gnome-vfs - en to fi translation catalogue (280 entries)

en: ISO 9660 Volume
fi: ISO-9660-taltio

en: %s:%u contains NUL characters.
fi: %s:%u sisältää NUL-merkkejä.

en: %s:%u contains no method name.
fi: %s:%u ei sisällä metodin nimeä.

en: %s:%u has no options endmarker.
fi: %s:%u ei sisällä valitsimien loppumerkintää.

en: %s:%u has unknown options %s.
fi: %s:%u sisältää tuntemattomia valitsimia %s.

en: %s:%u contains no module name.
fi: %s:%u ei sisällä moduulin nimeä.

en: Configuration file `%s' was not found: %s
fi: Asetustiedostoa ”%s” ei löytynyt: %s

note: stop parsing if we failed
en: %s:%d aborted parsing.
fi: %s:%d tulkitseminen keskeytetty.

en: AFFS Volume
fi: AFFS-taltio

en: AFS Network Volume
fi: AFS-verkkotaltio

en: Auto-detected Volume
fi: Automaattisesti tunnistunut taltio

en: Btrfs Linux Volume
fi: Btrfs-Linux-taltio

en: CD-ROM Drive
fi: CD-ROM-asema

en: CD Digital Audio
fi: CD-digitaaliääni

en: Hardware Device Volume
fi: Laitetiedostotaltio

en: EncFS Volume
fi: EncFS-taltio

en: eCryptfs Volume
fi: eCryptfs-taltio

en: Ext2 Linux Volume
fi: Ext2-Linux-taltio

en: Ext3 Linux Volume
fi: Ext3-Linux-taltio

en: Ext4 Linux Volume
fi: Ext4-Linux-taltio

en: MSDOS Volume
fi: MSDOS-taltio

en: BSD Volume
fi: BSD-taltio

en: FUSE Volume
fi: FUSE-taltio

en: MacOS Volume
fi: MacOS-taltio

en: CDROM Volume
fi: CDROM-taltio

en: Hsfs CDROM Volume
fi: Hsfs CDROM -taltio

en: JFS Volume
fi: JFS-taltio

en: Windows NT Volume
fi: Windows NT -taltio

en: System Volume
fi: Järjestelmätaltio

en: Memory Volume
fi: Muistitaltio

en: Minix Volume
fi: Minix-taltio

en: NFS Network Volume
fi: NFS-verkkotaltio

en: NILFS Linux Volume
fi: NILFS-Linux-taltio

en: Netware Volume
fi: Netware-taltio

en: Reiser4 Linux Volume
fi: Reiser4-Linux-taltio

en: ReiserFS Linux Volume
fi: ReiserFS-Linux-taltio

en: Windows Shared Volume
fi: Jaettu Windows-taltio

en: SuperMount Volume
fi: SuperMount-taltio

en: DVD Volume
fi: DVD-taltio

en: Solaris/BSD Volume
fi: Solaris/BSD-taltio

en: Udfs Solaris Volume
fi: Udfs-Solaris-taltio

en: Pcfs Solaris Volume
fi: Pcfs-Solaris-taltio

en: Sun SAM-QFS Volume
fi: Sun SAM-QFS -taltio

en: Temporary Volume
fi: Väliaikainen taltio

en: Enhanced DOS Volume
fi: Paranneltu DOS-taltio

en: Windows VFAT Volume
fi: Windows-VFAT-taltio

en: Xenix Volume
fi: Xenix-taltio

en: XFS Linux Volume
fi: XFS-Linux-taltio

en: XIAFS Volume
fi: XIAFS-taltio

en: CIFS Volume
fi: CIFS-taltio

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: %s Volume
fi: %s-taltio

en: CD-ROM
fi: CD

en: %s/%s Drive
fi: %s/%s-asema

en: %s Drive
fi: %s-asema

en: Floppy Drive
fi: Levykeasema

en: Compact Flash Drive
fi: Compact Flash

en: Memory Stick Drive
fi: Muistitikku

en: Smart Media Drive
fi: Smart Media

en: SD/MMC Drive
fi: SD/MMC

en: Zip Drive
fi: Zip-asema

en: Jaz Drive
fi: Jaz-asema

en: Pen Drive
fi: Kynäasema

en: %s %s Music Player
fi: %s %s musiikkisoitin

en: %s %s Digital Camera
fi: %s %s digitaalikamera

en: Drive
fi: Asema

en: External %s
fi: Ulkoinen %s

en: CD-ROM Disc
fi: CD-ROM-asema

en: Blank CD-R Disc
fi: Tyhjä CD-R-levy

en: CD-R Disc
fi: CD-R-asema

en: Blank CD-RW Disc
fi: Tyhjä CD-RW-levy

en: CD-RW Disc
fi: CD-RW-levy

en: DVD-ROM Disc
fi: DVD-ROM-levy

