gnome-user-docs master - en to tr translation catalogue (148 entries)

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
tr: Bu çalışma <_:link-1/> ile lisanslanmıştır.

note: (itstool) path: page/title
en: Adjust the contrast
tr: Karşıtlığı ayarla

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: table/title (itstool) path: links/title
en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

note: (itstool) path: section/title
en: Visual impairments
tr: Görme bozuklukları

note: (itstool) path: links/title
en: Blindness
tr: Körlük

note: (itstool) path: links/title
en: Low vision
tr: Az görme

note: (itstool) path: links/title
en: Color-blindness
tr: Renk körlüğü

note: (itstool) path: links/title
en: Other topics
tr: Diğer konular

note: (itstool) path: section/title
en: Hearing impairments
tr: İşitme bozuklukları

note: (itstool) path: section/title
en: Mobility impairments
tr: Hareket bozuklukları

note: (itstool) path: links/title
en: Mouse movement
tr: Fare hareketleri

note: (itstool) path: links/title
en: Clicking and dragging
tr: Tıklama ve sürükleme

note: (itstool) path: links/title
en: Keyboard use
tr: Klavye kullanımı

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Accounts
tr: Hesaplar

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Backups
tr: Yedekler

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Bluetooth problems
tr: Bluetooth sorunları

note: (itstool) path: page/title
en: Date &amp; time
tr: Tarih ve saat

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Color
tr: Renk

note: (itstool) path: page/title
en: Color management
tr: Renk yönetimi

note: (itstool) path: section/title
en: Color profiles
tr: Renk profilleri

note: (itstool) path: section/title
en: Calibration
tr: Kalibrasyon

note: (itstool) path: item/title
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Disks
tr: Diskler

note: (itstool) path: page/title
en: Disks &amp; storage
tr: Disk ve depolama

note: (itstool) path: section/title
en: Types of devices and media
tr: Aygıt ve ortam türleri

note: (itstool) path: item/title
en: Audio discs
tr: Ses diskleri

note: (itstool) path: item/title
en: Video discs
tr: Video diskleri

note: (itstool) path: item/title
en: Blank discs
tr: Boş diskler

note: (itstool) path: item/title
en: Cameras and photos
tr: Kameralar ve fotoğraflar

note: (itstool) path: item/title
en: Music players
tr: Müzik oynatıcılar

note: (itstool) path: item/title
en: E-book readers
tr: E-kitap okuyucular

note: (itstool) path: item/title
en: Software
tr: Yazılım

note: (itstool) path: info/desc
en: Manage and organize files with the file manager.
tr: Dosya yöneticisi ile dosyaları yönetin ve düzenleyin.

note: (itstool) path: page/title
en: Browse files and folders
tr: Dosyalara ve klasörlere göz at

note: (itstool) path: steps/title
en: Copy and paste files
tr: Dosyaları kopyala ve yapıştır

note: (itstool) path: page/title
en: Hide a file
tr: Bir dosyayı gizle

note: (itstool) path: section/title
en: Show all hidden files
tr: Tüm gizli dosyaları göster

note: (itstool) path: section/title
en: Unhide a file
tr: Bir dosyayı gizli olmaktan çıkar

note: (itstool) path: page/title
en: Find a lost file
tr: Kayıp bir dosyayı bul

note: (itstool) path: page/title
en: Open files with other applications
tr: Dosyaları diğer uygulamalarla aç

note: (itstool) path: section/title
en: Change the default application
tr: Öntanımlı uygulamayı değiştir

note: (itstool) path: page/title
en: Preview files and folders
tr: Dosyaları ve klasörleri ön izle

note: (itstool) path: page/title
en: Recover a file from the Trash
tr: Bir dosyayı Çöp Kutusundan geri getir

note: (itstool) path: page/title
en: Safely remove an external drive
tr: Dış sürücüyü güvenle kaldır

note: (itstool) path: page/title
en: Rename a file or folder
tr: Bir dosyayı veya klasörü yeniden adlandır

note: (itstool) path: section/title
en: Common problems
tr: Ortak sorunlar

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Search
tr: Arama

note: (itstool) path: page/title
en: Search for files
tr: Dosyaları ara

note: (itstool) path: steps/title (itstool) path: td/p
en: Search
tr: Ara

note: (itstool) path: section/title
en: Customize files search
tr: Dosya aramayı özelleştir

note: (itstool) path: page/p
en: For example:
tr: Örneğin:

note: (itstool) path: example/p
en: <file>Invoice.*</file>
tr: <file>Fatura.*</file>

note: (itstool) path: example/p
en: <file>Vacation-???.jpg</file>
tr: <file>Tatil-???.jpg</file>

note: (itstool) path: example/p
en: <file>Vacation-???-edited.jpg</file>
tr: <file>Tatil-???-duzenlendi.jpg</file>

note: (itstool) path: page/title
en: Share files by email
tr: Dosyaları e-postayla paylaş

note: (itstool) path: section/title
en: List view
tr: Liste görünümü

note: (itstool) path: section/title
en: Ways of sorting files
tr: Dosyaları sıralama yolları

note: (itstool) path: item/title
en: Last Modified
tr: Son Değiştirilme

note: (itstool) path: item/title (itstool) path: title/gui
en: Size
tr: Boyut

note: (itstool) path: item/title (itstool) path: title/gui
en: Type
tr: Tür

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Files
tr: Dosyalar

note: (itstool) path: info/desc
en: Find and manage your files, whether on your computer, on the internet, or in backups.
tr: Bilgisayarınızda, internette veya yedeklerdeki dosyalarınızı bulun ve yönetin.

