gnome-vfs - en to cs translation catalogue (272 entries)

en: ISO 9660 Volume
cs: Svazek ISO 9660

en: %s:%u contains NUL characters.
cs: %s:%u obsahuje znaky NUL.

en: %s:%u contains no method name.
cs: %s:%u neobsahuje název metody.

en: %s:%u has no options endmarker.
cs: %s:%u nemá značku konce voleb.

en: %s:%u has unknown options %s.
cs: %s:%u má neznámé volby %s.

en: %s:%u contains no module name.
cs: %s:%u neobsahuje název modulu.

en: Configuration file `%s' was not found: %s
cs: Soubor s nastavením „%s“ nebyl nalezen: %s

note: stop parsing if we failed
en: %s:%d aborted parsing.
cs: %s:%d zpracovávání přerušeno.

en: AFFS Volume
cs: Svazek AFFS

en: AFS Network Volume
cs: Síťový svazek AFS

en: Auto-detected Volume
cs: Automaticky detekovaný svazek

en: Btrfs Linux Volume
cs: Svazek Linuxu Btrfs

en: CD-ROM Drive
cs: Mechanika CD-ROM

en: CD Digital Audio
cs: Digitální zvuk CD

en: Hardware Device Volume
cs: Svazek hardwarového zařízení

en: EncFS Volume
cs: Svazek EncFS

en: eCryptfs Volume
cs: Svazek eCryptfs

en: Ext2 Linux Volume
cs: Svazek Linuxu ext2

en: Ext3 Linux Volume
cs: Svazek Linuxu ext3

en: Ext4 Linux Volume
cs: Svazek Linuxu Ext4

en: MSDOS Volume
cs: Svazek MSDOS

en: BSD Volume
cs: Svazek BSD

en: FUSE Volume
cs: Svazek FUSE

en: MacOS Volume
cs: Svazek MacOS

en: CDROM Volume
cs: Svazek CDROM

en: Hsfs CDROM Volume
cs: Svazek Hsfs CDROM

en: JFS Volume
cs: Svazek JFS

en: Windows NT Volume
cs: Svazek Windows NT

en: System Volume
cs: Systémový svazek

en: Memory Volume
cs: Paměťový svazek

en: Minix Volume
cs: Svazek Minix

en: NFS Network Volume
cs: Síťový svazek NFS

en: NILFS Linux Volume
cs: Svazek Linuxu NILFS

en: Netware Volume
cs: Svazek Netware

en: Reiser4 Linux Volume
cs: Svazek Linuxu Reiser4

en: ReiserFS Linux Volume
cs: Svazek Linuxu ReiserFS

en: Windows Shared Volume
cs: Sdílený svazek Windows

en: SuperMount Volume
cs: Svazek SuperMount

en: DVD Volume
cs: Svazek DVD

en: Solaris/BSD Volume
cs: Svazek Solaris/BSD

en: Udfs Solaris Volume
cs: Svazek Solarisu Udfs

en: Pcfs Solaris Volume
cs: Svazek Solarisu Pcfs

en: Sun SAM-QFS Volume
cs: Svazek Sun SAM-QFS

en: Temporary Volume
cs: Dočasný svazek

en: Enhanced DOS Volume
cs: Rozšířený svazek DOS

en: Windows VFAT Volume
cs: Svazek Windows VFAT

en: Xenix Volume
cs: Svazek Xenix

en: XFS Linux Volume
cs: Svazek Linuxu XFS

en: XIAFS Volume
cs: Svazek XIAFS

en: CIFS Volume
cs: Svazek CIFS

en: Unknown
cs: Neznámý

en: %s Volume
cs: Svazek %s

en: %s/%s Drive
cs: Mechanika %s/%s

en: %s Drive
cs: Mechanika %s

en: Floppy Drive
cs: Disketová mechanika

en: Compact Flash Drive
cs: Mechanika Compact Flash

en: Memory Stick Drive
cs: Mechanika Memory Stick

en: Smart Media Drive
cs: Mechanika Smart Media

en: SD/MMC Drive
cs: Mechanika SD/MMC