en: Blank DVD-RAM Disc
fi: DVD-RAM-levy

en: DVD-RAM Disc
fi: DVD-RAM-levy

en: Blank DVD-R Disc
fi: Tyhjä DVD-R-levy

en: DVD-R Disc
fi: DVD-R-levy

en: Blank DVD-RW Disc
fi: Tyhjä DVD-RW-levy

en: DVD-RW Disc
fi: DVD-RW-levy

en: Blank DVD+R Disc
fi: Tyhjä DVD+R-levy

en: DVD+R Disc
fi: DVD+R-levy

en: Blank DVD+RW Disc
fi: Tyhjä DVD+RW-levy

en: DVD+RW Disc
fi: DVD+RW-levy

en: Audio Disc
fi: Äänilevy

en: %s Removable Volume
fi: %s irrotettava taltio

en: Volume
fi: Taltio

en: Unknown operation type %u
fi: Tuntematon toimintotyyppi %u

en: Cannot create pipe for open GIOChannel: %s
fi: GIOChannelille ei voi luoda putkea: %s

en: Unknown job kind %u
fi: Tuntematon työtyyppi %u

en: Operation stopped
fi: Toiminta pysäytetty

en: Deprecated function.  User modifications to the MIME database are no longer supported.
fi: Ei-suositeltu funktio. Käyttäjän tekemät MIME-tietokannan muutokset eivät enää toimi.

en: Could not parse: %s
fi: Ei voitu jäsentää: %s

en: More parsing errors will be ignored.
fi: Mahdolliset seuraavat jäsennysvirheet jäävät huomiotta.

note: GNOME_VFS_OK
en: No error
fi: Ei virhettä

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_FOUND
en: File not found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

note: GNOME_VFS_ERROR_GENERIC
en: Generic error
fi: Yleinen virhe

note: GNOME_VFS_ERROR_INTERNAL
en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

note: GNOME_VFS_ERROR_BAD_PARAMETERS
en: Invalid parameters
fi: Virheellisiä parametreja

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_SUPPORTED
en: Unsupported operation
fi: Ei-tuettu toiminto

note: GNOME_VFS_ERROR_IO
en: I/O error
fi: I/O-virhe

note: GNOME_VFS_ERROR_CORRUPTED_DATA
en: Data corrupted
fi: Data vahingoittunut

note: GNOME_VFS_ERROR_WRONG_FORMAT
en: Format not valid
fi: Muoto on virheellinen

note: GNOME_VFS_ERROR_BAD_FILE
en: Bad file handle
fi: Virheellinen tiedostokahva

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_BIG
en: File too big
fi: Tiedosto on liian suuri

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_SPACE
en: No space left on device
fi: Levyllä ei ole jäljellä tilaa

note: GNOME_VFS_ERROR_READ_ONLY
en: Read-only file system
fi: Tiedostojärjestelmästä voi vain lukea

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_URI
en: Invalid URI
fi: Virheellinen URI

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_OPEN
en: File not open
fi: Tiedosto ei ole auki

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_OPEN_MODE
en: Open mode not valid
fi: Avaustapa on virheellinen

note: GNOME_VFS_ERROR_ACCESS_DENIED
en: Access denied
fi: Ei käyttöoikeutta

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_MANY_OPEN_FILES
en: Too many open files
fi: Liian monta tiedostoa avoinna

note: GNOME_VFS_ERROR_EOF
en: End of file
fi: Tiedoston loppu

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_A_DIRECTORY
en: Not a directory
fi: Ei ole kansio

note: GNOME_VFS_ERROR_IN_PROGRESS
en: Operation in progress
fi: Toiminto käynnissä

note: GNOME_VFS_ERROR_INTERRUPTED
en: Operation interrupted
fi: Toiminto keskeytetty

note: GNOME_VFS_ERROR_FILE_EXISTS
en: File exists
fi: Tiedosto on olemassa

note: GNOME_VFS_ERROR_LOOP
en: Looping links encountered
fi: Linkkien silmukka havaittu

