gnome-user-share - en to sk translation catalogue (10 entries)

en: When to require passwords
sk: Kedy vyžadovať heslá

en: When to ask for passwords. Possible values are "never", "on_write", and "always".
sk: Kedy pýtať heslá. Možné hodnoty sú „never“ (nikdy), „on_write“ (pri zápise), a „always“ (vždy).

en: File Sharing
sk: Sprístupnenie súborov

en: Launch File Sharing if enabled
sk: Ak je povolené, spustí sprístupnenie súborov

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;http;network;copy;send;
sk: sprístupniť;sprístupnenie;zdieľať;zdieľanie;súbory;http;sieť;kopírovať;kopírovanie;odoslať;odoslanie;

note: translators: This is the label for the "Sharing" panel in the Settings
en: Sharing
sk: Sprístupnenie

en: Sharing Settings
sk: Nastavenia sprístupnenia

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network.
sk: Zapnutím sprístupnenia súborov sprístupníte obsah tohto priečinku cez sieť.

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
sk: Verejné súbory používateľa %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
sk: Verejné súbory používateľa %s na %s