en: Zip Drive
cs: Mechanika Zip

en: Jaz Drive
cs: Mechanika Jaz

en: %s %s Music Player
cs: Přehrávač hudby %s %s

en: %s %s Digital Camera
cs: Digitální fotoaparát %s %s

en: Drive
cs: Mechanika

en: External %s
cs: Externí %s

en: CD-ROM Disc
cs: Disk CD-ROM

en: Blank CD-R Disc
cs: Prázdný disk CD-R

en: CD-R Disc
cs: Disk CD-R

en: Blank CD-RW Disc
cs: Prázdný disk CD-RW

en: CD-RW Disc
cs: Disk CD-RW

en: DVD-ROM Disc
cs: Disk DVD-ROM

en: Blank DVD-RAM Disc
cs: Prázdný disk DVD-RAM

en: DVD-RAM Disc
cs: Disk DVD-RAM

en: Blank DVD-R Disc
cs: Prázdný disk DVD-R

en: DVD-R Disc
cs: Disk DVD-R

en: Blank DVD-RW Disc
cs: Prázdný disk DVD-RW

en: DVD-RW Disc
cs: Disk DVD-RW

en: Blank DVD+R Disc
cs: Prázdný disk DVD+R

en: DVD+R Disc
cs: Disk DVD+R

en: Blank DVD+RW Disc
cs: Prázdný disk DVD+RW

en: DVD+RW Disc
cs: Disk DVD+RW

en: Audio Disc
cs: Zvukový disk

en: %s Removable Volume
cs: Výměnný svazek %s

en: Volume
cs: Svazek

en: Unknown operation type %u
cs: Neznámý typ operace %u

en: Cannot create pipe for open GIOChannel: %s
cs: Nemohu vytvořit rouru pro otevření GIOChannel: %s

en: Unknown job kind %u
cs: Neznámý typ úlohy %u

en: Operation stopped
cs: Operace zastavena

en: Deprecated function.  User modifications to the MIME database are no longer supported.
cs: Zastaralá funkce. Změny databáze MIME uživatelem již nejsou podporovány.

en: Could not parse: %s
cs: Nemohu zpracovat: %s

en: More parsing errors will be ignored.
cs: Další chyby při zpracovávání budou ignorovány.

note: GNOME_VFS_OK
en: No error
cs: Bez chyb

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_FOUND
en: File not found
cs: Soubor nenalezen

note: GNOME_VFS_ERROR_GENERIC
en: Generic error
cs: Obecná chyba

note: GNOME_VFS_ERROR_INTERNAL
en: Internal error
cs: Interní chyba

note: GNOME_VFS_ERROR_BAD_PARAMETERS
en: Invalid parameters
cs: Neplatné parametry

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_SUPPORTED
en: Unsupported operation
cs: Nepodporovaná operace

note: GNOME_VFS_ERROR_IO
en: I/O error
cs: Chyba vstupu/výstupu

note: GNOME_VFS_ERROR_CORRUPTED_DATA
en: Data corrupted
cs: Poškozená data

note: GNOME_VFS_ERROR_WRONG_FORMAT
en: Format not valid
cs: Neplatný formát

note: GNOME_VFS_ERROR_BAD_FILE
en: Bad file handle
cs: Chybný handle souboru

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_BIG
en: File too big
cs: Příliš velký soubor

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_SPACE
en: No space left on device
cs: Došlo místo na zařízení

note: GNOME_VFS_ERROR_READ_ONLY
en: Read-only file system
cs: Systém souborů pouze pro čtení

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_URI
en: Invalid URI
cs: Neplatné URI

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_OPEN
en: File not open
cs: Soubor nebyl otevřen

