gnome-vfs - en to da translation catalogue (300 entries)

en: ISO 9660 Volume
da: ISO 9660-drev

en: %s:%u contains NUL characters.
da: %s:%u indeholder NUL-tegn.

en: %s:%u contains no method name.
da: %s:%u indeholder intet metodenavn.

en: %s:%u has no options endmarker.
da: %s:%u har ikke nogen slutmarkør for indstillinger.

en: %s:%u has unknown options %s.
da: %s:%u har ukendte indstillinger %s.

en: %s:%u contains no module name.
da: %s:%u indeholder intet modulnavn.

en: Configuration file `%s' was not found: %s
da: Konfigurationsfilen '%s' kunne ikke findes: %s

note: stop parsing if we failed
en: %s:%d aborted parsing.
da: %s:%d afbrød fortolkning.

en: AFFS Volume
da: AFFS-drev

en: AFS Network Volume
da: AFS-netværksdrev

en: Auto-detected Volume
da: Autodetekteret drev

en: Btrfs Linux Volume
da: Btrfs-Linux-drev

en: CD-ROM Drive
da: Cd-rom-drev

en: CD Digital Audio
da: Cd-digital lyd

en: Hardware Device Volume
da: Enhedsdrev

en: EncFS Volume
da: EncFS-drev

en: eCryptfs Volume
da: eCryptfs-drev

en: Ext2 Linux Volume
da: Ext2 Linux-drev

en: Ext3 Linux Volume
da: Ext3 Linux-drev

en: Ext4 Linux Volume
da: Ext4-Linux-drev

en: MSDOS Volume
da: MSDOS-drev

en: BSD Volume
da: BSD-drev

en: FUSE Volume
da: FUSE-drev

en: MacOS Volume
da: MacOS-drev

en: CDROM Volume
da: Cd-rom-drev

en: Hsfs CDROM Volume
da: Hsfs cd-rom-drev

en: JFS Volume
da: JFS-drev

en: Windows NT Volume
da: Windows NT-drev

en: System Volume
da: Systemdrev

en: Memory Volume
da: Hukommelsesdrev

en: Minix Volume
da: Minix-drev

en: NFS Network Volume
da: NFS-netværksdrev

en: NILFS Linux Volume
da: NILFS-Linux-drev

en: Netware Volume
da: Netware-drev

en: Reiser4 Linux Volume
da: Reiser4 Linux-drev

en: ReiserFS Linux Volume
da: ReiserFS Linux-drev

en: Windows Shared Volume
da: Windows delingsdrev

en: SuperMount Volume
da: SuperMount-drev

en: DVD Volume
da: Dvd-drev

en: Solaris/BSD Volume
da: Solaris/BSD-drev

en: Udfs Solaris Volume
da: Udfs Solaris-drev

en: Pcfs Solaris Volume
da: Pcfs Solaris-drev

en: Sun SAM-QFS Volume
da: Sun SAM-QFS-drev

en: Temporary Volume
da: Midlertidigt drev

en: Enhanced DOS Volume
da: Enhanced DOS-drev

en: Windows VFAT Volume
da: Windows VFAT-drev

en: Xenix Volume
da: Xenix-drev

en: XFS Linux Volume
da: XFS Linux-drev

en: XIAFS Volume
da: XIAFS-drev

en: CIFS Volume
da: CIFS-drev

en: Unknown
da: Ukendt

en: %s Volume
da: %s-drev

en: CD-ROM
da: Cd-rom

en: CD-R
da: Cd-r

en: CD-RW
da: Cd-rw

en: DVD-ROM
da: Dvd-rom

en: DVD+R
da: Dvd+r

en: DVD+RW
da: Dvd+rw

en: DVD-R
da: Dvd-r

en: DVD-RW
da: Dvd-rw

en: DVD-RAM
da: Dvd-ram

en: DVD±R
da: Dvd±r

en: DVD±RW
da: Dvd±rw

en: %s/%s Drive
da: %s/%s-drev

en: %s Drive
da: %s-drev

en: Floppy Drive
da: Diskettedrev

en: Compact Flash Drive
da: Compact Flash-drev

en: Memory Stick Drive
da: Memory Stick-drev

en: Smart Media Drive
