Video Trimmer - en to pt_BR translation catalogue (54 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
pt_BR: Caminho do arquivo de saída

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
pt_BR: CAMINHO

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: New window
pt_BR: Nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
pt_BR: Reproduz/Pausa

[ctx: shortcut window]
en: Trim
pt_BR: Corta

[ctx: shortcut window]
en: Set Start at current postion
pt_BR: Definir o Início na posição atual

[ctx: shortcut window]
en: Set End at current position
pt_BR: Definir o Fim na posição atual

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Close window
pt_BR: Fecha a janela

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
pt_BR: Não foi possível carregar a trilha de vídeo

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
pt_BR: Talvez o arquivo tenha apenas uma trilha de áudio ou talvez esteja faltando o codec de vídeo necessário.

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
pt_BR: Arquivos de vídeo

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
pt_BR: Abrir vídeo

note: Translators: error dialog title.
en: Error
pt_BR: Erro

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
pt_BR: Video Trimmer só pode operar em arquivos locais. Escolha outro arquivo.

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
pt_BR:  (cortado)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
pt_BR: Remover áudio

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
pt_BR: Corte acurado, mas mais lento e pode ocorrer perda de qualidade

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
pt_BR: Cortando…

note: Translators: trimming dialog button.
en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
pt_BR: {} foi salvo

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
pt_BR: Mostrar no Arquivos

note: Translators: error dialog heading.
en: Error trimming video
pt_BR: Erro ao cortar vídeo

note: Translators: error dialog text before the FFmpeg error output.
en: Please attach the following information when reporting an issue.
pt_BR: Acrescente as seguintes informações ao relatar um problema.

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
pt_BR: Não foi possível comunicar com o subprocesso ffmpeg

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
pt_BR: Não foi possível criar o subprocesso ffmpeg

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
pt_BR: Contribua com traduções

en: This release improves the behavior of shortcuts and does a minor visual refresh for GNOME 47.
pt_BR: Esta versão melhora o comportamento de atalhos e faz uma pequena atualização visual para o GNOME 47.

en: Added I and O shortcuts to set start and end trimming point.
pt_BR: Adicionados os atalhos I e O para definir os pontos de corte de início de fim.

en: Made all single-letter shortcuts work even when the time input fields are focused.
pt_BR: Todos os atalhos de uma única letra funcionaram mesmo quando os campos de entrada de tempo estão em foco.

en: Changed the play/pause Ctrl+Space shortcut to just Space.
pt_BR: Alterado o atalho de reprodução/pausa Ctrl+Espaço para apenas Espaço.

en: The video now starts paused after opening.
pt_BR: O vídeo agora começa pausado após a abertura.

en: Updated to the GNOME 47 platform.
pt_BR: Atualizado para a plataforma GNOME 47.

en: Updated translations.
pt_BR: Traduções atualizadas.

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
pt_BR: _Nova janela

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
pt_BR: _Sobre o Video Trimmer

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

note: Translators: Title text on the window when no files are open.
en: Trim Videos
pt_BR: Corte vídeos

note: Translators: Description text on the window when no files are open.
en: Drag and drop a video here
pt_BR: Arraste e solve um vídeo aqui

note: Translators: Open button label when no files are open.
en: Open Video…
pt_BR: Abrir vídeo…

note: Translators: Open button tooltip.
en: Select a Video
pt_BR: Selecionar um vídeo

note: Translators: Trim button.
en: Trim
pt_BR: Cortar

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
pt_BR: Corta o vídeo

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
pt_BR: A visualização do vídeo falhou ao carregar.

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
pt_BR: Insira os carimbos de data/hora de início e término manualmente.
    
    Se você estiver executando o Video Trimmer no Flatpak, observe que abrir arquivos arrastando e soltando pode não funcionar.

note: Translators: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
pt_BR: Começo

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
pt_BR: Fim

en: Trim videos quickly
pt_BR: Corte vídeos rapidamente

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
pt_BR: Cortar;Vídeo;Filme;Clipe;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
pt_BR: O Video Trimmer corta um fragmento de um vídeo de acordo com os carimbos de data/hora de início e término. O vídeo nunca é recodificado, então o processo é muito rápido e não reduz a qualidade do vídeo.

en: Main Window
pt_BR: Janela principal