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_OPEN_MODE
en: Open mode not valid
cs: Režim otevření je neplatný

note: GNOME_VFS_ERROR_ACCESS_DENIED
en: Access denied
cs: Přístup zamítnut

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_MANY_OPEN_FILES
en: Too many open files
cs: Příliš mnoho otevřených souborů

note: GNOME_VFS_ERROR_EOF
en: End of file
cs: Konec souboru

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_A_DIRECTORY
en: Not a directory
cs: Není adresář

note: GNOME_VFS_ERROR_IN_PROGRESS
en: Operation in progress
cs: Probíhá operace

note: GNOME_VFS_ERROR_INTERRUPTED
en: Operation interrupted
cs: Operace přerušena

note: GNOME_VFS_ERROR_FILE_EXISTS
en: File exists
cs: Soubor existuje

note: GNOME_VFS_ERROR_LOOP
en: Looping links encountered
cs: Nalezeny odkazy ve smyčce

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_PERMITTED
en: Operation not permitted
cs: Operace není povolena

note: GNOME_VFS_ERROR_IS_DIRECTORY
en: Is a directory
cs: Je adresář

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_MEMORY
en: Not enough memory
cs: Nedostatek paměti

note: GNOME_VFS_ERROR_HOST_NOT_FOUND
en: Host not found
cs: Počítač nenalezen

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_HOST_NAME
en: Host name not valid
cs: Neplatný název počítače

note: GNOME_VFS_ERROR_HOST_HAS_NO_ADDRESS
en: Host has no address
cs: Počítač nemá adresu

note: GNOME_VFS_ERROR_LOGIN_FAILED
en: Login failed
cs: Přihlášení selhalo

note: GNOME_VFS_ERROR_CANCELLED
en: Operation cancelled
cs: Operace zrušena

note: GNOME_VFS_ERROR_DIRECTORY_BUSY
en: Directory busy
cs: Adresář zaneprázdněn

note: GNOME_VFS_ERROR_DIRECTORY_NOT_EMPTY
en: Directory not empty
cs: Adresář není prázdný

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_MANY_LINKS
en: Too many links
cs: Příliš mnoho odkazů

note: GNOME_VFS_ERROR_READ_ONLY_FILE_SYSTEM
en: Read only file system
cs: Systém souborů pouze pro čtení

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_SAME_FILE_SYSTEM
en: Not on the same file system
cs: Není na stejném systému souborů

note: GNOME_VFS_ERROR_NAME_TOO_LONG
en: Name too long
cs: Příliš dlouhý název

note: GNOME_VFS_ERROR_SERVICE_NOT_AVAILABLE
en: Service not available
cs: Služba není k dispozici

note: GNOME_VFS_ERROR_SERVICE_OBSOLETE
en: Request obsoletes service's data
cs: Požadavek činí data služby zastaralými

note: GNOME_VFS_ERROR_PROTOCOL_ERROR
en: Protocol error
cs: Chyba protokolu

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_MASTER_BROWSER
en: Could not find master browser
cs: Nemohu najít master browser

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_DEFAULT
en: No default action associated
cs: Neasociována výchozí akce

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_HANDLER
en: No handler for URL scheme
cs: Žádná obsluha pro schéma URL

note: GNOME_VFS_ERROR_PARSE
en: Error parsing command line
cs: Chyba při zpracovávání příkazového řádku

note: GNOME_VFS_ERROR_LAUNCH
en: Error launching command
cs: Chyba při spouštění příkazu

note: GNOME_VFS_ERROR_TIMEOUT
en: Timeout reached
cs: Čas vypršel

note: GNOME_VFS_ERROR_NAMESERVER
en: Nameserver error
cs: Chyba serveru jmen

note: GNOME_VFS_ERROR_LOCKED
en: The resource is locked
cs: Zdroj je uzamčen

note: GNOME_VFS_ERROR_DEPRECATED_FUNCTION
en: Function call deprecated
cs: Volání funkce zastaralé

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_FILENAME
en: Invalid filename
cs: Neplatné jméno souboru

