cheese - en to fi translation catalogue (64 entries)

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
fi: pullotus

en: Bulges the center of the video
fi: Pullottaa videon keskiosan

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
fi: piirros

en: Cartoonify video input
fi: Muuttaa videosyötteen piirretyn näköiseksi

en: Transform video input into typical Che Guevara style
fi: Muuttaa videosyötteen tyypilliseksi Che Guevara -tyyliksi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
fi: kromi

en: Transform video input into a metallic look
fi: Muuttaa videosyötteen metallisen näköiseksi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
fi: kuutio

en: Dices the video input into many small squares
fi: Kuutioi videosyöte moniin pieniin neliöihin

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
fi: vääristys

en: Distort the video input
fi: Vääristä videosyöte

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
fi: reuna

en: Display video input like good old low resolution computer way
fi: Näytä videosyöte kuten vanhaan aikaan matalan resoluution tietokoneissa

en: Flip
fi: peilaus

en: Flip the image, as if looking at a mirror
fi: Peilaa kuvan niin kuin sitä katsottaisiin peilistä

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
fi: lämpö

en: Fake heat camera toning
fi: Imitoi lämpökameran sävyjä

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
fi: historiallinen

en: Add age to video input using scratches and dust
fi: Tee videosyötteestä vanhemman näköinen naarmuilla ja pölyllä

en: Transform yourself into the amazing Hulk
fi: Muunna itsesi hämmästyttäväksi Hulkiksi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
fi: käänteisvärit

en: Invert colors of the video input
fi: Vaihda käänteisvärit videosyötteeseen

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
fi: kaleidoskooppi

en: A triangle Kaleidoscope
fi: Kolmiokaleidoskooppi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
fi: malva

en: Transform video input into a mauve color
fi: Muuttaa videosyötteen malvanväriseksi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
fi: peili

en: Mirrors the video
fi: Peilaa videon

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
fi: mustavalkoinen

en: Transform video input into grayscale
fi: Muuttaa videosyötteen harmaasävyiksi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
fi: optinen illuusio

en: Traditional black-white optical animation
fi: Perinteinen mustavalkoinen optinen animaatio

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
fi: nipistys

en: Pinches the center of the video
fi: Nipistää videon keskiosan

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#quarktv
en: Quark
fi: rahka

en: Dissolves moving objects in the video input
fi: Hajota liikkuvat esineet videosyötteessä

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
fi: radioaktiivinen

en: Detect radioactivity and show it
fi: Tunnista radioaktiivisuus ja näytä se

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
fi: aaltomuoto

en: Transform video input into a waveform monitor
fi: Muuttaa videosyötteen aaltomuotomonitoriksi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
fi: väre

en: Add the ripple mark effect on the video input
fi: Lisää väreilyefekti videosyötteeseen

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
fi: värikylläisyys

en: Add more saturation to the video input
fi: Lisää enemmän värikylläisyyttä videosyötteeseen

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sepia
en: Sepia
fi: seepia

en: Sepia toning
fi: Seepiasävytys

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#shagadelictv
en: Shagadelic
fi: shagadeelinen

en: Add some hallucination to the video input
fi: Lisää joitain hallusinaatioita videosyötteeseen

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
fi: Erottelee reunat videosyötteessä Sobel-operaattoria käyttäen

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
fi: neliö

en: Makes a square out of the center of the video
fi: Tekee videon keskiosasta neliön

en: Transform motions into Kung-Fu style
fi: Muuttaa liikkeen Kung-Fu-tyylisiksi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
fi: venytys

en: Stretches the center of the video
fi: Venyttää videon keskiosan

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
fi: aikaviive

en: Show what was happening in the past
fi: Näytä mitä tapahtui menneisyydessä

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
fi: pyörähdys

en: Twirl the center of the video
fi: Pyöräytä videon keskiosa

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#vertigotv
en: Vertigo
fi: huimaus

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
fi: Lisää takaisinkytkentänä alfasekoitusefektin kierteellä ja skaalauksella

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
fi: poimu

en: Transform video input into realtime goo’ing
fi: Muuttaa videosyötteen reaaliaikaiseksi poimuhypyksi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
fi: röntgen

en: Invert and slightly shade to blue
fi: Käänteisvärit ja lievä sinisen sävytys
