gnome-vfs - en to sv translation catalogue (298 entries)

en: ISO 9660 Volume
sv: ISO 9660-volym

en: %s:%u contains NUL characters.
sv: %s:%u innehåller NUL-tecken.

en: %s:%u contains no method name.
sv: %s:%u innehåller inget metodnamn.

en: %s:%u has no options endmarker.
sv: %s:%u har ingen slutmarkör för flaggor.

en: %s:%u has unknown options %s.
sv: %s:%u har okända flaggor %s.

en: %s:%u contains no module name.
sv: %s:%u innehåller inget modulnamn.

en: Configuration file `%s' was not found: %s
sv: Konfigurationsfilen "%s" hittades inte: %s

note: stop parsing if we failed
en: %s:%d aborted parsing.
sv: %s:%d avbröt tolkning.

en: AFFS Volume
sv: AFFS-volym

en: AFS Network Volume
sv: AFS-nätverksvolym

en: Auto-detected Volume
sv: Automatiskt upptäckt volym

en: Btrfs Linux Volume
sv: Btrfs-Linuxvolym

en: CD-ROM Drive
sv: Cd-romenhet

en: CD Digital Audio
sv: Digitalt cd-ljud

en: Hardware Device Volume
sv: Hårdvaruenhetsvolym

en: EncFS Volume
sv: EncFS-volym

en: eCryptfs Volume
sv: eCryptfs-volym

en: Ext2 Linux Volume
sv: Ext2-Linuxvolym

en: Ext3 Linux Volume
sv: Ext3-Linuxvolym

en: Ext4 Linux Volume
sv: Ext4-Linuxvolym

en: MSDOS Volume
sv: MSDOS-volym

en: BSD Volume
sv: BSD-volym

en: FUSE Volume
sv: FUSE-volym

en: MacOS Volume
sv: MacOS-volym

en: CDROM Volume
sv: Cd-romvolym

en: Hsfs CDROM Volume
sv: Hsfs-cdromvolym

en: JFS Volume
sv: JFS-volym

en: Windows NT Volume
sv: Windows NT-volym

en: System Volume
sv: Systemvolym

en: Memory Volume
sv: Minnesvolym

en: Minix Volume
sv: Minixvolym

en: NFS Network Volume
sv: NFS-nätverksvolym

en: NILFS Linux Volume
sv: NILFS-Linuxvolym

en: Netware Volume
sv: Netware-volym

en: Reiser4 Linux Volume
sv: Reiser4-Linuxvolym

en: ReiserFS Linux Volume
sv: ReiserFS-Linuxvolym

en: Windows Shared Volume
sv: Delad Windowsvolym

en: SuperMount Volume
sv: SuperMount-volym

en: DVD Volume
sv: DVD-volym

en: Solaris/BSD Volume
sv: Solaris/BSD-volym

en: Udfs Solaris Volume
sv: Udfs-Solarisvolym

en: Pcfs Solaris Volume
sv: Pcfs-Solarisvolym

en: Sun SAM-QFS Volume
sv: Sun SAM-QFS-volym

en: Temporary Volume
sv: Temporärvolym

en: Enhanced DOS Volume
sv: Förbättrad DOS-volym

en: Windows VFAT Volume
sv: Windows VFAT-volym

en: Xenix Volume
sv: Xenixvolym

en: XFS Linux Volume
sv: XFS-Linuxvolym

en: XIAFS Volume
sv: XIAFS-volym

en: CIFS Volume
sv: CIFS-volym

en: Unknown
sv: Okänd

en: %s Volume
sv: %s-volym

en: CD-ROM
sv: Cd-rom

en: CD-R
sv: Cd-r

en: CD-RW
sv: Cd-rw

en: DVD-ROM
sv: Dvd-rom

en: DVD+R
sv: Dvd+r

en: DVD+RW
sv: Dvd+rw

en: DVD-R
sv: Dvd-r

en: DVD-RW
sv: Dvd-rw

en: DVD-RAM
sv: Dvd-ram

en: DVD±R
sv: Dvd±r

en: DVD±RW
sv: Dvd±rw

en: %s/%s Drive
sv: %s/%s-enhet

en: %s Drive
sv: %s-enhet

en: Floppy Drive
sv: Diskettenhet

en: Compact Flash Drive
sv: Compact Flash-enhet

en: Memory Stick Drive
sv: Minnespinnesenhet