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_PERMITTED
en: Operation not permitted
fi: Toiminto ei ole sallittu

note: GNOME_VFS_ERROR_IS_DIRECTORY
en: Is a directory
fi: On kansio

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_MEMORY
en: Not enough memory
fi: Ei tarpeeksi muistia

note: GNOME_VFS_ERROR_HOST_NOT_FOUND
en: Host not found
fi: Konetta ei löytynyt

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_HOST_NAME
en: Host name not valid
fi: Koneen nimi ei kelpaa

note: GNOME_VFS_ERROR_HOST_HAS_NO_ADDRESS
en: Host has no address
fi: Koneella ei ole osoitetta

note: GNOME_VFS_ERROR_LOGIN_FAILED
en: Login failed
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui

note: GNOME_VFS_ERROR_CANCELLED
en: Operation cancelled
fi: Toiminto peruttu

note: GNOME_VFS_ERROR_DIRECTORY_BUSY
en: Directory busy
fi: Kansio varattu

note: GNOME_VFS_ERROR_DIRECTORY_NOT_EMPTY
en: Directory not empty
fi: Kansio ei ole tyhjä

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_MANY_LINKS
en: Too many links
fi: Liian monta linkkiä

note: GNOME_VFS_ERROR_READ_ONLY_FILE_SYSTEM
en: Read only file system
fi: Tiedostojärjestelmästä voi vain lukea

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_SAME_FILE_SYSTEM
en: Not on the same file system
fi: Eivät ole samassa tiedostojärjestelmässä

note: GNOME_VFS_ERROR_NAME_TOO_LONG
en: Name too long
fi: Nimi on liian pitkä

note: GNOME_VFS_ERROR_SERVICE_NOT_AVAILABLE
en: Service not available
fi: Palvelu ei saatavilla

note: GNOME_VFS_ERROR_SERVICE_OBSOLETE
en: Request obsoletes service's data
fi: Pyyntö vanhentaa palvelun datan

note: GNOME_VFS_ERROR_PROTOCOL_ERROR
en: Protocol error
fi: Protokollavirhe

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_MASTER_BROWSER
en: Could not find master browser
fi: Pääselainta ei löytynyt

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_DEFAULT
en: No default action associated
fi: Oletusarvoista toimintoa ei ole kytketty

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_HANDLER
en: No handler for URL scheme
fi: URL-tyypille ei ole käsittelintä

note: GNOME_VFS_ERROR_PARSE
en: Error parsing command line
fi: Komentorivin jäsennysvirhe

note: GNOME_VFS_ERROR_LAUNCH
en: Error launching command
fi: Komennon käynnistysvirhe

note: GNOME_VFS_ERROR_TIMEOUT
en: Timeout reached
fi: Aikakatkaisu

note: GNOME_VFS_ERROR_NAMESERVER
en: Nameserver error
fi: Nimipalvelinvirhe

note: GNOME_VFS_ERROR_LOCKED
en: The resource is locked
fi: Resurssi on lukittu

note: GNOME_VFS_ERROR_DEPRECATED_FUNCTION
en: Function call deprecated
fi: Funktiokutsua ei suositella

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_FILENAME
en: Invalid filename
fi: Virheellinen tiedostonimi

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_A_SYMBOLIC_LINK
en: Not a symbolic link
fi: Ei ole symbolinen linkki

