها استفاده کنید. این کار حدسش را دشوارتر می‌کند. هرچه علامت‌هایی که از میانشان می‌گزینید بیش‌تر باشد، حالت‌هایی که ممکن است کسی هنگام حدس گذرواژه‌تان بررسیش کند، بیش‌تر می‌شود.

note: (itstool) path: note/p
en: A good method for choosing a password is to take the first letter of each word in a phrase that you can remember. The phrase could be the name of a movie, a book, a song or an album. For example, “Flatland: A Romance of Many Dimensions” would become F:ARoMD or faromd or f: aromd.
fa: روشی خوب برای گزینش یک گذرواژه، گرفتن حرف نخست هر واژه در عبارتی است که می‌توانید به خاطر بسپارید. عبارت می‌تواند از یک فیلم، کتاب، شعر یا ضرب‌المثل باشد. برای نمونه «ای بی‌خبر بکوش که صاحب‌خبر شوی» می‌شود ABkhBkSkhSh یا EbbKss و….

note: (itstool) path: item/p
en: Make your password as long as possible. The more characters it contains, the longer it should take for a person or computer to guess it.
fa: گذرواژه‌تان را تا جای ممکن طولانی کنید. هرچه تعداد نویسه‌ّایش بیش‌تر باشد، حدسش برای افراد یا رایانه‌ها دشوارتر خواهد بود.

note: (itstool) path: item/p
en: Do not use any words that appear in a standard dictionary in any language. Password crackers will try these first. The most common password is “password” — people can guess passwords like this very quickly!
fa: از هیج واژه‌ای که در یک واژه‌نامهٔ استاندارد پیدا می‌شود استفاده نکنید. نفوذگران گذروازه، ابتدا این‌ها را می‌آزمایند. مرسوم‌ترین گذرواژه password است — افزاد می‌توانند گذراوژه‌هایی مثل این را به سرعت حدس بزنند!

note: (itstool) path: item/p
en: Do not use any personal information such as a date, license plate number, or any family member’s name.
fa: از هیچ اطّلاعات شخصی‌ای مانند تاریخ‌ها، شمارهٔ پلاک یا نام اعضای خانواده استفاده نکنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Do not use any nouns.
fa: از هیچ نامی استفاده نکنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Choose a password that can be typed quickly, to decrease the chances of someone being able to make out what you have typed if they happen to be watching you.
fa: گذرواژه‌ای برگزینید که بتوانید به سرعت بنویسیدش تا احتمال فهمیدنش از سوی کسی که هنگام نوشتنش، می‌بیندتان را کاهش دهید.

note: (itstool) path: note/p
en: Never write your passwords down anywhere. They can be easily found!
fa: هرگز گذرواژه‌تان را جایی ننویسید. می‌تواند به راحتی پیدا شود!

note: (itstool) path: item/p
en: Use different passwords for different things.
fa: برای چیزهای مختلف، از گذرواژه‌های مختلفی استفاده کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Use different passwords for different accounts.
fa: برای حساب‌های مختلف، گذرواژه‌های مختلفی استفاده کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: If you use the same password for all of your accounts, anyone who guesses it will be able to access all of your accounts immediately.
fa: اگر برای تمامی حساب‌هایتان، از گذرواژه‌ای یکسان استفاده کنید، هرکسی که حدسش بزند، قادر است در لحظه به تمامی حساب‌هایتان دسترسی پیدا کند.

note: (itstool) path: item/p
en: It can be difficult to remember lots of passwords, however. Though not as secure as using a different passwords for everything, it may be easier to use the same one for things that do not matter (like websites), and different ones for important things (like your online banking account and your email).
fa: می تواند به خاطر سپردن تعداد زیادی رمز عبور دشوار باشد. اگرچه به اندازه استفاده از رمزهای عبور متفاوت برای همه موارد ایمن نیست، اما ممکن است استفاده از همان رمز عبور یکسان برای چیزهایی که مهم نیستند (مانند وب سایت ها) و موارد مختلف (مانند حساب بانکی برخط و ایمیل خود) از آنها آسان تر باشد.

note: (itstool) path: item/p
en: Change your passwords regularly.
fa: گذرواژه‌هایتان را به صورت دوره‌ای عوض کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: You might not have the right codecs installed, or the DVD might be the wrong region.
fa: ممکن است رمزینه‌های درست را نصب نداشته باشید یا دی‌وی‌دی برای ناحیهٔ اشتباهی باشد.

note: (itstool) path: page/title
en: Why won’t DVDs play?
fa: چرا دی‌وی‌دی‌ها پخش نمی‌شوند؟

note: (itstool) path: page/p
en: If you insert a DVD into your computer and it doesn’t play, you may not have the right DVD <em>codecs</em> installed, or the DVD might be from a different <em>region</em>.
fa: اگر DVD را در رایانه خود وارد می‌کنید و پخش نمی‌شود، ممکن است <em>کدک</em>‌های DVD درستی را نصب نکردید، یا ممکن است DVD از <em>ناحیه</em> دیگری باشد.

note: (itstool) path: section/title
en: Installing the right codecs for DVD playback
fa: نصب رمزینه‌های درست برای پخش دی‌وی‌دی

note: (itstool) path: section/title
en: Checking the DVD region
fa: بررسی ناحیهٔ دی‌وی‌دی

note: (itstool) path: info/desc
en: Check that they have the right video codecs installed.
fa: بررسی کنید که رمزینه‌های ویدیویی درست را نصب کرده باشند.

note: (itstool) path: page/title
en: Other people can’t play the videos I made
fa: دیگران نمی‌توانند ویدیوهایی که ساخته‌ام را پخش کنند

note: (itstool) path: item/p
en: Open <app>Files</app> from the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview.
fa: از نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> <app>پرونده‌ها</app> را بگشایید.

