Video Trimmer - en to pt translation catalogue (50 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
pt: Caminho do ficheiro de saída

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
pt: CAMINHO

en: Video Trimmer
pt: Aparador de Vídeo

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: New window
pt: Nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
pt: Reproduzir / Pausa

[ctx: shortcut window]
en: Trim
pt: Aparar

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt: Teclas de atalho

[ctx: shortcut window]
en: Close window
pt: Fechar janela

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
pt: Não foi possível carregar a faixa de vídeo

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
pt: Talvez o ficheiro seja apenas de áudio ou o descodificador de vídeo necessário esteja em falta.

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
pt:  (aparado)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
pt: Remover áudio

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
pt: Aparação precisa, mas lenta e com possível perda de qualidade

note: Translators: error dialog title.
en: Error
pt: Erro

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
pt: O Aparador de Vídeo apenas pode operar em ficheiros locais. Escolha outro ficheiro.

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
pt: Aparando…

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
pt: {} foi guardado

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
pt: Mostrar em Ficheiros

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
pt: Erro ao aparar vídeo

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
pt: Falha na comunicação com o subprocesso ffmpeg

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
pt: Não foi possível criar o subprocesso ffmpeg

en: Added several keyboard shortcuts along with the shortcuts window listing them.
pt: Adicionadas várias teclas de atalho juntamente com a janela de atalhos que os lista.

en: Fixed app crashing when opening files which involve invalid UTF-8.
pt: Corrigida a falha da aplicação ao abrir ficheiros que envolvem caracteres UTF-8 inválidos.

en: Updated to the GNOME 44 platform.
pt: Atualizado para a plataforma do GNOME 44.

en: Added Arabic translation (thanks tech-man).
pt: Tradução árabe adicionada (obrigado tech-man).

en: Added Occitan translation (thanks Quentin PAGÈS).
pt: Tradução occitana adicionada (obrigado Quentin PAGÈS).

en: Updated translations.
pt: Traduções atualizadas.

en: This release adds keyboard shortcuts and fixes a rare crash with some files.
pt: Esta versão adiciona teclas de atalho e corrige uma falha rara em alguns ficheiros.

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
pt: Contribuir com traduções

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
pt: Ficheiros de vídeo

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
pt: Abrir vídeo

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
pt: _Nova janela

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
pt: _Acerca do Aparador de Vídeo

note: Translators: Video open button label.
en: Open
pt: Abrir

note: Translators: Video open button tooltip.
en: Select a File
pt: Selecionar um ficheiro

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
pt: Menu principal

note: Translators: Trim button.
en: Trim
pt: Aparar

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
pt: Aparar vídeo

note: Translators: Label on the initial state.
en: Press the Open button to open a video file.
pt: Clique no botão Abrir, para abrir um ficheiro de vídeo.

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
pt: Falha na pré-visualização do vídeo

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
pt: Introduza os tempos de início e fim manualmente.
    
    Se estiver a executar o Aparador de Vídeo sob o formato Flatpak, note que a abertura de ficheiros por arrastar-largar pode não funcionar.

note: Translators: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
pt: Início

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
pt: Fim

en: Trim videos quickly
pt: Aparar vídeo rapidamente

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
pt: Cortar;Cinema;Filme;Clip;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
pt: O Aparador de Vídeo corta um fragmento de um vídeo com os tempos e hora de início e fim. O vídeo nunca é recodificado, pelo que o processo é muito rápido e não reduz a qualidade do vídeo.

en: Main Window
pt: Janela principal
