Video Trimmer - en to sv translation catalogue (48 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
sv: Utdatafilens sökväg

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
sv: SÖKVÄG

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: New window
sv: Nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
sv: Spela / Pausa

[ctx: shortcut window]
en: Trim
sv: Trimma

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
sv: Kunde inte läsa in videospår

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
sv: Kanske har filen bara ett ljudspår, eller så saknas en nödvändig video-kodek.

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
sv:  (trimmad)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
sv: Ta bort ljud

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
sv: Noggrann trimning, men långsammare och kan förlora kvalitet

note: Translators: error dialog title.
en: Error
sv: Fel

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
sv: Video Trimmer kan endast arbeta på lokala filer. Välj en annan fil.

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
sv: Klipper…

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
sv: {} har sparats

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
sv: Visa i Filer

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
sv: Ett fel inträffade vid videoklippning

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
sv: Kunde inte kommunicera med ffmpeg-underprocess

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
sv: Kunde inte skapa ffmpeg-underprocess

en: Added several keyboard shortcuts along with the shortcuts window listing them.
sv: Lade till flera tangentbordsgenvägar tillsammans med genvägsfönstret som visar dem.

en: Fixed app crashing when opening files which involve invalid UTF-8.
sv: Fixade så att programmet inte kraschar när du öppnar filer som involverar ogiltig UTF-8.

en: Updated to the GNOME 44 platform.
sv: Uppdaterad till GNOME 44-plattformen.

en: Added Arabic translation (thanks tech-man).
sv: Lade till arabisk översättning (tack tech-man).

en: Added Occitan translation (thanks Quentin PAGÈS).
sv: Lade till occitansk översättning (tack Quentin Pagès).

en: Updated translations.
sv: Uppdaterade översättningar.

en: This release adds keyboard shortcuts and fixes a rare crash with some files.
sv: Denna utgåva lägger till tangentbordsgenvägar och fixar en sällsynt krasch med vissa filer.

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
sv: Bidra med översättningar

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
sv: Videofiler

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
sv: Öppna video

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
sv: _Nytt fönster

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
sv: _Om Video Trimmer

note: Translators: Video open button label.
en: Open
sv: Öppna

note: Translators: Video open button tooltip.
en: Select a File
sv: Välj en fil

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
sv: Huvudmeny

note: Translators: Trim button.
en: Trim
sv: Klipp

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
sv: Klipp video

note: Translators: Label on the initial state.
en: Press the Open button to open a video file.
sv: Tryck på Öppna för att öppna en videofil.

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
sv: Videoförhandsgranskning kunde inte läsas in

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
sv: Ange start- och sluttiden manuellt.
    
    Om du kör Video Trimmer under Flatpak kanske det inte fungerar att öppna filer med dra-och-släpp.

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
sv: Slut

en: Trim videos quickly
sv: Klipp snabbt i videor

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
sv: Klipp ur;Film;Filmklipp;Klipp;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
sv: Video Trimmer klipper ut en bit av en video med hjälp av start- och sluttider. Videon kodas aldrig om, så processen är mycket snabb och försämrar inte videokvaliteten.

en: Main Window
sv: Huvudfönster
