Video Trimmer - en to tr translation catalogue (49 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
tr: Çıktı dosyası yolu

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
tr: YOL

en: Video Trimmer
tr: Video Kırpıcı

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: New window
tr: Yeni pencere

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
tr: Oynat / Duraklat

[ctx: shortcut window]
en: Trim
tr: Kırp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Close window
tr: Pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
tr: Videonun Sesi Yüklenemedi

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
tr: Dosyada yalnızca tek bir ses parçası olabilir ya da gerekli video kodlayıcı bileşeni eksik olabilir.

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
tr:  (kırpıldı)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
tr: Sesi sil

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
tr: Doğru kırpma, daha yavaştır ve kalite kaybı olabilir

note: Translators: error dialog title.
en: Error
tr: Hata

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
tr: Video Kırpıcı sadece yerel dosyalarla çalışabilir. Lütfen başka dosya seçin.

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
tr: Kırpılıyor…

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
tr: {} kaydedildi

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
tr: Dosyalar'da göster

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
tr: Video kırpmada hata

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
tr: ffmpeg altişlemiyle iletişim kurulamıyor

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
tr: ffmpeg altişlemi oluşturulamıyor

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
tr: Çevirilere Katkıda Bulun

en: This release contains a minor visual refresh for GNOME 45.
tr: Bu sürüm GNOME 45 için küçük görsel yenileme içerir.

en: Tweaked the visual style for the GNOME 45 release.
tr: GNOME 45 sürümü için görsel biçemde ayarlamalar yapıldı.

en: Fixed app crashing when ffprobe is missing.
tr: ffprobe eksikliğinde yaşanan çökme düzeltildi.

en: Updated to the GNOME 45 platform.
tr: GNOME 45 platformuna güncellendi.

en: Updated translations.
tr: Çeviriler güncellendi.

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
tr: Video dosyaları

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
tr: Video aç

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
tr: _Yeni Pencere

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
tr: Video Kırpıcı _Hakkında

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
tr: Ana Menü

note: Translators: Title text on the window when no files are open.
en: Trim Videos
tr: Videoları Kırp

note: Translators: Description text on the window when no files are open.
en: Drag and drop a video here
tr: Videoyu sürükleyip buraya bırakın

note: Translators: Open button label when no files are open.
en: Open Video…
tr: Video Aç…

note: Translators: Open button tooltip.
en: Select a Video
tr: Video Seç

note: Translators: Trim button.
en: Trim
tr: Kırp

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
tr: Video Kırp

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
tr: Video Ön İzlemesi Yüklenemedi

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
tr: Lütfen başlangıç ve bitiş zaman damgalarını elle girin.
    
    Video Kırpıcı'yı Flatpak altında çalıştırıyorsanız, dosyaları sürükleyip bırakarak açmak çalışmayabilir.

note: Translators: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
tr: Başlangıç

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
tr: Bitiş

en: Trim videos quickly
tr: Videoları hızlıca kırpın

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
tr: Kes;Film;Video;Klip;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
tr: Video Kırpıcı, video içinde başı ve sonu belirtilmiş bir kısmı kesip dışarı aktarır. Videolar asla tekrar işlenmez, bu yüzden kırpa işlemi hızlı gerçekleşir ve videonun kalitesi azalmaz.

en: Main Window
tr: Ana Pencere
