cheese - en to lv translation catalogue (66 entries)

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
lv: Izliekts

en: Bulges the center of the video
lv: Izliec video centru

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
lv: Karikatūra

en: Cartoonify video input
lv: Kariķē video ievadi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cheguevara
en: Che Guevara
lv: Če Gevara

en: Transform video input into typical Che Guevara style
lv: Pārveido video ievadi uz tipisku Če Gevaras stilu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
lv: Hromēts

en: Transform video input into a metallic look
lv: Pārveido video ievadi uz metālisku izskatu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
lv: Kvadrātiņi

en: Dices the video input into many small squares
lv: Sadala video ievadi daudzos mazos kvadrātiņos

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
lv: Izkropļojumi

en: Distort the video input
lv: Izkropļo video ievadi

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
lv: Kontūras

en: Display video input like good old low resolution computer way
lv: Attēlo video ievadi vecajā labajā zemas izšķirtspējas datoru veidā

en: Flip
lv: Apmest

en: Flip the image, as if looking at a mirror
lv: Apmet attēlu otrādi, kā spogulī

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
lv: Siltums

en: Fake heat camera toning
lv: Imitē siltuma kameras tonējumu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
lv: Vēsturisks

en: Add age to video input using scratches and dust
lv: Pievieno senumu video ievadei, izmantojot skrāpējumus un putekļus

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#hulk
en: Hulk
lv: Šreks

en: Transform yourself into the amazing Hulk
lv: Pārvērtiet sevi par Šreku

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
lv: Inversija

en: Invert colors of the video input
lv: Invertē video ievades krāsas

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
lv: Kaleidoskops

en: A triangle Kaleidoscope
lv: Trijstūra kaleidoskops

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
lv: Violets

en: Transform video input into a mauve color
lv: Pārveido video ievadi violetā krāsā

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
lv: Spoguļot

en: Mirrors the video
lv: Spoguļo video attēlu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
lv: Melnbalts

en: Transform video input into grayscale
lv: Pārveido video ievadi pelēktoņos

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
lv: Optiskā ilūzija

en: Traditional black-white optical animation
lv: Tradicionālā melnbaltā optiskā animācija

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
lv: Savilkts

en: Pinches the center of the video
lv: Savelk video centru

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#quarktv
en: Quark
lv: Izplūst

en: Dissolves moving objects in the video input
lv: Izpludināt kustīgus objektus video ievadē

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
lv: Radioaktīvs

en: Detect radioactivity and show it
lv: Uztver radioaktivitāti un to parāda

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
lv: Skaņu viļņi

en: Transform video input into a waveform monitor
lv: Pārveido video ievadi skaņu viļņu monitorā

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
lv: Viļņošanās

en: Add the ripple mark effect on the video input
lv: Pievieno viļņošanās efektu video ievadei

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
lv: Piesātinājums

en: Add more saturation to the video input
lv: Pastiprina piesātinājumu video ievadei

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sepia
en: Sepia
lv: Sēpija

en: Sepia toning
lv: Sēpijas tonēšana

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#shagadelictv
en: Shagadelic
lv: Psihodēlisks

en: Add some hallucination to the video input
lv: Pievieno halucinācijas video ievadei

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
lv: Izvelk kontūras no video ievades, izmantojot Sobel operatoru

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
lv: Kvadrāts

en: Makes a square out of the center of the video
lv: Izveido kvadrātu no video vidus

en: Transform motions into Kung-Fu style
lv: Pārveido kustības Kung-Fu stilā

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
lv: Izstiept

en: Stretches the center of the video
lv: Izstiepj video centru

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
lv: Laika nobīde

en: Show what was happening in the past
lv: Rāda, kas notika pagātnē

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
lv: Virpulis

en: Twirl the center of the video
lv: Savērpj video centru

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#vertigotv
en: Vertigo
lv: Reibonis

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
lv: Pievieno atpakaļsaites alfa sapludināšanas efektorā ar rotēšanu un mērogošanu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
lv: Greizais spogulis

en: Transform video input into realtime goo’ing
lv: Pārveido video ievadi reālā laika greizajā spogulī

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
lv: Rentgens

en: Invert and slightly shade to blue
lv: Invertē un nedaudz ēnot uz zilu