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: %u byte | %u bytes
fi[0]: %u tavu
fi[1]: %u tavua

en: %.1f KB
fi: %.1f kt

en: %.1f MB
fi: %.1f Mt

en: %.1f GB
fi: %.1f Gt

en:  (invalid Unicode)
fi:  (virheellistä Unicodea)

en: Floppy
fi: Levyke

en: CD-R/DVD-R
fi: CDR-R/DVD-R

en: Disk
fi: Levy

en: USB Drive
fi: USB-asema

en: IEEE1394 Drive
fi: IEEE1394-asema

en: Memory Stick
fi: Muistitikku

en: Camera
fi: Kamera

en: Root Volume
fi: Juuritaltio

en: Audio CD
fi: Ääni-CD

en: Unknown volume
fi: Tuntematon taltio

en: Network server
fi: Verkkopalvelin

note: Handle floppy case
en: Unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
fi: Levykeaseman liittäminen ei onnistu. Luultavasti asemassa ei ole levykettä.

note: All others
en: Unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
fi: Taltion liittäminen ei onnistu. Luultavasti asemassa ei ole levyä.

en: Unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
fi: Levykeaseman liittäminen ei onnistu. Levyke on luultavasti muodossa, jota ei voi liittää.

note: Probably a wrong password
en: Unable to mount the volume. If this is an encrypted drive, then the wrong password or key was used.
fi: Taltiota ei voida liittää. Jos taltio oli salattu, voi olla että syötit väärän salasanan tai avaimen.

en: Unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
fi: Valitun taltion liittäminen ei onnistu. Taltio on luultavasti muodossa, jota ei voi liittää.

en: Unable to mount the selected floppy drive.
fi: Valitun levykeaseman liittäminen ei onnistu.

en: Unable to mount the selected volume.
fi: Valitun taltion liittäminen ei onnistu.

en: Unable to unmount the selected volume. The volume is in use by one or more programs.
fi: Valittua taltiota ei voitu irrottaa. Yksi tai useampi sovellus käyttää tätä taltiota.

en: Unable to unmount the selected volume.
fi: Valitun taltion irrottaminen ei onnistu.

en: Failed to read data from child process %d (%s)
fi: Tietoja ei voitu lukea lapsiprosessilta %d (%s)

en: Couldn't run mount process in a pty
fi: Prosessia mount ei voitu suorittaa pty:ssä

en: Unexpected error in select() reading data from a child process (%s)
fi: Odottamaton virhe select()-kutsussa luettaessa tietoja lapsiprosessilta (%s)

en: Couldn't send password to mount process.
fi: Salasanaa ei voitu lähettää prosessille mount.

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
fi: Odottamaton virhe komennossa waitpid() (%s)

en: Failed to start command
fi: Komennon käynnistäminen epäonnistui

en: Unable to eject media
fi: Levyn poistaminen asemasta ei onnistu

en: Unable to unmount connected server
fi: Yhdistetyn palvelimen irrottaminen ei onnistu

en: Network
fi: Verkko

en: Home
fi: Koti

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Unknown GnomeVFSSeekPosition %d
fi: Tuntematon GnomeVFSSeekPosition %d

en: Windows Network
fi: Windows-verkko

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
fi: Etäkoneen (%s) identiteetti on tuntematon.

en: This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
fi: Näin käy, kun kirjaudut tietokoneelle ensimmäistä kertaan.
    
    Etäkoneen identiteetti on %s. Jos ehdottoman varmuuden, että on turvallista jatkaa, ota yhteys järjestelmän ylläpitäjään.

en: Log In Anyway
fi: Kirjaudu silti sisään

en: Cancel Login
fi: Peru kirjautuminen

note: FIXME: we probably shouldn't use printf to output the message
en: Didn't find a valid settings file at %s
fi: %s ei ole kelvollinen asetustiedosto

en: Use the %s environment variable to specify a different location.
fi: Määrittele toinen sijainti käyttämällä ympäristömuuttujaa %s.

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
fi: HTTP-välipalvelimesi vaatii kirjautumista.

en: You must log in to access "%s".
    %s
fi: Pääsy kohteeseen ”%s” vaatii kirjautumista.
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
fi: Salasanasi lähetetään salaamattomana.

en: Your password will be transmitted encrypted.
fi: Salasanasi lähetetään salattuna.