da: Smart Media-drev

en: SD/MMC Drive
da: SD/MMC-drev

en: Zip Drive
da: Zip-drev

en: Jaz Drive
da: Jaz-drev

en: Pen Drive
da: Pen-drev

en: %s %s Music Player
da: %s %s musikafspiller

en: %s %s Digital Camera
da: %s %s digitalkamera

en: Drive
da: Drev

en: External %s
da: Ekstern %s

en: CD-ROM Disc
da: Cd-rom-skive

en: Blank CD-R Disc
da: Blank cd-r-skive

en: CD-R Disc
da: Cd-r-skive

en: Blank CD-RW Disc
da: Blank cd-rw-skive

en: CD-RW Disc
da: Cd-rw-skive

en: DVD-ROM Disc
da: Dvd-rom-skive

en: Blank DVD-RAM Disc
da: Blank dvd-ram-skive

en: DVD-RAM Disc
da: Dvd-ram-skive

en: Blank DVD-R Disc
da: Blank dvd-r-skive

en: DVD-R Disc
da: Dvd-r-skive

en: Blank DVD-RW Disc
da: Blank dvd-rw-skive

en: DVD-RW Disc
da: Dvd-rw-skive

en: Blank DVD+R Disc
da: Blank dvd+r-skive

en: DVD+R Disc
da: Dvd+r-skive

en: Blank DVD+RW Disc
da: Blank dvd+rw-skive

en: DVD+RW Disc
da: Dvd+rw-skive

en: Audio Disc
da: Lyd-skive

en: %s Removable Volume
da: %s udtageligt drev

en: Volume
da: Drev

en: Unknown operation type %u
da: Ukendt operationstype %u

en: Cannot create pipe for open GIOChannel: %s
da: Kan ikke oprette datakanal til åben GIOChannel: %s

en: Unknown job kind %u
da: Ukendt jobtype %u

en: Operation stopped
da: Operation stoppet

en: Deprecated function.  User modifications to the MIME database are no longer supported.
da: Forældet funktion. Brugermodificeringer af MIME-databasen er ikke længere understøttet.

en: Could not parse: %s
da: Kan ikke fortolke: %s

en: More parsing errors will be ignored.
da: Yderligere tolkningsfejl bliver ignoreret.

note: GNOME_VFS_OK
en: No error
da: Ingen fejl

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_FOUND
en: File not found
da: Filen ikke fundet

note: GNOME_VFS_ERROR_GENERIC
en: Generic error
da: Generel fejl

note: GNOME_VFS_ERROR_INTERNAL
en: Internal error
da: Intern fejl

note: GNOME_VFS_ERROR_BAD_PARAMETERS
en: Invalid parameters
da: Ugyldige parametre

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_SUPPORTED
en: Unsupported operation
da: Ikke-understøttet operation

note: GNOME_VFS_ERROR_IO
en: I/O error
da: I/O-fejl

note: GNOME_VFS_ERROR_CORRUPTED_DATA
en: Data corrupted
da: Ødelagte data

note: GNOME_VFS_ERROR_WRONG_FORMAT
en: Format not valid
da: Ugyldigt format

note: GNOME_VFS_ERROR_BAD_FILE
en: Bad file handle
da: Ugyldigt filhåndtag

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_BIG
en: File too big
da: For stor fil

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_SPACE
en: No space left on device
da: Ikke mere plads på enhed

note: GNOME_VFS_ERROR_READ_ONLY
en: Read-only file system
da: Skrivebeskyttet filsystem

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_URI
en: Invalid URI
da: Ugyldig URI

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_OPEN
en: File not open
da: Uåbnet fil