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_A_SYMBOLIC_LINK
en: Not a symbolic link
cs: Není symbolický odkaz

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: %u byte | %u bytes
cs[0]: %u bajt
cs[1]: %u bajty
cs[2]: %u bajtů

en:  (invalid Unicode)
cs:  (neplatný Unicode)

en: Floppy
cs: Disketa

en: USB Drive
cs: Mechanika USB

en: IEEE1394 Drive
cs: Mechanika IEEE1394

en: Camera
cs: Fotoaparát

en: Root Volume
cs: Kořenový svazek

en: Audio CD
cs: Zvukové CD

en: Unknown volume
cs: Neznámý svazek

en: Network server
cs: Síťový server

note: Handle floppy case
en: Unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
cs: Nemohu připojit disketovou mechaniku. V mechanice pravděpodobně není disketa.

note: All others
en: Unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
cs: Nemohu připojit svazek. V mechanice pravděpodobně není médium.

en: Unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
cs: Nemohu připojit disketovou mechaniku. Disketa je pravděpodobně ve formátu, který nelze připojit.

note: Probably a wrong password
en: Unable to mount the volume. If this is an encrypted drive, then the wrong password or key was used.
cs: Nemohu připojit svazek. Je-li to šifrovaný svazek, bylo použito špatné heslo nebo klíč.

en: Unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
cs: Nemohu připojit vybraný svazek. Svazek je pravděpodobně ve formátu, který nelze připojit.

en: Unable to mount the selected floppy drive.
cs: Nemohu připojit vybranou disketovou mechaniku.

en: Unable to mount the selected volume.
cs: Nemohu připojit vybraný svazek.

en: Unable to unmount the selected volume. The volume is in use by one or more programs.
cs: Nemohu odpojit vybraný svazek. Svazek pravděpodobně používá nějaký program.

en: Unable to unmount the selected volume.
cs: Nemohu odpojit vybraný svazek.

en: Failed to read data from child process %d (%s)
cs: Nelze číst data od procesu potomka %d (%s)

en: Couldn't run mount process in a pty
cs: Nemohu spustit proces mount v pty

en: Unexpected error in select() reading data from a child process (%s)
cs: Neočekávaná chyba v select() při čtení dat z procesu potomka (%s)

en: Couldn't send password to mount process.
cs: Nemohu odeslat heslo procesu mount.

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
cs: Neočekávaná chyba v waitpid() (%s)

en: Failed to start command
cs: Nemohu spustit příkaz

en: Unable to eject media
cs: Nemohu vysunout médium

en: Unable to unmount connected server
cs: Nemohu odpojit připojený server

en: Network
cs: Síť

en: Home
cs: Doma

en: Filesystem
cs: Systém souborů

en: Unknown GnomeVFSSeekPosition %d
cs: Neznámé GnomeVFSSeekPosition %d

en: Windows Network
cs: Síť Windows

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
cs: Identita vzdáleného počítače (%s) není známa.

en: This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
cs: To se stane, když se k počítači přihlašujete poprvé.
    
    Identita odeslaná vzdáleným počítačem je %s. Pokud si chcete být úplně jisti, že je bezpečné pokračovat, kontaktujte správce systému.

en: Log In Anyway
cs: Přesto se přihlásit

en: Cancel Login
cs: Zrušit přihlašování

note: FIXME: we probably shouldn't use printf to output the message
en: Didn't find a valid settings file at %s
cs: Nenašel jsem platný soubor s nastavením v %s

en: Use the %s environment variable to specify a different location.
cs: Jiné umístění zadejte pomocí proměnné prostředí %s.

