cheese - en to uk translation catalogue (68 entries)

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#bulge
en: Bulge
uk: Випуклість

en: Bulges the center of the video
uk: Випинає центр відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#cartoon
en: Cartoon
uk: Мультяшність

en: Cartoonify video input
uk: Одитячує відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#cheguevara
en: Che Guevara
uk: Че Ґевара

en: Transform video input into typical Che Guevara style
uk: Перетворює відео в стилі Че Ґевара

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#chrome
en: Chrome
uk: Хром

en: Transform video input into a metallic look
uk: Перетворює відео у металевий вигляд

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#dicetv
en: Dice
uk: Шматочки

en: Dices the video input into many small squares
uk: Шматує відео на маленькі квадратики

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#distortion
en: Distortion
uk: Спотворення

en: Distort the video input
uk: Спотворює відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#edgetv
en: Edge
uk: Край

en: Display video input like good old low resolution computer way
uk: Показувати відео в стилі добрих старих, повільних з маленькою роздільністю комп'ютерів

en: Flip
uk: Віддзеркалення

en: Flip the image, as if looking at a mirror
uk: Віддзеркалити зображення, ніби дивиться в дзеркало

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#heat
en: Heat
uk: Теплота

en: Fake heat camera toning
uk: Фальшиві теплі тони камери

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#historical
en: Historical
uk: Історичність

en: Add age to video input using scratches and dust
uk: Вкорочує вік до відео за допомогою пилу та подряпин

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#hulk
en: Hulk
uk: Зеленка

en: Transform yourself into the amazing Hulk
uk: Перетворює вас у великого зеленого чоловічка

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#inversion
en: Inversion
uk: Інверсія

en: Invert colors of the video input
uk: Інвертує кольори у відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#kaleidoscope
en: Kaleidoscope
uk: Калейдоскоп

en: A triangle Kaleidoscope
uk: Трикутник калейдоскопа

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#mauve
en: Mauve
uk: Рожево-ліловий

en: Transform video input into a mauve color
uk: Перетворю є відео в рожево-лілові колір

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#mirror
en: Mirror
uk: Відзеркалля

en: Mirrors the video
uk: Відзеркалює відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#noir
en: Noir/Blanc
uk: Чорно/біле

en: Transform video input into grayscale
uk: Перетворює відео у сірі тони

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#optv
en: Optical Illusion
uk: Оптична ілюзія

en: Traditional black-white optical animation
uk: Традиційна чорно-біла оптична анімація

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#pinch
en: Pinch
uk: Пучка

en: Pinches the center of the video
uk: Стискає центр відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#quarktv
en: Quark
uk: Кварк

en: Dissolves moving objects in the video input
uk: Розчиняє рухомі об'єкти у відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#radioactv
en: Radioactive
uk: Радіоактивність

en: Detect radioactivity and show it
uk: Виявляє радіоактивність і показує її

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#revtv
en: Waveform
uk: Мерехтіння

en: Transform video input into a waveform monitor
uk: Перетворює відео у хвилястій формі монітора

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#ripple
en: Ripple
uk: Хвилі

en: Add the ripple mark effect on the video input
uk: Додає хвильовий ефект на відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#saturation
en: Saturation
uk: Насиченість

en: Add more saturation to the video input
uk: Додає насиченості у відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#sepia
en: Sepia
uk: Сепія

en: Sepia toning
uk: Фарбування у темно-коричневий

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#shagadelictv
en: Shagadelic
uk: Психоделія

en: Add some hallucination to the video input
uk: Додає трохи галюцинацій у відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#sobel
en: Sobel
uk: Собель

en: Extracts edges in the video input through using the Sobel operator
uk: Витягує краї у відео через оператор Собеля

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#square
en: Square
uk: Площа

en: Makes a square out of the center of the video
uk: Відкидає площу з центру відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#streaktv
en: Kung-Fu
uk: Кунг-фу

en: Transform motions into Kung-Fu style
uk: Перетворює рухи в стилі кунг-фу

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#stretch
en: Stretch
uk: Розтягнення

en: Stretches the center of the video
uk: Розтягує центр відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#timedelay
en: Time delay
uk: Затримка в часі

en: Show what was happening in the past
uk: Показує, що сталось у минулому

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#twirl
en: Twirl
uk: Вертіння

en: Twirl the center of the video
uk: Вертить центр відео

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#vertigotv
en: Vertigo
uk: Запаморочення

en: Add a loopback alpha blending effector with rotating and scaling
uk: Додати петлю змішування з поворотами і масштабуванням

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#warptv
en: Warp
uk: Викривлення

en: Transform video input into realtime goo’ing
uk: Перетворює відео в стан реального часу

note: Preview: https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeVideoEffects/Effects#xray
en: X-Ray
uk: Рентгенне випромінювання

en: Invert and slightly shade to blue
uk: Інвертує і кидає трохи тіні на блакитний