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_OPEN_MODE
en: Open mode not valid
da: Ugyldig åbningstilstand

note: GNOME_VFS_ERROR_ACCESS_DENIED
en: Access denied
da: Adgang forbudt

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_MANY_OPEN_FILES
en: Too many open files
da: For mange åbne filer

note: GNOME_VFS_ERROR_EOF
en: End of file
da: Slutning på fil

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_A_DIRECTORY
en: Not a directory
da: Ikke en mappe

note: GNOME_VFS_ERROR_IN_PROGRESS
en: Operation in progress
da: Operation er i gang

note: GNOME_VFS_ERROR_INTERRUPTED
en: Operation interrupted
da: Operation afbrudt

note: GNOME_VFS_ERROR_FILE_EXISTS
en: File exists
da: Filen eksisterer

note: GNOME_VFS_ERROR_LOOP
en: Looping links encountered
da: Fandt henvisninger der peger i ring

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_PERMITTED
en: Operation not permitted
da: Operation ikke tilladt

note: GNOME_VFS_ERROR_IS_DIRECTORY
en: Is a directory
da: Er en mappe

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_MEMORY
en: Not enough memory
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse

note: GNOME_VFS_ERROR_HOST_NOT_FOUND
en: Host not found
da: Vært ikke fundet

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_HOST_NAME
en: Host name not valid
da: Ugyldigt værtsnavn

note: GNOME_VFS_ERROR_HOST_HAS_NO_ADDRESS
en: Host has no address
da: Vært har ingen adresse

note: GNOME_VFS_ERROR_LOGIN_FAILED
en: Login failed
da: Logind mislykkedes

note: GNOME_VFS_ERROR_CANCELLED
en: Operation cancelled
da: Operation annulleret

note: GNOME_VFS_ERROR_DIRECTORY_BUSY
en: Directory busy
da: Mappen er optaget

note: GNOME_VFS_ERROR_DIRECTORY_NOT_EMPTY
en: Directory not empty
da: Mappen er ikke tomt

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_MANY_LINKS
en: Too many links
da: For mange henvisninger

note: GNOME_VFS_ERROR_READ_ONLY_FILE_SYSTEM
en: Read only file system
da: Skrivebeskyttet filsystem

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_SAME_FILE_SYSTEM
en: Not on the same file system
da: Ikke på det samme filsystem

note: GNOME_VFS_ERROR_NAME_TOO_LONG
en: Name too long
da: Navnet er for langt

note: GNOME_VFS_ERROR_SERVICE_NOT_AVAILABLE
en: Service not available
da: Tjeneste ikke tilgængelig

note: GNOME_VFS_ERROR_SERVICE_OBSOLETE
en: Request obsoletes service's data
da: Forespørgsel overflødiggør tjenestens data

note: GNOME_VFS_ERROR_PROTOCOL_ERROR
en: Protocol error
da: Protokolfejl

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_MASTER_BROWSER
en: Could not find master browser
da: Kunne ikke finde hovedbrowser

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_DEFAULT
en: No default action associated
da: Ingen forvalgt handling associeret

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_HANDLER
en: No handler for URL scheme
da: Ingen håndtering til URL-skema

note: GNOME_VFS_ERROR_PARSE
en: Error parsing command line
da: Fejl ved fortolkning af kommandolinjen

note: GNOME_VFS_ERROR_LAUNCH
en: Error launching command
da: Fejl ved kørsel af kommando

note: GNOME_VFS_ERROR_TIMEOUT
en: Timeout reached
da: Tidsgrænse nået

note: GNOME_VFS_ERROR_NAMESERVER
en: Nameserver error
da: Navneserver-fejl

note: GNOME_VFS_ERROR_LOCKED
en: The resource is locked
da: Ressourcen er låst

note: GNOME_VFS_ERROR_DEPRECATED_FUNCTION
en: Function call deprecated
da: Funktionskaldet er forældet

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_FILENAME
en: Invalid filename
da: Ugyldigt filnavn

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_A_SYMBOLIC_LINK
en: Not a symbolic link
da: Ikke en symbolsk henvisning

