cheese - en to tr translation catalogue (61 entries)

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
tr: Kabart

en: Bulges the center of the video
tr: Videonun merkezini kabartır

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
tr: Çizgi Film

en: Cartoonify video input
tr: Video girdisini çizgi filmselleştir

en: Transform video input into typical Che Guevara style
tr: Video girdisini tipik Che Guevara biçemine dönüştür

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
tr: Krom

en: Transform video input into a metallic look
tr: Video girdisini metalik bir görünüme dönüştür

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
tr: Zar

en: Dices the video input into many small squares
tr: Video girdisini küçük kare bloklara böler

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
tr: Biçimsizleştirme

en: Distort the video input
tr: Video girdisini biçimsizleştir

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
tr: Kenar

en: Display video input like good old low resolution computer way
tr: Video girdisini eski tip düşük çözünürlüklü bilgisayarlar gibi göster

en: Flip
tr: Çevir

en: Flip the image, as if looking at a mirror
tr: Görüntüyü, aynaya bakıyormuş gibi çevir

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
tr: Termal Kamera

en: Fake heat camera toning
tr: Yalancı termal kamera görünümü

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
tr: Eski

en: Add age to video input using scratches and dust
tr: Video girdisine çiziklikler ve tozlandırma ekleyerek yaşlandır

en: Transform yourself into the amazing Hulk
tr: Kendinizi Hulk'a dönüştürün

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
tr: Tersine Çevir

en: Invert colors of the video input
tr: Video girdisinin renklerini ters çevir

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
tr: Çiçek Dürbünü

en: A triangle Kaleidoscope
tr: Üçgen Çiçek Dürbünü

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
tr: Ebegümeci

en: Transform video input into a mauve color
tr: Video girdisini leylak rengine dönüştür

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
tr: Ayna

en: Mirrors the video
tr: Videonun ayna yansımasını oluşturur

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
tr: Kara

en: Transform video input into grayscale
tr: Video girdisini gri tonlamalı hale dönüştür

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
tr: Optik İlüzyon

en: Traditional black-white optical animation
tr: Geleneksel siyah-beyaz optik canlandırma

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
tr: Çimdikle

en: Pinches the center of the video
tr: Videonun merkezini çimdikler

en: Dissolves moving objects in the video input
tr: Video girdisindeki hareket eden nesneleri eritir

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
tr: Radyoaktif

en: Detect radioactivity and show it
tr: Radyoaktiviteyi yakala ve göster

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
tr: Dalga Şekli

en: Transform video input into a waveform monitor
tr: Video girdisini dalga şekli monitörü görünümüne dönüştür

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
tr: Dalgacık

en: Add the ripple mark effect on the video input
tr: Video girdisine dalgacık izi efektini ekle

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Add more saturation to the video input
tr: Video girdisine daha çok doygunluk ekle

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#sepia
en: Sepia
tr: Sepya

en: Sepia toning
tr: Sepya Tonlaması

en: Add some hallucination to the video input
tr: Video girdisine biraz halüsinasyon ekle

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
tr: Sobel operatörü kullanarak video girdisindeki kenarları çıkartır

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
tr: Kare

en: Makes a square out of the center of the video
tr: Videonun merkezinin dışına bir kare oluşturur

en: Transform motions into Kung-Fu style
tr: Hareketleri Kung-Fu biçimine dönüştür

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
tr: Esnet

en: Stretches the center of the video
tr: Videonun merkezini esnetir/gerginleştirir

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
tr: Gecikme

en: Show what was happening in the past
tr: Geçmişte neler olduğunu göster

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
tr: Fırıldat

en: Twirl the center of the video
tr: Videonun merkezini fırıldat

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
tr: Dönen ve ölçeklenen bir geribeslemeli alpha harmanlaması efektörü ekle

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
tr: Eğri Büğrü

en: Transform video input into realtime goo’ing
tr: Video girdisini, gerçek zamanlı çekiştirmeye dönüştür

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
tr: X-Işını

en: Invert and slightly shade to blue
tr: Ters çevir ve mavi renkle hafifçe gölgelendir
