cheese - en to cs translation catalogue (64 entries)

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
cs: Boule

en: Bulges the center of the video
cs: Vyboulí střed videa

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
cs: Kresba

en: Cartoonify video input
cs: Upraví obrazový vstup do komiksového stylu

en: Transform video input into typical Che Guevara style
cs: Převede obrazový vstup na charakteristický styl Che Guevara

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
cs: Chrom

en: Transform video input into a metallic look
cs: Upraví vstupní obraz do kovového vzhledu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
cs: Kostičky

en: Dices the video input into many small squares
cs: Rozkostičkuje obrazový vstup na malé čtverečky

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
cs: Pokřivení

en: Distort the video input
cs: Pokřiví obrazový vstup

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
cs: Hrany

en: Display video input like good old low resolution computer way
cs: Zobrazí vstupní obraz podobným způsobem, jako starý počítač s nízkým rozlišením

en: Flip
cs: Překlopení

en: Flip the image, as if looking at a mirror
cs: Překlopí obrázek, jako když se díváte do zrcadla

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
cs: Teplo

en: Fake heat camera toning
cs: Imituje barvy z termokamery

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
cs: Patina

en: Add age to video input using scratches and dust
cs: Přidá obrazovému vstupu na létech pomocí škrábanců a prachu

en: Transform yourself into the amazing Hulk
cs: Transformuje se na úžasného zeleného Hulka

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
cs: Negativ

en: Invert colors of the video input
cs: Převrátí barvy obrazového vstupu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
cs: Kaleidoskop

en: A triangle Kaleidoscope
cs: Trojúhelníkový kaleidoskop

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
cs: Lila

en: Transform video input into a mauve color
cs: Změní obrazový vstup do růžovofialové barvy

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
cs: Zrcadlení

en: Mirrors the video
cs: Zrcadlí video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
cs: Černá a bílá

en: Transform video input into grayscale
cs: Převede obrazový vstup do odstínů šedi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
cs: Optická iluze

en: Traditional black-white optical animation
cs: Tradiční černobílá optická animace

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
cs: Skřipec

en: Pinches the center of the video
cs: Skřípne střed videa

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#quarktv
en: Quark
cs: Kvark

en: Dissolves moving objects in the video input
cs: Rozprskne v obrazovém vstupu pohybující se objekty

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
cs: Radioaktivita

en: Detect radioactivity and show it
cs: Detekuje radioaktivitu a zobrazí ji

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
cs: Osciloskop

en: Transform video input into a waveform monitor
cs: Přemění vstupní obraz do podoby signálu na osciloskopu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
cs: Vlnky

en: Add the ripple mark effect on the video input
cs: Přidá obrazovému vstupu efekt rozčeření

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
cs: Syté barvy

en: Add more saturation to the video input
cs: Přidá obrazovému vstupu více sytosti

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sepia
en: Sepia
cs: Sépiová

en: Sepia toning
cs: Tónování do sépiové

en: Add some hallucination to the video input
cs: Přidá do obrazového vstupu nějaké ty halucinace

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sobel
en: Sobel
cs: Kontury

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
cs: Zvýrazní v obrazovém vstupu hrany pomocí Sobelova operátoru

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
cs: Čtverec

en: Makes a square out of the center of the video
cs: Napne střed videa do čtverce

en: Transform motions into Kung-Fu style
cs: Upraví pohyb do stylu Kung-Fu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
cs: Roztažení

en: Stretches the center of the video
cs: Roztáhne střed videa

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
cs: Časová prodleva

en: Show what was happening in the past
cs: Ukazuje, co se událo v minulosti

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
cs: Zkroucení

en: Twirl the center of the video
cs: Zkroutí střed videa

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#vertigotv
en: Vertigo
cs: Vír

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
cs: Přidá efekt s mícháním průhlednosti ve smyčce s otáčením a škálováním

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
cs: Deformace

en: Transform video input into realtime goo’ing
cs: Upraví obrazový vstup jako kdybyste s ním skutečně zamíchali

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
cs: Rentgen

en: Invert and slightly shade to blue
cs: Provede inverzi a vystínuje lehce do modra
