cheese - en to sr@latin translation catalogue (66 entries)

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
sr@latin: Ispupčenje

en: Bulges the center of the video
sr@latin: Izdiže središte snimka

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
sr@latin: Crtani film

en: Cartoonify video input
sr@latin: Pretvara snimak u crtać

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cheguevara
en: Che Guevara
sr@latin: Če Gevara

en: Transform video input into typical Che Guevara style
sr@latin: Pretvara snimak u tipičan Če Gevara stil

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
sr@latin: Hrom

en: Transform video input into a metallic look
sr@latin: Dodaje metalnost snimku

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
sr@latin: Kockica

en: Dices the video input into many small squares
sr@latin: Deli snimak u mnogo sićušnih kockica

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
sr@latin: Izobličenje

en: Distort the video input
sr@latin: Izobličava početni snimak

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
sr@latin: Ivica

en: Display video input like good old low resolution computer way
sr@latin: Prikazuje snimak u staroj dobroj niskoj rezoluciji računara

en: Flip
sr@latin: Izvrtanje

en: Flip the image, as if looking at a mirror
sr@latin: Izvrće sliku, da izgleda kao u ogledalu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
sr@latin: Toplota

en: Fake heat camera toning
sr@latin: Simulira toniranje toplote kamere

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
sr@latin: Istorijski

en: Add age to video input using scratches and dust
sr@latin: Daje snimku starost pomoću šuma i ogrebotina

en: Transform yourself into the amazing Hulk
sr@latin: Pravi neverovatan Hulk efekat

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
sr@latin: Okretanje

en: Invert colors of the video input
sr@latin: Izokreće boje početnog snimka

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
sr@latin: Kaleidoskop

en: A triangle Kaleidoscope
sr@latin: Trouglasti Kaleidoskop

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
sr@latin: Lavanda

en: Transform video input into a mauve color
sr@latin: Prevodi snimak u ljubičaste tonove

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
sr@latin: Ogledalo

en: Mirrors the video
sr@latin: Stvara snimak u ogledalu

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
sr@latin: Crno-belo

en: Transform video input into grayscale
sr@latin: Pretvara početni snimak u sive tonove

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
sr@latin: Optička varka

en: Traditional black-white optical animation
sr@latin: Tradicionalna crno-bela optička animacija

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
sr@latin: Štipanje

en: Pinches the center of the video
sr@latin: Štipa središte snimka

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#quarktv
en: Quark
sr@latin: Čestice

en: Dissolves moving objects in the video input
sr@latin: Razmazuje objekte u pokretu u izabranom snimku

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
sr@latin: Radioaktivnost

en: Detect radioactivity and show it
sr@latin: Nalazi radioaktivnost i prikazuje je

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
sr@latin: Talasi

en: Transform video input into a waveform monitor
sr@latin: Dodaje talase na snimak

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
sr@latin: Talasanje

en: Add the ripple mark effect on the video input
sr@latin: Dodaje dejstvo izuvijenosti na snimak

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
sr@latin: Zasićenje

en: Add more saturation to the video input
sr@latin: Pojačava boje na snimku

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sepia
en: Sepia
sr@latin: Sepija

en: Sepia toning
sr@latin: Toniranje sepijom

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#shagadelictv
en: Shagadelic
sr@latin: Perverzija

en: Add some hallucination to the video input
sr@latin: Dodaje dejstvo halucinacije snimku

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
sr@latin: Pronalazi i čupa ivice u datom snimku pomoću Sobela

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
sr@latin: Kvadrat

en: Makes a square out of the center of the video
sr@latin: Pravi kvadrat u središtu snimka

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#streaktv
en: Kung-Fu
sr@latin: Kung-fu

en: Transform motions into Kung-Fu style
sr@latin: Pretvara pokrete u stil Kung-fua

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
sr@latin: Rastezanje

en: Stretches the center of the video
sr@latin: Rasteže središte snimka

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
sr@latin: Vremensko kašnjenje

en: Show what was happening in the past
sr@latin: Prikazuje šta se dešavalo u prošlosti

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
sr@latin: Kovitlac

en: Twirl the center of the video
sr@latin: Brzo okreće središte snimka

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#vertigotv
en: Vertigo
sr@latin: Vrtoglavica

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
sr@latin: Dodaje ponavljajuće dejstvo stapanja sa okretanjem i promenom veličine

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
sr@latin: Krivljenje

en: Transform video input into realtime goo’ing
sr@latin: Pretvara odabrani snimak u stvarno vremensko dešavanje

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
sr@latin: H zraci

en: Invert and slightly shade to blue
sr@latin: Obrće i neznatno nijansira u plavo
