gnome-video-arcade master - en to ru translation catalogue (190 entries)

en: &#x2022; <b>THIS GAME DOESN'T WORK.</b>
ru: &#x2022; <b>ЭТА ИГРА НЕ РАБОТАЕТ.</b>

en: &#x2022; Screen flipping in cocktail mode is not supported.
ru: &#x2022; Поворот экрана не поддерживается в коктейльном режиме

en: &#x2022; The colors are completely wrong.
ru: &#x2022; Неправильные цвета

en: &#x2022; The colors aren't 100% accurate.
ru: &#x2022; Цвета не 100% точные

en: &#x2022; The game has protection which isn't fully emulated.
ru: &#x2022; В игре есть защита которая эмулируется не полностью

en: &#x2022; The game lacks sound.
ru: &#x2022; В игре отсутствует звук

en: &#x2022; The sound emulation isn't 100% accurate.
ru: &#x2022; Эмуляция звука не 100% точная

en: &#x2022; The video emulation isn't 100% accurate.
ru: &#x2022; Эмуляция видео не 100% точная

en: <b>Alternate Versions</b>
ru: <b>Альтернативные версии</b>

en: <b>CPU</b>
ru: <b>ЦП</b>

en: <b>Columns</b>
ru: <b>Столбцы</b>

en: <b>Game List</b>
ru: <b>Список игр</b>

en: <b>General</b>
ru: <b>Общие</b>

en: <b>Original Version</b>
ru: <b>Оригинальная версия</b>

en: <b>Sound</b>
ru: <b>Звук</b>

note: The same text is in gnome-video-arcade.builder, * so it has to be translated with markup anyway.
en: <b>There are known problems with this game:</b>
ru: <b>С этой игрой есть проблемы:</b>

en: <b>Video</b>
ru: <b>Видео</b>

en: <big><b>Errors detected in ROM files</b></big>
ru: <big><b>Обнаружены ошибки в ROM-файлах</b></big>

en: <small><i><b>Note:</b> Setting this will not take effect until the second time the game is started. It does not apply to recording or playing back games.</i></small>
ru: <small><i><b>Замечание:</b> Изменения вступят в силу после повторного запуска игры. Это не относится к записи и воспроизведению игр </i></small>

en: <small><i>If these games worked with previous versions of MAME, it is likely their ROM requirements have changed.  If so, you will need to acquire more recent ROM files.</i></small>
ru: <small><i>Если эта игра работала с предыдущей версией MAME, то возможно изменились требования к ROM-файлу, в таком случае необходимо получить свежую версию ROM файла.</i></small>

en: An audit of the available games has detected errors in some of the ROM files. The following games will not be available in GNOME Video Arcade.
ru: Во время проверки доступных игр были обнаружены ошибки в некоторых ROM-файлах. Следующие игры будут недоступны в GNOME Video Arcade.

en: Choose the order of information to appear in the game list.
ru: Выберите порядок информации отображаемой в списке игр

en: Close this window
ru: Закрыть это окно

en: Columns
ru: Столбцы

en: Delete the selected game recordings
ru: Удалить записи выбранной игры

en: Gallery
ru: Галерея

en: General
ru: Общие

en: History
ru: История

en: Only show my favorite games
ru: Показывать только любимые игры

en: Play _Back
ru: В_оспроизвести

en: Play a music clip
ru: Воспроизвести музыкальный клип

en: Play back the selected game recording
ru: Воспроизвести выбранное видеопрохождение

en: Preferences
ru: Настройки

en: Properties
ru: Свойства

en: Recorded Games
ru: Записанные игры

en: Save ROM errors to a file
ru: Сохранить ошибки ROM в файл

note: This label precedes the search entry. e.g. Search for: Pac-Man
en: Search for:
ru: Найти...

en: Show all available games
ru: Показывать все доступные игры

en: Show information about the selected game
ru: Показать информацию о выбранной игре

en: Show my search results
ru: Показать результаты поиска

en: Show next game
ru: Показать следующую игру

en: Show previous game
ru: Показать предыдущую игру

en: Start the selected game
ru: Запустить выбранную игру

en: Technical
ru: Детали

en: _Start Game
ru: З_апустить игру

en: GConf error: %s
ru: Ошибка GConf: %s

en: All further errors shown only on terminal.
ru: Все дальнейшие ошибки выводятся в окно терминала

en: Save As
ru: Сохранить как...