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
cs: Vaše proxy HTTP vyžaduje vaše přihlášení.

en: You must log in to access "%s".
    %s
cs: K přístupu k „%s“ se musíte přihlásit.
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
cs: Vaše heslo bude přeneseno nezašifrované.

en: Your password will be transmitted encrypted.
cs: Vaše heslo bude přeneseno zašifrované.

en: You must log in to access %s domain %s
cs: K přístupu k %s doméně %s se musíte přihlásit

en: You must log in to access %s
cs: K přístupu k %s se musíte přihlásit

en: Default component viewer application
cs: Výchozí aplikace prohlížeče komponent

en: Default terminal application
cs: Výchozí aplikace terminálu

en: Exec argument for default terminal
cs: Argument exec pro výchozí terminál

en: The application to use for viewing files that require a component to view them. The parameter %s will be replaced by the file's URIs, the parameter %c will be replaced by the component IID.
cs: Aplikace, kterou chcete používat k zobrazování souborů, které k zobrazení vyžadují komponentu. Parametr %s bude nahrazen URI souboru, parametr %c bude nahrazen IID komponenty.

en: The default terminal application to use for applications that require a terminal.
cs: Výchozí aplikace terminálu, kterou používat pro aplikace, které vyžadují terminál.

en: The exec argument to use for the default terminal application.
cs: Argument exec, který používat pro výchozí aplikaci terminálu.

en: Run the command in a terminal
cs: Spustit příkaz v terminálu

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „aim“, je-li povolen.

en: The command used to handle "callto" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „callto“, je-li povolen.

en: The command used to handle "ghelp" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „ghelp“, je-li povolen.

en: The command used to handle "h323" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „h323“, je-li povolen.

en: The command used to handle "http" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „http“, je-li povolen.

en: The command used to handle "https" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „https“, je-li povolen.

en: The command used to handle "info" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „info“, je-li povolen.

en: The command used to handle "mailto" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „mailto“, je-li povolen.

en: The command used to handle "man" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „man“, je-li povolen.

en: The command used to handle "trash" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL „trash“, je-li povolen.

en: The handler for "aim" URLs
cs: Obsluha pro URL „aim“

en: The handler for "callto" URLs
cs: Obsluha pro URL „callto“

en: The handler for "ghelp" URLs
cs: Obsluha pro URL „ghelp“

en: The handler for "h323" URLs
cs: Obsluha pro URL „h323“

en: The handler for "http" URLs
cs: Obsluha pro URL „http“

en: The handler for "https" URLs
cs: Obsluha pro URL „https“

en: The handler for "info" URLs
cs: Obsluha pro URL „info“

en: The handler for "mailto" URLs
cs: Obsluha pro URL „mailto“

en: The handler for "man" URLs
cs: Obsluha pro URL „man“

en: The handler for "trash" URLs
cs: Obsluha pro URL „trash“

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „aim“.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "callto" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „callto“.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ghelp" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „ghelp“.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "h323" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „h323“.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "http" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „http“.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "https" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „https“.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "info" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „info“.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "mailto" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „mailto“.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "man" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „man“.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "trash" URLs.
cs: „True“, pokud má příkaz určený v klíči „command“ obsluhovat URL „trash“.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
cs: „True“, pokud by měl být program používaný pro obsluhu tohoto typu URL spouštěn v terminálu.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „aim“

en: Whether the specified command should handle "callto" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „callto“

en: Whether the specified command should handle "ghelp" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „ghelp“

en: Whether the specified command should handle "h323" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „h323“

en: Whether the specified command should handle "http" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „http“

en: Whether the specified command should handle "https" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „https“

en: Whether the specified command should handle "info" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „info“

en: Whether the specified command should handle "mailto" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „mailto“

en: Whether the specified command should handle "man" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „man“

en: Whether the specified command should handle "trash" URLs
cs: Jestli má určený příkaz obsluhovat URL „trash“

en: Comma separated list of DNS-SD domains that should be visible in the "network:///" location.
cs: Čárkami oddělený seznam domén DNS-SD, které by měly být viditelné v umístění „network:///“.