en: Smart Media Drive
sv: Smart Media-enhet

en: SD/MMC Drive
sv: SD/MMC-enhet

en: Zip Drive
sv: Zipenhet

en: Jaz Drive
sv: Jazenhet

en: Pen Drive
sv: Pennenhet

en: %s %s Music Player
sv: %s %s-musikspelare

en: %s %s Digital Camera
sv: %s %s-digitalkamera

en: Drive
sv: Enhet

en: External %s
sv: Extern %s

en: CD-ROM Disc
sv: Cd-romskiva

en: Blank CD-R Disc
sv: Tom cd-r-skiva

en: CD-R Disc
sv: Cd-r-skiva

en: Blank CD-RW Disc
sv: Tom cd-rw-skiva

en: CD-RW Disc
sv: Cd-rw-skiva

en: DVD-ROM Disc
sv: Dvd-romskiva

en: Blank DVD-RAM Disc
sv: Tom dvd-ramskiva

en: DVD-RAM Disc
sv: Dvd-ramskiva

en: Blank DVD-R Disc
sv: Tom dvd-r-skiva

en: DVD-R Disc
sv: Dvd-r-skiva

en: Blank DVD-RW Disc
sv: Tom dvd-rw-skiva

en: DVD-RW Disc
sv: Dvd-rw-skiva

en: Blank DVD+R Disc
sv: Tom dvd+r-skiva

en: DVD+R Disc
sv: Dvd+r-skiva

en: Blank DVD+RW Disc
sv: Tom dvd+rw-skiva

en: DVD+RW Disc
sv: Dvd+rw-skiva

en: Audio Disc
sv: Ljudskiva

en: %s Removable Volume
sv: %s flyttbar volym

en: Volume
sv: Volym

en: Unknown operation type %u
sv: Okänd operationstyp %u

en: Cannot create pipe for open GIOChannel: %s
sv: Kan inte skapa rör till öppen GIOChannel: %s

en: Unknown job kind %u
sv: Okänd jobbtyp %u

en: Operation stopped
sv: Operationen stoppad

en: Deprecated function.  User modifications to the MIME database are no longer supported.
sv: Föråldrad funktion. Användarändringar i MIME-databasen stöds inte längre.

en: Could not parse: %s
sv: Kunde inte tolka: %s

en: More parsing errors will be ignored.
sv: Fler tolkningsfel kommer att ignoreras.

note: GNOME_VFS_OK
en: No error
sv: Inget fel

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_FOUND
en: File not found
sv: Filen kunde inte hittas

note: GNOME_VFS_ERROR_GENERIC
en: Generic error
sv: Allmänt fel

note: GNOME_VFS_ERROR_INTERNAL
en: Internal error
sv: Internt fel

note: GNOME_VFS_ERROR_BAD_PARAMETERS
en: Invalid parameters
sv: Ogiltiga parametrar

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_SUPPORTED
en: Unsupported operation
sv: Operationen stöds inte

note: GNOME_VFS_ERROR_IO
en: I/O error
sv: I/O-fel

note: GNOME_VFS_ERROR_CORRUPTED_DATA
en: Data corrupted
sv: Korrupt data

note: GNOME_VFS_ERROR_WRONG_FORMAT
en: Format not valid
sv: Ogiltigt format

note: GNOME_VFS_ERROR_BAD_FILE
en: Bad file handle
sv: Felaktigt filhandtag

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_BIG
en: File too big
sv: Filen är för stor

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_SPACE
en: No space left on device
sv: Ingen plats kvar på enheten

note: GNOME_VFS_ERROR_READ_ONLY
en: Read-only file system
sv: Filsystemet är skrivskyddat

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_URI
en: Invalid URI
sv: Ogiltig URI

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_OPEN
en: File not open
sv: Filen är inte öppen

