Cheese - en to nl translation catalogue (62 entries)

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
nl: Opbollen

en: Bulges the center of the video
nl: Het midden van de video opbollen

en: Cartoonify video input
nl: Video-invoer er als een cartoon uit laten zien

en: Transform video input into typical Che Guevara style
nl: Video-invoer in typische Che Guevara-stijl omzetten

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
nl: Chroom

en: Transform video input into a metallic look
nl: Video-invoer er als metaal uit laten zien

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
nl: Blokjes

en: Dices the video input into many small squares
nl: Video-invoer in veel kleine blokjes hakken

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
nl: Verstoring

en: Distort the video input
nl: Video-invoer verstoren

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
nl: Randen

en: Display video input like good old low resolution computer way
nl: Video-invoer zoals op oude computers met lage resolutie weergeven

en: Flip
nl: Spiegelen

en: Flip the image, as if looking at a mirror
nl: Video-invoer spiegelen, zoals kijken in een spiegel

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
nl: Warmtebeeld

en: Fake heat camera toning
nl: Een warmtecamera nadoen

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
nl: Historisch

en: Add age to video input using scratches and dust
nl: Video door krassen en stof er ouder uit laten zien

en: Transform yourself into the amazing Hulk
nl: Verander jezelf in de ongelooflijke Hulk

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
nl: Inversie

en: Invert colors of the video input
nl: Kleuren van de video-invoer omzetten

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
nl: Caleidoscoop

en: A triangle Kaleidoscope
nl: Een driehoekige caleidoscoop

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
nl: Zacht paars

en: Transform video input into a mauve color
nl: Video-invoer in zachtpaarse kleur omzetten

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
nl: Spiegelen

en: Mirrors the video
nl: Video-invoer spiegelen

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
nl: Zwart/wit

en: Transform video input into grayscale
nl: Video-input in zwart/wit omzetten

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
nl: Gezichtsbedrog

en: Traditional black-white optical animation
nl: Traditionele optische animatie in zwart/wit

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
nl: Knellen

en: Pinches the center of the video
nl: Het midden van de video afknellen

en: Dissolves moving objects in the video input
nl: Bewegende objecten oplossen in de video-invoer

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
nl: Radioactief

en: Detect radioactivity and show it
nl: Radioactiviteit detecteren en laten zien

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
nl: Golfvormig

en: Transform video input into a waveform monitor
nl: Geef de video-invoer het uiterlijk van een oscilloscoop

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
nl: Golfjes

en: Add the ripple mark effect on the video input
nl: Golfeffecten toevoegen aan de video-invoer

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Add more saturation to the video input
nl: Meer verzadiging toevoegen aan de video-invoer

en: Sepia toning
nl: Sepia-tint

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#shagadelictv
en: Shagadelic
nl: Bedwelmen

en: Add some hallucination to the video input
nl: Enkele hallucinaties aan de video-invoer toevoegen

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
nl: In de video-invoer hoeken met behulp van de Sobel-operator vinden

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
nl: Vierkant

en: Makes a square out of the center of the video
nl: Het midden van de video-invoer vierkant maken

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#streaktv
en: Kung-Fu
nl: Kungfu

en: Transform motions into Kung-Fu style
nl: Bewegingen in kungfu-stijl omzetten

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
nl: Elastisch

en: Stretches the center of the video
nl: Het midden van de video-invoer oprekken

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
nl: Tijdsvertraging

en: Show what was happening in the past
nl: Weergeven wat er in het verleden is gebeurd

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
nl: Tollen

en: Twirl the center of the video
nl: Het midden van de video laten tollen

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#vertigotv
en: Vertigo
nl: Duizeligheid

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
nl: Een overgangseffect van het alfakanaal met draaiing en vergroting toevoegen

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
nl: Vervormen

en: Transform video input into realtime goo’ing
nl: Video-invoer in een real-time loop omzetten

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
nl: Röntgen

en: Invert and slightly shade to blue
nl: Omkeren en lichte blauwe tint toevoegen
