Video Trimmer - en to oc translation catalogue (31 entries)

note: Main window title.
en: Video Trimmer
oc: Copador de vidèo

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
oc: Emplaçament del fichièr de sortida

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
oc: EMPLAÇAMENT

note: Translators: text on the in-app notification after trimming was done. The template is: <video filename> has been saved
en: has been saved
oc: es estat enregistrat

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
oc: Copadura…

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
oc: Error en copant la vidèo

note: Translators: error dialog text.
en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
oc: Comunicacion impossibla amb lo jos processús ffmpeg

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
oc: Creacion impossibla del jos processús ffmpeg

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
oc: Fichièrs vidèo

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
oc: Dobrir la vidèo

note: Label on the initial state.
en: Press the Open button to open a video file.
oc: Quichatz lo boton Dobrir per dobrir un fichièr vidèo.

note: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
oc: Fin

note: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
oc: Debuta

note: Video open button label.
en: Open
oc: Dobrir

note: Trim button.
en: Trim
oc: Copar

en: Trim videos quickly
oc: Copar de vidèos rapidament

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
oc: Copar;Films;Clip;Vidèo;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
oc: Lo Copador de vidèos retalha un fragement d’una vidèo segon los ponches de debuta e de fin donats. La vidèo es pas jamai reencodada, fa que lo processús es rapid e redusís pas la qualitat de la vidèo.

en: Main Window
oc: Fenèstra principala

en: Added a Dutch translation.
oc: Traduccion en neerlandés aponduda

en: First release.
oc: Primièra version.

en: Updated Spanish translation.
oc: Actualizacion de la traduccion en espanhòl.

en: Updated translations.
oc: Traduccions actualizadas.

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
oc:  (copada)

note: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
oc: _A prepaus del Copador vidèo

note: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
oc: Fenèstra _novèla

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
oc: Tirar l’àudio

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
oc: Mostrar dins Fichièrs

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
oc: Fracàs del cargament de la previsualizacion de la vidèo

en: Added Turkish translation.
oc: Traduccion en turc aponduda.

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
oc: Participar a las traduccions
