Video Trimmer - en to ru translation catalogue (51 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
ru: Путь выходного файла

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
ru: ПУТЬ

en: Video Trimmer
ru: Видеотриммер

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: New window
ru: Новое окно

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
ru: Воспроизвести / Приостановить

[ctx: shortcut window]
en: Trim
ru: Обрезать

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ru: Закрыть окно

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Выйти

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
ru: Не удалось загрузить видеодорожку

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
ru: Возможно, в файле есть только аудиодорожка, или отсутствует необходимый видеокодек.

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
ru:  (обрезано)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
ru: Удалить звук

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
ru: Точная обрезка, но медленнее и с потерей качества

note: Translators: error dialog title.
en: Error
ru: Ошибка

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
ru: Видеотриммер может работать только с локальными файлами. Пожалуйста, выберите другой файл.

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
ru: Обрезка…

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
ru: {} было сохранено

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
ru: Показать в Файлах

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
ru: Ошибка при обрезке видео

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
ru: Не удалось связаться с подпроцессом ffmpeg

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
ru: Не удалось создать подпроцесс ffmpeg

en: Added several keyboard shortcuts along with the shortcuts window listing them.
ru: Добавлено несколько комбинаций клавиш и окно с их списком.

en: Fixed app crashing when opening files which involve invalid UTF-8.
ru: Исправлено аварийное завершение при открытии файлов, в которых присутствует некорректный UTF-8.

en: Updated to the GNOME 44 platform.
ru: Платформа обновлена до версии GNOME 44.

en: Added Arabic translation (thanks tech-man).
ru: Добавлен перевод на арабский (спасибо tech-man).

en: Added Occitan translation (thanks Quentin PAGÈS).
ru: Добавлен перевод на окситанский (спасибо Quentin PAGÈS).

en: Updated translations.
ru: Обновлены переводы.

en: This release adds keyboard shortcuts and fixes a rare crash with some files.
ru: В этой версии добавлены комбинации клавиш и исправлено редкое аварийное завершение при открытии некоторых файлов.

en: Ivan Molodetskikh
ru: Иван Молодецких

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
ru: Помочь с переводом

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
ru: Видеофайлы

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
ru: Открыть видео

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
ru: _Новое окно

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
ru: _О приложении

note: Translators: Video open button label.
en: Open
ru: Открыть

note: Translators: Video open button tooltip.
en: Select a File
ru: Выберите файл

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
ru: Главное меню

note: Translators: Trim button.
en: Trim
ru: Обрезать

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
ru: Обрезать видео

note: Translators: Label on the initial state.
en: Press the Open button to open a video file.
ru: Нажмите на кнопку Открыть, чтобы выбрать видео.

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
ru: Ошибка загрузки предпросмотра видео

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
ru: Пожалуйста, введите временные метки начала и конца вручную.
    
    Если приложение запущено под Flatpak, открытие файлов путём перетаскивания может не работать.

note: Translators: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
ru: Начало

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
ru: Конец

en: Trim videos quickly
ru: Быстрая обрезка видео-файлов

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
ru: Cut;Movie;Film;Clip;Укоротить;Фильм;Клип;Обрезать;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
ru: Видеотриммер вырезает часть видео по начальной и конечной временной метке. Видео не перекодируется, поэтому вся процедура очень быстрая и не приводит к потере качества видео.

en: Main Window
ru: Основное окно