en: This program is not configured to show category information.
ru: Эта программа не настроена для показа информации о категориях

en: Managed View
ru: Управляемый вид

en: The GtkTreeView being managed
ru: Управляется GtkTreeView

en: Move _Up
ru: Вв_ерх

en: Move _Down
ru: В_низ

en: _Show
ru: _Показать

en: _Hide
ru: _Скрыть

en: Remove %s Column
ru: Удалить столбец «%s»

en: Remove the "%s" column from the game list
ru: Удалить столбец «%s» из списка игр

note: The labels begin with a UTF-8 encoded bullet character.
en: • The colors aren't 100% accurate.
ru: • Цвета не 100% точные

en: • The colors are completely wrong.
ru: • Неправильные цвета

en: • The video emulation isn't 100% accurate.
ru: • Эмуляция видео не 100% точная

en: • The sound emulation isn't 100% accurate.
ru: • Эмуляция звука не 100% точная

en: • The game lacks sound.
ru: • В игре отсутствует звук

en: • Screen flipping in cocktail mode is not supported.
ru: • Поворот экрана в коктейльном режиме не поддерживается

en: • <b>THIS GAME DOESN'T WORK.</b>
ru: • <b>ЭТА ИГРА НЕ РАБОТАЕТ.</b>

en: • The game has protection which isn't fully emulated.
ru: • В игре есть защита которая эмулируется не полностью

en: Click here to remove from favorites
ru: Нажмите здесь чтобы удалить из любимых

en: Click here to add to favorites
ru: Нажмите здесь чтобы добавить в любимые

en: (Game Description Unknown)
ru: (Описание игры неизвестно)

en: (Manufacturer Unknown)
ru: (Разработчик неизвестен)

en: (Year Unknown)
ru: (Год неизвестен)

en: ROM Name
ru: ROM

en: Category
ru: Категория

en: Favorite
ru: Любимое

en: Driver
ru: Драйвер

en: Samples
ru: Образцы

en: Title
ru: Название

en: Year
ru: Год

en: Manufacturer
ru: Разработчик

en: Players
ru: Игроки

en: Players (Alt.)
ru: Игроков (по очереди)

en: Players (Sim.)
ru: Игроков (одноврем.)

en: Status
ru: Статус

en: Last Played
ru: Последняя игра

en: Comment
ru: Комментарии

en: Played On
ru: Время

en: This program is not configured to show history information.
ru: Эта программа не настроена для показа информации об истории игр

en: Invalid or unsupported INP file format
ru: Неправильный или неподдерживаемый формат INP файла

en: Building game database...
ru: Создание базы данных игр...

en: Analyzing ROM files...
ru: Анализ ROM-файлов...

en: Search for any of the following:
ru: Найти по одному из следующих:

note: The labels begin with a UTF-8 encoded bullet character.
en: Game Title
ru: Название игры

en: Copyright Year
ru: Год

en: BIOS Name
ru: BIOS

en: Driver Name
ru: Драйвер

en: %s: No such configuration key
ru: %s: Нет такого ключа

en: Could not determine emulator version
ru: Не удалось определить версию эмулятора

en: No music available
ru: Нет доступной музыки

en: Unable to play music
ru: Не удалось воспроизвести музыку

en: Buffering %d%%...
ru: Буферизация %d%%...

en: Connecting...
ru: Соединение...

en: Muted
ru: Приглушено

en: In-game sound is muted
ru: Звук в игре отключен

en: In-game sound is enabled
ru: Звук в игре включен

en: This program is not configured to show detailed number of players information.
ru: Эта программа не настроена для показа детальной информации о числе игроков

en: Up to four players alternating or two players simultaneously
ru: До четырех игроков по очереди или двух игроков одновременно

en: Up to eight players alternating or two players simultaneously
ru: До восьми игроков по очереди или двух игроков одновременно

en: One player only
ru: Один игрок

en: One or two players
ru: Один или два игрока

en: Up to three players
ru: До трех игроков

en: Up to four players
ru: До четырех игроков

en: Up to five players
ru: До пяти игроков

en: Up to six players
ru: До шести игроков

en: Up to seven players
ru: До семи игроков

en: Up to eight players
ru: До восьми игроков

en: One or two players alternating
ru: До двух игроков по очереди

en: Up to three players alternating
ru: До трех игроков по очереди

en: Up to four players alternating
ru: До четырех игроков по очереди

en: Up to five players alternating
ru: До пяти игроков по очереди

en: Up to six players alternating
ru: До шести игроков по очереди

en: Up to seven players alternating
ru: До семи игроков по очереди

en: Up to eight players alternating
ru: До восьми игроков по очереди

en: One or two players simultaneously
ru: До двух игроков одновременно

en: Up to three players simultaneously
ru: До трех игроков одновременно

en: Up to four players simultaneously
ru: До четырех игроков одновременно

en: Up to five players simultaneously
ru: До пяти игроков одновременно

en: Up to six players simultaneously
ru: До шести игроков одновременно

en: Up to seven players simultaneously
ru: До семи игроков одновременно

en: Up to eight players simultaneously
ru: До восьми игроков одновременно

en: Delete selected game recordings?
ru: Удалить выбранные записи игр?

en: This operation will permanently erase the recorded games you have selected.  Are you sure you want to proceed?
ru: Это действие окончательно удалит выбранные записи прохождений. Уверены что хотите продолжить?

