gnome-user-share - en to it translation catalogue (10 entries)

en: When to require passwords
it: Quando richiedere le password

en: When to ask for passwords. Possible values are "never", "on_write", and "always".
it: Quando richiedere le password. Le opzioni possibili sono "never", "on_write", e "always".

en: File Sharing
it: Condivisione file

en: Launch File Sharing if enabled
it: Avvia la condivisione di file se abilitata

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;http;network;copy;send;
it: condividere;file;http;rete;copiare;inviare;

note: translators: This is the label for the "Sharing" panel in the Settings
en: Sharing
it: Condivisione

en: Sharing Settings
it: Impostazioni di condivisione

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network.
it: Attivare Condivisione di file per condividere il contenuto di questa cartella in rete.

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
it: File pubblici di %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
it: File pubblici di %s su %s
