gnome-user-share - en to de translation catalogue (10 entries)

en: When to require passwords
de: Wann Passwörter erforderlich sind

en: When to ask for passwords. Possible values are "never", "on_write", and "always".
de: Wann nach Passwörtern gefragt wird. Mögliche Werte sind »never« (nie), »on_write« (beim Schreiben) und »always« (immer).

en: File Sharing
de: Dateifreigabe

en: Launch File Sharing if enabled
de: Dateifreigabe starten, wenn aktiv

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;http;network;copy;send;
de: Freigabe;Dateien;http;Netzwerk;kopieren;Transfer;teilen;

note: translators: This is the label for the "Sharing" panel in the Settings
en: Sharing
de: Freigabe

en: Sharing Settings
de: Einstellungen für Freigabe

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network.
de: Aktivieren Sie die Dateifreigabe, um den Inhalt dieses Ordners im Netzwerk zu teilen.

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
de: Öffentliche Dateien von %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
de: Öffentliche Dateien von %s auf %s