en: Do Not Delete
ru: Не удалять

en: Show this game
ru: Показать эту игру

en: Error while fetching history:
    %s
ru: Ошибка во время получения истории:
    %s

en: History not available
ru: История недоступна

en: Available Game | Available Games
ru[0]: доступная игра
ru[1]: доступные игры
ru[2]: доступных игр

en: Favorite Game | Favorite Games
ru[0]: любимая игра
ru[1]: любимые игры
ru[2]: любимых игр

en: Search Result | Search Results
ru[0]: результат поиска
ru[1]: результата поиска
ru[2]: результатов поиска

en: M.A.M.E. Front-End
ru: Графический интерфейс для M.A.M.E.

en: Visit the Website
ru: Посетить веб-сайт

note: Translators: This is passed through D-Bus as the * reason to inhibit GNOME screen saver.
en: Watching a fullscreen game
ru: Просмотр игры во весь экран

note: Translators: This is passed through D-Bus as the * reason to inhibit GNOME screen saver.
en: Recording a fullscreen game
ru: Запись игры во весь экран

note: Translators: This is passed through D-Bus as the * reason to inhibit GNOME screen saver.
en: Playing a fullscreen game
ru: Работает игра в полноэкранном режиме

en: _About
ru: О _программе

en: Show information about the application
ru: Показать информацию о приложении

en: _Contents
ru: _Содержание

en: Open the help documentation
ru: Открыть справочную документацию

en: _Preferences
ru: _Настройки

en: Configure the application
ru: Настроить приложение

en: _Quit
ru: _Выход

en: Quit the application
ru: Выйти из программы

en: _Add Column
ru: _Добавить столбец

en: _Edit
ru: _Правка

en: _Game
ru: _Игра

en: _Help
ru: _Справка

en: _View
ru: _Вид

en: Add to _Favorites
ru: Добавить в _любимые

en: Add the selected game to my list of favorites
ru: Добавить игру в список любимых

en: Play _Back...
ru: В_оспроизведение...

en: _Properties
ru: _Свойства

en: _Record
ru: З_апись

en: Start the selected game and record keypresses to a file
ru: Запустить выбранную игру и записать прохождение в файл

en: Remove from _Favorites
ru: _Удалить из любимых

en: Remove the selected game from my list of favorites
ru: Удалить выбранную игру из списка любимых

en: Save _As...
ru: _Сохранить как...

en: S_earch...
ru: Н_айти...

en: Show a custom list of games
ru: Показывать пользовательский список игр

en: Play back a previously recorded game
ru: Воспроизвести ранее записанное прохождение

en: _Start
ru: _Запустить

en: Play music _automatically
ru: Воспроизводить музыку автоматически

en: Automatically play a music clip from the selected game
ru: Автоматически воспроизводить музыкальный клип из выбранной игры

en: _Restore previous state when starting a game
ru: _Восстанавливать предыдущее состояние при запуске игры

en: Start games in _fullscreen mode
ru: Запускать игры в п_олноэкранном режиме

en: Show _alternate versions of original games
ru: Показывать _альтернативные версии игр

en: _Available Games
ru: _Доступные игры

en: _Favorite Games
ru: _Любимые игры

en: Search _Results
ru: Р_езультаты поиска

en: Failed to initialize user interface
ru: Ошибка при инициализации интерфейса пользователя

en: Add %s Column
ru: Добавить столбец «%s»

en: Add a "%s" column to the game list
ru: Добавить столбец «%s» в список игр

en: Build the games database
ru: Создание базы данных игр...

en: Inspect an emulator setting
ru: Проверить настройки эмулятора

en: NAME
ru: ИМЯ

en: Show the application version
ru: Показать версию приложения

en: Show which emulator will be used
ru: Показывать какой эмулятор будет использован

en: No ROM files found
ru: ROM-файлы не найдены

en: GNOME Video Arcade was unable to locate any ROM files. It could be that MAME is misconfigured or that no ROM files are installed. Click <b>Help</b> for more details and troubleshooting tips.
ru: GNOME Video Arcade не обнаружил ROM-файлы. Возможно MAME не настроен или не добавлено ни одного ROM-файла. Нажмите <b>Справка</b> для помощи по устранению проблем.

en: Changes detected in ROM files
ru: <big><b>Обнаружены изменения в ROM-файлах</b></big>

en: GNOME Video Arcade has detected changes in your ROM files and will need to audit them in order to update the game list. However the audit may take several minutes to complete. Would you like to perform the audit now?
    
    If you skip the audit now, it will be performed automatically the next time you start GNOME Video Arcade.
ru: GNOME Video Arcade обнаружил изменения в ROM-файлах и должен проверить их чтобы обновить список игр. Проверка может занять несколько минут. Хотите начать проверку сейчас?
    
    Если пропустить проверку сейчас, она будет произведена автоматически при следующем запуске программы.

en: _Skip Audit
ru: П_ропустить

en: _Audit ROM Files
ru: _Проверить ROM-файлы