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_OPEN_MODE
en: Open mode not valid
sv: Ogiltigt öppningsläge

note: GNOME_VFS_ERROR_ACCESS_DENIED
en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_MANY_OPEN_FILES
en: Too many open files
sv: För många öppna filer

note: GNOME_VFS_ERROR_EOF
en: End of file
sv: Slut på filen

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_A_DIRECTORY
en: Not a directory
sv: Inte en katalog

note: GNOME_VFS_ERROR_IN_PROGRESS
en: Operation in progress
sv: Operationen pågår

note: GNOME_VFS_ERROR_INTERRUPTED
en: Operation interrupted
sv: Operationen avbruten

note: GNOME_VFS_ERROR_FILE_EXISTS
en: File exists
sv: Filen finns

note: GNOME_VFS_ERROR_LOOP
en: Looping links encountered
sv: Slinga i länkar påträffad

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_PERMITTED
en: Operation not permitted
sv: Operationen är inte tillåten

note: GNOME_VFS_ERROR_IS_DIRECTORY
en: Is a directory
sv: Är en katalog

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_MEMORY
en: Not enough memory
sv: Inte tillräckligt med minne

note: GNOME_VFS_ERROR_HOST_NOT_FOUND
en: Host not found
sv: Värddatorn kunde inte hittas

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_HOST_NAME
en: Host name not valid
sv: Värddatornamnet är inte giltigt

note: GNOME_VFS_ERROR_HOST_HAS_NO_ADDRESS
en: Host has no address
sv: Värddatorn har ingen adress

note: GNOME_VFS_ERROR_LOGIN_FAILED
en: Login failed
sv: Inloggning misslyckades

note: GNOME_VFS_ERROR_CANCELLED
en: Operation cancelled
sv: Operationen avbröts

note: GNOME_VFS_ERROR_DIRECTORY_BUSY
en: Directory busy
sv: Katalogen är upptagen

note: GNOME_VFS_ERROR_DIRECTORY_NOT_EMPTY
en: Directory not empty
sv: Katalogen är inte tom

note: GNOME_VFS_ERROR_TOO_MANY_LINKS
en: Too many links
sv: För många länkar

note: GNOME_VFS_ERROR_READ_ONLY_FILE_SYSTEM
en: Read only file system
sv: Skrivskyddat filsystem

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_SAME_FILE_SYSTEM
en: Not on the same file system
sv: Inte på samma filsystem

note: GNOME_VFS_ERROR_NAME_TOO_LONG
en: Name too long
sv: Namnet är för långt

note: GNOME_VFS_ERROR_SERVICE_NOT_AVAILABLE
en: Service not available
sv: Tjänsten är inte tillgänglig

note: GNOME_VFS_ERROR_SERVICE_OBSOLETE
en: Request obsoletes service's data
sv: Begäran föråldrar tjänstens data

note: GNOME_VFS_ERROR_PROTOCOL_ERROR
en: Protocol error
sv: Protokollfel

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_MASTER_BROWSER
en: Could not find master browser
sv: Kunde inte hitta huvudbläddrare

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_DEFAULT
en: No default action associated
sv: Ingen standardåtgärd associerad

note: GNOME_VFS_ERROR_NO_HANDLER
en: No handler for URL scheme
sv: Ingen hanterare för URL-schema

note: GNOME_VFS_ERROR_PARSE
en: Error parsing command line
sv: Fel vid tolkning av kommandorad

note: GNOME_VFS_ERROR_LAUNCH
en: Error launching command
sv: Fel vid start av kommando

note: GNOME_VFS_ERROR_TIMEOUT
en: Timeout reached
sv: Tidsgräns nåddes

note: GNOME_VFS_ERROR_NAMESERVER
en: Nameserver error
sv: Namnserverfel

note: GNOME_VFS_ERROR_LOCKED
en: The resource is locked
sv: Resursen är låst

note: GNOME_VFS_ERROR_DEPRECATED_FUNCTION
en: Function call deprecated
sv: Funktionsanropet är föråldrat

note: GNOME_VFS_ERROR_INVALID_FILENAME
en: Invalid filename
sv: Ogiltigt filnamn

note: GNOME_VFS_ERROR_NOT_A_SYMBOLIC_LINK
en: Not a symbolic link
sv: Inte en symbolisk länk