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: %.1f KB
da: %.1f kb

en: %.1f MB
da: %.1f Mb

en: %.1f GB
da: %.1f Gb

en:  (invalid Unicode)
da:  (ugyldig Unicode)

en: Floppy
da: Diskette

en: CD-ROM/DVD-ROM
da: Cd-rom/dvd-rom

en: CD-ROM/DVD-RAM
da: Cd-rom/dvd-ram

en: CD-ROM/DVD-R
da: Cd-rom/dvd-r

en: CD-ROM/DVD-RW
da: Cd-rom/dvd-rw

en: CD-R/DVD-ROM
da: Cd-r/dvd-rom

en: CD-R/DVD-RAM
da: Cd-r/dvd-ram

en: CD-R/DVD-R
da: Cd-r/dvd-r

en: CD-R/DVD-RW
da: Cd-r/dvd-rw

en: CD-RW/DVD-ROM
da: Cd-rw/dvd-rom

en: CD-RW/DVD-RAM
da: Cd-rw/dvd-ram

en: CD-RW/DVD-R
da: Cd-rw/dvd-r

en: CD-RW/DVD-RW
da: Cd-rw/dvd-rw

en: USB Drive
da: USB-drev

en: IEEE1394 Drive
da: IEEE1394-drev

en: Memory Stick
da: Hukommelsesstang

en: Camera
da: Kamera

en: DVD
da: Dvd

en: Root Volume
da: Roddrev

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Unknown volume
da: Ukendt drev

en: Network server
da: Netværksserver

note: Handle floppy case
en: Unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
da: Kan ikke montere diskettedrevet. Der er sandsynligvis ingen diskette i drevet.

note: All others
en: Unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
da: Kan ikke montere drevet. Der er sandsynligvis intet medium i enheden.

en: Unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
da: Kan ikke montere diskettedrevet. Disketten er sandsynligvis i et format der ikke kan monteres.

note: Probably a wrong password
en: Unable to mount the volume. If this is an encrypted drive, then the wrong password or key was used.
da: Kunne ikke montere drevet. Hvis dette er et krypteret drev, er den forkerte adgangskode eller nøgle blevet benyttet.

en: Unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
da: Kan ikke montere det valgte drev. Drevet er sandsynligvis i et format der ikke kan monteres.

en: Unable to mount the selected floppy drive.
da: Kan ikke montere det valgte diskettedrev.

en: Unable to mount the selected volume.
da: Kan ikke montere det valgte drev.

en: Unable to unmount the selected volume. The volume is in use by one or more programs.
da: Kan ikke montere det valgte drev. Drevet bliver brugt af et eller flere programmer.

en: Unable to unmount the selected volume.
da: Kan ikke afmontere det valgte drev.

en: Failed to read data from child process %d (%s)
da: Kunne ikke læse data fra underproces %d (%s)

en: Couldn't run mount process in a pty
da: Kunne ikke køre monteringsproces i en pty

en: Unexpected error in select() reading data from a child process (%s)
da: Uventet fejl i select() ved læsning af data fra underproces (%s)

en: Couldn't send password to mount process.
da: Kunne ikke sende adgangskode til monteringsproces.

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
da: Uventet fejl i waitpid() (%s)

en: Failed to start command
da: Det mislykkedes at starte kommando

en: Unable to eject media
da: Kan ikke skubbe medium ud

en: Unable to unmount connected server
da: Kan ikke afmontere tilsluttet server

en: Network
da: Netværk

en: Home
da: Hjem

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Unknown GnomeVFSSeekPosition %d
da: Ukendt GnomeVFSSeekPosition %d

en: Windows Network
da: Windows-netværk

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
da: Identitet på den fjerne maskine (%s) er ukendt.

en: This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
da: Dette forekommer når du logger på en maskine for første gang.
    
    Identiteten sendt fra den fjerne maskine er %s. Hvis du vil være absolut sikker på at det er sikkert at fortsætte, kan du kontakte systemadministratoren.

en: Log In Anyway
da: Log på alligevel

en: Cancel Login
da: Annullér log ind

note: FIXME: we probably shouldn't use printf to output the message
en: Didn't find a valid settings file at %s
da: Fandt ikke en gyldig opsætningsfil ved %s

en: Use the %s environment variable to specify a different location.
da: Brug miljøvariablen %s til at angive en anden placering.