note: (itstool) path: page/title
en: Files, folders &amp; search
tr: Dosyalar, klasörler ve arama

note: (itstool) path: section/title
en: Common tasks
tr: Ortak görevler

note: (itstool) path: section/title
en: More file-related tasks
tr: Daha çok dosya ilişkili görev

note: (itstool) path: section/title
en: Removable drives and external disks
tr: Çıkarılabilir sürücüler ve dış diskler

note: (itstool) path: section/title
en: Backing up
tr: Yedekleme

note: (itstool) path: section/title
en: Tips and questions
tr: İpuçları ve sorular

note: (itstool) path: info/desc
en: How and where to report problems with these help topics.
tr: Bu yardım konularıyla ilgili sorunları nasıl ve nereye bildirebilirsiniz.

note: (itstool) path: page/title
en: Participate to improve this guide
tr: Bu kılavuzu iyileştirmek için katılın

note: (itstool) path: section/title
en: Submit an issue
tr: Hata raporla

note: (itstool) path: section/title
en: Contact us
tr: Bize Ulaşın

note: (itstool) path: page/title
en: What is GNOME Classic?
tr: GNOME Klasik Nedir?

note: (itstool) path: media/span
en: settings
tr: ayarlar

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key>.
tr: <key>Enter</key> tuşuna bas.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Hardware
tr: Donanım

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Problems
tr: Sorunlar

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Hardware problems
tr: Donanım sorunları

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: GNOME Help
tr: GNOME Yardım

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: GNOME Help
tr: GNOME Yardım

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Help
tr: Yardım

note: (itstool) path: page/title
en: GNOME Help
tr: GNOME Yardım

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Tab</key> and
tr: <key>Tab</key> ve

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key>Arrow keys</keyseq>
tr: <keyseq><key>Shift</key>Ok tuşları</keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Space</key>
tr: <key>Boşluk</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Space</key></keyseq>
tr: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Boşluk</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>F10</key></keyseq> or
tr: <keyseq><key>Shift</key><key>F10</key></keyseq> ya da

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Alt</key><key>Space</key></keyseq>
tr: <keyseq><key>Alt</key><key>Boşluk</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <_:media-2/> or <key>Explorer</key>
tr: <_:media-1/>, <_:media-2/> ya da <key>Tarayıcı</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <key>Calculator</key>
tr: <_:media-1/> ya da <key>Hesap Makinesi</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <key>Mail</key>
tr: <_:media-1/> ya da <key>E-posta</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <_:media-2/> or <key>WWW</key>
tr: <_:media-1/>, <_:media-2/> ya da <key>WWW</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <_:media-1/> or <key>Search</key>
tr: <_:media-1/> ya da <key>Arama</key>

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Tools</key>
tr: <key>Araçlar</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Save a screenshot of a window
tr: Bir pencerenin ekran görüntüsünü kaydet

note: (itstool) path: td/p
en: Launch the screenshot tool
tr: Ekran görüntüsü aracını başlat

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Appearance</gui>.
tr: <gui xref="shell-introduction#activities">Etkinlikler</gui> genel görünümünü açın ve <gui>Görünüm</gui> yazmaya başlayın.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Media
tr: Ortam

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: Sound
tr: Ses

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Sound
tr: Ses

[ctx: link:topic]
note: (itstool) path: info/title
en: Sound
tr: Ses

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Music, video &amp; devices
tr: Müzik, video ve aygıtlar

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Mouse
tr: Fare

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Common mouse problems
tr: Ortak fare sorunları

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Common problems
tr: Ortak sorunlar

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Mouse tips
tr: Fare ipuçları

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Tips
tr: İpuçları

[ctx: permission]
note: (itstool) path: title/gui
en: None
tr: Yok

note: (itstool) path: title/gui (itstool) path: td/p
en: Name
tr: Ad

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Email
tr: E-posta

[ctx: proxy]
note: (itstool) path: title/gui
en: None
tr: Yok

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Security
tr: Güvenlik

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Networking
tr: Ağ

note: (itstool) path: item/p
en: Click on <gui>Restrict Applications</gui>.
tr: <gui>Uygulamaları Kısıtla</gui> üzerine tıklayın.