en: Extra domains to look for DNS-SD services in
cs: Další domény, ve kterých se mají hledat služby DNS-SD

en: How to display local DNS-SD service
cs: Jak zobrazit místní službu DNS-SD

en: Possible values are "merged", "separate" and "disabled".
cs: Možné hodnoty jsou „merged“, „separate“ a „disabled“.

en: Authenticate proxy server connections
cs: Autentizovat připojení k serveru proxy

en: Automatic proxy configuration URL
cs: URL automatického nastavení proxy

en: Enables the proxy settings when accessing HTTP over the Internet.
cs: Povolí nastavení proxy při přístupu k HTTP přes Internet.

en: FTP proxy host name
cs: Název počítače proxy FTP

en: FTP proxy port
cs: Port proxy FTP

en: HTTP proxy host name
cs: Název počítače proxy HTTP

en: HTTP proxy password
cs: Heslo proxy HTTP

en: HTTP proxy port
cs: Port proxy HTTP

en: HTTP proxy username
cs: Jméno uživatele proxy HTTP

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by "/system/http_proxy/authentication_user" and "/system/http_proxy/authentication_password".
cs: Je-li „true“, vyžadují připojení k serveru proxy autentizaci. Kombinace jméno uživatele/heslo je definována v „/system/http_proxy/authentication_user“ a „/system/http_proxy/authentication_password“.

en: Non-proxy hosts
cs: Počítače bez proxy

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
cs: Heslo, které předat jako autentizaci při používání HTTP proxy.

en: Proxy configuration mode
cs: Režim nastavení proxy

en: SOCKS proxy host name
cs: Název počítače proxy SOCKS

en: SOCKS proxy port
cs: Port proxy SOCKS

en: Secure HTTP proxy host name
cs: Název počítače proxy zabezpečeného HTTP

en: Secure HTTP proxy port
cs: Port proxy zabezpečeného HTTP

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are "none", "manual", "auto".
cs: Vyberte režim nastavení proxy. Podporované hodnoty jsou „none“, „manual“, „auto“.

en: The machine name to proxy FTP through.
cs: Název počítače, který používat jako proxy FTP.

en: The machine name to proxy HTTP through.
cs: Název počítače, který používat jako proxy HTTP.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
cs: Název počítače, který používat jako proxy zabezpečeného HTTP.

en: The machine name to proxy socks through.
cs: Název počítače, který používat jako proxy socks.

en: The port on the machine defined by "/system/http_proxy/host" that you proxy through.
cs: Port na počítači definovaném v „/system/http_proxy/host“, který používat pro proxy.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/ftp_host" that you proxy through.
cs: Port na počítači definovaném v „/system/proxy/ftp_host“, který používat pro proxy.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/secure_host" that you proxy through.
cs: Port na počítači definovaném v „/system/proxy/secure_host“, který používat pro proxy.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/socks_host" that you proxy through.
cs: Port na počítači definovaném v „/system/proxy/socks_host“, který používat pro proxy.

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
cs: Tento klíč obsahuje seznam počítačů, které jsou připojeny přímo, ne přes proxy (pokud je aktivní). Hodnoty mohou být názvy počítačů, domény (pomocí počátečního zástupného znaku, např. *.foo.com), adresy IP počítačů (IPv4 i IPv6) a adresy sítí s maskou sítě (přibližně jako 192.168.0.0/24).

en: URL that provides proxy configuration values.
cs: URL, které poskytuje hodnoty nastavení proxy.

en: Use HTTP proxy
cs: Používat proxy HTTP

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
cs: Jméno uživatele, které předávat jako autentizaci při používání proxy HTTP.

en: SMB workgroup
cs: Pracovní skupina SMB

en: The Windows networking workgroup or domain that the user is part of. In order for a new workgroup to fully take effect the user may need to log out and log back in.
cs: Pracovní skupina nebo doména Windows, jejímž členem je uživatel. Aby se úplně projevila nová pracovní skupina, uživatel se možná bude muset odhlásit a znovu přihlásit.