en: You must log in to access %s domain %s
fi: Pääsy kohteeseen ”%s” toimialueessa ”%s” vaatii kirjautumisen

en: You must log in to access %s
fi: Pääsy kohteeseen ”%s” vaatii kirjautumisen

en: Default component viewer application
fi: Oletusarvoinen komponenttien katselusovellus

en: Default terminal application
fi: Oletusarvoinen päätesovellus

en: Exec argument for default terminal
fi: Päätesovelluksen suoritusvalitsin

en: The application to use for viewing files that require a component to view them. The parameter %s will be replaced by the file's URIs, the parameter %c will be replaced by the component IID.
fi: Katseluun komponentin vaativien tiedostojen katselusovellus. Parametri %s korvautuu tiedoston URI:lla, parametri %c komponentin IID:llä.

en: The default terminal application to use for applications that require a terminal.
fi: Oletusarvoinen päätesovellus päätteen vaativille sovelluksille.

en: The exec argument to use for the default terminal application.
fi: Päätesovelluksen valitsin, joka määrittää mitä suoritetaan.

en: Run the command in a terminal
fi: Suorita sovellus päätteessä

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
fi: ”aim”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The command used to handle "callto" URLs, if enabled.
fi: ”callto”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The command used to handle "ghelp" URLs, if enabled.
fi: ”ghelp”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The command used to handle "h323" URLs, if enabled.
fi: ”h323”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The command used to handle "http" URLs, if enabled.
fi: ”http”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The command used to handle "https" URLs, if enabled.
fi: ”https”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The command used to handle "info" URLs, if enabled.
fi: ”info”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The command used to handle "mailto" URLs, if enabled.
fi: ”mailto”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The command used to handle "man" URLs, if enabled.
fi: ”man”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The command used to handle "trash" URLs, if enabled.
fi: ”trash”-tyyppiset URL:t käsittelevä komento, jos käytössä.

en: The handler for "aim" URLs
fi: ”aim”-URL:ien käsittelykomento

en: The handler for "callto" URLs
fi: ”callto”-URL:ien käsittelykomento

en: The handler for "ghelp" URLs
fi: ”ghelp”-URL:ien käsittelykomento

en: The handler for "h323" URLs
fi: ”h323”-URL:ien käsittelykomento

en: The handler for "http" URLs
fi: ”http”-URL:ien käsittelykomento

en: The handler for "https" URLs
fi: ”https”-URL:ien käsittelykomento

en: The handler for "info" URLs
fi: ”info”-URL:ien käsittelykomento

en: The handler for "mailto" URLs
fi: ”mailto”-URL:ien käsittelykomento

en: The handler for "man" URLs
fi: ”man”-URL:ien käsittelykomento

en: The handler for "trash" URLs
fi: ”trash”-URL:ien käsittelykomento

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”aim”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "callto" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”callto”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ghelp" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”ghelp”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "h323" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”h323”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "http" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”http”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "https" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”https”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "info" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”info”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "mailto" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”mailto”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "man" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”man”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "trash" URLs.
fi: Tosi, jos avaimessa ”command” annettu komento käsittelee ”trash”-tyyppisiä URL:eja.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
fi: Tosi, jos tämäntyyppisiä URL:eja käsittelevä ohjelma tulisi käynnistää päätteessä.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”aim”-URL:eja

en: Whether the specified command should handle "callto" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”callto”-URL:eja

en: Whether the specified command should handle "ghelp" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”ghelp”-URL:eja

en: Whether the specified command should handle "h323" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”h323”-URL:eja

en: Whether the specified command should handle "http" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”http”-URL:eja

en: Whether the specified command should handle "https" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”https”-URL:eja

en: Whether the specified command should handle "info" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”info”-URL:eja

en: Whether the specified command should handle "mailto" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”mailto”-URL:eja

en: Whether the specified command should handle "man" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”man”-URL:eja

en: Whether the specified command should handle "trash" URLs
fi: Käsitteleekö annettu komento ”trash”-URL:eja

en: Comma separated list of DNS-SD domains that should be visible in the "network:///" location.
fi: Pilkuilla eroteltu luettelo DNS-SD-verkkoalueista, jotka näkyvät sijainnissa ”network:///”.

en: Extra domains to look for DNS-SD services in
fi: Lisäverkkoalueet, joilta etsiä DNS-SD-palveluja

en: How to display local DNS-SD service
fi: Miten paikallinen DNS-SD-palvelu näkyy

en: Possible values are "merged", "separate" and "disabled".
fi: Mahdollisia arvoja ovat ”merged” (yhdessä), ”separate” (erillinen) ja ”disabled” (ei käytössä).