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
da: Din HTTP proxy kræver at du logger ind.

en: You must log in to access "%s".
    %s
da: Du skal logge ind for at få adgang til "%s".
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
da: Din adgangskode vil blive sendt ukrypteret.

en: Your password will be transmitted encrypted.
da: Din adgangskode vil blive sendt krypteret.

en: You must log in to access %s domain %s
da: Du skal logge ind for at få adgang til %s domæne %s

en: You must log in to access %s
da: Du skal logge ind for at få adgang til %s

en: Default component viewer application
da: Forvalgt komponentfremviser

en: Default terminal application
da: Forvalgt terminalprogram

en: Exec argument for default terminal
da: Kørselsparameter for forvalgt terminal

en: The application to use for viewing files that require a component to view them. The parameter %s will be replaced by the file's URIs, the parameter %c will be replaced by the component IID.
da: Det program der skal bruges til at vise filer der kræver en komponent for at vise dem. Parameteren %s vil blive erstattet af filens adresser, parameteren %c vil blive erstattet med komponentens IID.

en: The default terminal application to use for applications that require a terminal.
da: Det forvalgte terminalprogram til programmer der kræver en terminal.

en: The exec argument to use for the default terminal application.
da: Kørselsparameter der skal bruges til det forvalgte terminalprogram.

en: Run the command in a terminal
da: Kør kommandoen i en terminal

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "aim"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "callto" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "callto"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "ghelp" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "ghelp"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "h323" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "h323"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "http" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "http"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "https" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "https"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "info" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "info"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "mailto" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "mailto"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "man" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "man"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "trash" URLs, if enabled.
da: Kommandoen der bruges til at håndtere "trash"-adresser, hvis aktiveret.

en: The handler for "aim" URLs
da: Håndtering af "aim"-adresser

en: The handler for "callto" URLs
da: Håndtering af "callto"-adresser

en: The handler for "ghelp" URLs
da: Håndtering af "ghelp"-adresser

en: The handler for "h323" URLs
da: Håndtering af "h323"-adresser

en: The handler for "http" URLs
da: Håndtering af "http"-adresser

en: The handler for "https" URLs
da: Håndtering af "https"-adresser

en: The handler for "info" URLs
da: Håndtering af "info"-adresser

en: The handler for "mailto" URLs
da: Håndtering af "mailto"-adresser

en: The handler for "man" URLs
da: Håndtering af "man"-adresser

en: The handler for "trash" URLs
da: Håndtering af "trash"-adresser

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "aim"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "callto" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "callto"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ghelp" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "ghelp"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "h323" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "h323"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "http" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "http"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "https" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "https"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "info" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "info"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "mailto" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "mailto"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "man" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "man"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "trash" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "command"-nøglen håndterer "trash"-adresser.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
da: Sand hvis kommandoen til at håndtere denne adresse skal køres i en terminal.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
da: Om den specificerede kommando skal håndtere "aim"-adresser

en: Whether the specified command should handle "callto" URLs
da: Om den specificerede kommando skal håndtere "callto"-adresser

en: Whether the specified command should handle "ghelp" URLs
da: Om den specificerede kommando skal håndtere "ghelp"-adresser

en: Whether the specified command should handle "h323" URLs
da: Om den specificerede kommando skal håndtere "h323"-adresser

en: Whether the specified command should handle "http" URLs
da: Om den specificerede kommando skal håndtere "http"-adresser

en: Whether the specified command should handle "https" URLs
da: Om den specificerede kommando skal håndtere "https"-adresser

en: Whether the specified command should handle "info" URLs
da: Om det specificerde program skal håndtere "info"-adresser

en: Whether the specified command should handle "mailto" URLs
da: Om den specificerede kommando skal håndtere "mailto"-adresser

en: Whether the specified command should handle "man" URLs
da: Om den specificerede kommando skal håndtere "man"-adresser

en: Whether the specified command should handle "trash" URLs
da: Om den specificerede kommando skal håndtere "trash"-adresser

en: Comma separated list of DNS-SD domains that should be visible in the "network:///" location.
da: Komma-adskilt liste af DNS-SD-domæner som skal være synlige i "network:///"-stedet.