note: (itstool) path: item/p
en: Right-click on the video file and select <gui>Properties</gui>.
fa: روی پروندهٔ ویدیوی کلیک راست کرده و <gui>ویژگی‌ها</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: item/p
en: Go to the <gui>Audio/Video</gui> or <gui>Video</gui> tab and look at which <gui>Codec</gui> are listed under <gui>Video</gui> and <gui>Audio</gui> (if the video also has audio).
fa: به زبانهٔ <gui>صوت و تصویر</gui> یا <gui>ویدیو</gui> رفته و ببنید چه <gui>رمزینه</gui>ای زیر <gui>ویدیو</gui> و <gui>صدا</gui> سیاهه شده (اگر ویدیو صدا هم دارد).

note: (itstool) path: info/desc
en: Switch the Wacom tablet between left-handed and right-handed orientation.
fa: وضعیت رایانک وکوم را بین جهت‌های چپ‌دست و راست‌دست تغییر دهید.

note: (itstool) path: page/title
en: Use the tablet with your left or your right hand
fa: استفاده از رایانک با دست راست یا چپتان

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Wacom Tablet</gui>.
fa: نمای کلی <gui xref="shell-introduction#activities">فعّالیت‌ها</gui> را گشوده و شروع به نوشتن <gui>رایانک وکوم</gui> کنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Wacom Tablet</gui> to open the panel.
fa: برای گشودن تابلو، بر روی <gui>رایانک وکوم</gui> کلیک کنید.

note: (itstool) path: note/p
en: If no tablet is detected, you’ll be asked to <gui>Please plug in or turn on your Wacom tablet</gui>. Click <gui>Bluetooth</gui> in the sidebar to connect a wireless tablet.
fa: اگر رایانک تشخیص داده نشود، خواسته می‌شود <gui>لطفاً رایانک وکومتان را وصل یا روشن کنید</gui>. برای وصل شدن به رایانکی بی‌سیم، <gui>بلوتوث</gui> را در نوار کناری بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: Set the <gui>Left Hand Orientation</gui> switch to on.
fa: گزینهٔ <gui>جهت دست چپ</gui> را روی روشن تنظیم کنید.

note: (itstool) path: info/desc
en: Assign functions to the hardware buttons on the graphics tablet.
fa: کارایی‌ها را به دکمه‌های سخت‌افزاری روی رایانک گرافیکی تخصیص دهید.

note: (itstool) path: page/title
en: Map the tablet buttons
fa: نگاشت دکمه‌های رایانک

note: (itstool) path: page/p
en: The hardware buttons on a tablet can be configured for various functions.
fa: دکمه‌های سخت‌افزاری روی رایانک می‌توانند برای کارهای مختفی پیکربندی شوند.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Map Buttons</gui>.
fa: <gui>نگاشت دکمه‌ها</gui> را بزنید.

note: (itstool) path: item/p
en: An on screen display shows the layout of the tablet's buttons. Press each button on the tablet and choose one of these functions:
fa: چینش دکمه‌های رایانک روی صفحه نشان داده می‌شود. هر دکمه‌ای روی رایانک را فشرده و یکی از این کارها را برگزینید:

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>App defined</gui>
fa: <gui>تعریف شده به دست کاره</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Show on-screen help</gui>
fa: <gui>نمایش راهنمای روی صفحه</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Switch monitor</gui>
fa: <gui>تعویض نمایشگر</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: <gui>Send keystroke</gui>
fa: <gui>فرستادن دنبالهٔ کلید</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Done</gui> when each button is configured, and press <key>Esc</key> to exit.
fa: هنگام پیکربندی شدن تمامی دکمه‌ها، <gui>انجام شد</gui> را زده و برای خروج <key>گریز</key> را بزنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Set the Wacom tablet’s tracking mode
fa: تنظیم حالت ردیابی رایانک وکوم

note: (itstool) path: page/title
en: Choose a monitor
fa: گزینش یک نمایشگر

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Map to Monitor</gui> and select the monitor you wish to receive input from your graphics tablet, or choose <gui>All Displays</gui>.
fa: روی <gui>نگاشت به نمایشگر</gui> زده و نمایشگر مورد نظر را برای دریافت ورودی از رایانک گرافیکیتان برگزیده یا<gui>همهٔ نمایشگرها</gui> را برگزینید.

note: (itstool) path: note/p
en: Only the monitors that are configured will be selectable.
fa: فقط نمایشگرهایی که پیکربندی شده اند قابل برگزیدن هستند.

note: (itstool) path: info/desc
en: Define the button functions and pressure feel of the Wacom stylus.
fa: عملکرد و فشار فشار قلم وکوم را مشخص کنید.

note: (itstool) path: page/title
en: Configure the stylus
fa: پیکربندی قلم

note: (itstool) path: note/p
en: If no stylus is detected, you’ll be asked to <gui>Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it</gui>.
fa: اگر قلم تشخیص داده نشود، از شما خواسته می شود <gui>لطفاً قلم خود را به نزدیکی رایانک ببرید تا پیکربندی شود </gui>.

note: (itstool) path: credit/name
en: Peter Hutterer
fa: پیتر هاترر

note: (itstool) path: page/title
en: Why is my tablet unknown?
fa: چرا رایانکم ناشناخته است؟

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Wacom
fa: وکوم

note: (itstool) path: info/desc
en: Configure your Wacom graphics tablet, including the tracking mode and which monitor it is mapped to.
fa: رایانک گرافیکی وکومتان را پیکربندی کنید، از جمله حالت ردیابی و این که روی کدام نمایشگر نگاشت شده.

note: (itstool) path: page/title
en: Wacom Graphics Tablet
fa: رایانک گرافیکی وکوم