en: Authenticate proxy server connections
fi: Todenna välipalvelinyhteydet

en: Automatic proxy configuration URL
fi: Automaattisten välipalvelinasetusten URL

en: Enables the proxy settings when accessing HTTP over the Internet.
fi: Ota välipalvelinasetukset käyttöön, kun HTTP:tä käytetään Internetissä.

en: FTP proxy host name
fi: FTP-välipalvelimen nimi

en: FTP proxy port
fi: FTP-välipalvelimen portti

en: HTTP proxy host name
fi: HTTP-välipalvelimen nimi

en: HTTP proxy password
fi: HTTP-välipalvelimen salasana

en: HTTP proxy port
fi: HTTP-välipalvelimen portti

en: HTTP proxy username
fi: HTTP-välipalvelimen käyttäjätunnus

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by "/system/http_proxy/authentication_user" and "/system/http_proxy/authentication_password".
fi: Jos tosi, yhteydet välipalvelimeen vaativat todennuksen. Käyttäjätunnus-salasana-yhdistelmän määrittelevät avaimet ”/system/http_proxy/authentication_user” ja ”/system/http_proxy/authentication_password”.

en: Non-proxy hosts
fi: Välipalvelinta käyttämättömät isäntäkoneet

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
fi: HTTP-välipalvelimelle välittyvä todentava salasana.

en: Proxy configuration mode
fi: Välipalvelimen asetustapa

en: SOCKS proxy host name
fi: SOCKS-välipalvelimen nimi

en: SOCKS proxy port
fi: SOCKS-välipalvelimen portti

en: Secure HTTP proxy host name
fi: SHTTP-välipalvelimen nimi

en: Secure HTTP proxy port
fi: SHTTP-välipalvelimen portti

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are "none", "manual", "auto".
fi: Valitse välipalvelimen asetustapa. Mahdolliset arvot ovat ”none” (ei mikään), ”manual” (asetukset käsin), ”auto” (automaattinen).

en: The machine name to proxy FTP through.
fi: FTP-välipalvelimena toimivan koneen nimi.

en: The machine name to proxy HTTP through.
fi: HTTP-välipalvelimena toimivan koneen nimi.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
fi: SHTTP-välipalvelimena toimivan koneen nimi.

en: The machine name to proxy socks through.
fi: SOCKS-välipalvelimena toimivan koneen nimi.

en: The port on the machine defined by "/system/http_proxy/host" that you proxy through.
fi: Välipalvelinportti koneella, joka on määritelty avaimessa ”/system/http_proxy/host”.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/ftp_host" that you proxy through.
fi: Välipalvelinportti koneella, joka on määritelty avaimessa ”/system/proxy/ftp_host”.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/secure_host" that you proxy through.
fi: Välipalvelinportti koneella, joka on määritelty avaimessa ”/system/proxy/secure_host”.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/socks_host" that you proxy through.
fi: Välipalvelinportti koneella, joka on määritelty avaimessa ”/system/proxy/socks_host”.

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
fi: Tämä avain sisältää luettelon isäntäkoneista, joihin yhteys muodostetaan suoraan, ei välipalvelimen kautta (vaikka se olisi toiminnassa). Arvot voivat olla konenimiä, verkkoalueita (joissa alussa jokerimerkki, kuten *.testi.fi), IP-osoitteita (IPv4 tai IPv6) ja verkko-osoitteita verkkopeitteellä (kuten 192.168.0.0/24).

en: URL that provides proxy configuration values.
fi: URL, joka tarjoaa välipalvelinasetukset.

en: Use HTTP proxy
fi: Käytä HTTP-välipalvelinta

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
fi: HTTP-välipalvelimelle välittyvä todentava käyttäjätunnus

en: SMB workgroup
fi: SMB-työryhmä

en: The Windows networking workgroup or domain that the user is part of. In order for a new workgroup to fully take effect the user may need to log out and log back in.
fi: Windows-verkkojen työryhmä tai aluenimi, johon käyttäjä kuuluu. Jotta uusi työryhmänimi toimii kaikkialla, voi olla tarpeen kirjautua uudestaan sisään järjestelmään muutoksen jälkeen.
