gnome-user-share - en to pt_BR translation catalogue (10 entries)

en: When to require passwords
pt_BR: Quando exigir senhas

en: When to ask for passwords. Possible values are "never", "on_write", and "always".
pt_BR: Quando perguntar por senhas. Valores possíveis são “never”, “on_write” e “always”.

en: File Sharing
pt_BR: Compartilhamento de arquivos

en: Launch File Sharing if enabled
pt_BR: Inicie o compartilhamento de arquivos, se habilitado

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;http;network;copy;send;
pt_BR: compartilhar;arquivos;http;rede;copiar;enviar;

note: translators: This is the label for the "Sharing" panel in the Settings
en: Sharing
pt_BR: Compartilhamento

en: Sharing Settings
pt_BR: Configurações de compartilhamento

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network.
pt_BR: Ativa o compartilhamento de arquivos para compartilhar o conteúdo desta pasta através da rede.

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
pt_BR: Arquivos públicos de %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
pt_BR: Arquivos públicos de %s em %s