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: %.1f KB
sv: %.1f kB

en:  (invalid Unicode)
sv:  (ogiltig Unicode)

en: Floppy
sv: Diskett

en: CD-ROM/DVD-ROM
sv: Cd-rom/dvd-rom

en: CD-ROM/DVD-RAM
sv: Cd-rom/dvd-ram

en: CD-ROM/DVD-R
sv: Cd-rom/dvd-r

en: CD-ROM/DVD-RW
sv: Cd-rom/dvd-rw

en: CD-R/DVD-ROM
sv: Cd-rom/dvd-rom

en: CD-R/DVD-RAM
sv: Cd-r/dvd-ram

en: CD-R/DVD-R
sv: Cd-r/dvd-r

en: CD-R/DVD-RW
sv: Cd-r/dvd-rw

en: CD-RW/DVD-ROM
sv: Cd-rw/dvd-rom

en: CD-RW/DVD-RAM
sv: Cd-rw/dvd-ram

en: CD-RW/DVD-R
sv: Cd-rw/dvd-r

en: CD-RW/DVD-RW
sv: Cd-rw/dvd-rw

en: USB Drive
sv: USB-enhet

en: IEEE1394 Drive
sv: IEEE1394-enhet

en: Memory Stick
sv: Minnespinne

en: Camera
sv: Kamera

en: DVD
sv: Dvd

en: Root Volume
sv: Rotvolym

en: Audio CD
sv: Ljud-cd

en: Unknown volume
sv: Okänd volym

en: Network server
sv: Nätverksserver

note: Handle floppy case
en: Unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
sv: Kan inte montera diskettenheten. Det finns troligtvis ingen diskett i enheten.

note: All others
en: Unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
sv: Kan inte montera volymen. Det finns troligtvis inget medium i enheten.

en: Unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
sv: Kan inte montera diskettenheten. Disketten är troligtvis i ett format som inte kan monteras.

note: Probably a wrong password
en: Unable to mount the volume. If this is an encrypted drive, then the wrong password or key was used.
sv: Kunde inte montera volymen. Om det här är en krypterad enhet så användes fel lösenord eller nyckel.

en: Unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
sv: Kan inte montera den valda volymen. Volymen är troligtvis i ett format som inte kan monteras.

en: Unable to mount the selected floppy drive.
sv: Kan inte montera den valda diskettenheten.

en: Unable to mount the selected volume.
sv: Kan inte montera den valda volymen.

en: Unable to unmount the selected volume. The volume is in use by one or more programs.
sv: Kunde inte avmontera den valda volymen. Volymen används av ett eller flera program.

en: Unable to unmount the selected volume.
sv: Kan inte avmontera den valda volymen.

en: Failed to read data from child process %d (%s)
sv: Misslyckades med att läsa data från barnprocess %d (%s)

en: Couldn't run mount process in a pty
sv: Kunde inte köra monteringsprocess i en pty

en: Unexpected error in select() reading data from a child process (%s)
sv: Oväntat fel i select() vid läsning av data från en barnprocess (%s)

en: Couldn't send password to mount process.
sv: Kunde inte skicka lösenord till monteringsprocess.

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
sv: Oväntat fel i waitpid() (%s)

en: Failed to start command
sv: Misslyckades med att starta kommando

en: Unable to eject media
sv: Kan inte mata ut medium

en: Unable to unmount connected server
sv: Kan inte avmontera ansluten server

en: Network
sv: Nätverk

en: Home
sv: Hem

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Unknown GnomeVFSSeekPosition %d
sv: Okänd GnomeVFSSeekPosition %d

en: Windows Network
sv: Windows-nätverk

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
sv: Identiteten på fjärrdatorn (%s) är okänd.

en: This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
sv: Detta händer när du loggar in på en dator för första gången.
    
    Identiteten som skickats av fjärrdatorn är %s. Om du vill vara absolut säker på att det är säkert att fortsätta bör du kontakta systemadministratören.

en: Log In Anyway
sv: Logga in ändå

en: Cancel Login
sv: Avbryt inloggning

note: FIXME: we probably shouldn't use printf to output the message
en: Didn't find a valid settings file at %s
sv: Hittade ingen giltig inställningsfil vid %s

en: Use the %s environment variable to specify a different location.
sv: Använd miljövariabeln %s för att ange en annan plats.