en: Extra domains to look for DNS-SD services in
da: Ekstra domæner til at kigge efter DNS-SD-tjenester i

en: How to display local DNS-SD service
da: Hvordan en lokal DNS-SD-tjeneste skal vises

en: Possible values are "merged", "separate" and "disabled".
da: Mulige værdier er "merged", "separate" og "disabled".

en: Authenticate proxy server connections
da: Brugergodkendelse ved mellemværtstilslutninger

en: Automatic proxy configuration URL
da: Automatisk mellemværtskonfigurationsadresse

en: Enables the proxy settings when accessing HTTP over the Internet.
da: Aktivér mellemværtsindstillingerne ved HTTP over internettet.

en: FTP proxy host name
da: FTP-mellemværtsnavn

en: FTP proxy port
da: FTP-mellemværtsport

en: HTTP proxy host name
da: HTTP-mellemværtsnavn

en: HTTP proxy password
da: HTTP-mellemværtsadgangskode

en: HTTP proxy port
da: HTTP-mellemværtsport

en: HTTP proxy username
da: HTTP-mellemværtsbrugernavn

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by "/system/http_proxy/authentication_user" and "/system/http_proxy/authentication_password".
da: Hvis sand, kræver tilslutningerne til mellemværten brugergodkendelse. Brugernavn-/adgangskodekombinationen er defineret i "/system/http_proxy/authentication_user" og "/system/http_proxy/authentication_password".

en: Non-proxy hosts
da: Værter uden mellemvært

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
da: Adgangskode der skal gives som brugergodkendelse for HTTP-mellemvært.

en: Proxy configuration mode
da: Mellemværtstilstand

en: SOCKS proxy host name
da: SOCKS-mellemværtsnavn

en: SOCKS proxy port
da: SOCKS-mellemværtsport

en: Secure HTTP proxy host name
da: Sikker HTTP-mellemværtsnavn

en: Secure HTTP proxy port
da: Sikker HTTP-mellemværtsport

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are "none", "manual", "auto".
da: Vælg mellemværtkonfigurationen. Mulige værdier er "none", "manual", "auto".

en: The machine name to proxy FTP through.
da: Maskinnavn som FTP-trafik skal gå gennem.

en: The machine name to proxy HTTP through.
da: Maskinnavn som HTTP-trafik skal gå gennem.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
da: Maskinnavn som sikker HTTP-trafik skal gå gennem.

en: The machine name to proxy socks through.
da: Maskinnavn som SOCKS-trafik skal gå gennem.

en: The port on the machine defined by "/system/http_proxy/host" that you proxy through.
da: Porten på den maskine defineret af "/system/http_proxy/host" som trafikken skal gå gennem.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/ftp_host" that you proxy through.
da: Porten på den maskine defineret af "/system/proxy/ftp_host" som trafikken skal gå gennem.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/secure_host" that you proxy through.
da: Porten på den maskine defineret af "/system/proxy/secure_host" som trafikken skal gå gennem.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/socks_host" that you proxy through.
da: Porten på den maskine defineret af "/system/proxy/socks_host" som trafikken skal gå gennem.

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
da: Denne nøgle indeholder en liste af værter som der skal tilsluttes til direkte i stedet for gennem mellemværten (hvis den er aktiv). Værdierne kan være værtsnavne, domæner (med et indledende jokertegn som f.eks. *.foo.dk), IP-værtsadresser (både IPv4 og IPv6) og netværksadresser med et netmaske (som f.eks. 192.168.0.0/24).

en: URL that provides proxy configuration values.
da: Adresse som tilbyder konfigurationsværdier for mellemvært.

en: Use HTTP proxy
da: Benyt HTTP-mellemvært

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
da: Brugernavn der skal videregives til brugergodkendelse til HTTP-mellemvært.

en: SMB workgroup
da: SMB-arbejdsgruppe

en: The Windows networking workgroup or domain that the user is part of. In order for a new workgroup to fully take effect the user may need to log out and log back in.
da: Windows netværks-arbejdsgruppen eller domænet som brugeren er en del af. For at en ny arbejdsgruppe er komplet aktiveret skal brugeren muligvis logge ud og logge ind igen.
