cheese master - en to ms translation catalogue (61 entries)

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
ms: Bonjol

en: Bulges the center of the video
ms: Bonjolkan dibahagian tengah video

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
ms: Kartun

en: Cartoonify video input
ms: Kartonkan input video

en: Transform video input into typical Che Guevara style
ms: Jelmakan input video menjadi gaya ala Che Guevara

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
ms: Krom

en: Transform video input into a metallic look
ms: Jelmakan input video menjadi seakan metalik

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
ms: Dadu

en: Dices the video input into many small squares
ms: Dadukan input video menjadi beberapa unit petak kecil

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
ms: Herotan

en: Distort the video input
ms: Herotkan input video

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
ms: Sudut

en: Display video input like good old low resolution computer way
ms: Papar input video seperti rupa komputer lama yang beresolusi rendah

en: Flip
ms: Kalih

en: Flip the image, as if looking at a mirror
ms: Kalih imej, seperti ia kelihatan seperti melihat cermin

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
ms: Haba

en: Fake heat camera toning
ms: Meniru tona kamera dalam keadaan panas

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
ms: Sejarah

en: Add age to video input using scratches and dust
ms: Tambah input video menjadi berusia dengan kesan cakaran dan debu

en: Transform yourself into the amazing Hulk
ms: Jelmakan diri anda menjadi seperti Hulk

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
ms: Songsangan

en: Invert colors of the video input
ms: Songsang warna input video

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
ms: Kaleidoskop

en: A triangle Kaleidoscope
ms: Kaleidoskop segitiga

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
ms: Ungu Muda

en: Transform video input into a mauve color
ms: Jelmakan input video menjadi warna merah senduduk

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
ms: Cermin

en: Mirrors the video
ms: Cerminkan video

en: Transform video input into grayscale
ms: Jelmakan input video menjadi warna kelabu

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
ms: Ilusi Optik

en: Traditional black-white optical animation
ms: Animasi optik hitam-putih tradisional

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
ms: Jepit

en: Pinches the center of the video
ms: Jepitkan bahagian tengah video

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#quarktv
en: Quark
ms: Kuark

en: Dissolves moving objects in the video input
ms: Lenyapkan objek yang bergerak di dalam input video

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
ms: Radioaktif

en: Detect radioactivity and show it
ms: Kesan keradioaktifan dan tunjukkannya

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
ms: Bentuk Gelombang

en: Transform video input into a waveform monitor
ms: Jelmakan input video menjadi monitor berbentuk gelombang

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
ms: Riak

en: Add the ripple mark effect on the video input
ms: Tambah kesan tanda riak dalam input video

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
ms: Ketepuan

en: Add more saturation to the video input
ms: Tambah lagi ketepuan ke dalam input video

en: Sepia toning
ms: Tona sepia

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#shagadelictv
en: Shagadelic
ms: Shagadelik

en: Add some hallucination to the video input
ms: Tambah sedikit halusinasi ke dalam input video

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
ms: Ekstrak pinggir input video menggunakan operator Sobel

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
ms: Segiempat

en: Makes a square out of the center of the video
ms: Jadikan petak ditengah-tengah video

en: Transform motions into Kung-Fu style
ms: Jelmakan gerakan dalam gaya Kung-Fu

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
ms: Regang

en: Stretches the center of the video
ms: Regangkan ditengah-tengah video

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
ms: Lengahan masa

en: Show what was happening in the past
ms: Tunjuk apa yang berlaku di masa lalu

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
ms: Belit

en: Twirl the center of the video
ms: Belit ditengah-tengah video

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
ms: Tambah efektor pengadunan alfa bergelung-balik dengan putaran dan penskalaan

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
ms: Melengkung

en: Transform video input into realtime goo’ing
ms: Jelmakan input video menjadi goo’ing bermasa-nyata

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
ms: Sinar-X

en: Invert and slightly shade to blue
ms: Songsangkan dan tukarkannya menjadi warna biru
