cheese - en to ro translation catalogue (62 entries)

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
ro: Umflătură

en: Bulges the center of the video
ro: Umflă centrul imaginii

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
ro: Desene animate

en: Cartoonify video input
ro: Transformă intrarea video în desene animate

en: Transform video input into typical Che Guevara style
ro: Transformă intrarea video în stilul tipic Che Guevara

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
ro: Cromat

en: Transform video input into a metallic look
ro: Transformă intrarea video într-un aspect metalic

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
ro: Mozaic

en: Dices the video input into many small squares
ro: Dispersează intrarea video în mai multe pătrate mici

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
ro: Distorsiune

en: Distort the video input
ro: Distorsionează intrarea video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
ro: Contur

en: Display video input like good old low resolution computer way
ro: Afișează intrarea video în stilul calculatoarelor cu rezoluție mică

en: Flip
ro: Întoarce

en: Flip the image, as if looking at a mirror
ro: Întoarce imaginea, ca și cum ar fi într-o oglindă

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
ro: Cameră termică

en: Fake heat camera toning
ro: Ton de cameră termică

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
ro: Istoric

en: Add age to video input using scratches and dust
ro: Învechește intrarea video folosind zgârieturi și praf

en: Transform yourself into the amazing Hulk
ro: Transformați-vă în incredibilul Hulk

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
ro: Inversiune

en: Invert colors of the video input
ro: Inversează culorile intrării video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
ro: Caleidoscop

en: A triangle Kaleidoscope
ro: Un caleidoscop triunghiular

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
ro: Tonuri de mov

en: Transform video input into a mauve color
ro: Oferă intrării video un ton de mov

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
ro: Oglindire

en: Mirrors the video
ro: Oglindește imaginea

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
ro: Alb/Negru

en: Transform video input into grayscale
ro: Transformă intrarea video în tonuri de gri metalizat

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
ro: Iluzie optică

en: Traditional black-white optical animation
ro: Animație optică alb-negru tradițională

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
ro: Ciupitură

en: Pinches the center of the video
ro: Ciupește centrul videoului

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#quarktv
en: Quark
ro: Particule quark

en: Dissolves moving objects in the video input
ro: Dizolvă obiectele în mișcare din intrarea video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
ro: Radioactiv

en: Detect radioactivity and show it
ro: Detectează și arată radioactivitatea

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
ro: Formă de undă

en: Transform video input into a waveform monitor
ro: Transformă intrarea video într-un monitor de forme de undă

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
ro: Undă acvatică

en: Add the ripple mark effect on the video input
ro: Adaugă un efect de undă acvatică intrării video

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
ro: Saturație

en: Add more saturation to the video input
ro: Adaugă mai multă saturație intrării video

en: Sepia toning
ro: Ton de sepie

en: Add some hallucination to the video input
ro: Adaugă puțină halucinație intrării video

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
ro: Extrage conturul intrării video prin utilizarea operatorului Sobel

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
ro: Pătrat

en: Makes a square out of the center of the video
ro: Creează un pătrat din centrul imaginii

en: Transform motions into Kung-Fu style
ro: Transformă mișcările în stilul Kung-Fu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
ro: Întindere

en: Stretches the center of the video
ro: Întinde centrul imaginii

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
ro: Întârziere de timp

en: Show what was happening in the past
ro: Arată ceea ce se întâmpla în trecut

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
ro: Vârtej

en: Twirl the center of the video
ro: Prinde centrul imaginii într-un vârtej

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#vertigotv
en: Vertigo
ro: Amețitor

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
ro: Combină intrarea video cu ea însăși rotită și scalată pentru a forma un efect de feedback optic

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
ro: Distorsiune

en: Transform video input into realtime goo’ing
ro: Distorsionează intrarea video în timp real

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
ro: Raze X

en: Invert and slightly shade to blue
ro: Inversează și nuanțează ușor spre albastru