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui xref="shell-introduction#activities">Activities</gui> overview and start typing <gui>Wi-Fi</gui> or <gui>Bluetooth</gui>, respectively.
tr: <gui xref="shell-introduction#activities">Etkinlikler</gui> genel görünümünü açın ve <gui>Kablosuz</gui> ya da <gui>Bluetooth</gui> yazmaya başlayın.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Power
tr: Güç

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Power problems
tr: Güç sorunları

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Settings
tr: Ayarlar

note: (itstool) path: item/p (itstool) path: note/p
en: 4 page booklet: Type <input>4,1,2,3</input>
tr: 4 sayfa kitapçık: <input>4,1,2,3</input> yazınız

note: (itstool) path: item/p (itstool) path: note/p
en: 8 page booklet: Type <input>8,1,2,7,6,3,4,5</input>
tr: 8 sayfa kitapçık: <input>8,1,2,7,6,3,4,5</input> yazınız

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Setup
tr: Kurulum

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Sizes and layouts
tr: Boyutlar ve düzenler

note: (itstool) path: info/desc
en: Take a picture or record a video of what is happening on your screen.
tr: Ekranınızdaki olayların resmini çekin ya da video olarak kaydedin.

note: (itstool) path: page/title
en: Screenshots and screencasts
tr: Ekran görüntüleri ve ekran yayınları

note: (itstool) path: page/p
en: You can take a picture of your screen (a <em>screenshot</em>) or record a video of what is happening on the screen (a <em>screencast</em>). This is useful if you want to show someone how to do something on the computer, for example. Screenshots and screencasts are just normal picture and video files, so you can email them and share them on the web.
tr: Ekranınızın resmini çekebilir (<em>ekran görüntüsü</em>) ya da ekranda olup bitenlerin videosunu (<em>ekran yayını</em>) kaydedebilirsiniz. Bu, örneğin birisine bilgisayarda bir işlemin nasıl yapılacağını göstermek istediğinizde kullanışlıdır. Ekran görüntüleri ve ekran yayınları sıradan resim ve video dosyalarıdır, bunları e-posta ile gönderebilir ve web’de paylaşabilirsiniz.

note: (itstool) path: section/title
en: Take a screenshot
tr: Ekran görüntüsü al

note: (itstool) path: item/p
en: A screenshot image is automatically saved in the <file>Pictures/Screenshots</file> folder in your home folder with a file name that begins with <file>Screenshot</file> and includes the date and time it was taken.
tr: Ekran görüntüsü kendiliğinden ana klasörünüzdeki <file>Resimler/Ekran Görüntüleri</file> klasörüne <file>Ekran Görüntüsü</file> ile başlayan ve çekildiği tarih ve saati içeren bir dosya adıyla kaydedilir.

note: (itstool) path: item/p
en: A screencast video is automatically saved in your <file>Videos/Screencasts</file> folder in your home folder, with a file name that starts with <file>Screencast</file> and includes the date and time it was taken.
tr: Ekran kaydı videosu kendiliğinden ana klasörünüzdeki <file>Videolar/Ekran Kaydı</file> klasörünüze, <file>Ekran Kaydı</file> ile başlayan ve çekildiği tarih ve saati içeren bir dosya adıyla kaydedilir.

note: (itstool) path: section/title
en: Make a screencast
tr: Ekran yayını yapmak

note: (itstool) path: section/p
en: You can make a video recording of what is happening on your screen:
tr: Ekranınızda olup bitenlerin video kaydını yapabilirsiniz:

note: (itstool) path: item/p
en: A red indicator is displayed in the top right corner of the screen when the recording is in progress, showing the elapsed seconds.
tr: Kayıt sürerken ekranın sağ üst köşesinde, geçen saniyeleri gösteren kırmızı bir gösterge görüntülenir.

note: (itstool) path: section/title
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

note: (itstool) path: td/p
en: Toggle between screenshot and screencast
tr: Ekran görüntüsü ve ekran kaydı arasında geçiş yapma

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>R</key></keyseq>
tr: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>→</key></keyseq>

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Screen is being shared</gui>.
tr: <gui>Ekran paylaşılıyor</gui>'a tıklayın.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Turn off</gui>.
tr: <gui>Kapat</gui>'a tıklayın.

note: (itstool) path: page/title
en: Visual overview of GNOME
tr: GNOME’un görsel genel görünümü

note: (itstool) path: page/p
en: GNOME features a user interface designed to stay out of your way, minimize distractions, and help you get things done. When you first log in, you will see the <gui>Activities</gui> overview and the top bar.
tr: GNOME, yolunuzdan çekilmek, dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek ve işlerinizi bitirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış kullanıcı arayüzüne sahiptir. İlk oturum açtığınızda, <gui>Etkinlikler</gui> genel görünümünü ve üst çubuğu göreceksiniz.

note: (itstool) path: media/p
en: GNOME Shell top bar
tr: GNOME Shell üst çubuğu

note: (itstool) path: section/title
en: <gui>Activities</gui> overview
tr: <gui>Etkinlikler</gui> genel görünümü

note: (itstool) path: td/p
en: <key xref="keyboard-key-super">Super</key> key
tr: <key xref="keyboard-key-super">Super</key> tuşu

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Desktop
tr: Masaüstü

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Windows
tr: Pencereler

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Workspaces
tr: Çalışma alanları

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Users
tr: Kullanıcılar

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Privileges
tr: Haklar

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Map Buttons</gui>.
tr: <gui>Düğmeleri Eşleştir</gui> ögesine tıklayın.
