cheese - en to it translation catalogue (63 entries)

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
it: Rigonfiato

en: Bulges the center of the video
it: Rigonfia il centro del video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
it: Fumetto

en: Cartoonify video input
it: Trasforma il video con un effetto fumetto

en: Transform video input into typical Che Guevara style
it: Trasforma il video con il tipico stile Che Guevara

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
it: Cromato

en: Transform video input into a metallic look
it: Trasforma il video con un effetto metallico

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
it: A quadratini

en: Dices the video input into many small squares
it: Traglia il video in tanti piccoli quadrati

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
it: Distorto

en: Distort the video input
it: Distorce il video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
it: Bordato

en: Display video input like good old low resolution computer way
it: Mostra il video con un effetto con il buon vecchio stile dei computer a bassa risoluzione

en: Flip
it: Riflesso

en: Flip the image, as if looking at a mirror
it: Riflette l'immagine, come fosse davanti a uno specchio

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
it: Calore

en: Fake heat camera toning
it: Aggiunge un finto calore alle tonalità della videocamera

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
it: Storico

en: Add age to video input using scratches and dust
it: Invecchia il video usando graffi e polvere

en: Transform yourself into the amazing Hulk
it: Trasforma l'immagine nello stupefacente Hulk

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
it: Invertito

en: Invert colors of the video input
it: Inverte i colori del video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
it: Caleidoscopico

en: A triangle Kaleidoscope
it: Un caleidoscopio triangolare

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
it: Viola

en: Transform video input into a mauve color
it: Aggiunge al video il colore viola

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
it: Specchiato

en: Mirrors the video
it: Specchia il video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
it: Bianco e nero

en: Transform video input into grayscale
it: Trasforma il video in toni di grigio

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
it: Illusione ottica

en: Traditional black-white optical animation
it: Tradizionale animazione ottica in bianco e nero

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
it: Strozzato

en: Pinches the center of the video
it: Strozza il centro del video

en: Dissolves moving objects in the video input
it: Dissolve gli oggetti in movimento nel video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
it: Radioattivo

en: Detect radioactivity and show it
it: Trova la radioattività e la mostra

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
it: Forme d'onda

en: Transform video input into a waveform monitor
it: Trasforma il video in un monitor di forme d'onda

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
it: Ondulato

en: Add the ripple mark effect on the video input
it: Aggiunge un effetto ondulato al video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
it: Saturazione

en: Add more saturation to the video input
it: Aumenta la saturazione del video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sepia
en: Sepia
it: Seppia

en: Sepia toning
it: Tonalità seppia

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#shagadelictv
en: Shagadelic
it: Psichedelico

en: Add some hallucination to the video input
it: Aggiunge alcune allucinazioni al video

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
it: Estrae i bordi nel video attraverso l'uso dell'operatore Sobel

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
it: Riquadrato

en: Makes a square out of the center of the video
it: Inserisce un quadrato al centro del video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#streaktv
en: Kung-Fu
it: Square

en: Transform motions into Kung-Fu style
it: Trasforma i movimenti in stile Kung-Fu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
it: Stiramento

en: Stretches the center of the video
it: Stira il centro del video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
it: Tempo di ritardo

en: Show what was happening in the past
it: Mostra cosa è accaduto in passato

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
it: Spirale

en: Twirl the center of the video
it: Inserisce una spirale al centro del video

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
it: Aggiunge una miscela loopback alpha con rotazioni e sfumature

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
it: Distorsione

en: Transform video input into realtime goo’ing
it: Trasforma il video dando un effetto appiccicoso

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
it: Raggi X

en: Invert and slightly shade to blue
it: Inverte e ombreggia leggermente con il blu