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
sv: Din HTTP-proxyserver kräver att du loggar in.

en: You must log in to access "%s".
    %s
sv: Du måste logga in för att komma åt "%s".
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
sv: Ditt lösenord kommer att överföras i klartext.

en: Your password will be transmitted encrypted.
sv: Ditt lösenord kommer att överföras krypterat.

en: You must log in to access %s domain %s
sv: Du måste logga in för att komma åt %s domän %s

en: You must log in to access %s
sv: Du måste logga in för att komma åt %s

en: Default component viewer application
sv: Standardprogram för komponentvisning

en: Default terminal application
sv: Standardterminalprogram

en: Exec argument for default terminal
sv: Exekveringsargument för standardterminal

en: The application to use for viewing files that require a component to view them. The parameter %s will be replaced by the file's URIs, the parameter %c will be replaced by the component IID.
sv: Programmet som används för visning av filer som kräver en komponent för att visa dem. Parametern %s kommer att ersättas av filens URI:er, och parametern %c kommer att ersättas av komponent-IID.

en: The default terminal application to use for applications that require a terminal.
sv: Standardterminalprogrammet att använda för program som kräver en terminal.

en: The exec argument to use for the default terminal application.
sv: Exekveringsargumentet att använda för standardterminalprogrammet.

en: Run the command in a terminal
sv: Kör kommandot i ett terminalfönster

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "aim"-URL:er, om aktiverat.

en: The command used to handle "callto" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "callto"-URL:er, om aktiverat.

en: The command used to handle "ghelp" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "ghelp"-URL:er, om aktiverat.

en: The command used to handle "h323" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "h323"-URL:er, om aktiverat.

en: The command used to handle "http" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "http"-URL:er, om aktiverat.

en: The command used to handle "https" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "https"-URL:er, om aktiverat.

en: The command used to handle "info" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "info"-URL:er, om aktiverat.

en: The command used to handle "mailto" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "mailto"-URL:er, om aktiverat.

en: The command used to handle "man" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "man"-URL:er, om aktiverat.

en: The command used to handle "trash" URLs, if enabled.
sv: Kommandot som används för att hantera "trash"-URL:er, om aktiverat.

en: The handler for "aim" URLs
sv: Hanteraren för "aim"-URL:er

en: The handler for "callto" URLs
sv: Hanteraren för "callto"-URL:er

en: The handler for "ghelp" URLs
sv: Hanteraren för "ghelp"-URL:er

en: The handler for "h323" URLs
sv: Hanteraren för "h323"-URL:er

en: The handler for "http" URLs
sv: Hanteraren för "http"-URL:er

en: The handler for "https" URLs
sv: Hanteraren för "https"-URL:er

en: The handler for "info" URLs
sv: Hanteraren för "info"-URL:er

en: The handler for "mailto" URLs
sv: Hanteraren för "mailto"-URL:er

en: The handler for "man" URLs
sv: Hanteraren för "man"-URL:er

en: The handler for "trash" URLs
sv: Hanteraren för "trash"-URL:er

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "aim"-URL:er.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "callto" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "callto"-URL:er.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ghelp" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "ghelp"-URL:er.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "h323" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "h323"-URL:er.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "http" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "http"-URL:er.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "https" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "https"-URL:er.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "info" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "info"-URL:er.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "mailto" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "mailto"-URL:er.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "man" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "man"-URL:er.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "trash" URLs.
sv: Sant om kommandot som är angivet i nyckeln "command" ska hantera "trash"-URL:er.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
sv: Sant om kommandot för att hantera denna typ av URL ska köras i ett terminalfönster.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "aim"-URL:er

en: Whether the specified command should handle "callto" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "callto"-URL:er

en: Whether the specified command should handle "ghelp" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "ghelp"-URL:er

en: Whether the specified command should handle "h323" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "h323"-URL:er

en: Whether the specified command should handle "http" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "http"-URL:er

en: Whether the specified command should handle "https" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "https"-URL:er

en: Whether the specified command should handle "info" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "info"-URL:er

en: Whether the specified command should handle "mailto" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "mailto"-URL:er

en: Whether the specified command should handle "man" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "man"-URL:er

en: Whether the specified command should handle "trash" URLs
sv: Huruvida det angivna kommandot ska hantera "trash"-URL:er

en: Comma separated list of DNS-SD domains that should be visible in the "network:///" location.
sv: Kommaseparerad lista med dns-sd-domäner som ska synas på platsen "network:///".

