Video Trimmer - en to he translation catalogue (51 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
he: נתיב קובץ פלט

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
he: נתיב

en: Video Trimmer
he: חותך סרטונים

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: New window
he: חלון חדש

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
he: נגינה/השהייה

[ctx: shortcut window]
en: Trim
he: חיתוך

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
he: קיצורי מקלדת

[ctx: shortcut window]
en: Close window
he: סגירת חלון

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
he: לא ניתן לטעון את רצועת הווידאו

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
he: אולי לקובץ יש רק רצועת שמע או שאולי מפענח הווידאו הנחוץ חסר.

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
he:  (נחתך)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
he: הסרת שמע

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
he: חיתוך מדויק אך אטי יותר ועשוי לפגוע באיכות

note: Translators: error dialog title.
en: Error
he: שגיאה

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
he: חותך הסרטונים יכול לפעול על קבצים מקומיים בלבד. נא לבחור בקובץ אחר.

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
he: נחתך…

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
he: ‏{} נשמר

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
he: הצגה בקבצים

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
he: שגיאה בחיתוך סרטון

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
he: לא ניתן לתקשר עם תת־התהליך ffmpeg

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
he: לא ניתן ליצור את תת־התהליך ffmpeg

en: Added several keyboard shortcuts along with the shortcuts window listing them.
he: נוספו מגוון קיצורי מקלדת לצד חלון הקיצורים שמציג אותם.

en: Fixed app crashing when opening files which involve invalid UTF-8.
he: תוקנה קריסה של היישום בפתיחת קבצים שיש בהם UTF-8 שגוי.

en: Updated to the GNOME 44 platform.
he: בוצע עדכון לפלטפורמה GNOME 44.

en: Added Arabic translation (thanks tech-man).
he: נוסף תרגום לערבית (הודות ל־tech-man).

en: Added Occitan translation (thanks Quentin PAGÈS).
he: נוסף תרגום לאוקסיטנית (הודות ל־Quentin PAGÈS).

en: Updated translations.
he: תרגומים עודכנו.

en: This release adds keyboard shortcuts and fixes a rare crash with some files.
he: המהדורה הזאת מוסיפה קיצורי מקלדת ומתקנת קריסות נדירות עם חלק מהקבצים.

en: Ivan Molodetskikh
he: איוון מלדצקיך

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
he: תרומת תרגומים

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
he: קובצי סרטונים

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
he: פתיחת סרטון

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
he: _חלון חדש

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
he: _קיצורי מקלדת

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
he: _על חותך הסרטונים

note: Translators: Video open button label.
en: Open
he: פתיחה

note: Translators: Video open button tooltip.
en: Select a File
he: בחירת קובץ

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
he: תפריט ראשי

note: Translators: Trim button.
en: Trim
he: חיתוך

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
he: חיתוך סרטון

note: Translators: Label on the initial state.
en: Press the Open button to open a video file.
he: לחיצה על כפתור הפתיחה תפתח קובץ סרטון.

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
he: טעינת תצוגת הווידאו המקדימה נכשלה

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
he: נא למלא את חותמי זמן ההתחלה והסוף ידנית.
    
    אם חותך הסרטונים מופעל במסגרת Flatpak, ראוי לשים לב שפתיחה באמצעות גרירה עלולה שלא לעבוד.

note: Translators: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
he: התחלה

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
he: סוף

en: Trim videos quickly
he: חיתוך סרטונים במהירות

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
he: חיתוך;גזירה;סרט;סרטון;קליפ;קטע;וידאו;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
he: חותך הסרטונים חותך חלק מהסרטון בהינתן חותמי זמן של התחלה וסיום. הסרטון לא מעובד מחדש ולכן התהליך הוא מהיר מאוד ואינו פוגע באיכות הסרטון.

en: Main Window
he: חלון ראשי
