cheese MASTER - en to et translation catalogue (67 entries)

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
et: Punn

en: Bulges the center of the video
et: Video keskkohas suur punn

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
et: Multikas

en: Cartoonify video input
et: Video tegemine multikalaadseks

en: Transform video input into typical Che Guevara style
et: Video stiliseerimine Che Guevara moodi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
et: Kroom

en: Transform video input into a metallic look
et: Videole metalse ilme andmine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
et: Ruudud

en: Dices the video input into many small squares
et: Video jaotamine paljudeks pisikesteks pööratud ruudukesteks

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
et: Väänamine

en: Distort the video input
et: Video väänamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
et: Servad

en: Display video input like good old low resolution computer way
et: Video vana hea väikese eraldusvõimega arvuti moodi

en: Flip
et: Peegeldamine

en: Flip the image, as if looking at a mirror
et: Pildi pööramine, nagu vaataks seda peeglist

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
et: Soojuskaamera

en: Fake heat camera toning
et: Võltsid soojuskaamera toonid

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
et: Ajalooline

en: Add age to video input using scratches and dust
et: Videopildile kriimustuste ja prügi lisamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#hulk
en: Hulk
et: Rohenägu

en: Transform yourself into the amazing Hulk
et: Tee endast rohelise näoga imeline Hulk

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
et: Pööratud värvid

en: Invert colors of the video input
et: Video värvide vahetamine vastandvärvide vastu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
et: Kaleidoskoop

en: A triangle Kaleidoscope
et: Kolmnurkne kaleidoskoop

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
et: Violetne

en: Transform video input into a mauve color
et: Videole violetse tooni andmine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
et: Peegel

en: Mirrors the video
et: Video peegeldamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
et: Mustvalge

en: Transform video input into grayscale
et: Videost värvide eemaldamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
et: Optiline illusioon

en: Traditional black-white optical animation
et: Tavapärane mustvalge optiline animatsioon

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
et: Nõgu

en: Pinches the center of the video
et: Video keskkohta nõo tegemine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#quarktv
en: Quark
et: Kvark

en: Dissolves moving objects in the video input
et: Liikuvate objektide lahustamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
et: Radioaktiivne

en: Detect radioactivity and show it
et: Radioaktiivsuse tuvastamine ja kuvamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
et: Signaalimonitor

en: Transform video input into a waveform monitor
et: Video teisendamine signaalimonitorile

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
et: Virvendus

en: Add the ripple mark effect on the video input
et: Virvenduse lisamine videole

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
et: Küllastamine

en: Add more saturation to the video input
et: Video värvide erksuse suurendamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sepia
en: Sepia
et: Seepia

en: Sepia toning
et: Seepia tonaalsus

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#shagadelictv
en: Shagadelic
et: Pööriseline

en: Add some hallucination to the video input
et: Videole hallutsionogeenide mõju lisamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sobel
en: Sobel
et: Sobeli efekt

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
et: Videost servade leidmine kasutades Sobeli operaatorit

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
et: Ruut

en: Makes a square out of the center of the video
et: Video keskel ruudu suurendamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#streaktv
en: Kung-Fu
et: Kung-fu

en: Transform motions into Kung-Fu style
et: Kung-fu laadis liikumiste efekt

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
et: Venitamine

en: Stretches the center of the video
et: Video keskpunkti venitamine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
et: Viivitus

en: Show what was happening in the past
et: Näitab mõne aja eest juhtunut

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
et: Pööris

en: Twirl the center of the video
et: Video keskkoha pööris

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#vertigotv
en: Vertigo
et: Ähmane

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
et: Eelmiste kaadritega sulandamise efekt pööramise ja suurendamisega

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
et: Kõverpeegel

en: Transform video input into realtime goo’ing
et: Video väänamine muutuva kõverpeegliga

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
et: Röntgen

en: Invert and slightly shade to blue
et: Pööratud värvid sinise varjundiga
