cheese - en to th translation catalogue (68 entries)

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
th: ปูด

en: Bulges the center of the video
th: ปูดภาพตรงกลางจอ

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
th: การ์ตูน

en: Cartoonify video input
th: แปลงภาพวีดิทัศน์ให้เป็นการ์ตูน

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#cheguevara
en: Che Guevara
th: เช กูวารา

en: Transform video input into typical Che Guevara style
th: แปลงวีดิทัศน์ให้เป็นภาพสไตล์ เช กูวารา

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
th: โครเมียม

en: Transform video input into a metallic look
th: แปลงวีดิทัศน์ให้ดูคล้ายโลหะ

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
th: เกล็ดกระจก

en: Dices the video input into many small squares
th: แบ่งภาพวีดิทัศน์เป็นเกล็ดสี่เหลี่ยมเล็กๆ

en: Distort the video input
th: ดึงภาพวีดิทัศน์ให้บิดเบี้ยว

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
th: บิดเบี้ยว

en: Display video input like good old low resolution computer way
th: แสดงภาพวีดิทัศน์ด้วยเส้นขอบภาพความละเอียดต่ำเหมือนจอภาพคอมพิวเตอร์สมัยก่อน

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
th: ตัดเส้น

en: Flip
th: พลิก

en: Flip the image, as if looking at a mirror
th: พลิกภาพ เสมือนหนึ่งอยู่หน้ากระจกเงา

en: Fake heat camera toning
th: จำลองกล้องตรวจจับความร้อน

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
th: ความร้อน

en: Add age to video input using scratches and dust
th: ทำภาพวีดิทัศน์ให้ดูเก่าโดยเพิ่มรอยขีดข่วนและฝุ่น

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
th: สมัยเก่า

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#hulk
en: Hulk
th: หน้าเขียว

en: Transform yourself into the amazing Hulk
th: แปลงร่างเป็นฮัคยักษ์สีเขียว

en: Invert colors of the video input
th: กลับสีภาพวีดิทัศน์

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#invertion
en: Invertion
th: กลับสี

en: A triangle Kaleidoscope
th: กล้องคาไลโดสโคปสามเหลี่ยม

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
th: คาไลโดสโคป

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
th: ย้อมสีม่วง

en: Transform video input into a mauve color
th: แปลงภาพวีดิทัศน์เป็นโทนสีม่วง

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
th: กระจกเงา

en: Mirrors the video
th: สะท้อนภาพวีดิทัศน์ที่ขอบกระจกเงา

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
th: ขาวดำ

en: Transform video input into grayscale
th: แปลงภาพวีดิทัศน์เป็นภาพขาวดำ

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
th: ภาพลวงตา

en: Traditional black-white optical animation
th: ภาพเคลื่อนไหวลวงตาขาวดำแบบดั้งเดิม

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
th: หยิกเล็บ

en: Pinches the center of the video
th: หยิกจอภาพที่กึ่งกลางด้วยเล็บ

en: Dissolves moving objects in the video input
th: สลายวัตถุที่เคลื่อนไหวในวีดิทัศน์ให้เป็นฝุ่นควาร์ก

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#quarktv
en: Quark
th: ควาร์ก

en: Detect radioactivity and show it
th: ตรวจหารังสีและแสดงออกมา

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
th: รังสี

en: Transform video input into a waveform monitor
th: แปลงวีดิทัศน์เป็นจอข้อมูลแบบคลื่น

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
th: รูปคลื่น

en: Add the ripple mark effect on the video input
th: เพิ่มลูกเล่นน้ำกระเพื่อมในวีดิทัศน์

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
th: น้ำกระเพื่อม

en: Add more saturation to the video input
th: เพิ่มความสดของสีให้กับภาพวีดิทัศน์

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
th: สีสด

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sepia
en: Sepia
th: ซีเปีย

en: Sepia toning
th: ใช้โทนสีซีเปีย

en: Add some hallucination to the video input
th: เพิ่มความหลอนให้กับภาพวีดิทัศน์

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#shagadelictv
en: Shagadelic
th: จิ๊กโก๋

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
th: ตัดเส้นขอบภาพในวีดิทัศน์โดยใช้การกระทำโซเบล

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#sobel
en: Sobel
th: โซเบล

en: Makes a square out of the center of the video
th: ปูดภาพวีดิทัศน์ตรงกลางจอเป็นรูปสี่เหลี่ยมจัตุรัส

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
th: จัตุรัสนูน

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#streaktv
en: Kung-Fu
th: กังฟู

en: Transform motions into Kung-Fu style
th: แสดงความเคลื่อนไหวในแบบกังฟู

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
th: ขยุ้ม

en: Stretches the center of the video
th: ขยุ้มจอภาพตรงกลางแล้วดึงให้ตึง

en: Show what was happening in the past
th: แสดงภาพแบบหน่วงเวลา

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
th: หน่วงเวลา

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
th: บิดเกลียว

en: Twirl the center of the video
th: บิดกลางภาพเป็นเกลียว

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
th: เพิ่มลูกเล่นเกลี่ยช่องอัลฟาพร้อมกับหมุนและย่อ-ขยาย

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#vertigotv
en: Vertigo
th: ภวังค์

en: Transform video input into realtime goo’ing
th: แปลงภาพวีดิทัศน์ให้มีความหนืด

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
th: จอหนืด

en: Invert and slightly shade to blue
th: กลับสีภาพและเพิ่มโทนสีฟ้าเล็กน้อย

note: Preview: http://live.gnome.org/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
th: เอ็กซ์เรย์
