Video Trimmer - en to nl translation catalogue (50 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
nl: Locatie van uitvoerbestand

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
nl: LOCATIE

en: Video Trimmer
nl: Videotrimmer

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: New window
nl: Nieuw venster openen

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
nl: Afspelen / pauzeren

[ctx: shortcut window]
en: Trim
nl: Trimmen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Close window
nl: Venster sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
nl: Het videospoor kan niet geladen worden

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
nl: Misschien heeft het bestand alleen maar een audiospoor, of ontbreekt de benodigde videocodec.

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
nl:  (getrimd)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
nl: Audiospoor wissen

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
nl: Nauwkeurig trimmen, maar langzamer en mogelijk met kwaliteitsverlies

note: Translators: error dialog title.
en: Error
nl: Foutmelding

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
nl: Videotrimmer kan alleen werken met lokale bestanden. Kies een ander bestand.

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
nl: Bezig met trimmen…

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
nl: {} is opgeslagen

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
nl: Tonen in Bestanden

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
nl: Het trimmen is mislukt

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
nl: Kon niet communiceren met het ffmpeg-subproces

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
nl: Kon geen ffmpeg-subproces aanmaken

en: Added several keyboard shortcuts along with the shortcuts window listing them.
nl: Nieuw: diverse sneltoetsen en een sneltoetsvenster met overzicht.

en: Fixed app crashing when opening files which involve invalid UTF-8.
nl: Opgelost: de toepassing crashte tijdens het openen van bestanden met ongeldige utf-8.

en: Updated to the GNOME 44 platform.
nl: Bijgewerkt: GNOME-platform naar versie 44.

en: Added Arabic translation (thanks tech-man).
nl: Nieuw: Arabische vertaling (met dank aan tech-man!).

en: Added Occitan translation (thanks Quentin PAGÈS).
nl: Nieuw: Occitaanse vertaling (met dank aan Quentin PAGÈS!)

en: Updated translations.
nl: Bijgewerkte vertalingen.

en: This release adds keyboard shortcuts and fixes a rare crash with some files.
nl: Deze uitgave bevat sneltoetsen en een oplossing voor een zeldzame crash.

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
nl: Helpen met vertalen

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
nl: Videobestanden

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
nl: Video openen

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
nl: _Nieuw venster

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen tonen

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
nl: _Over Videotrimmer

note: Translators: Video open button label.
en: Open
nl: Openen

note: Translators: Video open button tooltip.
en: Select a File
nl: Selecteer een bestand

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

note: Translators: Trim button.
en: Trim
nl: Trimmen

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
nl: Video trimmen

note: Translators: Label on the initial state.
en: Press the Open button to open a video file.
nl: Klik op ‘Openen’ om een videobestand te openen.

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
nl: De videovoorvertoning kan niet geladen worden

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
nl: Geef handmatig de begin- en eindtijden op.
    
    Als u Videotrimmer als flatpak hebt opgestart, dan werkt openen middels slepen-en-neerzetten en plakken mogelijk niet.

note: Translators: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
nl: Begin

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
nl: Einde

en: Trim videos quickly
nl: Trim snel uw video’s

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
nl: Cut;Movie;Film;Clip;Knippen;Video;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
nl: Videotrimmer knipt fragmenten uit video’s vanaf de opgegeven tijdstippen. De video wordt niet opnieuw gecodeerd - hierdoor verloopt alles snel en blijft de kwaliteit behouden.

en: Main Window
nl: Hoofdvenster
