Video Trimmer - en to de translation catalogue (48 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
de: Pfad zur Ausgabedatei

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
de: PFAD

en: Video Trimmer
de: Video-Trimmer

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: New window
de: Neues Fenster

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
de: Abspielen / Pausieren

[ctx: shortcut window]
en: Trim
de: Trimmen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
de: Tastenkürzel

[ctx: shortcut window]
en: Close window
de: Fenster schließen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
de: Beenden

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
de: Laden der Videospur fehlgeschlagen

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
de: Möglicherweise hat die Datei nur eine Audiospur oder es fehlt der erforderliche Videocodec.

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
de:  (getrimmt)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
de: Audio entfernen

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
de: Genaues Trimmen, aber langsamer und kann Qualität beeinträchtigen

note: Translators: error dialog title.
en: Error
de: Fehler

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
de: Video-Trimmer kann nur lokale Dateien verarbeiten. Bitte wählen Sie eine andere Datei.

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
de: Trimmen …

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
de: {} wurde gespeichert

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
de: In Dateien anzeigen

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
de: Fehler beim Trimmen des Videos

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
de: Kommunikation mit dem ffmpeg-Subprozess fehlgeschlagen

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
de: Erstellen des ffmpeg-Subprozesses fehlgeschlagen

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
de: Übersetzungen beitragen

en: This release contains a minor visual refresh for GNOME 45.
de: Diese Freigabe beinhaltet eine kleine optische Auffrischung für GNOME 45.

en: Tweaked the visual style for the GNOME 45 release.
de: Der visuelle Stil wurde für die GNOME 45-Freigabe optimiert.

en: Fixed app crashing when ffprobe is missing.
de: Absturz der Anwendung bei fehlendem »ffprobe« behoben.

en: Updated to the GNOME 45 platform.
de: Auf die GNOME 45-Plattform aktualisiert.

en: Updated translations.
de: Übersetzungen aktualisiert.

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
de: Videodateien

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
de: Video öffnen

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
de: _Neues Fenster

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
de: _Tastenkürzel

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
de: _Info zu Video-Trimmer

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
de: Hauptmenü

note: Translators: Title text on the window when no files are open.
en: Trim Videos
de: Videos trimmen

note: Translators: Description text on the window when no files are open.
en: Drag and drop a video here
de: Video hierher ziehen und ablegen

note: Translators: Open button label when no files are open.
en: Open Video…
de: Video öffnen …

note: Translators: Open button tooltip.
en: Select a Video
de: Ein Video auswählen

note: Translators: Trim button.
en: Trim
de: Trimmen

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
de: Video trimmen

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
de: Videovorschau konnte nicht geladen werden

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
de: Bitte geben Sie den Start- und Ende-Zeitstempel manuell an.
    
    Falls Video-Trimmer als Flatpak läuft, könnte Ziehen-und-Ablegen möglicherweise nicht funktionieren.

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
de: Ende

en: Trim videos quickly
de: Videos schnell trimmen

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
de: Cut;Movie;Film;Clip;Schneiden;Trimmen;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
de: Video-Trimmer schneidet einen Teil eines Videos anhand der angegebenen Start- und End-Zeitstempel aus. Da das Video nicht neu codiert wird, ist dieser Prozess sehr schnell und beeinträchtigt nicht die Videoqualität.

en: Main Window
de: Hauptfenster