en: Extra domains to look for DNS-SD services in
sv: Extra domäner som dns-sd-tjänster ska sökas i

en: How to display local DNS-SD service
sv: Hur den lokala DNS-SD-tjänsten ska visas

en: Possible values are "merged", "separate" and "disabled".
sv: Möjliga värden är "merged", "separate" och "disabled".

en: Authenticate proxy server connections
sv: Autentisera proxyserveranslutningar

en: Automatic proxy configuration URL
sv: URL för automatisk proxykonfiguration

en: Enables the proxy settings when accessing HTTP over the Internet.
sv: Aktiverar proxyinställningarna vid åtkomst av HTTP över Internet.

en: FTP proxy host name
sv: Värdnamn för FTP-proxyserver

en: FTP proxy port
sv: Port för FTP-proxyserver

en: HTTP proxy host name
sv: Värdnamn för HTTP-proxyserver

en: HTTP proxy password
sv: Lösenord för HTTP-proxyserver

en: HTTP proxy port
sv: Port för HTTP-proxyserver

en: HTTP proxy username
sv: Användarnamn för HTTP-proxyserver

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo is defined by "/system/http_proxy/authentication_user" and "/system/http_proxy/authentication_password".
sv: Om detta är sant kräver anslutningarna till proxyservern autentisering. Användarnamn- och lösenordsparet definieras av "/system/http_proxy/authentication_user" och "/system/http_proxy/authentication_password".

en: Non-proxy hosts
sv: Värdnamn för ickeproxyvärdar

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
sv: Lösenord att skicka som autentisering vid användning av HTTP-proxyserver.

en: Proxy configuration mode
sv: Proxykonfigurationsläge

en: SOCKS proxy host name
sv: Värdnamn för SOCKS-proxyserver

en: SOCKS proxy port
sv: Port för SOCKS-proxyserver

en: Secure HTTP proxy host name
sv: Värdnamn för säker HTTP-proxyserver

en: Secure HTTP proxy port
sv: Port för säker HTTP-proxyserver

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are "none", "manual", "auto".
sv: Välj proxykonfigurationsläget. Värden som stöds är "none", "manual", "auto".

en: The machine name to proxy FTP through.
sv: Namnet på maskinen som ska agera proxyserver för FTP.

en: The machine name to proxy HTTP through.
sv: Namnet på maskinen som ska agera proxyserver för HTTP.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
sv: Namnet på maskinen som ska agera proxyserver för säker HTTP.

en: The machine name to proxy socks through.
sv: Namnet på maskinen som ska agera proxyserver för socks.

en: The port on the machine defined by "/system/http_proxy/host" that you proxy through.
sv: Porten på maskinen som definieras av "/system/http_proxy/host" som du använder som proxyserver.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/ftp_host" that you proxy through.
sv: Porten på maskinen som definieras av "/system/proxy/ftp_host" som du använder som proxyserver.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/secure_host" that you proxy through.
sv: Porten på maskinen som definieras av "/system/proxy/secure_host" som du använder som proxyserver.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/socks_host" that you proxy through.
sv: Porten på maskinen som definieras av "/system/proxy/socks_host" som du använder som proxyserver.

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
sv: Denna nyckel innehåller en lista med värdar som ansluts till direkt istället för att gå via proxyservern (om den är igång). Värdena kan vara värdnamn, domäner (genom användning av ett inledande jokertecken som *.blaha.se), IP-värdadresser (både IPv4 och IPv6) och nätverksadresser med en nätmask (någonting liknande 192.168.0.0/24).

en: URL that provides proxy configuration values.
sv: URL som tillhandahåller proxykonfigurationsvärden.

en: Use HTTP proxy
sv: Använd HTTP-proxyserver

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
sv: Användarnamn att skicka som autentisering vid användning av HTTP-proxyserver.

en: SMB workgroup
sv: SMB-arbetsgrupp

en: The Windows networking workgroup or domain that the user is part of. In order for a new workgroup to fully take effect the user may need to log out and log back in.
sv: Windows-nätverksarbetsgruppen eller -domänen som användaren är del av. För att en ny arbetsgrupp ska börja gälla kan användaren behöva logga ut och in igen.
